Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Jest sporo droższy... Wolałbym nie posuwać się tak daleko w tym momencie.
Jeszcze znalazłem coś takiego http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=46293

Dodam jeszcze że tak wygląda mój zasilacz na tę chwilę http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=32316
To też ważne, bo nie chcę go zajechać na śmierć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2014 o 19:22, Caridin napisał:

Jest sporo droższy... Wolałbym nie posuwać się tak daleko w tym momencie.
Jeszcze znalazłem coś takiego http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=46293


Z tej trójki 7770 które wymieniłeś najszybszy jest Gigabyte bo jako jedyny jest podkręcony fabrycznie.

Tak tylko się upewnię - jeśli to ma być do konfigu który zaproponowałem wcześniej (tego z AMD APU) to proponuję zmienić wówczas procesor w nim na Celerona G1820 lub Pentium G3220 a płytę na Asus H81M-E - tanie procki AMD są dobre jeśli nie planujesz mieć dedykowanej grafiki i wystarcza ci integra. Jednak jeśli JAKAŚ karta ma się pojawić to wtedy zdecydowanie wydajniejsze są Intele.

A na markowym zasilaczu 500W to możesz utrzymać R9 290, Core i7 i 8 GB RAM'u. Sprawdzone. Ten 7770 bierze do 80W mocy, procesor pewnie z 65-90, dodajmy jeszcze z 60-90 na płytę główną, ram, napęd i dysk twardy. Wychodzi nam z 250W max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Już Ci mówię... Taka oto konfiguracja:

Procesor AMD AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3
pamięć ram 1x GoodRam GoodRam 4GB 1333MHz CL9
Dysk Samsung Samsung 1 TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3
Zasilacz Corsair Corsair 500W [CMPSU-500CXEU]
Płyta główna AsRock AsRock 870 Extreme3 /AMD 870/

Tak więc, potrzebuję do niego karty graficznej i jednej kości ramu.
Na całość mogę przeznaczyć w tym momencie ok. 700 zł.
Chcę wydać, rzecz jasna... mniej, o ile to możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hm, to rzeczywiście wystarczy ci pierwszy lepszy HD7770 (choć CZYSTO teoretycznie procesor stanie się wąskim gardłem dopiero dla czegoś pokroju R9 270-tki bo to jednak jeden z ostatnich udanych modeli AMD do grania ;p), kostkę zaś najlepiej wziąć od GoodRAM-a żeby obie były tej samej firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2014 o 19:37, ziptofaf napisał:

Hm, to rzeczywiście wystarczy ci pierwszy lepszy HD7770 (choć CZYSTO teoretycznie procesor
stanie się wąskim gardłem dopiero dla czegoś pokroju R9 270-tki bo to jednak jeden z
ostatnich udanych modeli AMD do grania ;p), kostkę zaś najlepiej wziąć od GoodRAM-a żeby
obie były tej samej firmy.


Dobrze. Więc koniec końców który HD7770 byłby najlepszą opcją dla mojego komputera?
Różne opinie, różne testy... Stąd nie jestem pewien który wybrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2014 o 20:23, ziptofaf napisał:

W cenie ok. 350 zł? Tak, to będzie najlepszy wybór.


Hm, zaraz... Tak na dobrą sprawę to mogę wydać nawet i 500 zł.
Zależy mi na tym, żeby karta graficzna była jak najlepsza w stosunku do ceny i jeśli trzeba zapłacić więcej o te 100 zł by zakup był bardziej opłacalny to oczywiście tak zrobię zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie zainteresuj się R7 260X:
http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=59110
I recenzja (linkowałem już wcześniej)
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r7-260x-r9-270x-r9-280x-test/strona/21017.html

Drożej raczej nic nie znajdziesz co ma sens (GTX750Ti i R7 265 SĄ szybsze o jakieś 30% ale też kosztują po 550 zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokazujesz kartę 1GB a testy pokazują tę większą - 2GB.
Gdybym kupił tę 2 GB, to czy będzie odczuwalna większa pamięć tej karty w przypadku mojego komputera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2014 o 20:41, Caridin napisał:

Pokazujesz kartę 1GB a testy pokazują tę większą - 2GB.
Gdybym kupił tę 2 GB, to czy będzie odczuwalna większa pamięć tej karty w przypadku mojego
komputera?

Podejrzewam że różnica będzie minimalna:

http://pclab.pl/art51253-11.html
Co prawda test oparty na HD7850 (który jest nieco szybszy od R7 260X) ale różnice powinny pozostawać identyczne - wychodzi na to że RAM nie daje żadnej przewagi - widać 1 GB karty wyprzedzające w grach modele z 2GB i jeśli już to decydują zegary a nie ilość pamięci.

"Sednem problemu jest więc różnica pomiędzy 1- i 2-gigabajtowymi kartami w rozdzielczości 1920 × 1080, a ta jest... marginalna. Największą różnicę odnotowaliśmy w Metro 2033 (3%), przy czym gra bez względu na ilość pamięci była już niegrywalna. Największa różnica przy zachowaniu grywalności wystąpiła w Max Payne 3: w ostatnim hicie Rockstar Games 2-gigabajtowy HD 7850 osiągnął wyniki lepsze o niecałe 2%. Wybierając układ z „tylko” 1 GB pamięci, oszczędzamy 75 zł, rachunek wydaje się więc prosty."

Duża ilość pamięci ma sens dopiero w naprawdę mocnych układach, tak przynajmniej 2x szybszych od tej 260tki gdy zaczynasz myśleć o rozdzielczościach przekraczających FullHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam, zanim post przepadnie w odmętach innych postów.

1) Około 4000 zł
2) Granie, zdecydowanie ;)
3) Nic, całkowita wymiana sprzętu
4) Ewentualnie system operacyjny, jeśli nie ma go już w komplecie. Tylko Windows 7.
5) Nie jestem fanboyem

Pytanie tyczy laptopa, ale to chyba dobry temat, prawda? Na teraz znalazłem coś takiego http://www.morele.net/laptop-msi-ge70-2od-240xpl-611823/ Można znaleźć coś lepszego w podobnej cenie, jeśli nie mniejszej? Niekoniecznie musi to być MSI. Chciałbym zasięgnąć drugiej opinii, zanim zdecyduję się na zakup. Dzięki z góry ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2014 o 14:33, Jackal-pl napisał:

Dokupienie RAMu to akurat najmniejszy kłopot.
Ogólnie 2x4GB spokojnie wystarczy, chyba, że korzystasz gęsto i często z programów profesjonalnych
- obróbka dźwięku, obrazu i grafiki, CADy i tego typu duperele. W każdym innym zastosowaniu
8GB będzie aż nadto.


Czasami coś tam CADa ruszę ale staram się nie brać pracy do domu a poza tym tylko giercowanie :)
Z jednej strony tak jak piszesz dokupienie ramu to nie problem ale zaraz wejdą DDR4 (prawdopodobnie broadwell już je będzie obsługiwał) i za dwa lata może być problem.
Poza tym niektore gry w wymaganiach podają 6GB ale wiadomo jak z tym jest.
Dzięki za odp, pomyślę jeszcze nad tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RAM daje dużo do wydajności, ale bez przesady, że nowy sprzęt sprawi, że poprzednia generacja będzie nieużywalna. Ja mam jeszcze DDR2 i jedynie kilka gier nie chce chodzić, ale to ze względu na archaiczną kartę. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gamingowa seria MSI? Widziałem do tej pory dwa notebooki z tej serii na własne oczy, jeden za 4.5 tysiące, jeden za 2300. Oba dzieliły następujące problemy:
a) Wszędobylski plastik i kicz.
b) Zerowa przenośność - 17.3" notebook z i7 + GTX760M to już nie notebook a desktop replacement. Regularne transportowanie go w tę i z powrotem sprawia że po kilku miesiącach wyląduje na serwisie - wypadające klawisze itp. Poza tym na bateriach to on za długo nie wytrzymuje.
c) I oba już wylądowały w naprawie podczas gdy mój zdecydowanie nie "elitarny" Asus za ok. 2200 zł kupiony 3 lata temu nadal się trzyma.
d) Znajomy który posiada lapka z Core i5 i GTX570M z tej serii (nieco już starszy ale nadal wydajny) przebąkuje coś o kupnie MacBook Air bo ten 17.3" potwór jest po prostu za duży jak na notebooka.
Więc w sumie to możesz sobie po prostu kupić PC-ta zamiast tego notebooka... i mówię poważnie. Wyjdzie taniej, komfort większy, bardziej żywotny. W końcu to już jest desktop replacement który można bezpiecznie ruszyć raz na 2-3 miesiące. Zwłaszcza że to nie jest "wydajność za nic" - ta seria jest rzeczywiście bardzo szybka ale wiąże się to bezpośrednio z jakością podzespołów.


Nawiasem mówiąc - i tak zdrowo przepłacasz:
http://www.skapiec.pl/site/red/404/7559136/39945141?rc=1
Core i7, 7GB RAM, GTX760, 17.3" ekran i 1TB dysk - 3699 zł. Nieco taniej niż MSI.

Dlatego więc na razie spytam - jakie mają być zastosowania tego sprzętu? Czy szukasz notebooka czy desktop replacementu? Jak długo powinien móc działać na bateriach? Czy uważasz że przydałby ci się dysk SSD? Czy 17.3" to mus czy jednak wystarczyłoby ci 15" jeśli znacząco poprawiałoby to jego przenośność? Jak często planujesz tego laptopa ruszać - jeśli to ma być np. coś co bierzesz ze sobą codziennie na uczelnię to najlepiej zrezygnować ze sporej części wydajności, za to popatrzeć na serię biznesową Toshiby - dużo trwalsza. Jak duży twardy dysk jest ci realnie potrzebny? Oraz czy preferujesz matryce matowe czy odbijające światło i czy ma dla ciebie jakość ekranu w notebooku (gwarantuję że maszyny dla graczy mają raczej beznadziejne ekrany jeśli chodzi o odwzorowanie barw ;P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem już kartę graficzną i sterowniki. Widać już sporą różnicę, ale jednak to nie wszystko.
Potrzebuję zaktualizować sterowniki do najnowszej wersji, bo słyszałem, że przy tych starszych mogą pojawiać się pewne zgrzyty.
Niestety... Szukam, szukam... i znaleźć ich nie mogę. Automatyczne wykrycie programem też nie odnosi upragnionego efektu. Może byłbyś w stanie coś doradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2014 o 14:15, Caridin napisał:

Zainstalowałem już kartę graficzną i sterowniki. Widać już sporą różnicę, ale jednak
to nie wszystko.
Potrzebuję zaktualizować sterowniki do najnowszej wersji, bo słyszałem, że przy tych
starszych mogą pojawiać się pewne zgrzyty.
Niestety... Szukam, szukam... i znaleźć ich nie mogę. Automatyczne wykrycie programem
też nie odnosi upragnionego efektu. Może byłbyś w stanie coś doradzić?


Sterowniki do karty graficznej?
http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows%207%20-%2064
Dla Win 7 64-bit.
Bety raczej nie warto instalować chyba że masz problemy z kartą/grą. Samemu jadę na 13.12 i jest okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

.Niestety nie załatwiło to sprawy. A efekty są widoczne jedynie w Wiedźminie 2, który swoją drogą wyłącza się po kilkunastu minutach jak by nigdy nic. Ponadto cały czas ekran monitora jest trochę rozmyty i w żaden sposób nie mogę tego naprawić.
Dziwne rzeczy... Nawet pamięci ram nie pokazuje. Zainstalowane 8 gb ale wykorzystuje zaledwie 3.

Nie chcę robić nie potrzebnego ruchu w tym temacie, wiec może lepiej przenieśmy się do odpowiedniego tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.04.2014 o 21:40, Caridin napisał:

Niestety nie załatwiło to sprawy. A efekty są widoczne jedynie w Wiedźminie 2, który
swoją drogą wyłącza się po kilkunastu minutach jak by nigdy nic.

Hmm.... pierwszym co możesz zrobić jest spróbować zainstalować właśnie betę sterowników. Drugim - reinstalka systemu. Do tej pory była w nim zapewne inna karta, nie można wykluczyć że doszło do konfliktu sterowników z resztkami poprzednich.

Dnia 07.04.2014 o 21:40, Caridin napisał:

Ponadto cały czas ekran monitora jest trochę rozmyty i w żaden sposób nie mogę tego naprawić.

Hmmm... jaki monitor, do jakiej karty był podłączony wcześniej i jakim kablem (czy w użyciu były jakieś przejściówki).

Dnia 07.04.2014 o 21:40, Caridin napisał:

Dziwne rzeczy... Nawet pamięci ram nie pokazuje. Zainstalowane 8 gb ale wykorzystuje
zaledwie 3.

Eeee, masz system 64-bitowy? Po 32-bitowe mają limit 4GB pamięci minus pamięć karty graficznej więc koło 3. Tylko 64-bitowe mogą sobie pozwolić na więcej.

Dnia 07.04.2014 o 21:40, Caridin napisał:

Nie chcę robić nie potrzebnego ruchu w tym temacie, wiec może lepiej przenieśmy się do
odpowiedniego tematu.


http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=130&u=37885 - więc proponuję żebyś odpowiedź napisał w tym ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Twojego posta mam myśl, że laptopy do nowszych gier/desktop replacement (a w praktyce ze 40% na gry, a 60% na przegladanie neta ;) ) "padną" po 4-5 latach używania? Bardzo sie mylę?
Z ciekawości co to za nie "elitarny" Asus ? Był reklamowany jako laptop dla gracza czy jako zwykły laptop, na ktorym jednak da sie grac?

Co sądzisz o http://www.x-kom.pl/p/161585-notebook-laptop-17-3-dell-inspiron-7720-i7-3630qm-12gb-brcombo-7hp64-fhd-3d.html Laptop Inspiron 7720 ? Lepszy/gorszy niż ten MSI powyzej ? Do grania, rzadkiego przenoszenia.

Ale skoro laptopa do grania latwiej "załatwić" oraz naprawa po 3-4 latach jest pewnie droższa, to taniej wyjdzie pc złozony z tych samych elementow? (Ktory jednak zajmuje wiecej miejsca.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się