Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Generalnie to prawda. Ale zależy od tego co będzie najpewniej ograniczeniem i w przy ilu klatkach.
Jak procek wyciągnie +60fps. Większej różnicy nie będzie. Inaczej jak procek jest ograniczeniem np jakieś Phenomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 20:17, Zgreed66 napisał:

Jak procek wyciągnie +60fps. Większej różnicy nie będzie. Inaczej jak procek jest ograniczeniem
np jakieś Phenomy.


No sprzęt taki jak w podpisie, więc myślę, że nie byłoby tej różnicy. Jednak aż takim specem nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 20:18, Bralo napisał:

No sprzęt taki jak w podpisie, więc myślę, że nie byłoby tej różnicy. Jednak aż takim
specem nie jestem.

Kumpel ma 3350p z 7970Ghz Ed. Nie ma problemów. Tyle jestem wstanie napisać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 20:20, Zgreed66 napisał:

Kumpel ma 3350p z 7970Ghz Ed. Nie ma problemów. Tyle jestem wstanie napisać ;)


W takim razie dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 01:06, JayL napisał:

Takie pytanie - opłaca się obecnie modernizować kompa z AMD Phenom II X4 965 BE? Chodzi
o zakup grafiki. Stara mi się spaliła i teraz nie wiem, czy konieczne kupno nowej maszyny,
czy z tego procka da się jeszcze coś wyciągnąć. Ew wymiana procesora też wchodzi w grę.
Cel: ustawienia wysokie [niekoniecznie maksymalne] w 1080p w nowych grach.


Ujmę to tak:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68117
Phenom II X4 940 + R9 280X. Ten CPU może nie powala ale jego wydajność, mimo wszystko, nadal jest mniej więcej równa w grach Pentiumowi G3220. Więc do R9 270X możesz wsadzać, 280X, jak widać, już trochę ogranicza. Nie było jednak źle. A już zwłaszcza będzie całkiem fajnie jeśli swojego X4 965 podkręcisz do okolic 3.8 GHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 20:13, Bralo napisał:

Ostatnio gadałem z jednym kolegą (forumowiczem, może jeszcze tu zagląda) i on powiedział,
że lepiej wziąć GTX 770 niż R9 280X ponieważ lepiej działa na 4 rdzeniach. Testy jak
to testy, nie odzwierciedlą tego, co będę mieć na swoim sprzęcie. Dlatego, jakie jest
wasze zdanie na ten temat? Nadal mam zamiar nabyć R9 280X, lecz ciekawi mnie wasza opinia.


Powiem tak - z R9 280X to lekko uważaj bo znam już dwa przypadki gdy R9 280X Asus DirectII CU i Sapphire Tri-X były niestabilne jak diabli - te fabrycznie podkręcone modele często mają RAMy wsadzone na 1600 MHZ i zwiększone napięcia co powoduje artefakty bo te pamięci tyle nie wytrzymują i się przegrzewają (a zmienić napięć pamięci to nie dasz rady bez modyfikacji BIOSu). Więc jeśli już to wybieraj np. Sapphire Dual-X, XFX Double Dissipation, Club 3D Royal Queen itp - rdzeń mogą mieć wykręcony do woli, byleby pamięci były nieruszone. I piszę to jako osoba która miała 3x R9 280X i 1x R9 290 akurat pozbawione tych problemów (a przynajmniej 8 godzinne granie ich nie wykazywało).

http://rog.asus.com/forum/showthread.php?43057-R9-280x-DirectCU-II-Top-Artifacts!! - 36 stron nt. Asusowskiej 280tki...

W przypadku GTX-ów 770 jest pod tym względem nieco lepiej i raczej nie musisz uważać na "fabrycznie podkręcone" karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2014 o 19:49, gracek4444 napisał:

mam pytanko.
Czy do procka i5 4690 i karty r9 290 starczy plyta glowna za 150 zl?


Tak jeśli składa ci to profesjonalny serwis. Nie jeśli robisz to sam - płyty na chipsecie H81 mają wsparcie dla Haswell Refresh dopiero od najnowszej rewizji biosu co oznacza że musiałbyś na moment wmontować np. Pentiuma G, zaktualizować BIOS i dopiero wtedy wsadzić Core i5 4690. Nic trudnego ale najpierw znajdź kogoś kto ci pożyczy CPU... W serwisie prościej bo mają tych procesorów na magazynie z 20 więc podmiana na moment nie jest dla nich trudna.
ALE na pewno od pierwszej wersji BIOSu masz wsparcie dla i5 4670 który jest wolniejszy o dosłownie 3% więc możesz po prostu wziąć tamten. Samemu wręcz planuję na Asusa H81M-Plus za 190 zł upchnąć Core i7 4790K (po uprzedniej aktualizacji BIOS-u) za 1200. Lepsza płyta jest ci potrzebna tylko jeśli potrzebujesz więcej niż 4 złącza SATA, 2 sloty na RAM, kontroler Raid bądź chcesz mieć możliwość podkręcania itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2014 o 22:17, gracek4444 napisał:

a do tego 4690 ile plyta kosztuje?

Taka na H97 - z 250 zł. Zaletą jest to że będzie też wspierać procki które wyjdą dopiero za rok - Broadwell.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2014 o 22:19, ziptofaf napisał:

Taka na H97 - z 250 zł. Zaletą jest to że będzie też wspierać procki które wyjdą dopiero
za rok - Broadwell.

nie bd mial zamiaru tak szybko zmieniac procka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Wracam z moim tematem kupna PC. Chciałbym go zamówić dziś lub jutro, ale waham się w sprawie dwóch pozycji. Dla przypomnienia, wybrałem polecony mi tutaj zestaw - http://www.morele.net/inventory/info/8q5f0h/

Obiekcje mam co do dysku twardego i napędu optycznego. Zastanawiam się, czy warto brać 1TB, czy też może 2TB. Napęd zaś rozważam albo DVD albo Blue-Ray.

Konkretniej to nie wiem, czy zostawić dysk z podanego wyżej zestawu, czy też wybrać jeden z tych:

http://www.morele.net/dysk-seagate-3-5-2tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st2000dm001-434392/
http://www.morele.net/dysk-seagate-pipeline-hd-2-tb-st2000vm003-498599/

W sprawie napędu BR to jestem zielony i prosiłbym o doradzenie, czy lepiej pozostać przy DVD, czy też wybrać BR (a jeśli tak, to w której wersji: nagrywarka, combo czy zwykła)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupować filmy na tym nośniku to czemu nie(używane ps3 wciąż jednak moze okazać się tańszym zamiennikiem), a w innym przypadku radzę sobie podarować. Mi wystarczy 500gb dysk, ale wiem że sporo osób lubi trzymać na dyskach muzykę w formacie FLAC i inne zasobochłonne pliki. Jaki masz dysk obecnie i czy czujesz, że masz na nim za mało przestrzeni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym PC mam 500 GB, z czego zajęte zostało ponad 400. Czasem ściągam gry na zapas i zbierają się potem na dysku. Owszem, potrafię się ograniczy i zająć ledwie 200 GB z takiego dysku, ale skoro obecnie 1 TB jest standardem, to czemu nie przenieść się na terabajtowe dyski :)

Filmów na BR póki co nie planuję kupować, ale kto wie, ile jeszcze DVD pożyje, zanim BR stanie się standardem, a na jego miejsce wejdzie nowa generacja.

Póki co mam ze dwa albo trzy filmy na BR (dostałem je przy okazji), ale nie wykluczam, że kiedyś swoją kolekcję płyt DVD kolejno wymienię na filmy BR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Komp za 5.5 tysiąca bez SSD? Wygospodarowałbyś chociaż z 250 zł na HyperX/Cruciala bądź odrobinę więcej na Samsunga Evo 840. I piszę to zupełnie poważnie - w tej chwili nieważne jaki HDD weźmiesz, będzie ci ograniczać prędkość kompa. Na SSD-ku wiele rzeczy chodzi dosłownie z 5x lepiej (Windows uruchamiający się w 3 sekundy choćby :P). Na twoim miejscu więc w 2TB bym się nie pchał, za to właśnie dorzucił 128GB SSD. Bo to naprawdę ci poprawi wydajność sprzętu o wiele bardziej niż cokolwiek innego. Co do BD - nie ma sensu. Nie w dobie łącz które potrafią przekraczać 50 Mbps za 50-60 zł - wiele filmów już jest wydawanych w pełni cyfrowo i to się tylko będzie pogłębiać. Choć jeśli chcesz to bierz, po prostu nie widzę po to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SSD nie ma dla mnie większego sensu. Rozumiem, że taki dysk musiałby być stale podpięty do kompa, żeby Windows działał?

Od zawsze leciałem na HDD i tego wolę się trzymać. Poza tym ficzer "odpalanie programu/gry 3 sekundy szybciej" mnie nie przekonuje do SSD.

Napęd BD lub DVD przydałby mi się dlatego, że ciągle kupuję filmy i gry w pudełkach. Póki tak będą wydawane, póty będę je brał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.06.2014 o 16:27, Heartbreaker napisał:

SSD nie ma dla mnie większego sensu. Rozumiem, że taki dysk musiałby być stale podpięty
do kompa, żeby Windows działał?

Eee, ale to jest... wewnętrzny SSD. Nie zewnętrzny. Normalnie podpinasz pod SATA i montujesz wewnątrz obudowy. To zwykły dysk twardy, po prostu bezgłośny, nie generujący wysokich temperatur i DUŻO (od 5 do 250x zależnie od warunków testu) szybszy niż jego talerzowi kuzyni ;)

Dnia 28.06.2014 o 16:27, Heartbreaker napisał:

Od zawsze leciałem na HDD i tego wolę się trzymać. Poza tym ficzer "odpalanie programu/gry
3 sekundy szybciej" mnie nie przekonuje do SSD.

A więc wykażę ci to w ten sposób - to nie jest "tylko" odpalanie programu/gry a np. działanie przeglądarki internetowej - te wszystkie pliki cookies/ładowane grafiki itd lądują gdzie? Na dysku. Konwertujesz sobie film albo rozpakowujesz .rara? Limitem często jest właśnie dysk twardy. Streamujesz? To ogólnie niezbędne są dwa dyski żeby było płynnie. Pracujesz w Photoshopie? To on często zabiera z 30-40 GB pamięci a tyle RAM''u to ty nie masz. I wtedy nagle to nie jest tylko "ładowanie" się a realny wpływ na wydajność. Poza tym nie musisz tego defragmentować: http://puu.sh/9NRTL/6906dd0da0.png - nawet zupełnie losowo rozłożone dane po dysku odczytują się w przeciągu milisekund. I tak dalej.

I tak przy okazji - masz za słaby procesor w stosunku do karty graficznej:
http://pclab.pl/art57916-12.html
Jak widać, nawet zwykły GTX780 GHz (który jest znacząco tańszy od Ti) jest ograniczany przez niepodkręconego i7-4770k. A E3-1230 V3 jest wolniejszy od niego o 200 MHz. Więc IMHO powinieneś lekko zejść z kartą - to jest marnowana moc której nie wykorzystasz - do tej karty to wymagany jest albo niepodkręcony i7-4790K albo nieco podkręcony i7-4770 albo wykręcony do 4.7 GHz i5-4690k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cholera, tak dawno nie korzystałem z tego PC, że źle pamiętałem, jaki mam procesor. Mam w nim 955 BE, a nie 965. Choć jedyna różnica jest chyba w taktowaniu, które w 955 jest o 0.2GHz niższe. Ale skoro pisałeś o 940, większej różnicy to nie robi. Chyba też da radę go kręcić do 3.8? Mam założony wentyl Scythe Grand Kama Cross, taki: http://pclab.pl/art44739-30.html. Poza tym mówisz, że już 280X ogranicza, ale jeśli w planach miałbym wymianę procka np za rok, nie lepiej byłoby już teraz kupić naprawdę mocną kartę? Żeby potem nie żałować.

@Net_com
No nie, nie mogę poczekać z wymianą grafiki. Nie mam obecnie żadnej. ;) Jak pisałem, miałem GTX 470, ale się spaliła, potem przesiadłem się na laptopa. Pytałeś o obecną konfigurację, oto ona:

- Kingston DDR3 4GB(2x2GB) PC1333 HyperX CL9
- OCZ Modxstream Pro 600W
- Asrock 880G EXTREME3 AMD 880G Socket AM3
- AMD Phenom II Quad Core X4 955 AM3 BOX (+ wspomniany Scythe Grand Kama Cross)
- Western Digital Caviar 1TB SATA2

Dlatego właśnie jedyne opcje to kupienie grafiki lub całego kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się