Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Świetnie xD
Miałem pisać, że przełożyłem zabawki na inną budżetówkę i wszystko działa
z deszczu pod rynnę, na GA-M61PME-S2P xD przynajmniej ten x4 955 działa bez aktualizacji biosu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 20:13, Snafu napisał:

Korzystając z kilku Twoich rad złożyłem coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/s1nmOC/
, jakieś sugestie co do tego zestawu, czy mogę śmiało brać i odpalić nowości na wysokich
ustawieniach w FHD?


Jest okej, nie mam mu nic do zarzucenia. Z jednym ale - pamiętaj że musisz poprosić sklep o aktualizację BIOS'u. i3 4150 może nie działać od razu na modelach opartych na H81.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 20:39, ziptofaf napisał:

>
[...]
Jest okej, nie mam mu nic do zarzucenia. Z jednym ale - pamiętaj że musisz poprosić
sklep o aktualizację BIOS''u. i3 4150 może nie działać od razu na modelach opartych na
H81.


Będę pamiętał, dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 16:40, ziptofaf napisał:

/.../


Wielkie dzięki za wszystkie rady i propozycje. Jeden zestaw komputera z SSD+HDD (konfiguracja z i3 + reszta bardzo zbliżona do tego co przedstawiłeś) i monitor Dell już dziś przywiozłem z salonu i testowaliśmy w firmie. Normalnie bajka jesli chodzi o działanie sytemu i kilku aplikacji, które zdążyłem sprawdzić. A monitor swoją drogą również genialny; regulację wysokości, jak również obracanie można bez problemu wykonywać jednym palcem - tego się nie spodziewałem ;)
Drugi monitor i pozostałe zestawy komputerowe odbieram w poniedziałek ;)

Mam jeszcze jedno pytanie na temat użytkowania tego dysku SSD. Rozumiem, że nie ma sensu na nim instalować katalogów zajmujących po minimum kilka GB, tylko raczej programy i aplikacje, przy których rzeczywiście potrzebowałbym szybszego działania, a całą resztą umieścić na HDD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem napisać co tam z komputerem. Dzisiaj trochę poskładałem. Urobiłem się strasznie i jeszcze nieskończone. To co zrobiłem wyszło pięknie, pozostało tylko podpiąć dyski, kartę i DVD. Kable są ułożone wręcz pedantycznie (kilkukrotnie musiałem wszystko wypinać i przekładać), a chłodzenie wodne udało się podpiąc dosłownie na styk w konfiguracji ''ścianka obudowy->radiator->wentylator''. W innych obudowach micro wchodzi najpierw wentyl a potem radiator i wygląda to brzydko i mocno przysłania zasilacz.

Komputer odpala, już sobie pochodziłem nieco po BIOSie (jest piękny!). Dla przypomnienia: płyta Gigabyte Z97MX-Gaming 5 (Ultra Durable - jeden z moich kotów przespacerował się po niej dwa razy i działa, więc faktycznie jest durable) i procek I5 4690K. Wszyscy naokoło stękali (nawet pomoc techniczna Gigabyte''a), że bez update''u biosu nie ruszy ten proc, ale procesor najwyraźniej o tym nie wie i działa na biosie F3 (a powinien od F4). I nawet mnożnik można kręcić.

Trochę zaryzykowałem, bo jakby nie zadziałał to bym musiał jakiegoś taniego na 1150 kupić i po apdejcie oddać, ale na YT się zapytałem jednego kolesia czy mu działał ten procek od razu i mu działał :)

Wrzucę jutro fotki mojego małego arcydzieła.

Co do tego Windowsa 7 - to jest OEM, płyta + key. Płyta nie wygląda na oryginał, licencje i aktywację będę patrzył jak zainstaluję. W sumie to najważniejsze. Inni sprzedają same aktywacje po 200zł, ja mam z płytą tylko trochę drożej. Więcej o moim Windowsie nie rozmawiajmy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 23:08, sirufok napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie na temat użytkowania tego dysku SSD. Rozumiem, że nie ma sensu
na nim instalować katalogów zajmujących po minimum kilka GB, tylko raczej programy i
aplikacje, przy których rzeczywiście potrzebowałbym szybszego działania, a całą resztą
umieścić na HDD?


Tak. Ja osobiście na SSD-ku trzymam wszystkie ważniejsze programy ale już same dokumenty/pliki multimedialne zazwyczaj lądują na HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 23:24, KannX napisał:

W innych obudowach micro wchodzi najpierw
wentyl a potem radiator i wygląda to brzydko i mocno przysłania zasilacz.

Aż mnie dziwi że ci się w ogóle zmieścił system chłodzenia wodnego w obudowie tej klasy (chyba że to gotowiec typu Kraken tylko dla CPU). Zestaw chłodnica + zbiornik wyrównawczy + bloki na GPU i CPU + pompa + kontroler u mnie z trudem wchodził do takiej w standardzie E-ATX. Fakt że mój dążył w kierunku podobnego do Reseratora (choć części takich samych rozmiarów jak tamten nie mogłem dostać i musiałem zadowolić się znacząco mniejszym i modułowym rozwiązaniem a nie all-in-one):
http://content.hwigroup.net/images/products/xl/002114/zalman_reserator_1_plus.jpg

Dnia 29.08.2014 o 23:24, KannX napisał:

Wszyscy naokoło
stękali (nawet pomoc techniczna Gigabyte''a), że bez update''u biosu nie ruszy ten proc,
ale procesor najwyraźniej o tym nie wie i działa na biosie F3 (a powinien od F4). I nawet
mnożnik można kręcić.


Ja właśnie z tego powodu do high-endowego sprzętu wsadzam płyty Asusa z serii ROG. Ich BIOS można aktualizować nawet bez podłączonego CPU czy RAM''u (plus ich ogólna budowa jest naprawdę dobra). W przypadku innych płyt to odrobinę loteria. I tak swoją drogą to radziłbym ci zaktualizować swój, z tego co widzę F4 poprawia współpracę z dyskami SSD.

Dnia 29.08.2014 o 23:24, KannX napisał:

Co do tego Windowsa 7 - to jest OEM, płyta + key. Płyta nie wygląda na oryginał, licencje
i aktywację będę patrzył jak zainstaluję. W sumie to najważniejsze. Inni sprzedają same
aktywacje po 200zł, ja mam z płytą tylko trochę drożej. Więcej o moim Windowsie nie rozmawiajmy
:)

Dość łatwo upewnić się czy płyta jest oryginalna czy nie. Microsoft bardzo o to dba i ich Win 7 ma nadruki wodne na krawędziach. Wygląda toto mniej więcej tak:
http://zikom.home.pl/allegro/B4FD183C-E67F-4288-AC39-D5D21A3B6B06.JPEG
Choć inna jest informacja - powinno tam być coś w stylu "do sprzedaży z nowymi komputerami" i "Windows Anytime Upgrade".

A to że system ci się aktywuje zdecydowanie jeszcze NIE oznacza że jest legalny - jeśli dostałeś coś np. z licencją fimową Della/HP to wolno ci je instalować tylko na komputerach tej firmy. Ostatnimi czasy widziałem też "oryginalny system w wersji OEM, sprzedaję z uszkodzoną płytą główną (którą możesz samemu odebrać)". Co w praktyce jest piratem - Windows 7 jest przypisany do tej właśnie uszkodzonej płyty głównej. Dopiero 8.1 (lub wersje BOX) zmienia to ograniczenie i staje się przypisany do konta Microsoftu a nie sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2014 o 00:19, ziptofaf napisał:

Aż mnie dziwi że ci się w ogóle zmieścił system chłodzenia wodnego w obudowie
tej klasy (chyba że to gotowiec typu Kraken tylko dla CPU).


Dokładnie tak, Corsair H60. Budżetówka, ale bardzo ładnie wykonana. No i w idlu 28 stopni na procku, chłodniej niż płyta główna. Weszło niesamowicie. 3mm luzu u góry i tyleż samo u dołu. Przewody wodne niestety wychodzą od góry - przy innym ustawieniu wadziłoby o kartę graficzną.

Dnia 30.08.2014 o 00:19, ziptofaf napisał:

I tak swoją drogą
to radziłbym ci zaktualizować swój, z tego co widzę F4 poprawia współpracę z dyskami
SSD.


Dokładnie tak uczynię.

A jutro (w sumie już dziś) to mi się niestety zrobi większy bajzel z kablami bo dojdzie zasilanie karty i dysków. No ale jakoś to ładnie pospinam (kupiłem małe czarne opaski plastikowe, będzie estetycznie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Nie myślisz żeby tą i3 4150 zamienić np. na FX 8320? Tylko czy znalazłbym płytę do tego procesora w podobnej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2014 o 11:11, Snafu napisał:

Jeszcze jedno pytanie. Nie myślisz żeby tą i3 4150 zamienić np. na FX 8320? Tylko czy
znalazłbym płytę do tego procesora w podobnej cenie.



Zależy czy potrzebujesz nieco wolniejszego procesora od tego Core i3 przy cenie niebezpiecznie zbliżającej się do Core i5, najlepiej też żeby żarł 100W energii więcej. Jeśli tak to ten FX będzie świetnym wyborem:
http://puu.sh/bdQkm/b6ccce2ac1.png
Po lewej Core i3 3240 (wolniejszy od 4150), po prawej FX8320, test z http://pclab.pl/art50000-109.html.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2014 o 11:22, ziptofaf napisał:

>[...]


Składam tego kompa głównie pod gry i zależy mi na jak największej wydajności, jak najmniejszym kosztem. Ale jednak chyba zostanę przy tym i3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna i7 4790K i R9 290 (lub coś nowszego, bo prawdopodobnie karta graficzna będzie dokupiona trochę później) i mam takie dwa pytania:
1. Czy starczy do tego 650W zasilacz? Zamierzam to wepchnąć do Gladiusa X60, więc trzeba liczyć te dodatkowe wentylatory. No i prawdopodobnie minimum 3 dyski twarde.
2. Jaki RAM tu dać? Od razu zaznaczam, że chcę 2x8GB coby móc potem dorzucić drugie tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2014 o 12:24, heyboy napisał:

Przymierzam się do kupna i7 4790K i R9 290 (lub coś nowszego, bo prawdopodobnie karta
graficzna będzie dokupiona trochę później) i mam takie dwa pytania:
1. Czy starczy do tego 650W zasilacz? Zamierzam to wepchnąć do Gladiusa X60, więc trzeba
liczyć te dodatkowe wentylatory. No i prawdopodobnie minimum 3 dyski twarde.

Starczy. Chyba że tak karta jak i procek będą bardzo ale to bardzo podkręcane (tak do okolic 5 GHz na CPU i 1100 MHz rdzenia + 1600 MHz na pamięciach na GPU), wtedy musiałbyś mieć bardzo mocną linię 12V (przekraczającą 600W).

Dnia 30.08.2014 o 12:24, heyboy napisał:

2. Jaki RAM tu dać? Od razu zaznaczam, że chcę 2x8GB coby móc potem dorzucić drugie tyle.


Coś klasy 2133 MHz CL10-11.
http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-beast-2x8gb-2133mhz-ddr3-cl11-hx321c11t3k2-16-659786/
Na przykład takie. Albo wręcz 2400 MHz:
http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-beast-16gb-2x-8gb-2400mhz-ddr3-cl11-hx324c11t3k2-16-659306/

Powód:
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8

Przy high-endowym sprzęcie to właśnie RAM potrafi się stawać wąskim gardłem i w niektórych tytułach różnice między tanimi koścmi a takimi z wyższej półki sięgają 25%.

Tylko dwie uwagi:
- dobry RAM może być wykorzystany tylko przez płyty główne na chipsetach Z87/Z97. Co przenosi nas do kolejnego punktu:

https://toptechcashback.com/pl/pl/pages/cashback/qualifying

W skrócie - jeśli kupisz i7-4790k + którąś z płyt z tej listy to dostajesz bardzo miły zwrot pieniążków sięgający 180 zł. Tylko musisz mieć imienną fakturę na te części a nie tylko paragon. Fajna promocja ze strony Asusa i Asrocka, sprawia że można się poważnie zastanowić nad ekstremalnymi i świetnie wyposażonymi do OC płytami klasy Asus Maximus VII bo po odjęciu tych 180 zł wychodzi całkiem ludzka kwota...

Tu masz od razu kilka recenzji co fajniejszych płyt głównych:
http://pclab.pl/art57950-30.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko:

Ile stopni celsjusza powinien mieć Radek HD4850. Składam kompa do rejestracji dźwięku na salę prób, kurzyło mi się to to w szafie, przed zamontowaniem wyczyściłem, wymieniłem pastę (tą glutowatą taśmę na scalakach zostawiłem) i w spoczynku mam takie temperatury:

GPU temperature: 81ºC
GPU temp (DISPIO): 82 ºC
GPU temp (Memio): 99ºC
GPU temp (shadercore): 91ºC

Może trzeba wymienić tę taśmę. Dodam, że mimo takich temperatur wentylator chodzi na 30%. Wie ktoś jak to naprawić, nie potrzeba mi wiele, resztę komponentów mam (odp. karta dźwiękowa i interfejs, rozszerzenia Adata etc.), a w związku z wydatkiem paru tysi na omikrofonowanie, oprzyrządowanie etc. nie stać mnie przez najbliższy miesiąc na nic więcej, a robota już czeka;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

To jest normalna temperatura tej karty.
Najprostszym rozwiązaniem jeśli cię niepokoi jest fanfix - w sterownikach AMD znajdź zakładkę OverDrive:
http://puu.sh/bdVbr/b7e33f8bee.png
I na dole masz możliwość ręcznego sterowania wentylatorem który normalnie nigdy nie przekracza 50%. Ot, ustaw mu z 60 gdy będziesz grać, powinno to zbić temperatury o, jeśli dobrze pamiętam, jakieś 10C.

EDIT
Zaraz, 99C w SPOCZYNKU na pamięciach... to jednak trochę za dużo, mea culpa. Zacząłbym więc od ustawienia wyżej wentylatora a jeśli to nie pomoże to kupił za 20-30 zł dobrą pastę typu Zalman ZM-STG2 i upewnił się że chłodzenie jest dobrze zamontowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/;/

Właśnie to zrobiłem;/ Gwoli ścisłości to glutowate coś mi spadło podczas demontażu chłodzenia, może to tego wina. poza tym zrobiła się w tym dziura, można to jakoś zastąpić?

EDIT:

Nie mogę wejść w tę zakładkę. klikam przycisk akceptuj i znika mi w ogóle ta opcja;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 12:27, Isil napisał:

Witam, długo zastanawiałem się nad lapkiem, który ma służyć przede wszytskim do prac
biurowych, a w między czasie do gier (gram w zasadzie tylko w serię Total War - ostatnia
odsłona to Rome II + okazjonalnie w World of Tanks).
Mój wybór padł na model jak w linku:
http://www.x-kom.pl/p/172746-notebook-laptop-15-6-lenovo-thinkpad-e540-i7-4702mq-16gb-1000-dvd-rw-gt740m.html
Tyle, że po analizie ile razy będę używał go mobilnie, wyszło mi, że nie ma takiej potrzeby.
Więc czy możecie mi doradzić jakiś zestawik stacjonarny? Peryferia to myszka, klawiatura,
głośników nie potrzebuję, ale zastanawiam się czy w przyszłości nie podłączyć go z kinem
domowym (samsung ht-f6500).
Koszt maksymalny zestawu to 3000 PLN brutto.


Pomoże ktoś?:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2014 o 13:27, Alexei_Kaumanavardze napisał:

Właśnie to zrobiłem;/ Gwoli ścisłości to glutowate coś mi spadło podczas demontażu chłodzenia,
może to tego wina. poza tym zrobiła się w tym dziura, można to jakoś zastąpić?


To glutowate pewnie była na pamięciach i to pewnie był klej/pasta termoprzewodząca. Możesz zastąpić np. radiatorkami na pamięci:
http://www.salurion.pl/product/109992/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AAB_Cooling_Ram_Heatsink_1_Aluminiowe_radiatory_na_pamieci.html

Dnia 30.08.2014 o 13:27, Alexei_Kaumanavardze napisał:

Nie mogę wejść w tę zakładkę. klikam przycisk akceptuj i znika mi w ogóle ta opcja;/

Hmm... Możesz spróbować użyć programu MSI AfterBurner (wbrew nazwie działa też z kartami innej firmy) bądź:
http://www.techpowerup.com/forums/threads/hd4850-4870-fan-fix-oc-fix.64267/ - pierwszy post wyjaśnia jak ręcznie zmusić sterowniki AMD do zmiany obrotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja mam radiator na tych pamięciach, także chyba ew. wymiana całego chłodzenia;/. (mam takie coś: http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/pila/computex2008/Radeon-HD-4850-1.jpg)

BTW. rozkręciłem wentylator na 100% i spadło do 60 stopni na pamięciach, ale wyje jak ja pierdziu... W warunkach studyjnych to nie przejdzie;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się