Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 24.11.2014 o 12:12, Henrar napisał:

Ten laptop (i jego gamingowy brat) grzeją się bardziej i mają gorszy throttling od Lenovo
Y50.

Hm? Recenzja G550J wyrażała się pozytywnie jeśli chodzi o chłodzenie serii G:
http://pclab.pl/art58690-5.html

A i N nie był aż tak tragiczny pod tym względem. Zgodnie z recenzjami obu modeli:
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-Y50-70.121541.0.html
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Asus-N550JV.98373.0.html

Pomimo świetnych parametrów w specyfikacji w praktyce wydajność procesora jest znacząco niższa od oczekiwanej. W teście Cinebench R11.5 procesor i7-4710HQ z Lenovo Y50 uzyskał 1,56 pkt. w teście jednowątkowym i 5,9 pkt. w teście z wykorzystaniem wszystkich wątków. O ile w przypadku obliczeń prowadzonych na pojedynczym rdzeniu wszystko wygląda jak należy (taktowany o 100 MHz niższym zegarem i7-4700MQ uzyskuje średnio 1,51 pkt.), o tyle 5,9 pkt. w renderowaniu wielowątkowym to stanowczo za mało. Core i7-4700MQ ma w tym teście średnią 6,89 pkt. czyli blisko o 1 pkt. więcej. < Lenovo.

Wyniki Asusa N550JV i Lenovo Y510p z Core i7-4700MQ powinny być teoretycznie takie same, gdyż procesory w tych laptopach są prawie identyczne. Tak było jednak tylko w teście jednowątkowym. W teście wielowątkowym w Lenovo nie jest wykorzystywany Turbo Boost, toteż model ten uzyskał wynik o 21% gorszy od Asusa (5,29 wobec 6,68 pkt.) < Asus

Czyli mamy 21% wydajności w dół na samym procesorze.

Co do ciepła:

"W czasie najwyższego obciążenia procesor nagrzał się do 92°C, a karta graficzna Nvidii - do 81°C. Powierzchnie obudowy również nagrzewają się bardzo mocno. W kilku miejscach temperatura przekroczyła nawet 57°C i stała się przyczyną dyskomfortu. " < Lenovo.

Asus z tego co widzę w tym momencie miał zdecydowanie chłodniejszą obudowę, choć fakt, procesor zwolnił do minimum. Tutaj więc pół na pół - albo masz coś co zacznie działać za wolno albo obudowa cię parzy. Wybór między młotem a kowadłem.

Więc cóż, ja pewnie bym mając taki wybór nadal wolał Asusa - zdecydowanie lepszy ekran i audio, sama wydajność w grach powinna być podobna (zazwyczaj nieco szybszy procesor chyba że mamy pełne obciążenie co się w praktyce raczej nie zdarza się za często).

Dnia 24.11.2014 o 12:12, Henrar napisał:

A z jakością wykonania i chłodzenia laptopów MSI też bym polemizował - GT72 jest
chłodniejszy od G751 i można w nim wymienić części/pastę termoprzewodzącą bez
przeszkód. Seria GS też zła nie jest jak na to, co oferuje.

Z GT72 się zgodzę. W końcu ma przebudowany od zera układ chłodzenia. Mam raczej negatywne wrażenia jeśli chodzi o ich poprzednie laptopy - modele z GTX570M, GT635M i jakiś z 8xxM (nie pamiętam już który) waliły po oczach kiczem co mógłbym znieść a ich budowa zdecydowanie odbiegała od tego czego oczekuję od laptopa - mobilne toto nie było na pewno. Wszędobylski plastik, metalowe elementy co prawda w środku są ale akurat nie w takim miejscu żeby np. połączyć ekran z samym notebookiem. Jak pamięcią sięgam to średnia półka cenowa z tej serii ma swoje bajery typu lepsza karta WiFi, teoretycznie lepsza klawiatura, potężne basy co jest fajne... ale ucierpiała na tym jakość wykonania, nie widziałem jeszcze MSI z gamingowej serii który po 2 latach użytkowania nie miał fizycznych uszkodzeń związanych z regularną na nim pracą.

To dobre lapki jeśli nie szukasz laptopa a desktop replacementa - mobilne nie są na pewno... Choć, powtórzę, nie miałem samemu styczności z najnowszymi modelami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2014 o 12:55, ziptofaf napisał:

Więc cóż, ja pewnie bym mając taki wybór nadal wolał Asusa - zdecydowanie lepszy ekran
i audio, sama wydajność w grach powinna być podobna (zazwyczaj nieco szybszy procesor
chyba że mamy pełne obciążenie co się w praktyce raczej nie zdarza się za często).

Widzisz, problem w tym, że Ty piszesz o G550/N550 a ja o nowszym modelu. A ten, sądząc po opiniach z nhl.pl i forum notebookreview grzeje się bardziej niż poprzednik. Asus G751 też grzeje się mocniej od swojego poprzednika, czyli G750.

Dnia 24.11.2014 o 12:55, ziptofaf napisał:

Z GT72 się zgodzę. W końcu ma przebudowany od zera układ chłodzenia. Mam raczej negatywne
wrażenia jeśli chodzi o ich poprzednie laptopy - modele z GTX570M, GT635M i jakiś z 8xxM
(nie pamiętam już który) waliły po oczach kiczem co mógłbym znieść a ich budowa zdecydowanie
odbiegała od tego czego oczekuję od laptopa - mobilne toto nie było na pewno.

Bo to gamingowce. Asus G551 też jakoś mały nie jest, nie oszukujmy się. Anyway, GT72 to dobry sprzęt i za wiele z GT70 wspólnego nie ma. MSI poprawiło naprawdę dużo.

Dnia 24.11.2014 o 12:55, ziptofaf napisał:

Wszędobylski plastik, metalowe elementy co prawda w środku są ale akurat nie w takim miejscu żeby
np. połączyć ekran z samym notebookiem.

Akurat Asus w serii G5xx ma ten sam problem. Plastiku nadal sporo - to nie MSI GS70, który jestt wykonany w całości z aluminium

Dnia 24.11.2014 o 12:55, ziptofaf napisał:

Jak pamięcią sięgam to średnia półka cenowa z
tej serii ma swoje bajery typu lepsza karta WiFi, teoretycznie lepsza klawiatura, potężne
basy co jest fajne... ale ucierpiała na tym jakość wykonania, nie widziałem jeszcze MSI
z gamingowej serii który po 2 latach użytkowania nie miał fizycznych uszkodzeń związanych
z regularną na nim pracą.

Zależy od serii, a raczej konkretnego modelu, jak zresztą w przypadku każdego innego producenta.

Dnia 24.11.2014 o 12:55, ziptofaf napisał:

To dobre lapki jeśli nie szukasz laptopa a desktop replacementa - mobilne nie są na pewno...
Choć, powtórzę, nie miałem samemu styczności z najnowszymi modelami.

GS70 i GS60 to akurat lekkie lapki (17sta waży 2,5kg z zasilaczem) i całkiem wydajne, bo mają nawet 970m i nie grzeją tak, jakby mogło się wydawać.
I, ogólnie, gamingowe laptopy, nie należą ani do cichych, ani do lekkich. To zwykle desktop replacementy. Inny target.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2014 o 13:33, Henrar napisał:

Widzisz, problem w tym, że Ty piszesz o G550/N550 a ja o nowszym modelu. A ten, sądząc
po opiniach z nhl.pl i forum notebookreview grzeje się bardziej niż poprzednik. Asus
G751 też grzeje się mocniej od swojego poprzednika, czyli G750.


A całkiem możliwe, uznałem że różnica jednej literki z N550 na N551 to bardziej jak przesiadka np. z Core i5-4440 na i5-4460 - co najwyżej wsadzili nieco lepsze GPU a reszta w zasadzie bez zmian. Mogłem się mylić.

Dnia 24.11.2014 o 13:33, Henrar napisał:

GS70 i GS60 to akurat lekkie lapki (17sta waży 2,5kg z zasilaczem) i całkiem wydajne,
bo mają nawet 970m i nie grzeją tak, jakby mogło się wydawać.

Jak mówiłem - nie widziałem tej serii, mam po prostu złe skojarzenia jeśli chodzi o poprzednie. Zapamiętam że doszło do poprawy w ich konstrukcji w ostatnim czasie.

Dnia 24.11.2014 o 13:33, Henrar napisał:

I, ogólnie, gamingowe laptopy, nie należą ani do cichych, ani do lekkich. To zwykle
desktop replacementy. Inny target.

Którego to targetu nigdy nie potrafiłem pojąć :P Albo potrzebny ci >notebook< czyli coś co będzie w miarę regularnie przenoszone choćby na uczelnię czy przy częstej podróży pociągami/samolotami/czymkolwiek albo wolisz coś do używania w domu. Bo co by nie mówić, 22" ekran + osobna klawiatura i mysz zawsze są dużo wygodniejsze niż laptopowe rozwiązania. Sytuacja w której potrzebny ci notebook który na bateriach chodzi godzinę i tak naprawdę nie nadaje się do przenoszenia wydaje mi się taką która powinna być rzadkością a nie czymś regularnym do tego stopnia by każdy producent oferował z 30 modeli tego typu.
Ot, samemu jeśli już kupowałbym lapka to pewnie jakiegoś z biznesowej serii Toshiby/Asusa z dyskiem SSD, nie obraziłbym się też na jakiegoś mobilnego i7. Albo MacBooka ale te akurat kosztują krocie.

No ale to już moje osobiste rozważania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.11.2014 o 14:27, ziptofaf napisał:

A całkiem możliwe, uznałem że różnica jednej literki z N550 na N551 to bardziej jak przesiadka
np. z Core i5-4440 na i5-4460 - co najwyżej wsadzili nieco lepsze GPU a reszta w zasadzie
bez zmian. Mogłem się mylić.

Zmienili trochę chłodzenie i ogólnie obudowę.

Dnia 24.11.2014 o 14:27, ziptofaf napisał:

Jak mówiłem - nie widziałem tej serii, mam po prostu złe skojarzenia jeśli chodzi o poprzednie.
Zapamiętam że doszło do poprawy w ich konstrukcji w ostatnim czasie.

Z perspektywy użytkownika pierwszego GSa problemów było parę:
- Słaby dźwięk
- Słaby touchpad
- Matryca TN ( ale 17 calowych IPSów na rynków o ile wiem wtedy nie było)
- Chłodzenie przed aktualizacją firmware''u, po niej było w normie.
Z zalet:
- Klawiatura
- Waga
- Współczynnik wydajność/kilogram :P
- Dużo miejsca na dyski (2 mSata i SATA3)

Dnia 24.11.2014 o 14:27, ziptofaf napisał:

Którego to targetu nigdy nie potrafiłem pojąć :P Albo potrzebny ci >notebook< czyli
coś co będzie w miarę regularnie przenoszone choćby na uczelnię czy przy częstej podróży
pociągami/samolotami/czymkolwiek albo wolisz coś do używania w domu. Bo co by nie mówić,
22" ekran + osobna klawiatura i mysz zawsze są dużo wygodniejsze niż laptopowe rozwiązania.
Sytuacja w której potrzebny ci notebook który na bateriach chodzi godzinę i tak naprawdę
nie nadaje się do przenoszenia wydaje mi się taką która powinna być rzadkością a nie
czymś regularnym do tego stopnia by każdy producent oferował z 30 modeli tego typu.

One się nadają do przenoszenia od gniazdka do gniazdka. Ale nawet jeśli, to masz tam integrę Intela (nawet w Alienware m18), więc aż tak źle nie jest. Mi np. Typowy laptop się nie przyda, bo pracuję przy CUDA/Opencl i potrzebuję jako takiej mobilnej wydajności. Stąd też kupowałbym albo kolejnego GSa od MSI, albo MacBooka Pro albo Razer Blade Pro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hi. Nie wiem, czy jeszcze pamiętasz, ale w kwietniu miałem plany kupić nowy komputer i zaproponowałeś http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68479
pewnie sporo się zmieniło.

W końcu kupuje nowy komputer i proszę o pomoc z wyborem części :D Tak, to już pewne! Jutro, najpóźniej za dwa dni idę do sklepu i zamawiam. Mój staruszek ma chyba z 5 lat! i w nic na nim nie grałem od blisko dwóch. Mam nadzieje, że to się lekko zmieni - choć komputer będzie głownie do pracy. Tak jak obecnie.

Jedyne moje prośby to dysk 1TB i cena około 2500 zł. Co do Windowsa to chciałbym 7. Planuję zakup w Gralu. Proszę o pomoc :)

ps: w końcu zagram w coś nowego na max detalach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Chce zainwestować w dość drogie głośniki komputerowe BOSE i może jeszcze niezła karta dźwiękowa? (nie jest to priorytet jeśli będzie zbyt droga)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 12:56, In_The_End napisał:

Jedyne moje prośby to dysk 1TB i cena około 2500 zł. Co do Windowsa to chciałbym 7. Planuję
zakup w Gralu. Proszę o pomoc :)


2500 zł za skrzynkę + Windowsa? Eh, to będzie dużo wolniejsze niż zestaw który proponowałem wtedy (sam Windows kosztuje 4 stówy...), ceny z okazji zbliżających się świąt idą raczej w górę niż w dół.
Ceny z morele bo gral jest zazwyczaj wyraźnie droższy:
http://www.morele.net/inventory/info/amuZeJ/

Z ceną da się zejść niżej ale uprzedzam, masakrując przy tym wydajność. Już teraz o Core i5 można zapomnieć a zmiana karty na R9 270 czy jeszcze słabszego GTX750Ti... cóż, skończyłaby się to nie najlepiej:
http://pclab.pl/art57916-5.html

Dalej - czemu Windows 8.1 w wersji BOX a nie 7? Z prostego powodu - darmowa aktualizacja do Windows 10. W przypadku Siódemki takiej opcji mieć nie będziesz a patrząc po Technical Preview 10 to po prostu ulepszona 7.

Poza tym 1TB dysk, względnie tania buda i zasilacz, 8GB niezłego RAM''u. I dobra płyta główna, będzie można do niej wsadzić także procesory które wyjdą dopiero w 2015 roku.

Na sensowny układ audio już nie starczyło bo ich ceny zaczynają się od 140 zł. Poza tym tego akurat się nie da tak dobrać - jakie konkretnie głośniki? Jaka akustyka pokoju? Jakie mają brzmienia - głośniki które są jasne należy (zazwyczaj) łączyć z układem audio który ma raczej ciemną charakterystykę dźwięku. O jakim oporze mówimy - czy potrzebny jest wbudowany wzmacniacz? I tak dalej. Bo powiedzieć "drogie" głośniki nie znaczy też nic. Bo dla jednego drogie to 400 zł, dla innego 20000 (i tak, w tej drugiej kwocie też można sobie znaleźć jakieś bezproblemowo). Jedynym co można wziąć ze pewnik to to że faktycznie, nie da się podłączyć sprzętu Hi-Fi bezpośrednio do PC-ta. Bo masz dajmy na to słuchawki z oporem 300 Ohmów. Tutaj albo zewnętrzny pre-amp albo karta dźwiękowa typu Asus Xonar Phoebos (albo X-Fi Titanium), na typowym źródle dźwięku w PC-cie słyszałbyś tylko szum.

PS Sytuacja lekko zmienia się jeśli w grę wchodziłyby używane GPU. W okolicach 700-750 zł dostaniesz bowiem R9 280X z 12-24 miesiącami gwarancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głosniki: https://www.bose.pl/PL/pl/home-and-personal-audio/speakers/computer-speakers/bose-computer-musicmonitor/

W takim razie pozostane przy twojej wczesniejszej propozycji i tu pytanie, czy cos bys zmienił http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68479 ?

Kartę dzwiekową najwyżej dokupie, teraz nie jest najistotniejsza.

Nie wiem czemu nie windows 8.1. Mam na laptopie 7 i dobrze mi sie kozysta, a o 8 słyszałem same złe żeczy(a 10 jeszcze chyba nie ma).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 16:15, In_The_End napisał:

W takim razie pozostane przy twojej wczesniejszej propozycji i tu pytanie, czy cos bys
zmienił http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68479 ?


Ależ moja wcześniejsza propozycja też jest niemożliwa przy obecnym budżecie. Zauważ że nie wliczała wówczas Windowsa a mimo to kosztowała 2800 zł. No i R9 280 jest nieco szybszy od GTX760.

Dnia 25.11.2014 o 16:15, In_The_End napisał:

Nie wiem czemu nie windows 8.1. Mam na laptopie 7 i dobrze mi się korzysta, a o 8
słyszałem same złe rzeczy(a 10 jeszcze chyba nie ma).


Jeszcze nie, to fakt. Choć już teraz możesz go sobie zainstalować (np. korzystając z VirtualBoxa) do testów.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-iso

I naprawdę, jest to krok naprzód w stosunku do siódemki.

Zaś co do nienawiści do ósemki - jest sobie takie coś jak 8.1 które poprawia niedociągnięcia. Tylko wyłączyć Metro i masz wszystko co samo co Siódemka plus dużo lepsze warunki licencji (Windows 7 jest przypisany do płyty głównej, Windows 8 do konta Microsoftu co oznacza że tak długo jak masz go tylko na jednym kompie tak długo jest to legalne). No i dłuższe wsparcie techniczne (aka patche) itd. No i przypomnę - DirectX 12 już na Windows 7 nie będzie. Tylko 8.1 bądź 10. A i więcej RAM-u - limitem wersji Home Premium x64 jest 16GB. Windows 8 z kolei w dowolnej 64-bitowej wersji może obsłużyć do 128GB. Co też ma znaczenie - Star Citizen ma wymagać 8GB do minimalnych detali. Więc za kilka latek 16 będzie standardem.

Poza tym:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/windows-10-najwazniejsze-nowosci.html
Sam zobacz czy możliwość darmowej przesiadki do najnowszego systemu nie jest przydatna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

2700 BEZ Windowsa? :P
To znowu trochę inaczej :P
http://www.morele.net/inventory/info/amuZeJ/
Coś takiego ale jako że wychodzi 4 stówy mniej bo bez systemu to starczy na Core i5 4460 lub może nawet na i5 4590. Co daje ogółem lepszy zestaw niż tamten sprzed kilku miesięcy. A konfiguracja z i5-4590 + 8GB RAM + R9 280 na chwilę obecną pozwala płynnie grać w każdy tytuł poza Unity (do którego nie ma za bardzo co podchodzić bez karty graficznej za mniej niż 1000 zł).

Z jednym ale - raczej zamawiałbym na morele/agito niż w gralu. Ten drugi z tego co widzę ma problemy z dostępnością części a marże są wysokie (identyczne jakościowo części to 40 zł więcej za płytę główną, 50 za procesor, 40 za RAM, 30 za obudowę, 50 za zasilacz, 100 za kartę graficzną). A jeśli zależy ci na złożeniu zestawu to na morele masz za złotówkę jeśli podasz kod promocyjny. Ot, wrzucasz przy zamówieniu to: http://www.morele.net/montaz-komponentow-zestaw-komputerowy-od-trzech-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
A kodem promocyjnym jest W3FHN58JFW .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 18:40, In_The_End napisał:

Morele, z tego co patrzyłem nie złoży mi zestawu, a sam nie umiem. Agito, sprawdzę.

Oba składają, ten pierwszy za złotówkę (patrz mój post wyżej :P). Agito za bodajże 40 zł czy coś koło tego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 18:40, In_The_End napisał:

/.../, a sam nie umiem. /.../

Tego nie wiesz, dopóki sam nie spróbujesz. I wiesz co? Żeby źle złożyć komputer, to trzeba się naprawdę postarać. Przekonałem się o tym, kiedy musiałem wymienić płytę główną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/../

Asus ma kartę z 2 GB vRAM Lenovo ma 4, w Lenovo jest też wersja z 16 GB RAM, więc póki co w tych aspektach Lenovo wygrywa. Ale rozejrzę się jeszcze, pooglądam innych ;)

Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2014 o 21:06, M_S_13 napisał:

Asus ma kartę z 2 GB vRAM Lenovo ma 4, w Lenovo jest też wersja z 16 GB RAM, więc póki
co w tych aspektach Lenovo wygrywa. Ale rozejrzę się jeszcze, pooglądam innych ;)


O ile 16GB RAM zamiast 8GB jest realną zaletą o tyle 2GB vs 4GB w przypadku tej klasy GPU nie ma znaczenia. Są gry które potrzebują powyżej 3 do max. detali (np. Shadows of Mordor) ale one i tak płynnie chodzą dopiero na PC-towych kartach klasy R9 290. Które odpowiadają mobilnym GTX980M. GTX860M to poziom PC-towego R7 260X, karty w okolicach 400 zł. Tutaj 4GB ładnie brzmią na papierze ale niewiele rzeczywiście ci dadzą. Bo jeśli gra tyle wymaga do płynnego działania to i tak za nic nie ruszy na tak słabym GPU (choć na notebooka jest całkiem mocny).

Dlatego jak zawsze napiszę (choćby na wypadek jeśli o tym nie wiedziałeś bądź nie sądziłeś że różnice są tak duże) - jeśli chcesz wydajności w grach to kup sobie taniego notebooka do codziennej pracy za 1500-1600 zł a resztę wydaj na PC-ta. Z prostego powodu - PC za 2500 zł wydajnościowo odpowiada notebookowi za 5000-6000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie dołożyć do lepszego procesora Core i5 albo do karty graficznej GeForce GTX760(wcześniej mi proponowałeś). O ile Intel jest tylko jeden(300 zł więcej http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4440-6m-cache-do-3-30-ghz-box-bx80646i54440-603033/ ) to tych GeForc''ów kilka(te za 800 czy 1000 ?), który miałeś na myśli ?

Mam problem z tym Windowsem bo nie wiem, czy wszystkie programy, na których pracuje, będą mi na nim działać :/ Niektóre gry mogą wyglądać na nim lepiej, ale chyba nie aż tak... sam nie wiem, bezpieczniej będzie mi kupić http://www.morele.net/system-operacyjny-microsoft-windows-7-home-premium-sp1-pl-64-bit-oem-gfc-02737-620627/

Złożenie przez morele to świetny pomysł i skorzystam, mam tylko głupie pytanie.
W tym koszyku jest wszystko co potrzeba, przyjdę do domu, podłączę do prądu, włożę windowsa i ruszy:) ?

ps: nigdy jeszcze tak nie kupowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się