Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 17.01.2015 o 15:57, misioo napisał:

A gtx 970 od Palita jest cokolwiek warty? http://allegro.pl/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-i4988976151.html
Cenowo wygląda najkorzystniej, ale kiedyś miałem gt 8800 (czy coś koło tego) od Palita
i była tak przeraźliwie głośna że można było szajby dostać.


Ja kupuję już tylko z Gigabyte ze względu na chłodzenie WindForce x3. Gdybyś pomyślał wcześniej to w październiku sprzedałem GTX 780 OC z tym chłodzeniem za 1000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 15:57, misioo napisał:


Jeżeli koniecznie chcesz zaoszczędzić to pewnie tak, nie robiłbym tego jednak, za stówę więcej masz lepsze (to wygląda jak referencyjne) chłodzenie, co pewnie przełoży się znacząco na kulturę pracy oraz bezpośrednio na temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zmienić zasilacz, jako, że mój obecny ma problem w obsłużeniu karty graficznej, gdy ta zaczyna pokazywać co potrafi. Znam mniej więcej liste polecanych producentów, jednak wolę poradzić się reszty przed zakupem.
Mój obecny zasilacz to Tacens Valeo 480W Smart
Obecna karta graficzna to Geforce GTX970 G1 Gaming ... piękna zabawka :)

Planuje nabyć zasilacz minimalnie 550W, domyślnie koło 600W. Z tego co przeczytałem te typy będą sobie radziły z podołaniem wymaganiom karty graficznej. Ważne jest dla mnie by był to zasilacz solidny, bo musi podawać odpowiedni prąd (OC procesora). Cenowo chciałbym się zmieścić gdzieś w okolicach 400zł. Wiadomo im mniej tym lepiej, ale nie kosztem jakości. Jeśli ktoś może poradzić zasilacze lub producentów, których zasilacze powinienem przejrzeć będę wdzieczny.

Swoją drogą obecnie posiadam zasilacz z okablowaniem stałym. Czy jeśli kupie zasilacz z okablowaniem modułowym, to będe musiał dokupić potrzebne kable osobno?

Moje pomysły na chwile obecną:
600W Corsair CX600M Modular CP-9020060-EU (Fan 120mm)
630W be quiet Pure Power Cabel Managment BQT-L8-CM --> niby bezpieczniejszy, ale nie znam firmy

W razie gdyby ktoś potrzebował szybki podgląd co zasilacz będzie musiał uciągnąć:
Płyta główna - ASRock Z68 Pro3-M
Procesor - Intel Core i5 2500K 3,3GHz ---> podkręcenie do 4,4GHz / 4,6GHz
Chłodzenie procesora - SilentiumPC Fortis (2x spore wiatraki)
Pamięć RAM - DDR3 16GB 2133MHz G.Skill RipjawsX (2x8GB, DualDDR, CL9)
Karta graficzna - GeForce GTX970 G1 Gaming
Zasilacz - PORADŹ MNIE!
Dysk twardy - Seagate Barracuda 7200 1TB, SATA-III, 64MB cache + GoodRAM C50 120GB, SATA-III


Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 18:35, misioo napisał:

To jeszcze się zapytam... o co chodzi z tym małym ustrojstwem? http://allegro.pl/gigabyte-gtx-970-4gb-ddr5-256bit-gv-n970ixoc-4gd-i4972071330.html
Czym ona się różni od normalnej, dłuższej wersji?


Tym że ta jest dużo mniejsza i pasuje także do obudów miniITX. I tyle, poza tym to pełny GTX970, nawet lekko podkręcony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

400 zł to nadto biorąc pod uwagę sprzęt chyba że pracujesz na tym 24/7 na pełnym obciążeniu i 5% wyższa sprawność oznacza dla ciebie powyżej 100 zł rocznie oszczędności. Co, jak podejrzewam, nie ma miejsca.

Samemu wziąłbym pewnie Corsair CX 600W:
http://www.morele.net/zasilacz-corsair-builder-series-cx-600w-80-bronze-modular-cp-9020060-eu-541539/
Modularny, 80Plus Bronze, to wytrzymały zasilacz który radzi sobie nawet z bardzo mocnymi konfigami.

I nie, nie musisz dokupować kabli jeśli kupujesz modularny. Wszystkie są dorzucane do zasilacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziptofaf - Jest jakaś szansa, że pojawi się GTX 980 OC, powiedzmy z 6GB VRAM?
Pisałeś coś, że za jakiś czas mają się pojawić nowe, znacznie mocniejsze procesory Intela + pamięć DDR4 i znowu będzie trzeba wszystko zmieniać, zwłaszcza, że wyjdzie jeszcze W10 i DX12 ( choć sporo wody w Wiśle upłynie, zanim gry zaczną ów nowy DX wykorzystywać, sprawdzone na przykładzie DX10 i 11 ). Jak myślisz, na ile wystarczy moja obecna konfiguracja i czy w przyszłości wystarczy tylko zmiana GPU, czy znowu wszystkiego?
Ogólnie, jakie są widoki na większą wydajność CPU i GPU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej potrzebuję żeby złożyć mi komputer na którym poszedłby Wiedźmin 3. Z nową kartą graficzną na pewno (myślałem o gtx960 ale sam jeszcze nie wiem). mam jakiś ram 8 GB czy procesor Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @ 3.10GHz (4 CPUs), ~3.1GHz, ale nie wiem czy to nie za mało i jestem otwarty na nowe propozycje. Posiadam obudowę ale jest ona w wersji mini więc nie wiem czy wszystko tam się zmieści i czy nie lepiej kupić nowej. Wszystkie jakieś zasilacze czy dyski pamięci mam i są one dobre. Chciałbym tylko dowiedzieć się jakiej karty graficznej potrzebuje, czy potrzebuje nowego procesora czy jakiejś płyty głównej. Aktualnie na wydatki posiadam 2000 zł, w zaokrągleniu do 2500, i w ekstremalnych warunkach 3000. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Jeśli czegoś nie wypisałem jakichś potrzebnych parametrów czy informacji to mówcie a napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 19:00, lis_23 napisał:

ziptofaf - Jest jakaś szansa, że pojawi się GTX 980 OC, powiedzmy z 6GB VRAM?

Wątpliwe. Jeśli już to GTX980Ti jako odpowiedź na R9 390X - bo ten akurat ma mieć HBM 3D RAM (kilkukrotnie wydajniejszy od GDDR5):
http://pclab.pl/news61416.html
Jeśli to się potwierdzi to Nvidia nie będzie miała wyboru i tylko 8GB GDDR5 będzie mogło nawiązać rywalizację, przynajmniej na poziomie marketingowym. Bo wydajnościowo to chyba tylko SLI dałoby radę :P

Dnia 17.01.2015 o 19:00, lis_23 napisał:

Pisałeś coś, że za jakiś czas mają się pojawić nowe, znacznie mocniejsze procesory Intela
+ pamięć DDR4 i znowu będzie trzeba wszystko zmieniać, zwłaszcza, że wyjdzie jeszcze
W10 i DX12 ( choć sporo wody w Wiśle upłynie, zanim gry zaczną ów nowy DX wykorzystywać,
sprawdzone na przykładzie DX10 i 11 ).

Dnia 17.01.2015 o 19:00, lis_23 napisał:

Jak myślisz, na ile wystarczy moja obecna konfiguracja i czy w przyszłości wystarczy tylko zmiana GPU, czy
znowu wszystkiego?

Dnia 17.01.2015 o 19:00, lis_23 napisał:

Ogólnie, jakie są widoki na większą wydajność CPU i GPU?

Takie jak zawsze - 40-50% co generację w przypadku GPU (np. przeskok z GTX780 na GTX980) i ok. 10-20% w obrębie tej samej generacji (GTX780 -> GTX780GHz/GTX780Ti, R9 290 -> niereferencyjny R9 290).

W przypadku CPU - Broadwell nie przyniesie rewolucji choć można pewnie liczyć na 15% wzrost wydajności pojedynczego rdzenia. Skylake z kolei... ciężko ocenić, na razie przeskok z DDR3 na DDR4 wydaje się dawać 0% dodatkowej mocy - z tym że obecne pamięci DDR4 są wolne, daleko im do osiągów które powinny być w stanie osiągać czyli rzędu 3000-4000 MHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To może najpierw zajrzyj do obudowy i napisz JAKI KONKRETNIE masz zasilacz. Bo "dobre" niewiele mi mówi i zaraz się okaże że znajdziesz swój model na tej liście:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Sam procesor wypadałoby wymienić jeśli chcesz wsadzić mocną kartę graficzną a to pociąga za sobą oczywiście koszta. Z tego co widzę:

Core i5-4590
MSI H97M-G43 (standard Micro-ATX bo jak napisałeś - masz niewielką obudowę)
Zotac GeForce GTX970

Daje łącznie 2577 zł (ceny z morele.net). Na chwilę obecną bardzo ciężko o grę która by potrafiła przyciąć na takim zestawie nawet na maksymalnym poziomie detali...


Tym niemniej - do premiery Wiedźmina zostało jeszcze trochę czasu i bym się wstrzymał z zakupami - lada moment nowe procesory Intela i Radeony, okaże się że w tym samym budżecie dostaniesz za miesiąc-dwa o 15-20% szybszy sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czym jest to HBM 3D RAM? Pierwszy raz o tym słyszę. Tylko AMD będzie to mieć, czy Invidia z czasem też?
Hmmm ... 300W dla samej karty, sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 19:54, lis_23 napisał:

Czym jest to HBM 3D RAM? Pierwszy raz o tym słyszę. Tylko AMD będzie to mieć, czy Nvidia
z czasem też?

Nvidia też będzie mieć, w kolejnej generacji:
http://blogs.nvidia.com/blog/2014/03/25/gpu-roadmap-pascal/
Z tego co widzę to Nvidia planuje wsadzać 3D RAM na rok 2016.

W skrócie - zbliżamy się do limitu możliwości zmniejszania procesu technologicznego krzemu. Nie da się zachować tej samej dokładności wykonania w 18nm co w 28 i tak dalej a jeśli skok wydajności co generację robi się za niski to doprowadzi to do poważnego osłabienia branży. Rozwiązaniem (tymczasowym bo za kilkanaście lat i tak czeka nas przesiadka na grafen/komputery genetyczne itd) jest pakowanie pamięci w warstwy. Jedna nad drugą a nie na płasko jak do tej pory. Czeka to wszystkie części PC-ta, już teraz jest stosowane też w najnowszych SSD Samsunga.

Teoretycznie wzrost wydajności HBM kontra GDDR5 powinien być olbrzymi - przepustowość na poziomie ~130-150GB/s w stosunku do niecałych 30GB/s dla GDDR5. Na razie problemem jest jednak sama pojemność (nie chcę mi się zagłębiać w szczegóły techniczne ale po prostu całość jest dużo bardziej zaawansowana) i bardzo ciężko wsadzić więcej niż 4GB moduły.

Dnia 17.01.2015 o 19:54, lis_23 napisał:

Hmmm ... 300W dla samej karty, sporo.

To olbrzymia wartość, i owszem. Inna sprawa że to absolutny High-End, dla śmiertelników pozostają R9 380/380X/390. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami zresztą dla tej karty chłodzeniem referencyjnym ma być wodne... Cóż, byleby R9 390 (już bez X-a) kosztował nie więcej niż te 1500 zł i wyprzedzał GTX-a 980 a się skuszę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 20:47, ziptofaf napisał:

Teoretycznie wzrost wydajności HBM kontra GDDR5 powinien być olbrzymi - przepustowość
na poziomie ~130-150GB/s w stosunku do niecałych 30GB/s dla GDDR5. Na razie problemem
jest jednak sama pojemność (nie chcę mi się zagłębiać w szczegóły techniczne ale po prostu
całość jest dużo bardziej zaawansowana) i bardzo ciężko wsadzić więcej niż 4GB moduły.


Hmmm ... czyli to będzie szybsze niż te 4GB GDDR5 na GTX 980 już teraz, czy dopiero w przyszłości? O ile więcej GB VRAMu będzie można tu zastosować w przyszłości? Czy tego nie da się tak łatwo przełożyć na VRAM?

Dnia 17.01.2015 o 20:47, ziptofaf napisał:

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami zresztą dla tej karty
chłodzeniem referencyjnym ma być wodne...


Czyli nie będzie to wybór dla przeciętnego gracza ...
Czyli, pojemność GDDR5 już nie wzrośnie ponad te 4, ewentualnie 6GB VRAM? Czytałem gdzieś, że wsadzenie do GPU większej ilości VRAMu jest najprostsze i najtańsze, więc sam już nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 20:57, lis_23 napisał:

Hmmm ... czyli to będzie szybsze niż te 4GB GDDR5 na GTX 980 już teraz, czy dopiero w
przyszłości?

Już teraz sama przepustowość pamięci będzie 3-4x wyższa. Potencjalnie może być 8-10x wyższa.

Dnia 17.01.2015 o 20:57, lis_23 napisał:

O ile więcej GB VRAMu będzie można tu zastosować w przyszłości? Czy tego
nie da się tak łatwo przełożyć na VRAM?

Do 12GB w przeciągu najbliższych 6 lat zgodnie z danymi od AMD. Dość wolno.

Dnia 17.01.2015 o 20:57, lis_23 napisał:


Czyli nie będzie to wybór dla przeciętnego gracza...

Zależy tylko od jednego - od cen. GTX980 też już zazwyczaj nie jest "wyborem dla przeciętnego gracza" bo oferuje 10% wyższą wydajność od GTX970 przy 40% wyższej cenie. Jeśli ta karta będzie kosztować w okolicach 2000-2300 zł to jest okej, do Titan Z daleko ceną.

Dnia 17.01.2015 o 20:57, lis_23 napisał:

Czyli, pojemność GDDR5 już nie wzrośnie ponad te 4, ewentualnie 6GB VRAM? Czytałem gdzieś,
że wsadzenie do GPU większej ilości VRAMu jest najprostsze i najtańsze, więc sam już
nie wiem.

Aha, i dlatego wychodzą karty typu R9 285 które specjalnie mają MNIEJ pamięci? RAM jest drogi jak diabli ostatnio i za te dodatkowe 4GB GDDR5 każą ci dopłacić 400-500 zł. To wcale nie jest najtańsze, już nie. I jest za wolne - co z tego że pamięci dużo jak przepustowość za niska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 21:49, ziptofaf napisał:

Już teraz sama przepustowość pamięci będzie 3-4x wyższa. Potencjalnie może być 8-10x
wyższa.


Przepustowość niewiele mi mówi ;) aż tak to ja się na tym nie znam i nie interesuję ;) bardziej przemawia do mnie to, co poniżej ...

Dnia 17.01.2015 o 21:49, ziptofaf napisał:

Do 12GB w przeciągu najbliższych 6 lat zgodnie z danymi od AMD. Dość wolno.


;)

Dnia 17.01.2015 o 21:49, ziptofaf napisał:

Zależy tylko od jednego - od cen. GTX980 też już zazwyczaj nie jest "wyborem dla przeciętnego
gracza" bo oferuje 10% wyższą wydajność od GTX970 przy 40% wyższej cenie. Jeśli ta karta
będzie kosztować w okolicach 2000-2300 zł to jest okej, do Titan Z daleko ceną.


Wiem, wiem, że moja obecna karta nie jest zbyt opłacalna ( może z czasem wymienię ją na nowego Titana? Choć to raczej będzie równie nieopłacalne, bo pewnie taki Titan II będzie kosztował ponad 4 tys. jak nie więcej, więc raczej nie skorzystam ;) ), mnie raczej przestraszyło to wodne chłodzenie, a nie potencjalna cena. Poza tym, wolę już Nvidię ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 22:24, lis_23 napisał:

Przepustowość niewiele mi mówi ;) aż tak to ja się na tym nie znam i nie interesuję ;)
bardziej przemawia do mnie to, co poniżej ...


Jeżeli porównać pamięć do lejka to pojemność to będzie jak pojemność lejka, a przepustowość jak jego końcówka. Co z tego że masz duży lejek jak jego końcówka będzie wąska i nie nadąży wypluwać z siebie zawartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam w lutym/marcu kupić nowy komputer - cel to uciągnięcie Wiedmina 3 i nowego Batmana na wysokich detalach. Poza graniem będzie też służył do programowania (w tym bawienie się OpenGL oraz HEVC).
Kwota na dzień dzisiejszy - 4000 (możliwe że rozszerzy się do 5000 w lutym). Części nie mam żadnych (aczkolwiek liczymy bez systemu).
+ Poza tą kwotą monitor - myślę, że do 700-800.
Jakieś propozycje zestawów? I czy kupować w lutym czy wstrzymać się do marca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2015 o 22:24, lis_23 napisał:

Przepustowość niewiele mi mówi ;) aż tak to ja się na tym nie znam i nie interesuję ;)
bardziej przemawia do mnie to, co poniżej ...


Przepustowość jest czynnikiem dużo ważniejszym niż czysta ilość pamięci:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dark-souls-2-optymalne-karty-graficzne/strona/22094.html
Sam zobacz jaka jest różnica między 1GB GDDR5 a 2GB GDDR3. Niebo a ziemia. Mówimy tutaj o podobnym skoku wydajnościowym więc istnieje szansa że 4GB HBM > 8GB GDDR5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno bym zaczekał - lada moment wyjdą Broadwelle (choć biorąc pod uwagę iż mówisz o budżecie rzędu 5000 to może starczy na i7-5820K + pamięci DDR4, wtedy żadne procki które pojawią się w 2015 roku nie będą lepsze od niego) i nowe karty graficzne od AMD/Nvidii. Poza tym chwilowo części są rekordowo drogie.

Ogólnie jednak biorąc pod uwagę zastosowania:
- Pewnie jakiś Core i7
- Dyski SSD + HDD
- Zapewne 8GB RAM z możliwością rozszerzenia do 32GB.
- GPU klasy GeForce GTX970 - wchodzenie w high-end kosztujący powyżej 1500 zł dla dodatkowych 10% wydajności raczej się nie opłaca.

Na chwilę obecną pewnie byłoby to coś takiego:
http://www.morele.net/inventory/info/M2m0ev/
Komputer którego normalnie bym nie polecał do gier - 6 rdzeni się tam tylko marnuje - ale co innego w przypadku stacji roboczej. Całość nadaje się też do podkręcania (a po OC zjada wszystko co obecnie istnieje).
Wyniki tego procka w warunkach profesjonalnych są... wysokie:
http://pclab.pl/art60046-11.html

Fakt że tego typu maszyna kosztuje sporo. Cena niechybnie spadnie na przestrzeni najbliższych miesięcy - sam procesor powinien kosztować o przynajmniej 100 zł mniej, podobnie opadnie koszt pamięci DDR4.


Alternatywa:
Core i7 4790K (+ SilentiumPC Fortis), 8GB DDR3 (np. G.Skill RipJaws 2133 MHz CL9), Gigabyte Z97X-Gaming-5, karta graficzna itd bez zmian. Wychodzi o jakieś 500-600 zł taniej przy nieco wyższej wydajności w grach i ok. 10-15% niższej w aplikacjach profesjonalnych.

Choć jeśli mówisz o maszynie typowo do programowania to pewnie z CPU zjechałbym jeszcze nieco niżej - do okolic i5-4690K (podkręcony odstaje od i7-4790K o jakieś 5-10%)... za to wziął sobie drugi monitor. Bo to naprawdę zwiększa produktywność :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się