Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 16.04.2015 o 18:43, DarkWolf_PL napisał:

Przeglądałem morele i właśnie widzę. No cóż będzie trzeba dołożyć 300 i kupić jakąś i5.


Eeee, a po co ci Core i5 do GPU za 500 zł? Tam i G3220 by starczyło więc Core i3 będzie wręcz z zapasem/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie dostałem laptopa jako prezent w ramach ochrzczenia mojego syna. Jako 31-letni byk jestem dość... ucieszony, bo chodzi na nim Battlefield: Bad Company 2 :D Serwisant był w porządku, bo mój procek nie działał dobrze, więc wymieniony mam na troszkę nowy model i jest ok, komputer działa jak ta lala. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2015 o 19:02, ziptofaf napisał:

> Przeglądałem morele i właśnie widzę. No cóż będzie trzeba dołożyć 300 i kupić jakąś
i5.

Eeee, a po co ci Core i5 do GPU za 500 zł? Tam i G3220 by starczyło więc Core i3 będzie
wręcz z zapasem/

Na przyszłość? Części w kompie wymieniam co kilka lat, głównie grafe więc lepszy procek jest dla mnie wskazany.
Swoją drogą moja grafa oscyluje nadal w granicach 600 złociszy;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2015 o 21:25, DarkWolf_PL napisał:

Na przyszłość? Części w kompie wymieniam co kilka lat, głównie grafe więc lepszy procek
jest dla mnie wskazany.


W twoim chytrym planie widzę pewien problem - na dzień dzisiejszy nawet procesory za 2000+ zł nie starczają w pełni dla mocnych GPU typu GTX970 wzwyż. Więc kupno najtańszej i5tki niewiele zmieni - jak będziesz chciał za 3-4 lata zmienić GPU to i tak bez wymiany procka się nie obejdzie bo byle mid-endowe GPU go zadusi - Intel nie mając konkurencji może sobie podbijać wydajność o 10-15% co generację ale Nvidia i AMD zwiększają moc swoich kart o 50%.

Więc jeśli ta wymiana CPU to tylko na zasadzie "żeby było mi łatwiej wymienić potem GPU" to odradzam. Co innego jeśli celujesz w aplikacje które lubią 4 rdzenie... choćby YouTube. Wtedy już sens jest.

http://pclab.pl/art63078.html < inna sprawa że na razie YouTube w 4k + 60 fps to wymaga podkręconego Core i7 4790K ;)

Dnia 16.04.2015 o 21:25, DarkWolf_PL napisał:

Swoją drogą moja grafa oscyluje nadal w granicach 600 złociszy;p

Ach, kurs dolara. Powinna być w okolicach 500-550 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra z innej beczki, znajomy szuka twardziela do pieca. Standardowy dysk wewnętrzny 3,5"", przynajmniej 1TB. Budżet do 350 zeta, im szybszy tym lepszy, poziom hałasu podczas pracy nie ma znaczenia. Wstępnie poleciłem mu WD Black 1003FZEX którego sam używam od kilku lat, ale może znajdzie coś lepszego w tej cenie? Zapomniałbym wspomnieć że jest "uczulony" na seagate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie, ale jak ustawić serwer proxy? Chciałbym oglądać crunchyroll na konsoli, ale za diabła nie mogłem się połączyć po przestawieniu w routerze serwerów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powitać.

Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem grafiki wymienionej w podpisie, ale że Wiedźmin 3 nadchodzi wielkimi krokami, obawiam się, że mogę go nie odpalić, a na pewno nie w zadowalającej liczbie klatek i detali.

Tutaj pojawia się moje pytanie: na co (w rozsądnej cenie rzecz jasna) mógłbym wymienić tego mojego potworka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaka to jest "rozsądna cena"? Bo to jest bardzo szeroki zakres cenowy :) Dla jednych to 500zł, a dla innych 1000zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2015 o 15:07, DracoBart31 napisał:

Tutaj pojawia się moje pytanie: na co (w rozsądnej cenie rzecz jasna) mógłbym wymienić
tego mojego potworka?


Priorytet #1 - wymiana karty graficznej. Jesteś w tej komfortowej sytuacji że masz czterordzeniowego Core i5. Dość wiekowego co prawda ale nadal szybszego niż choćby obecne Core i3. Więc teoretycznie możesz wsadzić do niego naprawdę szeroki zakres kart graficznych (posegregowane od najwolniejszej do najszybszej):

Geforce GTX750Ti, Radeon R9 270X, Geforce GTX760, GeForce GTX960, Radeon R9 280, Radeon R9 280X, GeForce GTX770.

Pytanie brzmi - ile możesz wydać. Biorąc pod uwagę wymagania Wiedźmina - dopiero GTX 770/R9 280X będą w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w FullHD i wysokich detalach. Tą druga często można wyrwać na Allegro za 600-750 zł (używka z gwarancją), nówki idą po 1000 zł. W grę wchodzi też R9 280, nieco słabszy od 280X ale nadal całkiem wydajny.

Co innego jeśli planowałbyś się przygotowywać do najwyższych detali (czyli podchodzimy pod 60 fps, FullHD i Ultra) - tu już od jakiegoś czasu najnowsze tytuły wymagają sprzętu powyżej GTX770/R9 280X. Pozostawiając albo R9 290 (używki w wersjach niereferencyjnych z gwarancją to wydatek 900-980 zł) albo... GTX970 (który w swoim czasie był za 1299 zł ale potem wzrósł kurs dolara i obecnie chodzi po 1400 niestety). Te karty są znacznie wydajniejsze od poprzednio wymienionych - w naprawdę wysokich detalach różnice potrafią sięgać 50%. Tylko że tu już i5-2500 nie wystarczy a dopiero i5-4690. Co wiąże się też z wymianą płyty głównej i prawdopodobnie pamięci RAM (różnica między śmieciowymi 1333 MHz a markowymi 2133 MHz w grach sięga 15% a to już bardzo dużo).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.04.2015 o 16:25, KannX napisał:

A jaka to jest "rozsądna cena"? Bo to jest bardzo szeroki zakres cenowy :) Dla jednych
to 500zł, a dla innych 1000zł.


Ok. 700 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na tak "radykalną" rozbudowę kompa raczej się nie zdecyduję, bo nie ma aż takiej potrzeby, a poza tym nie ten fundusz ;)

W każdym razie będę się rozglądał za którymiś z wymienionych przez Ciebie.

Dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Porwałem się z motyką na słońce i zainstalowałem GTA 5 na G3420+GTX750ti+4GB ram.
No i gra chodzi w wyśmienitej jakości(jak na ten sprzęt) w dodatku jest całkiem grywalna do czasu kiedy nie wejdę w samochód i nie zacznę jeździć po okolicy, wtedy stuttering jest nie do zniesienia ;p. Rozumiem, że 4GB ramu to po prostu za mało żeby załadować, i płynnie przeładowywać całe miasto.

Dokupienie kolejnych 4GB załatwi sprawę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś kiedy będzie premiera (czy w ogóle będzie) nowych GPU od Nvidia np. odpowiednik GTX 970. Bo powoli denerwuje mnie ten ich ułomny VRAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie pojawi się (prędzej czy później) 980ti, AMD jeszcze nie odpowiedziało, więc zielonym też się nie spieszy, nowa seria? Raczej nie ma się czego spodziewać w najbliższym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam :) w związku z nadchodzącym Wiedźminem 3 postanowiłem przygotować mój komputer na to wyzwanie. Zamierzam kupić nową kartę graficzną GTX 970, do której, ku mojej uciesze, dodają Wieśka gratis :D Spośród tych kart graficznych wybrałem tą http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx-970-superclocked-acx-2-0-4gb-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-04g-p4-2974-kr-667982/ lecz teraz pojawia się problem. Nie wiem co jeszcze powinienem zmienić w moim komputerze, aby wszystko było ze sobą w pełni kompatybilne. Wiem tylko, że procesor także powinien znaleźć się nowy, ale jaki, to już nie mam pojęcia :P Jeżeli uznacie, że jakaś inny model karty graficznej jest lepszy od w.w to czekam na propozycje :)

Mój obecny komputer:
- procesor AMD FX 6-Core Black Edition FX-6100 3.3GHz
- płyta główna ASUS MB Sc AM3+ M5A97 PRO, AMD 970, 4xDDR3
- karta graficzna Radeon HD6870 GIGABYTE 1024MB DDR5/256bit
- pamięć RAM Patriot 8GB DDR3 1600 Viper II Sector5 CL8-8-8
- zasilacz Toughpower XT new 575W 80+ Bronze Modular
- dyski twarde: Corsair SSD Force Series 60GB i SATA 500 GB

Zaznaczam, że jestem w tych sprawach zielony :P dlatego prosiłbym o proste tłumaczenia co i jak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

GTX 970 jest naprawdę mocną kartą ale 1550 zł to już przepłacanie za niego - za 1430 masz wersję od Zotaca z niereferencyjnym chłodzeniem. A same różnice między wersjami niereferencyjnymi są już zazwyczaj pomijalne:
http://pclab.pl/art59688.html

Poza tym jak sam słusznie zauważyłeś to twój procesor jest dla tej karty za słaby. Dużo za słaby:
http://pclab.pl/art59163-15.html
FX-6350 daje ci w AC:Unity (który prawdopodobnie jest najbardziej zbliżonym do Wiedźmina jeśli chodzi o wymagania tytułem) 50 FPS w max. Jest to CPU wydajniejsze od FX-a 6150 o dobre 25% (w praktyce sprawiając że wyciśniesz wydajność zbliżoną do FX-4300 na tym wykresie... czyli ledwo połowa mocy tej karty w wymagających obszarach). Jeśli więc naprawdę chcesz wsadzać tak mocne GPU to wypada go połączyć przynajmniej z i5-4590 bądź i5-4690. Do tego dochodzi nowa płyta główna - niezły jest np. AsRock H97 Pro4 w okolicach 320 zł. Reszty zmieniać nie musisz - tylko procesor i płyta główna, RAM''y masz takie jak trzeba, zasilacz całkiem sensowny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2015 o 12:28, ziptofaf napisał:

/.../


Dzięki za pomoc :) myślę, że zdecyduję się w takim razie na kupno Zotaca, i5-4690 i AsRock H97 Pro4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z radą ziptofaf''a, który okazał się być kluczową postacią jeśli chodzi o zmianę komputera, przenoszę pytanie do tego tematu.Na pc''ta uzbierałem 3500 zł, będzie mi służył głównie do grania.Ze starego sprzętu raczej nic się nie nada (ma już jakieś 8 lat :D).Wydatek na monitor odpada, bo jest jeszcze dobry.Spokojnie można też pominąć mysz, klawiaturę i słuchawki.Trzeba za to dodać drobne koszta na napęd DVD.Jeśli chodzi o poszczególne upodobania, to chciałbym aby karta graficzna nosiła dumną nazwę NVIDIA, zdążyłem się przywiązać ;).No i ostatnia sprawa, jeśli trzeba będzie podnieść cenę, to jestem w stanie dozbierać te 200 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się