Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

>ciach

Niestety nie zdążyłem na edycję. Jeślibym jednak wziął i7, to jakie chłodzenie polecasz? I czym się ten Xeon od i7 różni? Tylko tym że mniej się grzeje, czy czymś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2015 o 00:08, Piotrbov napisał:

>ciach

Niestety nie zdążyłem na edycję. Jeślibym jednak wziął i7, to jakie chłodzenie polecasz?
I czym się ten Xeon od i7 różni? Tylko tym że mniej się grzeje, czy czymś jeszcze?


Co do sklepu - morele, agito i xkom są w miarę tanie.

Zaś co do Xeon vs Core i7 - kilkoma rzeczami. Te z 0 na końcu nazwy (1220, 1230, 1240) są pozbawione układu graficznego. Te z 5 na końcu już go mają - czyli 1225/1235/1245. Modele przed 1230 to odmiany Core i5, te od 1230 włącznie są już pełnoprawnymi Core i7 (czyli mają HT i więcej pamięci podręcznej). Ogółem są też nieco niżej taktowane - ot, to są procesory które mają działać 24/7.

Ciekawy wybór jeśli potrzebujesz i7 jak najtaniej - E3-1230 v3 to wydatek 1160 zł (a jego nieco nowszy brat, 1231 koło 1200) tworząc najtańszego przedstawiciela 4-rdzeniowych procków z HT. Najbardziej sensownym wyborem są jednak E3-1241v3 (który w zasadzie niczym nie ustępuje i7-4790 będąc od niego tańszym bądź E3-1246 v3 jeśli uważasz że przydałby ci się układ graficzny - znowu identyczna wydajność co i7-4790 przy odrobinę niższej cenie). Wśród Xeonów E3 nie ma jednak odpowiednika 4790K... co mnie zresztą nie dziwi, bardzo trudno odprowadzić taką ilość ciepła. Są Xeony E5 ale te kosztują więcej niż normalne PC''ty więc wspominam o nich tylko jako o ciekawostce. Aaa, jedna różnica na minus - żaden Xeon nie daje się podkręcać.

Xeony oferują też kilka dodatkowych technologii których nie wspiera i7, np. wsparcie dla pamięci ECC ale ma to znaczenie tylko dla zaawansowanych serwerowych płyt głównych, do normalnej pod LGA1150 taki co prawda wsadzisz ale te funkcje i tak będą zablokowane. Choć znowu, to ma znaczenie tylko dla profesjonalistów gdzie jakikolwiek błąd może się skończyć katastrofalnie.

Zaś co do samego chłodzenia - SilentiumPC Fera 2 jeśli kręcić nie chcesz (niecałe 100 zł, spadek temperatur o 18-20 stopni względem fabrycznego) bądź SilentiumPC Grandis XE1236 jeśli masz to w planach (uwaga, to jest duże i warto zmierzyć obudowę przed zakupem! Spadek temperatur o jakieś 30-35 stopni względem chłodzenia fabrycznego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Więc np. typowo gamingowo to te Xeony będą odpowiednie? Ogólnie podstawowym kryterium jest to to, by Wiesiek 3 całkiem nieźle działał ;P Coraz bardziej mnie nimi kusisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej
Dzięki jeszcze raz wszystkim udzielającym się przy wymianie mojego sprzętu.
Obecnie mój komp wygląda tak:
Płyta główna: ASRock P67 PRO3 (B3)
Procek: i5 2500K podkręcony na 4,5 GHz
Chłodzenie na procek: SilentiumPC Grandis
Ram: G.Skill Ripjaws 8 GB 2133 MHz
Grafika: MSI GTX 970 Gaming 4G podkręcona (rdzeń 1284 MHz, boost 1423 MHz oraz pamięć 1938 MHz)
Zasilacz: XFX Core 550W
Dyski:
SSD BX100 250 GB
WD Blue 7200 rpm 1TB
Seagate Green 5400 rpm 1,5 TB (zastanawiam się czy nie sprzedać)
Obudowa Zalman Z3 Plus White

Mam kilka pytań:
1. Czemu w MSI Afterburner gdy podbijam taktowanie pamięci- ustawiam np. 350, a w GPU-Z wskazuje taktowanie dzielone przez 2, czyli nie o 350, tylko o 175 MHz wyższe.
2. Czy uważacie, że powyższy wynik "może być"? Nie ukrywam, że power limit w MSI Afterburner nie podnosiłem do 110% (jak to często widziałem przy OC ludzie robili)- obecnie mam chyba 102%. W ogóle czy ten power limit to bezpieczna opcja gdy jest ustawiona na 110%?
3. Procek- podkręciłem go najpierw na 4,3 GHz przy dodatkowym napięciu + 0,01 V. Jak sprawdzałem CPU-Z to pod obciążeniem potrafi przekraczać 1,4 V, mimo że w Biosie pokazuje wartości o wiele niższe- czyli zakładając, że bazowe napięcie jest coś koło 1,3, to jak ma się te + 0,01 V.
4. Robiłem testy całego konfigu na IntelBurnTest i wszystko OK. Wcześniej jak robiłem na OCCT na taktowaniu 4,3 GHz to potrafiło 40 min działać, a potem błąd.
5. Ponadto przy podkręcaniu karty grafiki na bieżąco testowałem ją w Wiedźminie 3. Obecnie max temperatura jaką grafika osiąga przy obciążeniu to 76 stopni C.
6. Test w 3dMarku przed kręceniem wychodził na 9000 pkt, obecnie 10507 pkt. Myślicie, że jeszcze da się coś wycisnąć więcej- mam bardziej na myśli kartę grafiki, bo chyba procka nie będę już bardziej kręcił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ciągu najbliższego tygodnia planuję zakup nowego sprzętu. Do tej pory udało mi się złożyć coś takiego:
- Intel I5 4690K
- Gigabyte Z87X-OC
- G.Skill 8 GB 2400 MHz CL11 RipjawsX
- WD Blue 1 TB 7200 RPN SATA 600
- TT SE Smart 530W Modular
- Zotac GTX 970
- Zalman Z3
- Transcend SSD 370 128 GB
Mój budżet to właśnie ~4000 zł a komputer przeznaczony głównie do gier. Czy ten zestaw jest jak na moje możliwości finansowe wydajny i podoła najnowszym tytułom w komfortowych warunkach przez parę najbliższych lat? Czy po tym czasie będzie zdatny do modernizacji bez potrzeby kupowania wszystkich części od nowa?
Mam jeszcze jedną wątpliwość co do płyty głównej. Lepszy będzie ten Gigabyte Z87 czy MSI Z97-G43? Różnica ceny to tylko 50 złotych. Jakie realne korzyści przynosi ze sobą chipset Z97 w porównaniu do Z87?
Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Chciałbym zmodernizować swój obecny komputer, głównie wymienić pamięć ram oraz kartę graficzną. Na modernizację mogę przeznaczyć 1500-1800zł. Sprzęt służy mi głównie do grania, do pracy posiadam laptopa. Nie jestem uprzedzony do żadnych producentów. Proszę o rozsądne propozycje. Pozdrawiam.

Poniżej mój obecny zestaw:
Płyta główna: ASUS Crosshair IV Formula
Procesor: AMD Phenom X6 1100T BE (3,3GHz)
Karta graficzna: MSI HD6950 2GB PE/OC
Pamięć RAM: 2x Patriot PGS AMD 2GB 1600MHz CL7
Zasilacz: Cooler Master Silent Pro 700W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.06.2015 o 09:22, Piotrbov napisał:

>ciach

Więc np. typowo gamingowo to te Xeony będą odpowiednie? Ogólnie podstawowym kryterium
jest to to, by Wiesiek 3 całkiem nieźle działał ;P Coraz bardziej mnie nimi kusisz.

Typowo gamingowo Xeony (powyżej 1230 włącznie) to po prostu Core i7 od strony architektury. Czyli całkiem wydajne procesory.

Co do płyty głównej - wiem że wszystkie Xeony E3 są wspierane przez Gigabyte Z97X-Gaming 3 oraz Z97-Gaming 5.
Podobnie MSI Z97 Gaming 3 nie ma z nimi problemów zgodnie z ich dokumentacją ( http://www.msi.com/support/mb/Z97-GAMING-3.html#support-cpu). Ba, z tego co widzę to już nawet ma wsparcie dla i7-5xxx oraz Xeonów v4 które pokażą się dopiero za 2-4 tygodni (ich wydajność jest mniej więcej identyczna co obecnej generacji i5/i7 ale są wykonane w 14nm więc oferują niższy pobór energii elektrycznej i wydzielanie ciepła, dodatkowo zaś wbudowany układ graficzny jest... szybki. Naprawdę szybki i można śmiało go porównywać w niektórych grach do R7 260X/GTX750, Intel pojechał po bandzie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Procek fajny, płyta pod Z87 może być.

Ogółem na dzień dzisiejszy całkiem ładny zestaw.

Co do Z97 vs Z87:
Z97 zazwyczaj oferuje nieco więcej złącz USB 3.0/SATA 6 Gbps. Poza tym oferuje wsparcie dla i5/i7 5xxx - te procki same w sobie nie są wydajniejsze od obecnych 4xxx (poza jednym - zintegrowana w nich karta graficzna jest kilkukrotnie szybsza). Ogółem są to płyty nieco nowsze. Ale jeśli chcesz dopłacać to na pewno nie do Z97-G43 - sekcja zasilania nie wytrzyma podkręcania 4690K. Do takich celów to przynajmniej MSI Z97 Gaming 3 a najlepiej Gigabyte Z97X-Gaming 5. Albo jakiś Maximus VII Ranger jeśli chcesz naprawdę wysokich wyników.

Warto pamiętać że dopłata do płyty głównej daje nieco więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Dłuższa gwarancja, znacznie lepszy zintegrowany układ audio, złącza SATA-Express/M.2 dla szybkich SSD, mocniejsza i niegrzejąca się sekcja zasilania, czasem też niezgorsze oprogramowanie.

Co do modernizacji - a tu muszę cię rozczarować. Wychodzące w roku 2016 procki będą wymagały pamięci DDR4 i zupełnie innej podstawki. Więc rozbudowa = wymiana wszystkiego jak leci. Fakt że podkręcony 4690K (skądinąd - dokup do niego lepsze chłodzenie chyba że chcesz poczuć swąd spalenizny, on przy fabrycznym rozgrzewa się w wymagających tytułach do 85 stopni) to naprawdę wydajna zabawka i prawdopodobnie wystarczy jeszcze do przynajmniej jednej generacji kart graficznych.

Przypomnę też że bardzo często producenci mają niezłe promocje:
https://cashback.msi.com/pl/pl/pages/cpumb/qualifying
Wybierajac np. Z97 Gaming 3 + i5 4690K dostaniesz zwrot 125 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego Gigabyte''a Z87X-OC wybrałem z tego względu, że jest objęty dość dobrą promocją. Poza tym jest wręcz stworzony do OC. Chociaż jak teraz patrzę na tą promocję od MSI ze zwrotem 125 złotych, to Z97 Gaming 3 + i5 4690k wyniesie mnie niemal tyle samo co Z87X-OC + i5 4690k. Skorzystać z tego, czy zostać przy swoim?

Rozumiem, że Z87 nie będą obsługiwały pamięci DDR4, a jak w przypadku Z97?

A co do chłodzenia to oczywiście będę wymieniał, ale dopiero po jakimś czasie, bo na tę chwilę budżet mnie ogranicza ^^

Aa, jeszcze jedno. Jak wygląda sprawa z systemem operacyjnym, da się go gdzieś legalnie, taniej kupić? Miałem zamiar brać Win 8.1, ale znalazłem taką ofertę na allegro ( http://allegro.pl/windows-7-home-premium-64bit-sp1-pl-oem-sklep-fvat-i5434018786.html) i się zastanawiam, czy to nie jest lepsze wyjście ze względu na tego darmowego Win 10, którego otrzymają posiadacze 7 i 8. Czy podana przeze mnie oferta jest legalna i czy to jest normalny Windows jakiego kupiłbym w sklepie, tyle że o połowę tańszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 20:30, Oloninho napisał:

Tego Gigabyte''a Z87X-OC wybrałem z tego względu, że jest objęty dość dobrą promocją.
Poza tym jest wręcz stworzony do OC. Chociaż jak teraz patrzę na tą promocję od MSI ze
zwrotem 125 złotych, to Z97 Gaming 3 + i5 4690k wyniesie mnie niemal tyle samo co Z87X-OC
+ i5 4690k. Skorzystać z tego, czy zostać przy swoim?

Gigabyte Z87X-OC o ile kojarzę początkowo był płytą z segmentu cenowego w okolicach 700-800 zł. Z tej uwagi że ta podstawka jest już martwa (skądinąd, gdzie go za tyle upolowałeś?) i nikt nie chce z niej nic kupować to jest znacząco tańszy. Jest to płyta typowo do OC, zintegrowana karta audio to budżetówka, masz za to sporo złącz PCI-E.

Ogółem jest to lepiej wykonana płyta niż Z97-Gaming 3. Właśnie z uwagi na to że jest już nieprodukowana i wszyscy chcą się jej pozbyć. Z97-Gaming 3 to segment 400-450 zł. Porównywalny (i pewnie zwycięski) byłby dopiero Gaming 5 (czy to Gigabyte czy MSI) - lepsze karty audio, więcej złącz USB 3 itp.

Dnia 10.06.2015 o 20:30, Oloninho napisał:

Rozumiem, że Z87 nie będą obsługiwały pamięci DDR4, a jak w przypadku Z97?

Żadna obecna płyta konsumencka nie wspiera DDR4. Inny rozkład pinów, inne napięcia, wymagany inny procesor.
Jedyną platformą nie-serwerową na której możesz już mieć dostęp do nowej wersji jest LGA2011-3 przeznaczone dla bardzo wymagających użytkowników/półprofesjonalnych stacji roboczych. Tylko to drogie zabawki - płyty główne nie mniej niż 800 zł, procesor za przynajmniej 1550 (6-rdzeniowy i7-5820K, ciekawa alternatywa dla i7-4790K), RAM też jest odpowiednio droższy.

Dnia 10.06.2015 o 20:30, Oloninho napisał:

A co do chłodzenia to oczywiście będę wymieniał, ale dopiero po jakimś czasie, bo na
tę chwilę budżet mnie ogranicza ^^

Pamiętaj że przyzwoite chłodzenie to <100 zł (SilentiumPC Fera 2). Albo 160 jak już potrzebujesz potężnego(SilentiumPC Grandis) - od tego zakupu i tak nie uciekniesz. No, chyba że zaczekasz z 2-3 tygodnie i weźmiesz i5-5675C (już była premiera tylko ciężko dostać) - wykonany w nowszym procesie technologicznym więc powinien znacząco mniej się grzać oferując zasadniczo identyczną wydajność co i5-4690K, też ma odblokowany mnożnik. I 3x szybsze zintegrowane GPU (tu już nie ma co się śmiać, ta bestia wyprzedza dedykowane GPU do 400 zł :P). Fakt że ruszy tylko na płytach pod Z97.

Dnia 10.06.2015 o 20:30, Oloninho napisał:

Aa, jeszcze jedno. Jak wygląda sprawa z systemem operacyjnym, da się go gdzieś legalnie,
taniej kupić? Miałem zamiar brać Win 8.1, ale znalazłem taką ofertę na allegro ( http://allegro.pl/windows-7-home-premium-64bit-sp1-pl-oem-sklep-fvat-i5434018786.html)
i się zastanawiam, czy to nie jest lepsze wyjście ze względu na tego darmowego Win 10,
którego otrzymają posiadacze 7 i 8. Czy podana przeze mnie oferta jest legalna i czy
to jest normalny Windows jakiego kupiłbym w sklepie, tyle że o połowę tańszy?


Powiem tak - nie ma czegoś takiego jak Windows poniżej 350 zł. Jeśli widzisz taniej to albo:
- jest to już wcześniej aktywowana wersja OEM - nie wolno ci jej zainstalować na swoim kompie
- albo jest to wersja przeznaczona dla konkretnej rodziny komputerów (np. od HP)
- albo jest to wersja dla firmy która kupuje tych Windowsów od razu 10000+ i mają niższe ceny. Tylko że licencja korporacyjna którą dostali oznacza że nie wolno ci sobie tego zainstalować u siebie jako osoby prywatnej.
- a jeśli to żadne z powyższych to radzę się przyjrzeć płycie z tym Windowsem - oryginalne mają znaki wodne, nalepki itd.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli po prostu chcesz mieć spokój to należy Siódemki OEM zresztą unikać z bardzo prostego powodu. Licencja przypisana jest do twojej płyty głównej w momencie instalacji. Zmieniasz płytę, kup nowy system. W przypadku 8.1 sprawia się już nieco zmienia - 8.1 OEM przypisany jest już do twojego konta MS (chociaż nadal jest to wersja przeznaczona do sprzedaży wraz z nowymi komputerami). No i jest też Windows 8.1 BOX - tutaj masz pełną swobodę, legalne tak długo jak zainstalowane na tylko jednym kompie naraz. Z tego co widzę zresztą w sklepach to BOX można dostać w tej samej cenie co OEM.

Co do Win10 - darmowa aktualizacja aktualizacją ale nie mam pewności jak to wpływa na licencję. Tutaj musiałbyś popytać osób bardziej zaznajomionych, ja i tak zazwyczaj siedzę na Linuxach i się już dawno pogubiłem w Windowsowym systemie zgarniania pieniędzy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie można korzystać z darmowego WIN10, a jak Oloninho nazbiera pieniążki, kupić pełną wersję WIN10.

Nie ma co na siłę kombinować ze starszymi systemami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2015 o 23:01, ziptofaf napisał:

- jest to już wcześniej aktywowana wersja OEM - nie wolno ci jej zainstalować na swoim
kompie

Dunno
http://pclab.pl/news51437.html
Do tego co mi się kiedyś o oczy obiło to należy mieć pełny rynsztunek.
Czyli nie tylko same klucze, ale płyty, licencje, hologramy czy naklejki.
Niby został już zainstalowany i aktywowany, ale teoretycznie jednak jest sprzedawany komplet.
A aktywacja... nie pamiętam ile czasu trzymają informacje o kluczu... Pół roku, rok?
Jedyny problem to taki, że ten klucz najpewniej jednak jest dalej używany :P
Ale to chyba nie "mój" problem w takim wypadku.
Ach te OEMy, tyle problemów XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2015 o 13:11, Firefly94 napisał:

Polecacie jakieś klawiatury do, powiedzmy, 150 złotych?


Zalman ZM-K500 jest mniej więcej w tym budżecie. Chyba najtańsza klawiatura mechaniczna, co prawda przełączniki w niej to nie oryginalne Cherry MX ale nadal jest to produkt kilkukrotnie bardziej wytrzymały niż zwykłe klawiatury oparte na gumkach. Dosyć cicha, dużo bardziej sprężysta niż wszelkiej maści niemechaniczny chłam. Tutaj recenzja:
http://pclab.pl/art53467.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się