Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 19.06.2015 o 16:03, Piotrbov napisał:

1. Nie jestem pewien co do karty graficznej, a dokładniej co do konkretnego modelu i
producenta. Myślałem o GigaByte, lecz niektóre opinie sugerują że są głośne i chlodzenie
czasami piszczy.

Cóż, istnieje jeszcze jedna opcja dla ciebie, potencjalnie da ci wyższą wydajność:
Płytę i tak bierzesz do podkręcania, chłodzenie masz potężne.
i7-4790K kosztuje na dzień obecny blisko 1600 zł. i5-4690K ok. 1030-1050.
A teraz uwaga - GTX980 ostatnimi czasy opadł z ceną i da się już je wyrwać w okolicach 2100 zł. Co sprawia że i5-4690K + GTX980 jest cenowo identyczne (a może nawet wyjdzie nieco taniej) niż i7-4790K + GTX970.
A różnica w wydajności jest i to spora - w tytułach w których GTX970 osiąga okolice 36-37 klatek GTX980 uzyskuje o 10 więcej, np:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/09/gtx980_maxwell/charts/ac4_2560.png
http://pclab.pl/art63116-27.html < w Wiedźminie 3 wszystkie detale na Ultra + Hairworks oznacza że gra na 980tce jest płynna ale na GTX970 już nie.

Więc proponowałbym właśnie taką zamianę - zakładając podkręcenie obu układów różnica między i7-4790K a i5-4690K nie przekracza 10%. W przypadku GPU jednak potrafi ona dobijać do blisko 35%. Nawet bez OC będzie to konfig przynajmniej równy w grach, zaś po podkręceniu znacząco wyprzedzi dowolną konfigurację z GTX''em 970.

Dnia 19.06.2015 o 16:03, Piotrbov napisał:

2. Ta obudowa została wybrana trochę na siłę. Polecacie jakąś, która to wszystko by zmieściła,
nie świeciła się i miała niezłą wentylacje?


Może SilentiumPC Gladius X60 albo M40? Choć prawdę mówiąc to twój komputer nie będzie się jakoś szczególnie grzać i do szczęścia zapewne starczyłby nawet znacząco tańszy Zalman Z3.

Dnia 19.06.2015 o 16:03, Piotrbov napisał:

3. Co sądzicie o tym zasilaczu? Dobry? Czy moc maksymalna jest odpowiednia?

Be-Quiet Straight Power 10. Ho, hoooo... to jest wyższa klasa wśród zasilaczy. Mocy masz mnóstwo, nawet najpotężniejsze komputery z pojedynczą kartą graficzną nie przekraczają 400W. A zazwyczaj jest tego mniej, z GTX''em 970 prawdopodobnie nie dobiłbyś nawet do 300W. Z 980tką zaś raczej nie przekroczysz 350. Więc tak, 600W zasilacz z 80Plus Gold pracujący w takich warunkach nie powinien się zepsuć szybciej niż za lat 10. A i ulepszać PC-ta możesz (choć raczej nie o drugą kartę graficzną, tutaj potrzebne jest dodatkowe 100W na wszelki wypadek, ale już każda karta jednordzeniowa, włącznie z potworami rzędu Fury X/GTX980Ti już spokojnie wejdzie).

Jak zauważyli pozostali, faktycznie brakuje tutaj dysku SSD. I rzeczywiście optymalny byłby Crucial BX250GB choć, jeśli się nie da, to nawet kosztujący 215 zł GoodRAM C40 120GB (a najlepiej C100) byłby znaczną poprawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć

W najbliższym czasie chce złożyć sobie nowy komputer. Celuje żeby starczy na 3/4 lata spokojnego gamingu na wysokich ustawieniach detali ( nie mam na mysli tutaj ULTRA ) Cena jaką chce przeznaczyć to 2600 zł . Chodzi mi o Pc bez dysku twardego , nagrywarki poniewaz wyzej podane elementy wyciagne z obecnego komputera. Proszęo o pomoc :)

Wstępna specyfikacja :

Karta Graficzna :gigabyte OC Radeon R9 280

Procesor : AMD FX-8350, 4,0 GHz -

Płyta głowna : Asus M5A97

Obudowa : Antec VSP5000 -

Zasilacz :SilentiumPc Vero M1 600W -

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 18:42, ziptofaf napisał:

Więc proponowałbym właśnie taką zamianę - zakładając podkręcenie obu układów różnica
między i7-4790K a i5-4690K nie przekracza 10%. W przypadku GPU jednak potrafi ona dobijać
do blisko 35%. Nawet bez OC będzie to konfig przynajmniej równy w grach, zaś po podkręceniu
znacząco wyprzedzi dowolną konfigurację z GTX''em 970.



Tylko za bardzo nie planowałem podkręcania ani karty graficznej, ani procka. A jaka różnica jest pomiędzy i5 + GTX980 a i7 + GTX970 bez podkręcania?

No i czym ogólnie się różni taki GTX970 wykonany przez różne firmy: Asus, Gigabyte, MSI itd. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Jak kupisz sobie taki PC to jesteś bez szans żeby mieć płynną rozgrywkę w wysokich detalach przez 3-4 lata.

FX-8350 był bowiem fajnym prockiem tak w roku 2011 i fatalnie skaluje się z Radeonami, zresztą sam zobacz:
http://pclab.pl/art63116-48.html
W takim Wiedźminie 3 w połączeniu z R9 290X masz na tym procku średnio 32.7 klatki na sekundę ze spadkami do 22. Na Core i5-4460 odczuwasz już olbrzymią poprawę bo minimalnie jest 37 a średnio 44.4. 50% wzrost w wymagających momentach.

Więc jeśli już to zaproponowałbym albo takie coś:
Core i3 4170
MSI B85M-G43
Radeon R9 290 MSI Gaming
Zalman Z1
HyperX Savage 2x4GB 1866 MHz CL9
Corsair CX500

Suma: 2762 zł. Lekko przekracza budżet, to prawda. Ma jednak jedną istotną zaletę - naprawdę potężne GPU. R9 290 na dzień dzisiejszy radzi sobie choćby z Wiedźminem 3 w Ultra. Wyczyn do którego 280tka się nie zbliża. Ogółem jest to dość niezbalansowana konfiguracja bo GPU jest już za mocne dla procesora co oznacza że w niektórych grach będziesz mieć z tego powodu pewne problemy ale to chyba jedyny sposób by zapewnić płynne działanie najnowszych gier.

Opcja numer 2 jest bardziej zbalansowana:
Core i5-4590 zamiast i3-4170
GeForce GTX970 Asus DC2 Strix zamiast R9 290
Suma: 2672 zł
W tym przypadku dostajemy dużo lepszy, czterordzeniowy CPU, fakt że w połączeniu z odpowiednio słabszą kartą graficzną. Nadal jest to całkiem niezły konfig na którym wszystkie nowe gry ruszą w wysokich detalach. 960tkę można z powodzeniem zastąpić R9 280, obie karty są porównywalne.

Tak w pełni uczciwie jednak doradziłbym jeśli chcesz PC-ta na dłużej - spróbuj dozbierać z 300-400 zł na i5-4460/i5-4590 + R9 290. Bądź zdobądź tą kartę na Allegro - używka (ale wciąż na gwarancji!) to wydatek 900-950 zł. Wówczas masz komputer który na dzień dzisiejszy radzi sobie z każdą grą. Co jest istotne - biorąc jakiegoś GTX''a 960 czy R9 280 od ręki mogę znaleźć gry które będą niegrywalne w Ultra. A co dziś tnie w ultra, za 2-3 lata będzie ciąć w high. Różnica między R9 290 a R9 280/GTX 960 w cenie to jakieś 350-400 zł. W wydajności zaś potrafi przekraczać 50% (np. http://pclab.pl/art60028-8.html).

Ot, mamy teraz taką dziwną sytuację cenową gdzie bardzo ciężko polecać jakiekolwiek karty graficzne z zakresu 700-1000 zł. Są po prostu za wolne w stosunku do swojej ceny, zwłaszcza że niewiele nad nimi krąży R9 290 i GTX970, karty które są od nich wydajniejsze o dobre kilkadziesiąt procent. Więc ta dopłata teraz potencjalnie kupuje ci dodatkowy rok gry w wysokich detalach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 20:48, Piotrbov napisał:

Tylko za bardzo nie planowałem podkręcania ani karty graficznej, ani procka. A jaka różnica
jest pomiędzy i5 + GTX980 a i7 + GTX970 bez podkręcania?

Hmmm... zależy.

W najgorszej możliwej sytuacji (czyli tam gdzie w ogóle nie będzie używane GPU): ok. 25% na korzyść 4790K. Zobaczysz takie coś np. podczas robienia renderu w Blenderze.

W grze typu Wiedźmin 3 - 20-30% wzrost wydajności względem 970tki. Ta gra nie wymaga mocnego CPU ale GPU potrafi zadusić.
AC: Unity? 20-25% wzrost wydajności. Ponownie prawie bez znaczenia jest CPU, byleby miało 4 rdzenie.
Lords of the Fallen? Na jedno wychodzi, różnica między 970tką a 980tką w Very High tak czy siak sięga 4-5 klatek a jest ich koło 60.
Ogółem tak pi razy drzwi powiedziałbym że do grania combo i5-4690K + GTX980 będzie nieco szybsze. Zależy to częściowo od tytułu ale patrząc na dwie najbardziej wymagające produkcje - tam to nie CPU jest limitem, oj nie. To GPU się liczy.

Choć jeśli nie planujesz OC to istnieje rozwiązanie pośrednie - zjechać w dół z płytą główną do czegoś na chipsecie H97 (bądź jakiejś tańszej na Z97), oszczędzasz na tym jakieś 100-200 zł. Wsadź też nieco tańsze chłodzenie (np. SilentiumPC Fera 2). I zamiast 4690K wsadzić Xeon E3-1241v3 (z tego co widzę można go kupić za 1169 zł). A cóż to za cholerstwo pytasz? To jest Core i7 pozbawiony możliwości podkręcania i zintegrowanego układu graficznego (choć takie z iGPU też są, np. Xeon E3 1246v3 za 1258 zł). Jego wydajność jest równa Core i7-4790 (bez K). Stawiając go równo pośrodku między niepodkręconymi 4690K a 4790K. Używa tego samego gniazda i może współpracować bezproblemowo z cywilnymi płytami głównymi

Wówczas i wilk syty, i owca cała - masz niedrogiego Core i7, podkręcaniem się nie przejmujesz (a i5-4690K żeby wyprzedzać tego Xeona musi być już podkręcony całkiem solidnie bo do 4 GHz) i nawet oszczędzisz kilka groszy.
Przykład takiej konfiguracji:
AsRock Z97 Pro 4 (bądź AsRock Z97X Killer, wówczas w zasadzie nie tracisz niczego względem Z97-Gaming 5). Recenzje obu tutaj:
http://pclab.pl/art57950-9.html
Do tego ten Xeon E3-1241v3 (lub 1246 jeśli potrzebne ci iGPU)
I SilentiumPC Fera 2.

Dnia 19.06.2015 o 20:48, Piotrbov napisał:

No i czym ogólnie się różni taki GTX970 wykonany przez różne firmy: Asus, Gigabyte, MSI
itd. ?


Jeśli porównujemy wersje niereferencyjne (czyli nie te z jednym wielkim wentylatorem) - w marginalnym stopniu wydajnością, w nieco większym temperaturą pracy/głośnością. Czasem trafiają się też wersje absolutnie skopane (np. R9 280X od Asusa był niesamowicie awaryjny) ale na razie nie słyszałem jeszcze o takich problemach w przypadku GTX''ów 970. Ogółem zazwyczaj różnice nie są duże - Palit i MSI uchodzą za ciche, Gigabyte Windforce jest najgłośniejszy (choć przy tym najchłodniejszy!).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Ok, dzięki za porady.

A jak jest z tymi kabelkami itd. (np. do dysku tawrdego) w każdym boxie są odpowiednio dodane, czy trzeba osobno dokupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2015 o 21:55, Piotrbov napisał:

A jak jest z tymi kabelkami itd. (np. do dysku tawrdego) w każdym boxie są odpowiednio
dodane, czy trzeba osobno dokupić?


Hmmm... pamiętam że w pudle od mojej płyty głównej były dwa kable SATA. Czasem jest więcej, czasem mniej. Więc jeśli kupujesz napęd DVD + 2 dyski twarde to może nie być głupim dokupienie sobie z jednego kabelka SATA.
Pozostałe już raczej masz wszystkie - zasilające idą z zasilacza, wentylatory zawsze mają swoje, podobnie obudowa. Wszystkie części które masz są nowe i niezłej jakości więc na 99.9% nie będziesz też potrzebować żadnych przejściówek.

Więc co najwyżej zabraknie ci jednego kabla SATA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Jeszcze kilka pytanek ;)

Nadal jednak mnie kusi chłodzenie tego grandisa, lecz on waży ponad kilogram. Na pewno jego ciężar (bo oczywiście płyta główna będzie ustawiona prostopadle do podłogi) nie zrobi nic jej? To jest moje główne zmartwienie ;P Jaka jest różnica pomiędzy SilentiumPC Fera 2 a SilentiumPC Grandis ?

No i się tak zastanawiam... samem złożyć kompa, czy poprosić x-koma (tam kupuje) by to zrobili...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 10:11, Piotrbov napisał:

No i się tak zastanawiam... samem złożyć kompa, czy poprosić x-koma (tam kupuje) by to
zrobili...


Jeśli masz czas i chęci, to złóż sobie sam :) jeśli wolisz, zeby wszystko dotarło do Ciebie już skręcone - poproś X-Kom :D chyba składanie jest tam darmowe jeśli części kupujesz u nich :D
A kompy są składane u nich przez osoby znające się na tym (wiem, bo ich obserwowałem przy pracy i z nimi gadałem), więc problemów żadnych nie powinni narobić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 10:11, Piotrbov napisał:

Jaka jest różnica pomiędzy SilentiumPC
Fera 2 a SilentiumPC Grandis ?


Różnica jest przedewszystkim w ciężarze i cenie :) Fera 2 to wyjątkowo udany produkt, chłodzi świetnie wszystko bez wyjątku. Zdobyła wiele nagród cena/jakoś nawet w zagranicznych serwisach.

A jeśli boisz się o ciężar coolera, to zawsze możesz wziąć to:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-spc081-518093/

Waży 310g (Fera 555g) i też bardzo dobrze chłodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 10:11, Piotrbov napisał:

Nadal jednak mnie kusi chłodzenie tego grandisa, lecz on waży ponad kilogram. Na pewno
jego ciężar (bo oczywiście płyta główna będzie ustawiona prostopadle do podłogi) nie
zrobi nic jej? To jest moje główne zmartwienie ;P Jaka jest różnica pomiędzy SilentiumPC
Fera 2 a SilentiumPC Grandis ?

W temperaturze jakieś 10 stopni Celsjusza.
Co do ciężaru - to nie jest problem o ile poprawnie zainstalujesz chłodzenie - do Grandisa dodają backplate który instalujesz z tyłu płyty głównej zwiększając stabilność. Spójrz na 0:17:
https://youtu.be/Zax-W92SMME?t=14
Jakbyś tego nie instalował to fakt, wówczas należy unikać wielkich systemów chłodzenia.

Dnia 20.06.2015 o 10:11, Piotrbov napisał:

No i się tak zastanawiam... samem złożyć kompa, czy poprosić x-koma (tam kupuje) by to
zrobili...

Cóż, ja osobiście wolę składać swoje PC-ty samemu. Ale nie ma nic złego w zrobieniu tego przez sklep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Co do składania, to jednak wezmę od x-koma, chociaż mi fajnie kabelki rozłożą xD

A i znalazłem coś takiego: http://www.x-kom.pl/p/186091-plyty-glowne-socket-1150-gigabyte-ga-z97x-gaming-5-z97-3xpci-e-ddr3.html jaka jest różnica względem tego http://www.x-kom.pl/p/186009-plyty-glowne-socket-1150-msi-z97-gaming-5-z97-3xpci-e-ddr3.html ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 20:11, ziptofaf napisał:

/.../
Taka że ta od Gigabyte''a jest lepsza :P
http://pclab.pl/art57950-79.html - MSI


A w czym jest lepsza? No i niepokoi mnie tekst w płycie głównej od Gigabyte''a

"Nieco rozczarowuje to, że w płycie tej klasy zabrakło przycisków do włączania i resetowania komputera,"

Więc jak można włączyć komputer nie mając do tego przycisku?

I pytanko w sprawie dokładnego typu karty graficznej, czy się różnią oba modele, oprócz ceny:
http://www.x-kom.pl/p/209776-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx970-4096mb-256bit-windforce-iii-oc.html
http://www.x-kom.pl/p/208906-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-geforce-gtx970-gaming-g1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.06.2015 o 22:44, Piotrbov napisał:

"Nieco rozczarowuje to, że w płycie tej klasy zabrakło przycisków do włączania i resetowania
komputera,"

Chodzi o "awaryjne" guziki wbudowane w płytę główną, "gniazdko" dla tych na obudowie komputera na pewno jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 22:44, Piotrbov napisał:

A w czym jest lepsza? No i niepokoi mnie tekst w płycie głównej od Gigabyte''a (...)

Ech, dostałeś recenzję :P
Lepszy układ audio, dwie kości UEFI, nieco lepsze rozplanowanie złącz, jest SATA Express, prostszy w ogarnięciu BIOS.

Dnia 20.06.2015 o 22:44, Piotrbov napisał:

Więc jak można włączyć komputer nie mając do tego przycisku?

A co, BEZPOŚREDNIO na swojej obecnej płycie głównej masz przycisk do resetowania/włączania komputera? ;P
To jest dla osób które nie używają żadnych obudów i np. trzymają kompa w akwarium. Normalnie przycisk Power z obudowy jest podłączony do takiego malutkiego 2-pinowego złącza na płycie i to akurat jest.

Niektóre konkurencyjne płyty w tym budżecie i wszystkie powyżej niego mają już np. takie coś na swoim laminacie:
http://puu.sh/iwpaJ/8e1064bd10.jpg

Ogółem jeśli planujesz używać komputera bez obudowy (choć jeśli doszedłeś do takiego stopnia ogarnięcia sprzętu że obudowa jest ograniczeniem to i tak nawet nie patrzyłbyś na budy z serii Gamingowych a tylko takie ekstremalne do OC pod ciekłym azotem) to lepszy byłby MSI, w przeciwnym razie to nie jest istotna wada.

Dnia 20.06.2015 o 22:44, Piotrbov napisał:


Tu masz recenzje obu, poczytaj sobie:
http://pclab.pl/art59688.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.06.2015 o 23:06, Piotrbov napisał:

Może jestem głupi, ale możesz mi pokazać mi w tym linku, gdzie jest oprócz tego Gigabyte
G1 Gaming jest opis tego drugiego Gigabyte którego podałem.

Ach, ty głupi nie jesteś. Ale ja już tak - jakimś cudem widząc słowo Gaming skojarzyłem to z MSI Gaming.
Szybkie spisanie danych z tych kart graficznych dało mi następujące wyniki:
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5212#ov (to jest ta WindForceIII OC)
BASE: 1178 MHz / BOOST: 1329 MHz(1203/1354 MHz in OC Mode)

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5209#ov
BASE: 1114 MHz / BOOST: 1253 MHz(1149/1278 MHz in OC Mode)

Czyli ta pierwsza ma ten sam system chłodzenia ale jest wyżej wykręcona fabrycznie. Śmieszne biorąc pod uwagę że jest tańsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Aaa ok. Z tego co narzeczona mi znalazła, że ten podkręcony to właśnie G1 Gaming, a nie podkręcony do ten Windforce. Na x-komie różnica tych dwóch kart to 140 PLN. Opłaca się wydawać, czy lepiej wziąć tą tańszą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się