Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 10.07.2015 o 14:21, ziptofaf napisał:

I news dnia!
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_fury_vs_geforce_gtx_980?page=0,9
Fury już jest ;)

Teraz tylko niech wypuszczą mi nieco tańszą wersję (bo nie widzę potrzeby w kupowaniu
niereferenta Asusa za 2.5 tysiaka, Dual-X Sapphire plx) i mamy oficjalnego pożeracza
980tek (zresztą już je wyprzedza, tak przed jak i po OC) :P
Niom niom, 4GB HBM, da się podkręcać, w 1440p zjada 980tkę, w 1080p z nią wyrównuje...
chyba niedługo się wybiorę do sklepiku :P


Chyba nie piszesz tego na poważnie ?

Fury bez X jest odrobinkę wydajniejszy od starego GTX980.

FuryX jest sporo słabszy od GTX980Ti i ceny porównywalne.

Nie rozumiem Twojego wyboru :(


http://pclab.pl/art64759-36.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2015 o 14:21, ziptofaf napisał:


Toż to Mesjasz Mocy, Graal Gamingu, Złoty Środek Wielkiej Trójcy ;)

Ależ im ta karta dobrze wyszła! I na pewno będą tańsze modele, bo za Strixy zawsze sobie Asus liczy jak za zboże. Ja się jednak nie wybieram do sklepu, bo czekam na Nano - to już chyba każdy z forum wie ;). Po tym co widzieliśmy obstawiam, że nawet jeśli Nano będzie miało specyfikację Fury bez X i obniżone zegary, to i tak będzie potężnym graczem z wydajnością między 970 a 980.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2015 o 15:48, MadoY napisał:

Czy opłaca się kupować na dzień dzisiejszy komputer do gier za około 3,5k z GTX 970 ze
względu na wysokie ceny i kurs dolara czy w najbliższej przyszłości coś się zmieni ?
Chciałem kupić nowy komputer, ale zauważyłem że ceny strasznie poszybowały w górę ( np.
procesor i5-4690K w listopadzie kosztował około 800 zł, a na dzień dzisiejszy kosztuje
1000 z groszami ) według mnie to duża różnica


Za miesiąc zmieni się absolutnie wszystko. Wychodzi Intel Skylake (czyli nowa rodzina procesorów) a co za tym idzie również płyta główna i pamięci RAM muszą być inne (DDR4).
Co oznacza iż zależnie od polityki cenowej Intela - albo po prostu dostaniesz w tej samej cenie (+/- 100 zł) szybszy procesor na nowej platformie albo cena Skylake''ów będzie na początek wyższa ale za to w dół poleci obecna platforma czyli 4xxx.

Więc ogółem kupno nowego PC-ta tu i teraz jest pomysłem fatalnym. Rozsądek podpowiada zaczekać przynajmniej do sierpnia (gdy pojawi się i5 6600K/i7 6700K). A jeśli masz nieco niższy budżet to zalecane jest wręcz czekanie do 2016 roku (chyba że potrzebny ci nowy PC tu i teraz) - pojawią się tańsze procesory Intela i płyty główne pod nie (na początek będzie tylko Z170 dla osób które podkręcają), niedługo potem będzie też Nvidia Pascal i AMD Arctic Islands - skok z 28nm do 14 oznacza że koszta produkcji GPU znacznie spadną więc coś o wydajności 970tki powinno już być wówczas dostępne w okolicach 900-1000 zł. No i jest jeszcze AMD Zen który pokaże się w na początku 2016 co potencjalnie oznacza że po raz pierwszy od dobrych 4-5 lat na rynku desktopów znowu będzie realna alternatywa dla Intela.

Ot, rok 2015 teoretycznie obrodził w nowe produkty ale tajemnicą poliszynela jest to że tak naprawdę większość z nich zbyt długo nie pożyje skoro dosłownie za moment schodzimy z procesu 28nm do 14nm, trzeba się przesiadać na pamięci DDR4, za rogiem jest HBM2 zamiast GDDR5... więc radzę zaczekać przynajmniej ten miesiąc - kupno platformy Intel Skylake oznacza że jesteś już (przynajmniej co do RAM''u, nowego standardu USB/M.2, PCI-E) ustawiony na najbliższe 5-6 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.07.2015 o 16:09, leven napisał:

Fury bez X jest odrobinkę wydajniejszy od starego GTX980.

I z nim też konkuruje, tak cenowo (dlatego czekam na nie Asusa Strixa za 2599 zł a Sapphire Dual-X/XFX DD/Club3D RoyalKing za 2200 zł) jak i wydajnościowo. Za 2600 to ja nie zamierzam go kupować bo zgodzę się, to nieopłacalne.

I teraz powody mojej decyzji - po pierwsze, ja nie korzystam z 1080p, mam monitor 2560x1080 oraz 1920x1080. Normalnie gram na tym pierwszym a Fury wydaje się lepiej skalować wraz ze wzrostem rozdzielczości.

Dalej - Future Proofing. W starciu 980Ti vs Fury X stawiałbym ostatecznie na tego pierwszego. 980 vs Fury - jakoś tak obstawiam że w DX12 uzyskam wyższą wydajność na tym drugim. Bo skoro przy sterownikach które żrą wyraźnie więcej CPU niż Nvidii ta karta JEST szybsza to w środowisku gdzie CPU przestanie być limitem różnice powinny tylko wzrosnąć. 4GB HBM wydaje się działać inaczej niż GDDR5 - algorytmy obsługi pamięci i jej kompresji zasadniczo sprawiają że w 4k gdzie wszystkie inne karty z tą ilością pamięci spadają do zera z ilością klatek Fury X zazwyczaj wyrównuje z 980Ti, wychodzi na to że całość jest po prostu inaczej zarządzana i jeśli potrzebujesz do czegoś 5GB GDDR5 to 4GB HBM wydają się dawać to samo.

Tylko że to co w Fury X pozwala w ogóle nawiązać walkę z Ti (który tej pamięci po prostu ma więcej, nie ma co ukrywać) tutaj stanowi już realną przewagę nad GTX''em.

Punkt ostatni - ja nie tylko gram. Wydajność GTX''a 980 w obliczeniach wynosi... 156 Gflops. To wynik minimalnie wyższy od HD7790. I 6x niższy od R9 280X. Fury również jest kastratem i to olbrzymim ale ma chociaż te ~500 Gflops. Nie powiem, tutaj naprawdę liczyłem na to że AMD nie będzie ciąć tego na swoich kartach (które dotychczas miały naprawdę niezły stosunek swojej wydajności w fp32 vs fp64 bo 1/4) a ostatecznie dostałem 1/16 ale to nadal dużo lepiej niż 1/32 we wszystkich GTX''ach i nowych Titanach.

Ot, mniej więcej takie a nie inne są powody mojej decyzji - jakoś nie widzę sensu brania GTX''a 980 jeśli w zbliżonej cenie dostanę Fury.

Dnia 10.07.2015 o 16:09, leven napisał:

Co portal to inne recenzje. Patrzę na te:
http://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-amd-radeon-r9-fury-tri-x-overclocked,4216-4.html
http://www.anandtech.com/show/9421/the-amd-radeon-r9-fury-review-feat-sapphire-asus/5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, komp(zasilacz, płyta główna, procesor, ram, ssd, bez grafiki), cel użytkowania - AutoCAD(plus różne inne programy przydatne geodecie ;d) i gry, budżet 1600-1700 zł. Co obecnie można złożyć najciekawszego w takich kryteriach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.07.2015 o 22:52, Nephren-Ka napisał:

Hmm, komp(zasilacz, płyta główna, procesor, ram, ssd, bez grafiki), cel użytkowania -
AutoCAD(plus różne inne programy przydatne geodecie ;d) i gry, budżet 1600-1700 zł. Co
obecnie można złożyć najciekawszego w takich kryteriach?

http://www.morele.net/inventory/info/cZ4oNi/
(Alternatywa - płyta główna na chipsecie H81 zamiast H97, wówczas oszczędzasz jakieś 130-140 zł).

Ogółem jesteś blisko budżetu pozwalającego na wstawienie Core i5... ale wówczas trzeba by zmniejszyć pojemność dysku SSD do 120GB (i wsadzić gorszą płytę główną) czego nie polecam jeśli nie masz dodatkowego HDD. Teoretycznie taki zestaw byłby dużo lepszych w CAD''ach itp. Ale w obecnej formie to 8GB RAM''u (z możliwością rozbudowy o kolejne 24GB), pojemny dysk SSD, Core i3 4170, przyzwoita płyta główna i dobry (choć niezbyt mocny, więcej aniżeli GTX''a 970 bym nie wsadzał) zasilacz czyli całkiem niezły sprzęt do pracy, do grania też się nada o ile wesprzesz go jakimś dedykowanym GPU. No, chyba że tego ostatniego w ogóle nie planujesz - wówczas raczej zalecałbym jakiegoś AMD APU 7800K bądź 7600K - da się na nich nawet coś ugrać a na integrach Intela (z wyjątkiem Broadwelli ale te kosztują majątek) niekoniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 08:35, ziptofaf napisał:

http://www.morele.net/inventory/info/cZ4oNi/
(Alternatywa - płyta główna na chipsecie H81 zamiast H97, wówczas oszczędzasz jakieś
130-140 zł).


Dziękować po stokroć! :]>

Dnia 13.07.2015 o 08:35, ziptofaf napisał:

Ogółem jesteś blisko budżetu pozwalającego na wstawienie Core i5...

>/ciach/

Hmm, a ta alternatywa z gorszą płytą, mniejszym ssd i i5 jakby wyglądała? Zwykły dysk zostanie ze starego pc(wd blue zakupiony 2-3 lata temu zdaje się).
Ogółem zakup jakiegoś gpu jest planowany na przyszłość, teraz czasowo z graniem się nie idzie wyrobić i zostawię na ten czas GeForce 460 GTX ze starego pc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 11:06, Nephren-Ka napisał:

Hmm, a ta alternatywa z gorszą płytą, mniejszym ssd i i5 jakby wyglądała? Zwykły dysk
zostanie ze starego pc(wd blue zakupiony 2-3 lata temu zdaje się).

http://www.morele.net/inventory/info/5SrIa/
To łapaj. Teoretycznie i praktycznie wyraźnie wyższa wydajność z uwagi na czterordzeniowy procesor. Fakt że cięcia na płycie głównej nieco bolą - tylko 2 złącza na RAM, tylko jedno miejsce na kartę rozszerzeń poza GPU, niepowalający układ audio.

Dnia 13.07.2015 o 11:06, Nephren-Ka napisał:

Ogółem zakup jakiegoś gpu jest planowany na przyszłość, teraz czasowo z graniem się nie
idzie wyrobić i zostawię na ten czas GeForce 460 GTX ze starego pc.

Um hum, ile toto ma cm długości? Bo z uwagi na to żeby zmniejszyć ci nieco koszta końcowe to całość jest w standardzie microATX a nie pelnowymiarowym. Co w praktyce oznacza że nie zalecałbym kart graficznych dłuższych niż 26-27 cm (wbrew pozorom wyklucza to bardzo niewiele kart - Fury/Fury X/980Ti - nawet te potwory się mieszczą). Z tego co widzę większość GTX''ów 460 ma ok. 20 cm długości więc problemu by nie było ale jest kilka typu KFA2 WHDI Edition które są już dłuuuuuugie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 12:19, ziptofaf napisał:

http://www.morele.net/inventory/info/5SrIa/
To łapaj. Teoretycznie i praktycznie wyraźnie wyższa wydajność z uwagi na czterordzeniowy
procesor. Fakt że cięcia na płycie głównej nieco bolą - tylko 2 złącza na RAM, tylko
jedno miejsce na kartę rozszerzeń poza GPU, niepowalający układ audio.


Hmm, a jakby tak wyciąć obudowę(mam starą która chyba da sobie radę) i (ewentualnie)dołożyć jakąś stówkę, to można by jakąś ciut lepszą płytę znaleźć?

Dnia 13.07.2015 o 12:19, ziptofaf napisał:

Um hum, ile toto ma cm długości? Bo z uwagi na to żeby zmniejszyć ci nieco koszta końcowe
to całość jest w standardzie microATX a nie pelnowymiarowym. Co w praktyce oznacza że
nie zalecałbym kart graficznych dłuższych niż 26-27 cm (wbrew pozorom wyklucza to bardzo
niewiele kart - Fury/Fury X/980Ti - nawet te potwory się mieszczą). Z tego co widzę większość
GTX''ów 460 ma ok. 20 cm długości więc problemu by nie było ale jest kilka typu KFA2
WHDI Edition które są już dłuuuuuugie.


Hmm, nie wydaje mi się żeby był to jakiś super-hiper model z tych długich(nie widzę tego przed oczami w tej chwili, a nijak nie pamiętam dokładnie firmy ;d), bardziej jakiś standardowy Gigabyte czy coś takiego, i myślę że z tym nie będzie problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 12:50, Nephren-Ka napisał:

Hmm, a jakby tak wyciąć obudowę(mam starą która chyba da sobie radę) i (ewentualnie)dołożyć
jakąś stówkę, to można by jakąś ciut lepszą płytę znaleźć?

Pewnie można tylko znajdź nazwę tej obudowy żebym wiedział jak dużą płytę główną mogę wsadzić.
Niezłe są AsRock H87 Pro4 (pełnowymiarowa):
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h87-pro4-h87-lga1150-h87-pro4-582749/
Bądź AsRock H97M Anniversary (microATX):
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h97m-anniversary-h97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-matx-661486/

H97 od H87 różni się wsparciem dla Broadwelli (i5-5675C oraz i7-5775C) czyli w sumie niczym szczególnym bo Broadwelle nie są znacząco szybsze od obecnych 4xxx. Można też odrobinkę pokombinować - Z97 i H97 całkowicie zastąpiły Z87 i H87 sprawiając że (cho to udane produkty) nikt nie kupuje tych drugich. Tylko dlatego że nie wspierają dwóch procesorów które i tak są drogie jak diabli. Co oznacza że jak poszukasz to np. na esc.pl znajdziesz takie coś:
http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=54051
bądź nawet:
http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=47587

One się mogą wydawać dość drogie na pierwszy rzut oka. Do czasu aż nie zrozumiesz że one powinny być sprzedawane w cenie bliższej 700-1100 zł i jedynym powodem ich obecnej ceny jest to że Z97 efektywnie zastąpiło Z87 :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 13:51, ziptofaf napisał:

Pewnie można tylko znajdź nazwę tej obudowy żebym wiedział jak dużą płytę główną mogę
wsadzić.


Nie wiem czy w ogóle ma jakąś nazwę.;d Ale przywołując w pamięci rozmiar, to jest to standardowa obudowa, skorzystam więc z opcji z AsRock H87 Pro4.

Dnia 13.07.2015 o 13:51, ziptofaf napisał:

/ciach/
One się mogą wydawać dość drogie na pierwszy rzut oka. Do czasu aż nie zrozumiesz że
one powinny być sprzedawane w cenie bliższej 700-1100 zł i jedynym powodem ich obecnej
ceny jest to że Z97 efektywnie zastąpiło Z87 :P


Ha, ciekawe to całkiem, ale pójdę tym razem na łatwiznę i nie będę kombinował zbytnio.;p

Dzięki raz jeszcze za porady i poświęcony czas! :]>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=B67011FE-4BEC-427F-A7FE-C370A40F15BB&lang=eng

Mały kotlecik. Radeon 380 w formacie ITX. Wszystko pięknie, ale ma niestety tylko 2gb pamięci. Swoją drogą to niezłą krzywdę zrobili tym 380, bo 280 miały wyjściowo 3gb, a teraz tylko 2gb. Taki 380 ITX z 3gb pamięci byłby całkiem smaczny :) No i nie wiedziałem, że stare-nowe Radeony da się tak zminiaturyzować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 20:05, KannX napisał:

Mały kotlecik. Radeon 380 w formacie ITX. Wszystko pięknie, ale ma niestety tylko 2gb
pamięci. Swoją drogą to niezłą krzywdę zrobili tym 380, bo 280 miały wyjściowo 3gb, a
teraz tylko 2gb. Taki 380 ITX z 3gb pamięci byłby całkiem smaczny :) No i nie wiedziałem,
że stare-nowe Radeony da się tak zminiaturyzować.


Ej no, Tonga to nie jest kotlet, ten chip ma z rok...R9 380 = odświeżony R9 285. To w miarę nowy produkt.

Zaś co do miniaturyzacji - AMD wsadziło R9 285 do... notebooków. Gdzieś miałem artykuł na ten temat, jak znajdę to dam linka.

Swoją drogą - zna ktoś jakieś sensowne obudowy w których zmieszczę (nie musi oficjalnie wspierać) płytę w standardzie E-ATX (26.4 cm szerokości)? Bo dosłownie dzisiaj zerknąłem na esc.pl i zobaczyłem takie coś:
http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=47587
Ta płytka wspiera wszystkie Haswelle, ma absurdalnie dobre wyposażenie (wymienialne wzmacniacze słuchawkowe, nawet szczypce dostajesz...) i w momencie premiery kosztowała złotówek 1600. I tak sobie uznałem że warto by było zmodernizować mój prywatny PC - na Skylake nie starczy mi funduszy ale na jakiegoś i7-4790K + lepszą płytę niż obecnie już tak.
Tylko że ta płyta jest właśnie E-ATX''em. I szybko sprawdzając pojemność mojego Zalmana Z1 wychodzi mi na to że płyta powinna co prawda do środka z trudem bo z trudem jakoś wejdzie (choć będę musiał kupić jakieś super krótkie kątowe kable SATA) ale na wypadek gdyby jednak nie to wolałbym mieć jakąś alternatywę w zanadrzu. Najlepiej w cenie nieprzekraczającej 300 zł (bo powyżej tego to dla mnie żadna oferta, idę do sklepu i kupuję Maximusa VII czy MSI Z97 Gaming 9) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2015 o 20:46, ziptofaf napisał:

Ej no, Tonga to nie jest kotlet, ten chip ma z rok...R9 380 = odświeżony R9 285. To w
miarę nowy produkt.

Zaś co do miniaturyzacji - AMD wsadziło R9 285 do... notebooków. Gdzieś miałem artykuł
na ten temat, jak znajdę to dam linka.


Aha, to jak sobie przypomnisz, to możesz wrzucić. A jak zapomnisz, to się nie przejmuj ;)

Dnia 13.07.2015 o 20:46, ziptofaf napisał:

Swoją drogą - zna ktoś jakieś sensowne obudowy w których zmieszczę (nie musi oficjalnie
wspierać) płytę w standardzie E-ATX
(26.4 cm szerokości)?


http://www.x-kom.pl/p/176976-obudowa-atx-btx-silentiumpc-aquarius-x90-pure-black.html

Tadam! Sniper wejdzie. Ogólnie zauważyłem, że nawet duże obudowy mają 7 slotów z tyłu, a ta ma 8 slotów. A jeden slot ma 2.5cm czyli tyle ile brakuje Sniperowi żeby się zmieścić do zwykłej ATX :)

EDIT: Jeszcze taka: http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-x60-pure-black-spc095-633083/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2015 o 00:27, KannX napisał:


Do Gladiusa to nie jestem pewny czy mi wejdzie - płyty E-ATX są szersze a nie dłuższe :P W pionie są takie same co zwykłe, po prostu w poziomie mają od 2 do 10 cm więcej.

Ech, trudny wybór mi się przez to robi - z jednej strony mogę dostać super wyposażoną płytkę z 16-fazowym zasilaniem i przystosowaną od razu pod chłodzenie wodne... ale będzie mnie to kosztować dodatkowe 290 zł za obudowę... albo iść do sklepu i za tę samą sumaryczną kwotę wziąć sobie Maximusa VII Rangera czy też wręcz AsRocka Z97 Extreme6.

Coś czuję że pójdę w rozwiązanie nr 1 ale już samą obudowę dorwę używaną z Allegro, ktoś w tym kraju musi mieć jakąś niepotrzebną :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie jedno pod drugim, ale skoro nikt nic nie pisze więc trudno :)

Mam pytanie co do tego monitora czy warto kupić taki (piszą, że jest do gier):
http://www.iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-ge2488hs-b1/

Na Morelach kosztuje 749zł. Matryca TN mi nie przeszkadza, bo gram sam i nigdy nie muszę patrzeć pod kątem. Odświeżanie 75Hz. Czy lepiej dołożyć 400zł (dużo...) i kupić LG 24GM77 o którym kiedyś pisałem.

Aktualnie mam Samsunga T200 (1680x1050), a z nowym monitorem nie chcę się pchać w 4K, bo nie wyrobię z kartą graficzną (prawodpodobnie kupię Nano :))

Chyba że znasz inne dobre niesmużące monitory (do strzelanek i wyścigów) w dobrych cenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2015 o 17:33, KannX napisał:

Mam pytanie co do tego monitora czy warto kupić taki (piszą, że jest do gier):
http://www.iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-ge2488hs-b1/

Na Morelach kosztuje 749zł. Matryca TN mi nie przeszkadza, bo gram sam i nigdy nie muszę
patrzeć pod kątem. Odświeżanie 75Hz. Czy lepiej dołożyć 400zł (dużo...) i kupić LG 24GM77
o którym kiedyś pisałem.

Aktualnie mam Samsunga T200 (1680x1050), a z nowym monitorem nie chcę się pchać w 4K,
bo nie wyrobię z kartą graficzną (prawodpodobnie kupię Nano :))

Chyba że znasz inne dobre niesmużące monitory (do strzelanek i wyścigów) w dobrych cenach.



A jaką masz kartę obecnie ?

Będziesz zmieniać kartę ?


Chodzi mi o monitory z G-sync dla Nvidii i Free-sync dla AMD.

Jak już kupujesz betoniarę, to zainwestuj w nowe technologie, nie pożałujesz.

Jakość gry bez rwania obrazu jest nieoceniona :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2015 o 17:42, leven napisał:

A jaką masz kartę obecnie ?

Będziesz zmieniać kartę ?


Chodzi mi o monitory z G-sync dla Nvidii i Free-sync dla AMD.

Jak już kupujesz betoniarę, to zainwestuj w nowe technologie, nie pożałujesz.

Jakość gry bez rwania obrazu jest nieoceniona :)


Niestety monitory z G-Synciem są strasznie drogie więc odpada :( Kartę będę zmieniał prawdopodobnie na Radeona R9 Nano (napisałem pod koniec posta), no chyba że będzie kosztowała ponad 2000zł to wtedy nie. Obecnie od roku mam przejściowo GTX 750 Ti :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się