Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.08.2015 o 16:15, Shinigami napisał:

WQHD. IPS. G-SYNC. 144Hz. Za dużo to tego na rynku nie ma :P

Powodzenia w wydawaniu kasy na sprzęt, który wykorzysta potencjał takiego monitora.

Wiem coś o tym, mam podobny, tylko na TN (Asus ROG Swift). 80 klatek na sekundę na Ultra w W3 powoduje, że mam ochotę wyrzucić to wszystko do kosza :v

Spoiler

Żart

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmianą obudowy(dość powiedzieć że obecna to jakiś ''take-me'' no-name sprzed 10 lat) i zastanawiam się czy trzeba od razu wywalić cztery stówy na Phanteks Enthoo Pro, czy da się mieć coś ciekawego w mniejszej cenie.
Straszne upały nastały(które przecież cyklicznie będą się co roku powtarzać) i chciałem mieć jakąś przyzwoitą cyrkulację powietrza plus nieco zwiększoną ochronę przed kurzem niż totalne zero.;d
Co się musi w obudowie zmieścić? Ano nie za wiele, mobo to atx ASRock Z97 PRO3, grafika Sapphire 6850, zasilacz Corsair VX550W 80+ i to chyba tyle z istotniejszych rzeczy. Nie zależy mi totalnie na jakiś efektownych kolorowych wiatrakach itp(nawet wskazane by było, żeby nic takiego nie było xd) jak to teraz chyba w modzie jest. Ktoś ma jakieś ciekawe pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile możesz maksymalnie wydać? Czy chcesz mieć okno, czy to niepotrzebny bajer? Panel złącz na przodzie czy górze obudowy?
Musi gdzieś się zmieścić czy wymiar dowolny? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 14:53, pawbuk napisał:

Ile możesz maksymalnie wydać? Czy chcesz mieć okno, czy to niepotrzebny bajer? Panel
złącz na przodzie czy górze obudowy?
Musi gdzieś się zmieścić czy wymiar dowolny? ;)


Maksymalnie to nawet nie muszę podawać kwoty, bo się zawiera w tym Phanteks Enthoo Pro ;d, czyli nie więcej niż te 400zł, ale chętnie bym to nieco obciął.;s
Okno jest obojętne, umiejscowienie panelu również(w tej chwili mój cały panel to dwa ''działające kiedy im się chce'' porty usb, nawet nie wiem czy 2.0 czy tylko 1.1 ;s), mieścić się nigdzie nie musi, stoi luźno na biurku.

Brutus w propozycjach, kiedyś się bardzo nad tą obudową zastanawiałem.
Pozostaje teraz jedno pytanie, co traci się wybierając jedną z tych które wrzuciłeś względem tego Phanteksa? ;s
Nie mam zamiaru raczej nigdy nic w kompie kręcić, jedyne większe zmiany to któryś proc z rodziny i5 i grafika(czyli to czego będę potrzebował do Wiedźmina 3, ale to melodia przyszłości, dość odległej bo i tak nie mam czasu grać więc mogę czekać długo aż ceny spadną ;s) i jeżeli taki model w okolicach >200zł zapewni mi podobne warunki jak ten za 400, to wezmę ten tańszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Potrzebuję upgradu karty graficznej - chcę przedłużyć żywotność mojego kompa, który jest nowszy od mojej karty. Konfiguracja to w uproszczeniu:

core i5-3570 3,4 ghz
8 GB ram (nie pamiętam jaki, ale z tego co pamiętam to dość szybki, taki specjalnie do grania)
system stoi na dysku SSD
Radeon HD 6870

Do tej pory uruchamiałem wszystko raczej na high i lepiej. W Skyrima zmodowanego z wieloma graficznymi modami i ENB grałem na ultra i było OK na tej konfiguracji. Ale ostatnio zauważam spadki, zwłaszcza od czasu gdy kupiłem wiedzmina 3:) Tu już widać, że karta stanowi wąskie gardło.

Czy jesteście w stanie polecić mi jakąś kartę do 1000 zł, która pozwoli jeszcze przez jakiś czas pociągnąć gry, nastawiam się zwłaszcza na wiedźmina i fallouta 4? Prawdopodobnie będzie potrzebne coś z większą ilością ramu niż 1GB i większą szyną danych niż 256.

Dzięki z góry za rady!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 15:16, Nephren-Ka napisał:

Brutus w propozycjach, kiedyś się bardzo nad tą obudową zastanawiałem.
Pozostaje teraz jedno pytanie, co traci się wybierając jedną z tych które wrzuciłeś względem
tego Phanteksa? ;s


Phanteks jest naprawdę sporą obudową - zajmie dużo miejsca, ale będzie też w środku przestronny. Z jednej strony więcej miejsca na ułożenie kabli, z drugiej strony te kable mogą być miejscami zbyt krótkie (zazwyczaj problem jest z kablem EPS 4/8pin, żeby go puścić za tacką). Jeśli byś chciał zamontować wysokie chłodzenie na CPU to nie będzie żadnego problemu. Do tego wydajne, choć glośne wentylatory (pewnie byś musiał je wymienić na coś cichszego).
Natomiast jeśli nie masz zamiaru kręcić proca ani grafy i nie musisz mieć mnóstwa miejsca w środku, to możesz brać i budę za te 150 zł, ewentualnie dokupić jakiś wentylator czy dwa :D Do Brutusa M25 bym dokupił dwa - jeden na przód, drugi nad procesor (na górę). Do tego zakleić taśmą wszelkie pozostałe otwory i będziesz mial przewiew i mało kurzu w środku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 15:27, mad_nagash napisał:

Czy jesteście w stanie polecić mi jakąś kartę do 1000 zł, która pozwoli jeszcze przez
jakiś czas pociągnąć gry, nastawiam się zwłaszcza na wiedźmina i fallouta 4? Prawdopodobnie
będzie potrzebne coś z większą ilością ramu niż 1GB i większą szyną danych niż 256.


Pierwsza karta, GTX 960 2GB:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-960-oc-2gb-gddr5-128-bit-hdmi-2xdvi-dp-gv-n960ixoc-2gd-691000/

Druga karta, również GTX 960, ale z 4GB:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx960-4-gb-gddr5-128-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-gv-n960oc-4gd-758802/

Dopłata niecałe 100zł względem modelu 2GB, a przy dzisiejszych grach lepiej mieć 4GB na karcie. Dodatkowo ta druga będzie cichsza (nowsze chłodzenie).

Obie karty są bardzo energooszczędne i wymagają tylko jednej wtyczki zasilającej 6-pin. GTX 960 to bardzo udany układ. W połączeniu z tym co masz, pograsz w Wiedźmina 3 w wysokich detalach :)

Poczekaj jeszcze, może ktoś inny również coś ciekawego poleci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działam na budżetowej płycie głównej od gigabyte''a H81M-S1, celeronie G1820 oraz geteiksie 660 od MSI. Procesor ochładzany jest Ferrą 2. Pytanie brzmi: czy po zakupie pentiuma G3258 będę mógł podkręcić go na mojej płycie głównej, tak żeby taka operacja przyniosła wymierne korzyści liczone w wydajności kompa (gry), biorąc pod uwagę tę karciochę, czy lepiej poczekać dwa lub trzy lata na spadek cen i zainwestować w I5. Najwyższym priorytetem jest oszczędzenie gotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nieważne co zrobisz z G3258 i choćbyś go wręcz pod ciekłym azotem kręcił... to on często i tak nie wyprzedzi nawet i3-4150. Więc po prostu nie warto, zwłaszcza przy powolnym GTX''ie 660. Lepiej zainwestować w i5 ale Intel się ceni i robi co może by ich cena nigdy nie spadała, wolą wycofać stare produkty i wydać nowe kosztujące tyle samo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 21:16, rozkosz napisał:

czy
lepiej poczekać dwa lub trzy lata na spadek cen i zainwestować w I5. Najwyższym priorytetem
jest oszczędzenie gotówki.


Proponuję nie czekać 2-3 lat, bo wtedy technologia pójdzie kilkakrotnie do przodu, tylko zakupić i3:

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4170-3-70ghz-3mb-lga1150-22nm-54w-vga-box-bx80646i34170-732314/

A tak w ogóle to ile masz gotówki na wydanie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I3 z tego co wiem kładzie większy nacisk na wydajność pojedynczego rdzenia w porównaniu do I5, a to się chwali. Gotówki mam tyle ile trzeba, to znaczy w granicach rozsądku. Rozumiem przez to tyle, że wbrew teorii o traktowaniu procesora jako wąskie gardło w układzie procesor-grafika, z moim celeronem za 150 złotych mogę grać w wota na najwyższych ustawieniach przy 40-60 klatkach (czasami lekko przytnie, złośliwość rzeczy martwych :) ) lub w odnowione metro na najwyższych i bez wygładzania krawędzi - zupełnie płynnie. Czy zatem warto inwestować 5 baniek w I3 lub minimum 700 peelenów w I5, skoro wzrost i tak niezłej wydajności poczuję podkręcając tego pentiuma (notabene też nie darmowego, bo 300 złotych piechotą nie chodzi) , a pozostałe pieniądze odłożę na dajmy na to GTX 960? Pytanie tylko czy mogę podkręcić ten procesor na mojej płycie głównej, bo to jest w tej chwili kwestia, która wpłynie na mój wybór :>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 22:48, rozkosz napisał:

I3 z tego co wiem kładzie większy nacisk na wydajność pojedynczego rdzenia w porównaniu
do I5, a to się chwali.

Nieprawda. Jeden rdzeń z 3.3 GHz Core i5 = jeden rdzeń z 3.3 GHz Core i3. Najwyższą wydajność pojedynczego rdzenia (jak i wielu rdzeni) to mają Core i7.

Ogółem jednak - w praktyce to zakupy możesz ZACZĄĆ od karty graficznej. Nawet ten low-endowy Celeron wcale nie jest taką złą jednostką i w połączeniu z GTX''em 960 potrafi osiągać zaskakująco dobre rezultaty.

Procesor, jeśli już wydawać kasę, to i3 albo i5. Z prostego powodu - są już gry które bezczelnie nawet się nie uruchomią na dwurdzeniowcach bez HT. Bądź będą działać na nich DUŻO gorzej niż powinny. Przykłady? Nasz rodzimy Wiedźmin 3 (w low/medium jest jeszcze okej ale w high bez i3 ani rusz). Albo GTA V czy też Dragon Age Inquisition. Albo najnowszy Advanced Warfare (ten to wręcz przypadek bezczelny - fani gry ją zmodowali i zaczęła się wówczas uruchamiać na dwurdzeniowych procesorach... i działała naprawdę okej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, lubię wyciskać ze stosunku cena/wydajność tyle ile się da. W takim razie zacznę polowanie na jakieś używane części, bo ich ceny są bliższe prawdziwej wartości. Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 15:43, pawbuk napisał:

Phanteks jest naprawdę sporą obudową - zajmie dużo miejsca, ale będzie też w środku przestronny.
Z jednej strony więcej miejsca na ułożenie kabli, z drugiej strony te kable mogą być
miejscami zbyt krótkie (zazwyczaj problem jest z kablem EPS 4/8pin, żeby go puścić za
tacką). Jeśli byś chciał zamontować wysokie chłodzenie na CPU to nie będzie żadnego problemu.
Do tego wydajne, choć głośne wentylatory (pewnie byś musiał je wymienić na coś cichszego).


I skończyło się że zamówiłem sobie Phanteksa, w wersji bez okna(do niczego mi ono nie potrzebne, a oszczędzę 2 dychy ;d).
Przy okazji zapytam o wentylatory. Domyślnie w obudowie mam dwa(przód i tył), jest sens dokupić i zamontować dodatkowe(na które przewidziano miejsce)?
Inna sprawa to jakie kupić, bo szczerze mówiąc to pojęcia nie mam. Przez chwilę miałem ochotę zamówić jakieś podstawowe(są w Morelach jak bestsellery) po 20zł za sztukę, ale jakoś nie pasowało mi to do obudowy z tej lepszej półki.;d Dodam, że nie jestem jakoś super wymagający jeśli chodzi o ciszę - mogę słyszeć jak wentylator pracuje, byleby nie hałasował jakoś szczególnie.;s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 01:54, Nephren-Ka napisał:

Przy okazji zapytam o wentylatory. Domyślnie w obudowie mam dwa(przód i tył), jest sens
dokupić i zamontować dodatkowe(na które przewidziano miejsce)?


Z tego co widzę, to z przodu jest wentylator 200mm, pewnie bardzo wydajny, a z tyłu tylko 140mm. Ja bym dokupił jeden wentylator na górę, nad chłodzenie procesora. I oczywiście ustawił go tak, żeby wywiewał powietrze znad procka ;)
Jeśli chodzi o konkretny model, to możesz oczywiście dokupić takie same jak już masz:
http://www.morele.net/phanteks-ph-f140xp-pwm-140mm-15-2-dba-bialo-czarny-ph-f140xp-bk-617980/ 61 zł
http://www.morele.net/phanteks-wentylator-ph-f140mp-140mm-czarno-bialy-ph-f140mp-bk-702221/ 59 zł

lub też inne:
http://www.morele.net/enermax-t-b-silence-14cm-uctb14b-605400/ 38 zł
http://www.morele.net/enermax-t-b-silence-pwm-fan-uctb14p-615600/ 49 zł
http://www.morele.net/be-quiet-silentwings-2-pwm-140mm-bl031-618281/ 80 zł
http://www.morele.net/be-quiet-pure-wings-2-140mm-bl047-601808/ 36 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ludzi posiadajacych SPC Fera 2. Czy dorzucenie drugiego wentyla na ww. chlodzenie umozliwi podkrecenie 4690k do 4.5 Ghz? Obecnie mam 4 i temp. sa ok (maksymalne przy wiedzminie i GTA V- 61), ale juz przy 4.3 dochodza do 81 stopni.

Dwa 120mm wentyle tlocza powietrze do obudowy, dwa 120mm wyprowadzaja (jeden z tylu, drugi nad procem). Kable ulozone, syfu w budzie nie ma (Zalman Z3).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.08.2015 o 23:19, rozkosz napisał:

Szkoda, lubię wyciskać ze stosunku cena/wydajność tyle ile się da. W takim razie zacznę
polowanie na jakieś używane części, bo ich ceny są bliższe prawdziwej wartości. Pozdro.


Żebyś się nie zdziwił :P
http://pclab.pl/art65154-39.html
Antyczne używki typu 2500k nawet dziś chodzą po 550+ zł. A to nie jest coś co warto polecać komukolwiek bo cholera wie przez co przeszły te procesory i jak bardzo były podkręcane. 3xxx już robi się zaś drogie.

Z drugiej jednak strony - i5 może być drogi ale jak pokazuje właśnie przykład i5-2500k - ludzie używali go przez 5 lat pod rząd i nadal się do czegoś nadaje. A 800-1000 zł rozłożone na 4-5 lat to wcale nie jest jakiś olbrzymi wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 12:28, Ichvander napisał:

Pytanie do ludzi posiadajacych SPC Fera 2. Czy dorzucenie drugiego wentyla na ww. chlodzenie
umozliwi podkrecenie 4690k do 4.5 Ghz? Obecnie mam 4 i temp. sa ok (maksymalne przy wiedzminie
i GTA V- 61), ale juz przy 4.3 dochodza do 81 stopni.

Dwa 120mm wentyle tlocza powietrze do obudowy, dwa 120mm wyprowadzaja (jeden z tylu,
drugi nad procem). Kable ulozone, syfu w budzie nie ma (Zalman Z3).


Jeżeli sam radiator jest parzący przy jednym wentylatorze, to znaczy, że potrzebny jest drugi do ukladu i będzie wtedy push-pull.

Ja jednak myślę, że to nie wina słabego nadmuchu, tylko słaba jakość pasty lub glut pod IHS lub obie te rzeczy razem.

Zacznij od zmiany pasty na CPU na conajmniej Gelid Extreme:

http://allegro.pl/pasta-termoprzewodzaca-gelid-extreme-1g-8-5-w-mk-i5331202741.html

Drugi wentylator można śmialo dołożyć na radiator, to pewnie z 5 stC spadnie temperatura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się