Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

A w sumie tak spytam - polecicie jakieś sensowne chłodzenie żeby nałożyć na mojego i5-5675c? Lato jest, gorąco i niezbyt przyjemnie dla sprzętu a boxowe sprawia że procesor się nagrzewa do 55C w idle (oraz nie przechodzi w ogóle Linpacka). Problem polega na tym że mam dość ciasną budę (Zalman Z1) więc wielgaśny full tower się nie zmieści. Bez jakiegoś limitu budżetowego (choć NZXT Kraken X61 to już DUŻO za drogo), byleby starczyło mi toto do podkręcenia do okolic 4-4.2 GHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 13:22, ziptofaf napisał:

A w sumie tak spytam - polecicie jakieś sensowne chłodzenie żeby nałożyć na mojego i5-5675c?
Lato jest, gorąco i niezbyt przyjemnie dla sprzętu a boxowe sprawia że procesor się nagrzewa
do 55C w idle (oraz nie przechodzi w ogóle Linpacka). Problem polega na tym że mam dość
ciasną budę (Zalman Z1) więc wielgaśny full tower się nie zmieści. Bez jakiegoś limitu
budżetowego (choć NZXT Kraken X61 to już DUŻO za drogo), byleby starczyło mi toto do
podkręcenia do okolic 4-4.2 GHz.


Z tego co wyczytalem, to w tej budzie jest aż 168 mm na cooler CPU, co jest naprawdę dobrą wartością :) W tej chwili ceny wszelkich zestawów WC (czy to FD Kelvin, czy Kraken) z powodu kursu dolara są bardzo wysokie (Kraken X41 150 zl droższy niż jeszcze kilka miesięcy temu), więc lepiej zwrócić się ku chłodzeniu powietrznemu.
W ostatnim czasie bardzo dobrą opinią cieszy się Cryorig, choćby:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cryorig-h5-ultimate-s11502011-am3-cr-h5b-754504/ 225 zł (tylko pewnie odpadają wysokie pamięci)
Oczywiście zawsze godny polecenia jest BeQuiet:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-3-bk018-625559/ 249 zł
No i wiecznie żywy Macho:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-rev-b-517031/ 209 zł (choć to też byk jest)

Przede wszystkim ramy masz z wysokimi radiatorami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 12:28, Ichvander napisał:

Pytanie do ludzi posiadajacych SPC Fera 2. Czy dorzucenie drugiego wentyla na ww. chlodzenie
umozliwi podkrecenie 4690k do 4.5 Ghz? Obecnie mam 4 i temp. sa ok (maksymalne przy wiedzminie
i GTA V- 61), ale juz przy 4.3 dochodza do 81 stopni.


Przede wszystkim, tak jak radzi Ci leven, wymień pastę termoprzewodzącą pod radiatorem i zobacz czy temperatury spadną.
Możesz też dorzucić drugi wentylator, choć musisz pamiętać, że pewnych ograniczeń Fery nie przeskoczysz - to nie jest chłodzenie z dużym radiatorem, więc cudów nie oczekuj. Wentylatory w obudowie masz ułożone idealnie ;)
Jakie temperatury otoczenia masz?
U mnie w tej chwili w pokoju jest ok 30 stopni, więc w idle mam ok 37 stopni, czyli ok 10 stopni wyżej niż normalnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 13:22, ziptofaf napisał:

A w sumie tak spytam - polecicie jakieś sensowne chłodzenie żeby nałożyć na mojego i5-5675c?
Lato jest, gorąco i niezbyt przyjemnie dla sprzętu a boxowe sprawia że procesor się nagrzewa
do 55C w idle (oraz nie przechodzi w ogóle Linpacka). Problem polega na tym że mam dość
ciasną budę (Zalman Z1) więc wielgaśny full tower się nie zmieści. Bez jakiegoś limitu
budżetowego (choć NZXT Kraken X61 to już DUŻO za drogo), byleby starczyło mi toto do
podkręcenia do okolic 4-4.2 GHz.

W takie temperatury? Tylko woda, zwłaszcza jak chcesz trzymać procesor na 4GHz+ i jednocześnie nie ogłuchnąć/nie zostać zdmuchnięty.

Corsair Hydro H100i?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 13:38, pawbuk napisał:

W ostatnim czasie bardzo dobrą opinią cieszy się Cryorig, choćby:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-cryorig-h5-ultimate-s11502011-am3-cr-h5b-754504/
225 zł (tylko pewnie odpadają wysokie pamięci)

Dnia 11.08.2015 o 13:38, pawbuk napisał:

Oczywiście zawsze godny polecenia jest BeQuiet:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-3-bk018-625559/ 249 zł


O, dzięki.

Dnia 11.08.2015 o 13:38, pawbuk napisał:

Przede wszystkim ramy masz z wysokimi radiatorami?

Nieszczególnie. Zwykłe HyperX, o takie:
http://titan-ice.co.za/images/detailed/14/kingston_hyperx-fury_blue-dual_vyi6-6l.jpg

Ale na razie używam tylko 2 slotów z 4 (więc mogę je przenieść do dwóch ostatnich slotów), jakiś tam odstęp od procesora też jest zachowany. Doninatory to nie są.

@ Henrar
Drogo trochę... ech, może powinienem sam sobie zbudować system LC, pewnie taniej wyjdzie :P Bo jak sądzę to tańszy H55 może i kusi niezłą ceną ale pewnie wyje gorzej niż boxowe chłodzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:08, ziptofaf napisał:

Ale na razie używam tylko 2 slotów z 4 (więc mogę je przenieść do dwóch ostatnich slotów),
jakiś tam odstęp od procesora też jest zachowany. Doninatory to nie są.


To każdy z podanych przeze mnie coolerów wejdzie Ci bez problemów. Najbardziej opłacalny będzie Macho, choć nie prezentuje się tak dobrze ;)

Dnia 11.08.2015 o 14:08, ziptofaf napisał:

Drogo trochę... ech, może powinienem sam sobie zbudować system LC, pewnie taniej wyjdzie
:P Bo jak sądzę to tańszy H55 może i kusi niezłą ceną ale pewnie wyje gorzej niż boxowe
chłodzenie.


Jeśli byś chciał samemu zbudować układ LC, to licz się z wydatkiem przynajmniej 800 zł za samo wodowanie procka i gdzieś tak 1400 zł za CPU + GPU. Do tych zestawów Corsaira dolicz sobie od razu też wymianę wentylatorów. Jeśli decydować się na chłodzenie wodne, to albo brać NZXT Kraken X41/X61, albo FD Kelvin S24. Taniej jest też Raijintek Triton v3, ale wielu osobom zdarzają się wycieki - ja bym się bał :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@level takze

Pasta to arctic silver ceramique, wiec chyba zla nie jest, mozliwe, ze za duzo jej nawalilem (metoda na ziarnko ryzu). A temp. otoczenia obecnie to mordor, czyli ok. 35 stopni :D
Doloze drugiego Mistrala i sie zobaczy jak z temp (tu jeszcze pytanie- plyta glowna ma zlacze na wentylator podpisane CPU Opt. czy jakos tak. Ma to to kontrole predkosci wentylatora?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:33, pawbuk napisał:

Jeśli byś chciał samemu zbudować układ LC, to licz się z wydatkiem przynajmniej 800 zł
za samo wodowanie procka i gdzieś tak 1400 zł za CPU + GPU.


Do GPU to akurat nie potrzebuję, wymienię dopiero w 2016 (a następca Fury X pewnie będzie mieć fabryczne wodne tak czy siak ;P) a 280x się nie nagrzewa straszliwie.

Dnia 11.08.2015 o 14:33, pawbuk napisał:

to albo brać NZXT Kraken X41/X61, albo FD Kelvin S24. Taniej jest też Raijintek Triton
v3, ale wielu osobom zdarzają się wycieki - ja bym się bał :D


Wyciekami aż tak się nie przejmuję, pamiętam że kiedyś się po prostu kupowało taki specjalny płyn którym zalewałeś płytę główną i tworzył ci warstwę ochronną :P Ale fakt, wolałbym żeby nic mi nie kapało.

Hmm... Kraken X41, Kelvin S24. Będę musiał się zastanowić czy w jakikolwiek sposób dam radę odliczyć z tego VAT, jeśli nie to chyba wybiorę powietrzne od Cryorig.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:33, Ichvander napisał:

Pasta to arctic silver ceramique, wiec chyba zla nie jest, mozliwe, ze za duzo jej nawalilem
(metoda na ziarnko ryzu). A temp. otoczenia obecnie to mordor, czyli ok. 35 stopni :D


Przy 35 stopniach to żadne chłodzenie nie da sobie rady :D W ciągu roku są te 2-3 tygodnie kiedy temperatury są zbyt wysokie i lepiej wtedy nie katować komputerów :D
Zmień pastę i zobacz czy coś się poprawiło, potem dopiero decyduj się na dołożenie drugiego wentylatora ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No fakt, temp. otoczenia ma wplyw, ale chyba nie az taki, zeby 300 mhz wiecej powodowalo wzrost temperatury proca o 20 stopni ;) mam jeszcze paste revolteca chyba, pokombinuje w wolnym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:40, ziptofaf napisał:

Wyciekami aż tak się nie przejmuję, pamiętam że kiedyś się po prostu kupowało taki specjalny
płyn którym zalewałeś płytę główną i tworzył ci warstwę ochronną :P Ale fakt, wolałbym
żeby nic mi nie kapało.


Chyba nawet nie zalanie MOBO jest tu najgorsze, ale karty graficznej, która jest pod procesorem (chyba, że masz odwrotną obudowę) - nawet backplate nie pomoże wtedy :D Teoretycznie można nalać płynu, ktory nie przewodzi prądu, ale z tego co wiem nawet to nie daje pewności, że nic Ci się nie uszkodzi :D

Dnia 11.08.2015 o 14:40, ziptofaf napisał:


Hmm... Kraken X41, Kelvin S24. Będę musiał się zastanowić czy w jakikolwiek sposób dam
radę odliczyć z tego VAT, jeśli nie to chyba wybiorę powietrzne od Cryorig.


Szczególnie warty uwagi jest Kelvin S24, który umożliwia rozbudowę ukladu - dość wydajna pomka da radę nawet jak dołożysz blok na GPU ;) sam się nad nim zastanawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:51, Ichvander napisał:

No fakt, temp. otoczenia ma wplyw, ale chyba nie az taki, zeby 300 mhz wiecej powodowalo
wzrost temperatury proca o 20 stopni ;) mam jeszcze paste revolteca chyba, pokombinuje
w wolnym czasie.


Wszystko zależy od tego o ile podniosłeś napięcie procesora, żeby uzyskać te dodatkowe 300 MHz :) Gdybym w moim 3570K próbowal podkręcić z 4,5 GHz na 4,8GHz, to założę się, że temperatury by wzrosły bardziej niż o 20 stopni :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 14:08, ziptofaf napisał:

Drogo trochę... ech, może powinienem sam sobie zbudować system LC, pewnie taniej wyjdzie
:P Bo jak sądzę to tańszy H55 może i kusi niezłą ceną ale pewnie wyje gorzej niż boxowe
chłodzenie.


LC jest wygodne, bo ciche (zakładając, że kupujesz 240tki lub wyżej). W przypadku closed-loopa nie masz też wielkiego ryzyka wycieku.
Chociaż przy takich temperaturach jak są teraz, to nawet wodne będzie trochę głośne. Wiem, bo właśnie słucham, jak moje próbuje schłodzić podkręcone do 3,8GHz 5960x (przed upałami było 4,2GHz i było źle). Karty o dziwo jakoś sobie radzą, aczkolwiek wątpię, by 85 stopni pod obciążeniem było dla nich zdrowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a ja mam u siebie budżetówkę Corsair H60 (kupiłem w Agito na promocji z darmową wysyłką za 250zł). Spisuje się to świetnie. Nawet w te potworne upały jest cicho i chłodno. Ale swoją drogą nic zbyt wymagającego do chłodzenia nie ma - 4690K 4.5GHz 1.2V więc leciutko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 10:46, pawbuk napisał:

Z tego co widzę, to z przodu jest wentylator 200mm, pewnie bardzo wydajny, a z tyłu tylko
140mm. Ja bym dokupił jeden wentylator na górę, nad chłodzenie procesora. I oczywiście
ustawił go tak, żeby wywiewał powietrze znad procka ;)
Jeśli chodzi o konkretny model, to możesz oczywiście dokupić takie same jak już masz:
/ciach/


Dzięki, muszę to zapamiętać i przy jakiś następnych zakupach wykorzystam.

Ech, Morele będą mi tego Phanteksa wysyłać tydzień czasu.;/ Nie żebym był niecierpliwym człowiekiem, ale plan żeby sobie wszystko poskręcać w ten weekend raczej się rypnął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, premiery nowej serii procesorów(Skylake) pewnie już były, testy pewnie jakieś się pojawiły zatem odświeżam mojego posta z lipca :)

Dobra, pokrótce:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość: 3000 zł.
Sprzęt będzie służył do: głównie do grania.
Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem: nic
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ? Nie.
Jestem Absolutnym Fanboyem: Nie jestem fanboyem, liczy się dla mnie wydajność. Ale mimo to napiszę, że w przypadku kart graficznych to ociupinkę jestem bardziej za Nvidia.

W wolnym czasie znalazłem sobie dwa zestawy:
http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_sierpien_2015?page=0,13 (wiem, że nie ma obudowy)
oraz
http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=369_371&products_id=37633

Może któryś z tych zestawów jest dobry. A jak nie, to czekam na propozycję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2015 o 23:22, pawbuk napisał:

Masz w budzie jakiś gotowy zestaw LC, czy sam składałeś? ;)

Closed loop, właśnie wspomniane wcześniej przeze mnie H100i. Temperatury trzyma całkiem nieźle (patrząc na to, co chłodzi), ale w takich temperaturach trochę wyje. No i wentylatory mam ustawione na górę (pull config), bo inaczej nie dało rady.

Swoją drogą, ładne cudo:
http://www.tomshardware.com/reviews/samsung-sm951-nvme-versus-ahci-sata,4137.html
Gdyby jeszcze moja płyta to obsługiwała :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2015 o 09:06, Henrar napisał:

Swoją drogą, ładne cudo:
http://www.tomshardware.com/reviews/samsung-sm951-nvme-versus-ahci-sata,4137.html
Gdyby jeszcze moja płyta to obsługiwała :(


Jak będę składał nowego kompa za parę lat, to zamiast normalnego SSD wsadzę taki właśnie dysk m.2 512GB (może będą większe?). Fajna sprawa, mniej kabli i lepsza wentylacja w obudowie :)

EDIT: Artykuł w sumie o czym innym no ale trudno ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się