Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.09.2015 o 01:02, Nephren-Ka napisał:

Pierwsza sprawa to update biosu płyty głównej(który pewnie trzeba będzie wykonać), bo
ostatni jaki robiłem to jeszcze czasy kiedy korzystało się w tym celu z dyskietki.;d
Mam ASRocka Z97(konkretnie ten model: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97-pro3-z97-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-z97-pro3-640932/),
teraz taki update wykonuje się wykorzystując pendrive czy może jeszcze jakoś prościej?

Można prościej, z poziomu Windowsa, AsRock udostępnia takie oprogramowanie. Choć ty nie musisz wcale - wszystkie płyty pod Z97 pozwalają na obsługę Haswell Refresh od pierwszej wersji BIOS''u. Jedynymi procesorami które mogą mieć problem jest 4690k, 4790k, 5675c i 5775c. Wszystkie pozostałe chodzą od razu.

Tak tylko proponuję zauważyć że prawdopodobnie lepiej dopłacić do nieco wyższego Haswella, zwłaszcza sam 4690K jest łakomym kąskiem - właśnie z uwagi na podkręcanie. To zapewnia ci dodatkową jedną generację życia procesora zanim będziesz musiał go wymienić. 4460 jest najwolniejszym ze wszystkich i5 i to całkiem boleśnie widać w niektórych grach: http://pclab.pl/art57916-13.html. I tak już płytę główną pod OC masz (fakt że nie wybitną ale 4.2-4.3 GHz wyciśniesz).

Dnia 02.09.2015 o 01:02, Nephren-Ka napisał:

Druga sprawa to chłodzenie. Nie zamierzam raczej nigdy kręcić procesora(o ile w ogóle
to możliwe przy tym modelu), ale jednak chciałem coś lepszego jak boxowe, co teraz jest
na topie?

SilentiumPC Fera 2 i masz spokój. Nawet tańszy Fortis może być.

Dnia 02.09.2015 o 01:02, Nephren-Ka napisał:

Przy okazji zapytam też o pastę termo przewodzącą, trzeba jakąś kupować, czy do takiego
chłodzenia będzie dołączona w zestawie? No i pytanie kluczowe, czyli jak ją nakładać(przed/po
włożeniu procesora w gniazdo? ile tego?, itp), do tej pory zawsze korzystałem z boxowego
chłodzenia i nie musiałem tego robić, więc pojęcie mam zerowe.;/


Dorzucana do chłodzenia. Można kupić ją osobno jeśli nie lubisz tej którą dorzucają (choć zazwyczaj jest okej). Ma być jej mniej więcej jedno ziarnko grochu rozprowadzone w miarę równomiernie po procku. Może być przed włożeniem, może być po, tutaj problemu nie ma.

@ LaplaceNoMa

Dnia 02.09.2015 o 01:02, Nephren-Ka napisał:

Ale jego cena na morelach to 78 zł. I wydaje mi się absurdalna. Pewnie wina dolara.


Kurs dolara w tym przypadku nie obowiązuje. SilentiumPC jest polską firmą (zresztą dlatego takie Evo 212 od CoolerMastera z 99 zł podskoczyło do 130 w ostatnich 12 miesiącach a Fera cały czas stoi w okolicach stówki) a fabryki tak czy siak gdzieś w Chinach stoją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 10:02, ziptofaf napisał:

Kurs dolara w tym przypadku nie obowiązuje. SilentiumPC jest polską firmą (zresztą dlatego
takie Evo 212 od CoolerMastera z 99 zł podskoczyło do 130 w ostatnich 12 miesiącach a
Fera cały czas stoi w okolicach stówki) a fabryki tak czy siak gdzieś w Chinach stoją.

Może zapasy magazynowe? Obowiązywać obowiązywać będzie właśnie dlatego, że w Chińczykach fabryki stoją :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 10:06, Nufiko napisał:

Co myślicie o takim zestawie http://www.morele.net/inventory/info/K9vN5c/
Coś polecilibyście wymienić. Cena jak podawałem wcześniej do ok 4500PLN. W tym zestawie
powyżej obowiązuje msi cashback - czyli powinienem dostać 160 PLN zwrotu.


Biorąc pod uwagę ostatnie kontrowersje wokół Nvidii ( https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3j1916/get_your_popcorn_ready_nv_gpus_do_not_support/) chyba lepiej wybrać R9 390, kosztuje tyle samo ostatnio:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-390-gaming-g1-8192-mb-gddr5-512-bit-dvi-d-hdmi-3xdp-gv-r939g1-gaming-8gd-751573/


A, jeszcze zmień dysk SSD. CX100 jest nieprawdopodobną wręcz kupą szajsu:
http://pclab.pl/art65255-8.html

Jeśli już to Crucial BX100 albo GoodRAM C100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 12:27, DracoBart31 napisał:

Krótka piłka: lepiej wziąć Palit GTX960 Super JetStream 2GB za 960 zł czy Radka R9 280X
XFX DD 3GB za 1050 zł ?


Opcja numer 3 - R9 380 2GB za 850 zł:
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r9-380-oc-2gb-gddr5-256-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9-380-2gd5t-oc-707127/

Sam zobacz wydajność:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_380_konkurencja_dla_geforce_gtx_960

280X jest nieco szybszy ale to CGN 1.0 a nie 1.2. Co oznacza wyższe TDP i niższe wsparcie dla DX12 (11_1 a nie 12_0).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 12:37, DracoBart31 napisał:

Hm jeśli faktycznie twierdzisz, że takie rozwiązanie będzie bardziej sensowne to problem
rozwiązany.

Cóż, dopłacanie 100 zł do GTX''a 960 który jest wolniejszy od 380tki sensu nie ma na pewno. 280X sens pewien ma ale jednak to dość wiekowy już układ. Tak naprawdę na wszystkich 3 miałbyś podobny poziom detali, "nowa jakość" to dopiero R9 290 który masakruje wszystkie tańsze karty. Ale przekraczałby twój budżet.

Dnia 02.09.2015 o 12:37, DracoBart31 napisał:

Jakiś konkretny OC z półki 380?

Jak najtańszy nie pochodzący od Vertexa (bo te mają piszczące cewki). Jeśli chcesz się zabezpieczyć na przyszłość to wybierz model 4GB (choć kosztuje o 100 zł więcej, http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-r9-380-oc-4gb-gddr5-256-bit-hdmi-2xdvi-dp-11242-07-20g-749577/) choć i 2GB sobie radzi w większości gier, może poza hiper zmodowanym Skyrimem albo Shadows of Mordor na Ultra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 12:46, DracoBart31 napisał:

Hm widzę, że 380tki mają 2x PCI-E 6-pin. Nie będzie konfliktu z moim zasilaczem?


To twój?
http://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001859
PCI-E (6+2PIN): 2

Więc nie, nie będzie. Masz 2 wtyczki 6-8 pinowe.

Skądinąd - strasznie oszukany ten twój zasilacz. Reklamowany jako 600W a uczciwym maksem jest 480W... Ruszyć toto spokojnie ruszy na R9 380, to nie jest jakieś wyjątkowo energożerne ale widać że chińska budżetówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 12:55, DracoBart31 napisał:

W porządku. To chyba na placu boju pozostają MSi 380 i Sapphire 380. Ostatnie pytanie?
Lepiej dopłacić czy pierwsza spokojnie wystarczy?


Nie ma sensu dopłacać w twoim przypadku raczej, to i5-2500 tak czy siak będzie wąskim gardłem a nie karta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 10:02, ziptofaf napisał:

Tak tylko proponuję zauważyć że prawdopodobnie lepiej dopłacić do nieco wyższego Haswella,
zwłaszcza sam 4690K jest łakomym kąskiem - właśnie z uwagi na podkręcanie. To zapewnia
ci dodatkową jedną generację życia procesora zanim będziesz musiał go wymienić. 4460
jest najwolniejszym ze wszystkich i5 i to całkiem boleśnie widać w niektórych grach:
http://pclab.pl/art57916-13.html. I tak już płytę główną pod OC masz (fakt że nie wybitną
ale 4.2-4.3 GHz wyciśniesz).


Nie stać mnie.;/ 4460 to górna granica budżetu na proca, a i tak naciągnięta. Generalnie patrząc na moje granie na pc to powinien spokojnie wystarczyć, nie potrzebuję w każdej grze detali na ultra, podobnie jak raczej nie będę korzystał z większej rozdzielczości jak 1920x1080.
Zresztą moja historia oc proców ciągnie się już od E2180(i tego obecnego G3258) które kupiłem z myślą o oc, a nigdy tego w nich nie wykorzystałem.;d

Dnia 02.09.2015 o 10:02, ziptofaf napisał:

SilentiumPC Fera 2 i masz spokój. Nawet tańszy Fortis może być.


Fera wygląda fajnie, a i patrząc po yt całkiem łatwo się ją montuje, więc skorzystam z tej opcji, dzięki! ;),

@LaplaceNoMa @KannX - dzięki za porady! ;)

Generalnie to zrobiłem update biosu(skoro tak łatwo to spod windy można rozpocząć), lepiej chyba mieć najnowszy jak jakąś starą wersję.

Wszystko w kwestii procesora już wiem, ale zapytam jeszcze o ssd - Crucial BX100 czy Samsung Evo 850(oba w wersji 250gb)? Zastanawiam się czy jest sens dopłacać 100zł do tego drugiego licząc na jego trwałość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym zmienić komputer pod nowsze gry typu Wiedźmin 3, GTA V ale też niekoniecznie wymieniać wszystkie części, możliwie jak najwięcej zostawić. Do tego celu mogę przeznaczyć do 3k.
1) CPU - intel core 2 Duo E8400
2) karta graficzna - ATI radeon HD 4850 series
3) RAM - DDR2 4GB 400 MHz
4) płyta główna - Gigabyte technology Co.Ltd P35 - DS3R
5) dysk - samsung hd103sj ata device 1TB

1)Jeśli chodzi o procesor to myślałam o i5 4460 chyba najlepsza wersja z 5 w tej cenie, jak nie to najstarsza z i7 zamiast nowszej z i5?
2)z kartą graficzną mam największy problem Radeon R9 280 niby dobra i w miarę tania,280x dobra ale niższej generacji,285 380 z generacji chyba 1.2 i szybsze ,290 nie wiem czy warto przepłacać, GeForce GTX 960 w testach ponoć lepsza od radeona 380, 285,280 ale jakoś mnie nie przekonuje - doradźcie bo już sama nie wiem. + czy można połączyć starszą kartę graficzną z tą nowszą ?
5) dysk może i przestarzały ale chyba te ssd są drogie a ja muszę mieć 1TB, mniej nie wchodzi w gre
a reszty to nie wiem na co wymienić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby zmienić procesor na i5 musiałbyś wymienić płytę główną (inny socket), a za tym idzie również zmiana ramu na DDR3.

Najtaniej byłoby wymienić kartę graficzną i dołożyć dysku SSD. Możesz mieć dwa dyski, SSD na system i kilka gier, a ten 1tb co masz na resztę rzeczy. Co do karty graficznej to dobra, energooszczędna i w miarę tania jest właśnie GTX 960. Nie można łączyć starej karty graficznej z nową.

I przede wszystkim, ile masz pieniędzy na upgrade? :)

Poczekaj trochę, na pewno ktoś coś jeszcze mądrego w tej kwestii napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Cóż, do zmiany idzie w zasadzie wszystko. Płyta główna, procesor, karta graficzna, nawet pamięci RAM są już nieużywalne.

Przydałaby się jakaś informacja o tym jaki masz zasilacz (tego się programami sprawdzić nie da, trzeba otworzyć obudowę) - bo to też może być do wymiany.

280X wolniejszy od 285 i 380 nie jest a zazwyczaj nieco szybszy. 290 i 390 są zaś DUŻO wydajniejsze od wszystkiego niżej (w takim Wiedźminie 3 mówimy o różnicach rzędu 30-40% w Ultra). Połączyć się ze starszą ich oczywiście nie da (zresztą nie miałoby to sensu, R9 390 jest z 5-6x szybszy...).

Co do SSD - nikt nie każe ci z tego 1TB dysku który masz teraz rezygnować. Można mieć np. 250GB SSD i 1TB HDD. Choć na chwilę obecną jeśli na tym ma płynnie chodzić Wiedźmin 3 to możliwe że nie zmieści się w budżecie.

Tak bardzo wstępnie (zakładamy że masz markowy 500W zasilacz):
http://www.morele.net/inventory/info/wepWeN/

Biorąc pod uwagę że do wymiany i tak idzie u ciebie mnóstwo to i5-4460 może nie być najrozsądniejszy. W końcu istnieją już nowe procesory (i płyty główne do nich, całość wymaga też najnowszych pamięci DDR4) - i5-6600k. Zabezpieczasz się wówczas na przyszłość - kolejna rozbudowa nie będzie wymagała wywalenia wszystkiego jak leci a wzięcie procka z rodziny 4xxx już tak, to martwa platforma.

Choć od siebie dodam jedno - cena PC-ta opartego na 6600k jest dość wysoka. Ale w ciągu najbliższych tygodni pojawią się płyty główne na chipsetach H170 oraz zwykły i5-6600, bez K w nazwie (co oznacza że nie da się go podkręcać, za to ma fabryczne chłodzenie i będzie nieco tańszy). Wówczas zmieścisz się w budżecie biorąc R9 290/390 lub starczy ci na zmianę zasilacza jeśli okaże się to niezbędne. Co jest zresztą dość rozsądne - obecny zestaw stworzony na szybko jest niezły w grach choć niekoniecznie optymalny (wyniki w grach: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_380_konkurencja_dla_geforce_gtx_960?page=0,6 - przy okazji są też wyniki innych kart - 280X, GTX 960/970, 290/390) i zdecydowanie widziałbym tam R9 290/GTX''a 970.

Skądinąd - jeśli w grę wchodzą używki to za 9 stów bezproblemowo dostaniesz na Allegro R9 290 z gwarancją. A to naprawdę mocna karta warta swojej ceny.

Opcja numer 2:
http://www.morele.net/inventory/info/mJbaqY/
Najwyższy z niepodkręcalnych modeli i5, 8GB RAM''u, R9 290, niezła płyta główna i potężny markowy zasilacz. Lekko przekracza budżet (zakładając że zasilacz okaże się niezbędny a wstępnie obstawiam że tak) ale jest to szybszy zestaw do gier. Wadą jest jego potencjalna rozbudowa. Albo raczej brak takiej opcji. Fakt że jest to maszyna która Wiedźminowi 3 uczciwie podoła w Ultra i poniżej 40 klatek w FullHD nie zejdzie. R9 380 aż tak dobrze sobie nie radzi i co prawda płynnie będzie to znajdzie się kilka obszarów gdzie raczej lepsze byłyby detale wysokie a nie maksymalne. GTA V oczywiście na obu zestawach śmigałoby płynnie w max. detalach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2015 o 23:53, KannX napisał:

Aby zmienić procesor na i5 musiałbyś wymienić płytę główną (inny socket), a za tym idzie
również zmiana ramu na DDR3.

Ech, DDR4 jak już! Na tym etapie kupowanie 4xxx mija się z celem, za tydzień bodajże premiera i5-6600 i i7-6700, trzymanie się Haswelli traci sens gdy tak czy siak wymieniasz RAM a co dopiero gdy mówimy łącznie o dopłacie rzędu 100 zł.

Dnia 02.09.2015 o 23:53, KannX napisał:

Najtaniej byłoby wymienić kartę graficzną

Sama wymiana GPU nie sprawi że GTA V zrobi się grywalne (tak przypomnę: http://pclab.pl/art57777-24.html - spójrz na dół wykresu i spadki do wartości rzędu 8-9 fps). E8400 to czysty dwurdzeniowy układ sprzed kilku generacji. Szczerze powątpiewam (albo raczej - uznaję za niewykonalne) by mogło toto nawet dogonić Pentiuma G3220 za 200 zł (a z tego co na szybko sprawdziłem to przegrywa z nim o dobre kilkadziesiąt procent). GTA V na dwurdzeniowych procesorach bez HT chodzi jak kupa gruzu, podobnie Wiedźmin 3 zresztą.

Więc wymiany procesora nie unikniesz w tym przypadku. I wszystkiego innego co się z tym wiąże.

Dnia 02.09.2015 o 23:53, KannX napisał:

i dołożyć dysku SSD. Możesz mieć dwa dyski,
SSD na system i kilka gier, a ten 1tb co masz na resztę rzeczy.
Co do karty graficznej to dobra, energooszczędna i w miarę tania jest właśnie GTX 960.

Biorąc pod uwagę ostatnie jaja Nvidii to bym do 9xx podchodził z pewną nieśmiałością ( https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3j1916/get_your_popcorn_ready_nv_gpus_do_not_support/), zaraz się okaże że jeszcze czegoś nie wspierają :P 380tka jest szybsza od 960tki a kosztuje tyle samo (fakt, je dużo więcej prądu)!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Matko, ale ja się nie znam :) Niby trochę się znam, ale jednak nie do końca, nawet bardzo nie do końca.

A co do nVidii i braku obsługiwania Async, to jakoś mam przeczucie, że nie będzie tak źle :)

A co do opcji "słaby procesor, mocny karta graficzna", to faktycznie dół wykresu wydajności GTA V jest niesamowity. Procesor hamuje dobrą kartę.

EDIT: Miałem E8400 :) Dorzuciłem go jako gratis jak sprzedawałem kartę graficzną 1.5 roku temu na Allegro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2015 o 00:30, KannX napisał:

A co do nVidii i braku obsługiwania Async, to jakoś mam przeczucie, że nie będzie tak
źle :)

Zależy. Albo raczej - wszystkie konsole to zasadniczo obsługują (co oznacza że i konwersje mogą to mieć bez większych problemów). To nie jest jakiś tam malutki ficzer gdzieś tam a bardzo ważna funkcja bo pozwala skutecznie rozdzielić pracę GPU. Zwłaszcza że Ashes of Singularity to nie jest test syntetyczny a normalna gra RTS, po prostu korzystająca uczciwie z DX12. I jak widzę TAKIE wyniki:
http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/sites/3/2015/08/Review-chart-template-final-full-width-3.0011-980x720.png

To zaczynam się poważnie zastanawiać co Nvidia wyprawia ostatnimi czasy (skądinąd, fajnie ten benchmark musiałby na Fury X wyglądać, 980ti do piachu :P). I żeby nie było, to nie jest robione "pod AMD" - nawet na swoim blogu twórcy opisują jak Nvidia zauważyła że jeden z shaderów działał wolno na ich kartach i przysłali własny kod który śmigał dużo lepiej (skądinąd, tu akurat jest mocny punkt Nvidii - ich dev support zawsze był o klasę lepszy od AMD, ci drudzy odpowiadają rzadziej).

To że architektura CGN będzie lepiej wspierać niektóre funkcje DX12 było akurat oczywiste (Mantle było w zasadzie jego prototypem, to AMD dostarcza też układy graficzna dla konsol) ale żeby bezczelnie twierdzić że ma się pełne wsparcie dla jednej z funkcji nowego API (i jeszcze mówić jaka ona istotna) a potem nagle okazuje się że "ups, jednak nie, jak jej użyjecie to wydajność spada o kilkadziesiąt procent!" to jednak lekka przesada. I to trochę większa niż "a wiecie co, GTX 970 w sumie nie ma 4GB pamięci. To znaczy ma ale tylko 3.5 w miarę szybkie. Ostatnie pół to możecie zastąpić własnym dyskiem twardym, przepustowość podobna. Że co, oszukaliśmy klientów? Naaah, po prostu przekazaliśmy niepoprawne dane działowi marketingu, sorki!"

Więc do premiery Pascali jedynym GeForcem jaki wciąż polecać będę jest GTX 750Ti i 950. Bo tanie. Radeony mają swoje wady ale ostatnimi czasy to Nvidia ma wtopę za wtopą - a to spadek wydajności na starszych kartach, a to sterowniki które pod Win10 działały różnie, a to afera z GTX''ami 970...

Dnia 03.09.2015 o 00:30, KannX napisał:

A co do opcji "słaby procesor, mocny karta graficzna", to faktycznie dół wykresu wydajności
GTA V jest niesamowity. Procesor hamuje dobrą kartę.


Konwersja z konsoli a te wątków używają odpowiednio więcej. Podobnie zresztą Wiedźmin 3. Nowe gry bardzo nie lubią się z dwurdzeniowcami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się