Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 20.09.2015 o 13:40, le2enda napisał:

Jeśli sklep zgodzi się na wymianę podzespołów to zrobiłbym coś takiego:


Jeśli zamawiałeś przez internet, to masz zawsze prawo do zwrotu - sam pracowałem w sklepie między innymi z podzespolami komputerowymi i sklep zawsze chętniej patrzy na wymianę na inny model niż zwrot. Być możę jednak będą musieli wysłać podzespoły do sprawdzenia czy wszystko z nimi ok ;)

Dnia 20.09.2015 o 13:40, le2enda napisał:

Jaka jest różnica między pamięcią DDR3 CL9 a DDR4 CL16? Czy to w ogóle ma znaczenie w
codziennym użytkowaniu?


Ma znaczenie, choć zależy też to częściowo od zastosowania:
http://pclab.pl/art59968.html

Dnia 20.09.2015 o 13:40, le2enda napisał:

I tak z ciekawości: czy opłaca się dopłacać 500zł do i7-6700k? Biorąc pod uwagę testy
jakie widziałem, to nie ma sensu ale jestem ciekawy Waszej opini. Zastosawanie: gry,
Adobe Premiere (amatorsko, kilka razy w miesiącu)


Różnica cenowa dość spora, a jeśli kupujesz procka na 3 lata, to ciężko przewidzieć co się będzie działo na rynku ;) Jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt duży wydatek i procesor kupujesz już na kilka lat, to warto moim zdaniem doplacić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Część twoich linków nie działa więc ciężko ocenić całość ale:

- Dark Rock 3 jest drogi. Na pewno nie pasuje ci polski SilentiumPC Grandis? O dobre 80 zł tańszy a temperatury osiąga równie miłe.
- Zmień zasiłkę na Supremo M1 - http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m1-gold-550w-80plus-gold-modular-spc116-712962/

Twój komp nie będzie jeść więcej niż 250W energii tak czy siak a nieco taniej niż ten Be-Quiet dostaniesz w pełni modularny zasilacz 80Plus Gold zamiast Bronze. Wyższa sprawność, więcej filtrów, mniej burdelu od kabli w obudowie. Same zalety.

- Tego Kingstona to bym nie brał:
http://www.tweaktown.com/reviews/7109/kingston-hyperx-savage-240gb-sata-iii-ssd-review/index3.html
Crucial MX200 kosztuje MNIEJ i jest wydajniejszy zaś w tej samej cenie masz Samsunga Evo 850 - wydajnościowo równy z MX200 ale oferuje 5 lat gwarancji + wykonano go w zupełnie innej technologii więc teoretycznie potrafi wytrzymać 10x tyle co inne dyski SSD.

- Najtańszy Asus Xonar DG na chwilę obecną nie jest lepszy niż Realtek ALC1150 z dobrym wzmacniaczem (którego ten Xonar nie ma wcale). Co oznacza że jeśli dopłacisz stówkę do Asus Z170 Pro Gaming przy jednoczesnej rezygnacji z tej karty dźwiękowej nieco oszczędzisz a jakościowo wyjdziesz na to samo.

Jeśli już to weź AIM SC8000 - to o wiele lepsza dźwiękówka niż tanie Xonary i ma już sens. Bądź, jeśli zależy ci na jakości - Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE lub FiiO E10K Olympus 2 - to już można uczciwie łączyć ze słuchawkami za 800+ zł.

Co do RAM''u - DDR4 jest po prostu nowszy. Niekoniecznie szybszy ale dana platforma albo używa DDR3 albo DDR4. Ten drugi staje się po prostu standardem. Teoretycznie DDR4 oferuje dużo wyższą przepustowość ale ciężko określić czy to coś da - o ile mi wiadomo to 6600k i 6700k mogą działać z pamięciami DDR3 i na wydajności na tym za bardzo nie tracą.

Co do 6700k - zależy. Zakładając że nie masz nic przeciwko podkręcaniu i mówisz głównie o graniu to nie warto dopłacać raczej. Tak 6600 jak i 6700 osiągają podobne stabilne wyniki w okolicach 4.6 GHz.

Ale co innego jeśli NIE podkręcasz (bądź podkręcasz ale tego Adobe Premiere będzie dużo) bo wówczas mowa o 3.5 GHz vs 4.0 GHz. Co potrafi być różnicą. W zastosowaniach profesjonalnych i7 wraz z jego HT zżera dowolne i5 bez popitki:
http://pclab.pl/art65154-21.html
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/def/app.png
Nawet taktowany zaledwie 3.3 GHz 5775C wyprzedza 6600k w Adobe Premiere.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 14:14, ziptofaf napisał:

- Dark Rock 3 jest drogi. Na pewno nie pasuje ci polski SilentiumPC Grandis? O dobre
80 zł tańszy a temperatury osiąga równie miłe.


Mówisz o tym modelu SilentiumPC Grandis XE1236? http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/ Jeśli jest w miarę cichy, to mi jak najbardziej pasuje.

Dnia 20.09.2015 o 14:14, ziptofaf napisał:

Jeśli już to weź AIM SC8000 - to o wiele lepsza dźwiękówka niż tanie Xonary i ma już
sens. Bądź, jeśli zależy ci na jakości - Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE lub FiiO E10K
Olympus 2 - to już można uczciwie łączyć ze słuchawkami za 800+ zł.


Zdecydowanie zależy mi na jakości, w przyszłości będe chciał podłączyć kolumny i wzmacniacz, ze słuchawek korzystam rzadko, do takiego zastosowania lepiej wziąć Audiotraka czy FiiO?

Dnia 20.09.2015 o 14:14, ziptofaf napisał:

Co do 6700k - zależy. Zakładając że nie masz nic przeciwko podkręcaniu i mówisz głównie
o graniu to nie warto dopłacać raczej. Tak 6600 jak i 6700 osiągają podobne stabilne
wyniki w okolicach 4.6 GHz.


Jeśli chodzi o podkręcanie nie mam nic przeciwko, jednak nie chciałem podkręcać od razu po kupnie tylko np. w momencie w którym zacznę potrzebować większej mocy. Tak jak mówię z Adobe Premiere korzystam amatorsko, raz częściej, raz rzadziej. Wydaje mi się, że i7 jest bardziej przyszłościowa, a, że w takim zestawie nie mam zamiaru grzebać przez najbliższe 5 lat, więc może warto dopłacić, żeby mieć spokój przez dłuższy czas. Z drugiej strony za 500zł mogę dokupić sobie nową klawiaturę i myszkę albo nawet odłożyć na większy monitor, a i5 w tym momencie z pewnością mi wystarczy... No cóż musze podjąć jakąś decyzję.

Po skorygowaniu zestawu dzięki Waszym radom wyszło w tym momencie coś takiego:

http://www.morele.net/inventory/info/yWz5oA/ 6300zł z i7, 5800zł z i5...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 15:52, le2enda napisał:

Jeśli jest w miarę cichy, to mi jak najbardziej pasuje.

Zgodnie z zagraniczną recenzją:
https://www.techpowerup.com/reviews/SilentiumPC/Grandis_XE1236/9.html

Cichy i niewiarygodnie wydajny jak na swoją cenę. Jeden z najlepszych schładzaczy i aż dziwiło recenzentów że nie można go dostać poza Polską :P

Dnia 20.09.2015 o 15:52, le2enda napisał:

Zdecydowanie zależy mi na jakości, w przyszłości będe chciał podłączyć kolumny i wzmacniacz,
ze słuchawek korzystam rzadko, do takiego zastosowania lepiej wziąć Audiotraka czy FiiO?

Audiotrak (choć prawdę mówiąc nie jest to też idealny wybór dla zestawu 5.1, raczej do 2.1). FiiO to przenośny DAC, działa tylko ze słuchawkami. Tylko jedno ale - zauważ że Audiotrak jest na złączu PCI a nie PCI-E x1 więc upewnij się że takie masz na płycie głównej (z tego co widzę - masz na Z170A Gaming M3). Dla zestawów głośnikowych świetny jest też Asus Xonar DX (fakt że nie ma wzmacniacza słuchawkowego, coś za coś).

Kombinacja czegoś co sobie świetnie radzi tak z głośnikami 5.1/7.1 jak i słuchawkami to dopiero AIM SC808 ale to droga zabawka (koło 430 zł) - fakt że jakościowo wyprzedza Xonary Essence za 750 zł. Ponoć nawet słuchawki klasy Sennheiser HD650 za 1300 zł mu niestraszne. Ale raczej ci aż taki sprzęt niepotrzebny chyba że planujesz mieć zestaw 5.1 i do tego dobre słuchawki.

Dnia 20.09.2015 o 15:52, le2enda napisał:

Jeśli chodzi o podkręcanie nie mam nic przeciwko, jednak nie chciałem podkręcać od razu
po kupnie tylko np. w momencie w którym zacznę potrzebować większej mocy.

Na chwilę obecną jeśli już to blokować cię może karta graficzna (GTX970 jest wydajnym układem ale tylko w 1080p w najnowszych tytułach) a nie procesor. 6600k radzi sobie nawet z Titanem X.

Dnia 20.09.2015 o 15:52, le2enda napisał:

Wydaje mi się, że i7
jest bardziej przyszłościowa, a, że w takim zestawie nie mam zamiaru grzebać przez najbliższe
5 lat, więc może warto dopłacić, żeby mieć spokój przez dłuższy czas.

Bardziej przyszłościowy? Nie. Zakładając że oba procki będą podkręcone to mówimy w grach o różnicach rzędu 0-10%. Tego i7 się bierze kiedy raczej nie będziesz podkręcać i kiedy HT + wyższy zegar to np. pół godziny krótszy rendering.

Dnia 20.09.2015 o 15:52, le2enda napisał:

Z drugiej strony
za 500zł mogę dokupić sobie nową klawiaturę i myszkę albo nawet odłożyć na większy monitor,
a i5 w tym momencie z pewnością mi wystarczy... No cóż musze podjąć jakąś decyzję.

Hmm... Poszedłbym w stronę klawiatury + myszki. Dobra klawiatura mechaniczna typu Quickfire XT ( http://www.morele.net/klawiatura-cmstorm-quickfire-xt-mechaniczna-cherry-mx-brown-sgk-4030-gkcm1-ui-647662/) to piękny i niezniszczalny sprzęt (to też jedyny typ klawiatury którego nie jestem w stanie wykończyć w rok - wszystkie modele gumkowe to ja morduję, niecałe 1-2 mln wciśnięć i już zaczynają padać... a mechaniczne radzą sobie z 50(!) milionami zanim coś stanie się ich przełącznikom) który poprawia mi wrażenia pracy o wiele bardziej niż dodatkowe megaherce :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 16:14, ziptofaf napisał:

Audiotrak (choć prawdę mówiąc nie jest to też idealny wybór dla zestawu 5.1

Le2enda pisał o kolumnach i wzmacniaczu (chyba ampli bardziej). A to się ma trochę inaczej do zestawu 5.1 jak i w ogóle dźwiękówki (optyk) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 16:38, LaplaceNoMa napisał:

Le2enda pisał o kolumnach i wzmacniaczu (chyba ampli bardziej). A to się ma trochę inaczej
do zestawu 5.1 jak i w ogóle dźwiękówki (optyk) :P


A to nie zwróciłem uwagi na ten fragment posta. O ile mi wiadomo to tak AIM SC808 jak i Audiotrak mają złącze optyczne S/PDIF więc na pewno da się toto podłączyć. Choć kolumny to zdecydowanie nie jest moja mocna strona więc wolę się nie wypowiadać co i jak z nimi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Na razie jestem posiadaczem zestawu 2.1 i nie planuje go wymieniać na 5.1. Tak jak zwrócił uwagę LaplaceNoMa, prędzej kupię kolumny ze wzmacniaczem. Czasami podłączam słuchawki Denon AH-D1100. W takim wypadku lepszą jakość dźwięku w muzyce da Audiotrack czy Asus Xonar DX?

Jeśli główną przewagą i7 nad i5 jest krótszy czas renderowania, to zdecydowanie wystarczy mi i5. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby podczas samego montowania nic się nie zacinało.

Czy warto dokupić do procka pastę termoprzeowdzącą np. Zalman ZM-STG2? http://www.morele.net/zalman-pasta-termoprzewodzaca-zm-stg2-280951/

W tym momencie zestaw wygląda tak: http://www.morele.net/inventory/info/FpycAJ/ + karta muzyczna

Nie widziałem wcześniej tego modelu klawiatury. Będę musiał go sprawdzić na żywo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 17:11, le2enda napisał:

Na razie jestem posiadaczem zestawu 2.1 i nie planuje go wymieniać na 5.1. Tak jak zwrócił
uwagę LaplaceNoMa, prędzej kupię kolumny ze wzmacniaczem. Czasami podłączam słuchawki
Denon AH-D1100. W takim wypadku lepszą jakość dźwięku w muzyce da Audiotrack czy Asus
Xonar DX?

Hmm... zostałbym przy Audiotraku.

Dnia 20.09.2015 o 17:11, le2enda napisał:

Czy warto dokupić do procka pastę termoprzeowdzącą np. Zalman ZM-STG2? http://www.morele.net/zalman-pasta-termoprzewodzaca-zm-stg2-280951/

Nie warto - do Grandisa dołączana jest niezła pasta.

Dnia 20.09.2015 o 17:11, le2enda napisał:

Nie widziałem wcześniej tego modelu klawiatury. Będę musiał go sprawdzić na żywo :)


Na rynku jest pełno dobrych klawiatur mechanicznych i w zasadzie wszystkie mogą być polecane - przesiadka ze zwykłej gumkowej na mechaniczną zawsze jest super. No, może za wyjątkiem Blackwidow Razera (z uwagi na gorszej jakości przełączniki i budowę jako taką).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, bardzo dziękuje wszystkim za pomoc.

Właśnie budowa Razera zupełnie mi nie odpowiada - ma za długą spację i przez to cięzko alt dosięgnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 17:26, le2enda napisał:

Ok, bardzo dziękuje wszystkim za pomoc.

Właśnie budowa Razera zupełnie mi nie odpowiada - ma za długą spację i przez to cięzko
alt dosięgnąć.


Hm? Z ciekawości aż otworzyłem szufladę by wyciągnąć swoje klawiatury i:
- Klawiatura Della oraz Logitecha (takie typowe modele w okolicach 50 zł) mają identyczny layout co Blackwidow 2013. Spacja jest w zasadzie tej samej długości (10.5 cm vs 10.7 cm).

Wyjątek - klawisze w Blackwidow są nieco węższe (o 1-2 mm).

- Qpad MK85 ma normalnej szerokości klawisze ale spacja jest taka sama.

- Spacja w laptopie Asus X53S jest rzeczywiście nieco krótsza (równe 9 cm).

Szukasz więc czegoś z notebookowym układem? Bo co jak co ale Blackwidow ma normalną spację o standardowej szerokości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 16:14, ziptofaf napisał:

AIM SC808


Poczytałem trochę i muszę przyznać, że robi wrażenie, pewnie nie wytrzymam i zamówię nawet do testów, szczególnie, że można go dostać również z wymiennymi opampami. Dzięki, mam nawet znajomego który weźmie mojego STX''a w cenie tej karty. A ja nic o niej nie słyszałem, długo to jest na rynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2015 o 17:42, Shinigami napisał:

A ja nic o niej nie słyszałem, długo to jest na rynku?


Równo rok. A i to nie wszędzie, w USA jej nie dostaniesz w ogóle. Ale fakt, to naprawdę taki czarny koń pod kątem specyfikacji - najlepszy konwerter jaki Wolfson w ogóle ma w ofercie, kondensatory Nichicona... Wygląda jak podróba Essence a w praktyce ma większe od nich możliwości i kosztuje dwa razy mniej :P Fajny przykład tego jak wysoko ceni się Asus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Jestem pewien, że pisząc na Blackwidow w sklepie, zamiast w prawy alt trafiałem w spację, może to nie kwestia długości spacji tylko przesunięcia klawiszy, albo mojego przyzwyczajenia do innej budowy... w każdym razie Blackwidow zupełnie mi nie odpowiada. Może to też kwestia tego, że tak jak napisałeś, klawisze są węższę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2015 o 14:26, koale napisał:

Zaopatrywanie się w E3-1231v3 jest wciąż opłacalne? Obecnie i3 4130+ mobo h81.


Nadal jest to najtańszy pełnoprawny i7 więc jeśli potrzebujesz procka do zastosowań półprofesjonalnych - jak najbardziej. Choć 4690 w grach wolniejszy nie jest a nieco tańszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. W tym tygodniu chce złożyć komputer, pełnowymiarowa obudowa + monitor tylko, w budżecie do 4500 zł.

Służyć ma nie tylko do grania, ale także pracy w photoshopie oraz CAD-ach. Monitor co najmniej 24 cale, IPS. Tak patrząc już po poprzednich postach, Monitor LG 24MP47HQ-P będzie spoko. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie, potrzebuje złożyć PC do 4000 tyś. Zależy mi, aby BF4 oraz Wiedźmin 3 działały w dobrych ustawieniach i rozdzielczości :) Dysku SSD nie musi być, lepiej wolę aby było więcej ramu, lub lepsza obudowa.
Podajcie zestaw z morele.net bo będę brać na raty :)
Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2015 o 18:05, Bojarrr napisał:

Chciałbym komputer do 2000 zł. Do gry w DayZ SA chociaż na średnich ustawieniach.


Sama buda, czy też monitor, system, peryferia? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się