Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 05.11.2015 o 18:10, KannX napisał:

Mam świetne pytanie :) Jesteś posiadaczem bardzo świeżej płyty (Asus Pro Gaming, dalej
nie pamiętam dokładnie). Czy dołączono do niej oprogramowanie Fan Xpert (AI Suite...)?


Tak.

Dnia 05.11.2015 o 18:10, KannX napisał:

I tutaj mam pytanie (oczywiście jeśli się tym bawiłeś). Czy da się ustawić pół-pasywne
chłodzenie procesora?

Ujmijmy to tak:
http://puu.sh/lasGQ/3be2b579af.png

Ogółem przy pierwszym włączeniu AI Suite on automatycznie podkręca ci procesor oraz właśnie analizuje parametry twojego chłodzenia. U mnie jak widać uznał iż 0% obrotów powinno być przy poniżej 20% obciążenia. W praktyce jednak - ten wentylatorek co prawda cały czas pracuje ale mowa o okolicach 400-500 rpm więc za bardzo go nie słyszę.

Tak w sumie to zresztą bardzo fajny kawałek softu ten AI Suite. Chociażby z uwagi na narzędzia do OC:
http://puu.sh/lasWZ/819e8a62fb.png
Łatwe w użyciu, pozwala na pracę automatyczną ale też posiada całkiem sporo opcji jeśli uznasz że chcesz się ręcznie pobawić w wyciskanie nieco więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 11:04, Javier66 napisał:

Dobrze wiedzieć, dzięki za info W takim razie jaką najbardziej polecalibyście obudowę
wyciszaną? Wystarczy taki SilentiumPC Pax M70 Pure Black czy raczej mierzyć w Fractal
Design Define R4/R5? Cena nie gra roli.


Jak cena nie gra roli to dla mnie ideałem jest śnieżnobiały Fractal Design Define R5. Pax M70 to nie ta kategoria - cieńsza stal, bardziej oszczędne wykonanie, brak okna z plexi, mniej dopasowane elementy, mniejsza modularność konstrukcji (we Fractalach jest system ModuVent), nie da się też przenieść drzwiczek na drugą stronę. Ot, to nadal świetna buda i najtańsza z tych które mi się po prostu podobają w formacie ATX ale Fractale oferują nieco bonusów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 19:00, ziptofaf napisał:

W praktyce jednak - ten wentylatorek co prawda cały
czas pracuje ale mowa o okolicach 400-500 rpm więc za bardzo go nie słyszę.


Czyli tak jak u reszty użytkowników. Wentylator na procesorze nie przechodzi w tryb pasywny, ale fakt takie 400obr w spoczynku to jest praktycznie nic. Opcje tego Suite faktycznie fajne, może następną płytę sobie sprawię Asusa.

Szczególnie że Asus poszedł po rozum do głowy i oprócz potwornie wypasionych i potwornie drogich Maximusów robi teraz Pro Gamery. Np. taka najnowsza płyta Z170 w formacie itx kosztuje niewiele ponad 700zł. Jak na to co oferuje i że jest od Asusa to wręcz tanio :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisze już z nowego kompa, jak narazie wygląda że wszystko jest ok. Ściągam pierwsze gry więc czeka mnie jeszcze testowanie grafiki. Trochę już mało odpowiedni wątek, ale już tyle pisałem więc zapytam. Jakieś pierwsze porady pierwszych dni użytkowania win 10? I ogólnie kompa jakoś szczegółowo sprawdzać? Czy wszystko wyjdzie w praniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 20:09, Nightdew napisał:

Pisze już z nowego kompa, jak narazie wygląda że wszystko jest ok. Ściągam pierwsze gry
więc czeka mnie jeszcze testowanie grafiki. Trochę już mało odpowiedni wątek, ale już
tyle pisałem więc zapytam. Jakieś pierwsze porady pierwszych dni użytkowania win 10?
I ogólnie kompa jakoś szczegółowo sprawdzać? Czy wszystko wyjdzie w praniu?


Jakie porady dotyczące Win10? :D Wyłączyć (jeśli to możliwe) wszelkie domyślne opcje dotyczące szpiegowania :D Należy też uważać przy instalacji sterowników do kart graficznych - zauważyłem, że dużo częściej są z nimi problemy niż w Win7 ;) A tak ogólnie to system sobie bardzo chwalę :)
Jeśli chodzi o testowanie podzespołów, to dla procka OCCT albo Intel Burn Test (sprawdzają stabilność przy 100% obciążenia - właściwie formalność jeśli nie podkręcasz), dla dysków HD Tune, dla karty graficznej wymagające gry ;)
Natomiast według mnie takie sprawdzanie byłoby sztuką dla sztuki, przede wszystkim sprawdź temperatury podzespołów w idle i w stresie (RealTemp, Speedfan) :) Jeśli będą jakieś problemy, to na pewno i bez testów to zauważysz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze coś napiszę. Jak niektórzy pamiętają miałem niedawno problem z wyjącą pompą wody (Corsair H60). Użytkowane 2 lata, ogólnie wszystko super aż do teraz :) Na kilka miesięcy pomogło zmniejszenie napięcia dla pompy z 12V na 10V poprzez estetyczny adapterek. Od paru dni pompa zaczęła hmm... terkotać, trochę też bulgotać ;) Co ciekawe, jeśli obudowa jest ustawiona pod kątem, tzn przód ma nieco zadarty ku górze, to terkotanie ustępuję. Więc teraz będzie sobie wszystko stało pod kątem ;) Ciekawe kiedy to wszystko pier... walnie.

Aha. Polecam wentylator Thermalright TY-147A (nie pamiętam czy już polecałem). Arcydzieło, cichy i pięknie chłodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 20:37, KannX napisał:

Aha. Polecam wentylator Thermalright TY-147A (nie pamiętam czy już polecałem). Arcydzieło,
cichy i pięknie chłodzi.


Thermalright ma bardzo dobre wentylatory - byłem bardzo zadowolony ze swojego w Macho :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 20:37, KannX napisał:

Ciekawe kiedy to wszystko pier... walnie.

Zastanów się lepiej na czym to walnięcie będzie polegać. Pół biedy jak po prostu przestanie działać, co najwyżej procesor przez chwilę posiedzi w gorącu. Gorzej jak dojdzie do wycieku a jakby mi pompa bulgotała to bym się zastanowił czy to aby nie dlatego że albo jest za mało płynu chłodzącego albo czy przypadkiem do środka nie dostało się powietrze.

Ot, wady zamkniętych systemów wodnego chłodzenia, nie da się po prostu tego wyłączyć, zobaczyć co nie działa i wymienić samą pompkę przykładowo.


Swoją drogą - po pewnym namyśle ostatecznie uznałem że choć obudowa SilentiumPC jest bardzo ładna to... trafiłem na Allegro na używaną półtora roku Define R4 za 260 zł z oknem. Cóż, długo się nie zastanawiałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obejrzałem pompkę i nic nie cieknie. Widocznie łożyska się zmęczyły. W sumie to bardziej terkotanie niż bulgotanie. Absolutnie nic nie cieknie. Temperatury sprawdzam regularnie i jak zdechnie to będę wiedział :)

Define R4 to bardzo funkcjonalna. Jakbym miał składać nowego ''dużego'' kompa to wziąłbym bardzo podobną Nanoxię Deep Silence. Np. taka Deep Silence 4 pod płytę mATX bardzo mi się podoba, no i jest nawet biała do wyboru :) Fractale takie smutne czarne. Ale z Fractali to mnie najbardziej robi Node 202 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 20:20, pawbuk napisał:

/.../


Ehh 4 lata używam macbooka i chyba raz był jakiś błąd a tu po godzinie użytkowania win 10 już mi jakimiś blue screnami sypie przy pulpicie lub przeglądaniu neta. 2x już memory_managment i raz pool corupcion in file area :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 21:22, KannX napisał:

Define R4 to bardzo funkcjonalna. Jakbym miał składać nowego ''dużego'' kompa to wziąłbym
bardzo podobną Nanoxię Deep Silence.

Tak spojrzałem bo firmy w ogóle nie kojarzę i rzeczywiście, bardzo ładna. Szkoda że wcześniej nie wiedziałem o jej istnieniu bo widzę ją za mniej niż 3 stówki czyli w sam raz na mój budżet:
http://www.morele.net/obudowa-nanoxia-deep-silence-4-biala-600060475-729246/

Myślałem nad nowym śnieżnobiałym Define R5 nawet przez chwilę ale potem uznałem że tyle na obudowę to ja po prostu nie potrafię uzasadnić. Bo FPS''ów mi jednak od niej nie przybędzie!Już 3 stówki są maksem tego co mój mózg potrafi zaakceptować (a i to tylko z uwagi na to iż właśnie opróżniam szafy ze zbędnej mi elektroniki której wartość powinna znacząco przekroczyć 3 stówy - właśnie się choćby za 84 zł pozbyłem 4GB pamięci DDR2 a jeszcze został mi Corsair VS 650, Pentium G3220, Asus H81M Plus, moja obecna buda Zalman Z1 i kilka innych staroci - jakby ktoś coś z tego chciał tak w ogóle to pytajcie :P).

Dnia 05.11.2015 o 21:22, KannX napisał:

Np. taka Deep Silence 4 pod płytę mATX bardzo mi
się podoba, no i jest nawet biała do wyboru :) Fractale takie smutne czarne.

Fractale występują w wersji White i Titanium przypomnę ;P
http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-r5-white-window

Dnia 05.11.2015 o 21:22, KannX napisał:

Ale z Fractali to mnie najbardziej robi Node 202 :D

O, fajna. Choć dla mnie miniITX oznacza nie te chudziutkie obudowy a małe lecz śliczne bloki. Czyli np. Rajintek Metis, SilentiumPC Q50 Gladius, BitFenix Phenom albo przepiękny Xigmatek Nebula ( http://prohardver.hu/dl/cnt/2013-10/102791/xigmatek_nebula_0.jpg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 21:25, Nightdew napisał:

> /.../

Ehh 4 lata używam macbooka i chyba raz był jakiś błąd a tu po godzinie użytkowania win
10 już mi jakimiś blue screnami sypie przy pulpicie lub przeglądaniu neta. 2x już memory_managment
i raz pool corupcion in file area :/


Blue screeny oznaczają problemy sprzętowe a nie programowe.
Ale dam ci pewną podpowiedź:
http://www.asrock.com/mb/Intel/H170%20Pro4S/?cat=Download&os=BIOS

(Koniecznie upewnij się że masz H170 Pro4S a jeśli nie to znajdź do swojej płyty) - z tego co widzę większość płyt Asrocka pod H170/Z170 dostało nowe BIOS''y które pomagają właśnie na niestabilność systemu i współpracę z pamięciami więc będziesz musiał to zaktualizować do wersji 1.4

Z tym że ani się waż aktualizować tego z poziomu Windowsa jeśli masz właśnie problemy ze stabilnością bo jak ci się wychrzani podczas aktualizacji to kaplica. Interesującą cię opcją jest więc Instant Flash, Asrock zamieścił zresztą poradnik co i jak. Ot, skopiować plik z BIOSem na pendrive''a, wejść do samego BIOS''u podczas uruchamiania PC''ta, zresztą masz opisane krok po kroku.

Powinno pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 21:44, ziptofaf napisał:

Fractale występują w wersji White i Titanium przypomnę ;P
http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-r5-white-window


O faktycznie, zwracam honor Fractalowi :)

Dnia 05.11.2015 o 21:44, ziptofaf napisał:


http://www.morele.net/obudowa-xigmatek-en6329-2xusb-3-0-biala-700254/

Na dodatek jest też wersja biała i jest tania... i jakby robiona pod mojego 970 Mini ;) A kiedyś można by zrobić upgrade na Nano.

A właśnie! Tak sobie pomyślałem. Obudowa Node 202 ma ciekawie i korzystnie umieszczoną kartę graficzną. Przy samej krawędzi w oddzielnej przegrodzie. Jakby tak zamontować 970-tce masywny pasywny radiator i trzymać obudowę pionowo (żeby ciepło uchodziło ku górze), to ciekaw jestem czy dałoby to radę.

Cooler pasywny wszedłby taki: http://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=24

Pasuje do krótkiej 970-tki, patrzyłem na niemieckich forach:
http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/790612d1418012914-sammeltread-fuer-alternative-luftkuehler-gtx970-80-a-unbenannt.jpg

Zmieściłoby się to (bez wentylatora), bo Node 202 ma miejsce na 3-slotową grafę. Może po obniżeniu taktowania i ''power target'' (nie wiem jak się to po naszemu nazywa) karta utrzymywałaby przyzwoite temperatury? To byłoby coś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 22:07, KannX napisał:

http://www.morele.net/obudowa-xigmatek-en6329-2xusb-3-0-biala-700254/

Na dodatek jest też wersja biała i jest tania... i jakby robiona pod mojego 970 Mini
;) A kiedyś można by zrobić upgrade na Nano.

Tutaj akurat preferuję osobiście kolor czarny. Do bieli nic nie mam ale w tej konkretnej obudowie jakoś mi nie pasuje. Choć faktycznie coś dziwnie tania. Jestem pewny że gdy kupowałem swoją obudowę miniITX to tego modelu jeszcze nie było w takiej cenie - inaczej bym Q50 nie wybrał (choć nie to że to zła obudowa - wręcz przeciwnie, jest jedną z ładniejszych biorąc pod uwagę swoją niską cenę).

Dnia 05.11.2015 o 22:07, KannX napisał:

A właśnie! Tak sobie pomyślałem. Obudowa Node 202 ma ciekawie i korzystnie umieszczoną
kartę graficzną. Przy samej krawędzi w oddzielnej przegrodzie. Jakby tak zamontować 970-tce
masywny pasywny radiator i trzymać obudowę pionowo (żeby ciepło uchodziło ku górze),
to ciekaw jestem czy dałoby to radę.

Zależy kiedy. Zimą żaden problem. Gorzej latem. Ogółem warto by było zobaczyć z czego ten Node jest zbudowany - taki SilentiumPC Q50 to czyste szczotkowane aluminium które nagrzewa się że hej.

Dnia 05.11.2015 o 22:07, KannX napisał:

Zmieściłoby się to (bez wentylatora), bo Node 202 ma miejsce na 3-slotową grafę. Może
po obniżeniu taktowania i ''power target'' (nie wiem jak się to po naszemu nazywa) karta
utrzymywałaby przyzwoite temperatury? To byłoby coś :)


Powiem tak - należy brać przykład z najnowszych notebooków z odblokowanymi i7 oraz GTX980M. Aka - z zewnętrznymi chłodnicami wodnymi, Zalman takie produkuje:
http://www.pcdistrict.com/modules/productcatalog/product_images/140289-zalman-reserator-1-v2-2599.jpg

I tadam, w środku zapanuje chłód! Choć faktem jest że to trochę psuje ideę miniITX''a jako mini :P

Choć widziałem ludzi którzy sobie chłodnice montowali NA obudowie, jak się umie to wychodzi akurat bardzo estetycznie.

Ogółem jednak - zasada zawsze pozostaje ta sama i karta nie będzie się przegrzewać gdy zapewnisz jej dopływ świeżego powietrza i miejsce na odpływ gorącego. Tylko że pełna pasywność jest trudna do uzyskania, mimo wszystko GTX 970 jednak trochę tej energii wymaga do działania i nawet po cięciach na zegarze pewnie nie zjedziesz do mniej niż 100-120W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.11.2015 o 21:49, ziptofaf napisał:

/.../


Jeszcze zanim walnę aktualizację bios chciałem wszystko chwilę przetestować. O dziwo w takiej normalnej pracy i przeglądaniu neta wszystko jest ok, ponad 1 h i nic się nie działo. Jednak po uruchomieniu gry, gdy po 2-3 min ruszają wiatraki na karcie graficznej, wywala losowy blue screen lub raz zawiesiło kompa. Rozumiem, że to też może być wina bios?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2015 o 00:53, Nightdew napisał:

Jeszcze zanim walnę aktualizację bios chciałem wszystko chwilę przetestować. O dziwo
w takiej normalnej pracy i przeglądaniu neta wszystko jest ok, ponad 1 h i nic się nie
działo. Jednak po uruchomieniu gry, gdy po 2-3 min ruszają wiatraki na karcie graficznej,
wywala losowy blue screen lub raz zawiesiło kompa. Rozumiem, że to też może być wina
bios?


Problemy z płytą głównym i jej biosem są trudne do analizy bo przypominają każdy możliwy scenariusz. I na pewno od niego należy zacząć. Drugą rzeczą, biorąc pod uwagę samą treść Blue Screena gdyby zmiana BIOS''u nie pomogłą, jest przestawić RAM do innych slotów - zakładam że zwisy pojawiają się gdy zużycie pamięci jest spore.

Trzecią opcją, zakładając że zwis występuje tylko w grach gdy wysoce aktywna jest właśnie karta graficzna i to ona jest winna jest... cóż, witaj wśród użytkowników których GeForce nie lubi (a wśród problemów z driverami do GeForce'ów blue screeny i zwisy PC'ta też występują, jakkolwiek rzadko), pora zmieniać na Radeona bądź bawić się z różnymi wersjami sterowników, może któraś będzie stabilna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak składasz praktycznie wsio to nie lepiej już wziąć coś pod skylake ? DDR 4, i5 6600, i płyta wyniosą Cie porównywalnie do Twoje zestawu lub dopłacisz 200-300 zł, ale będziesz miał trochę wydajniejsze części i przyszłościowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.11.2015 o 14:47, Damian091 napisał:

Co o tym myślicie?


Kilka rzeczy bym zmienił.
http://www.morele.net/inventory/info/JomwZk/

I teraz wyjaśnienie co i jak:
i5-6500 jest po prostu nowszym i wydajniejszym procesorem od i5-4590.
Tutaj testy:
http://pclab.pl/art66130-10.html

Co za tym idzie, musiałem wziąć płytkę pod B150 zamiast starszego modelu. Nie będziesz musiał jednak zmienić RAM''u - ten akurat model współpracuje jeszcze z DDR3.

SSD - ten Sandisk ma coś niskie prędkości zapisu lekko powiedziawszy. Dostępny w tej samej cenie GoodRAM C100 oferuje wyższe.

No i karta graficzna. R9 380 jest układem wydajniejszym od 960tki.
Recenzja, żeby nie było że wymyślam sobie dane z kosmosu, tutaj:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_380_konkurencja_dla_geforce_gtx_960?page=0,19

Nie ma takich gier, nawet wśród tych oficjalnie wspieranych przez Nvidię, na których 960tka wygrywa z tego co widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się