Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.03.2016 o 22:20, lis_23 napisał:

Czytałem kiedyś, że twórcy gier dysponują prototypami przyszłych kart graficznych, dostarczanymi
przez Nvidię i AMD, ale ile w tym prawdy?


Niezupełnie. Często dysponują specyfikacją techniczną prototypów i nierzadko współpracują z inżynierami od AMD/Nvidii ale w zdecydowanej większości nie dostajesz nowego GPU do ręki przed czasem. Co najwyżej wsparcie któregoś z pracowników który wie czego się spodziewać i pomoże ci napisać kod gry tak by dobrze z tego korzystał. Tak zresztą działa Nvidia Gameworks oraz AMD Gaming Evolved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam problem :)

Nowy komputer, od kilku dni obraz na monitorze "gasł" co pewien czas na ok sekundę, dzisiaj w ogóle nie ma obrazu. Podłączony poprzez przejściówkę VGA - HDMI bezpośrednio do płyty głównej. Sprawdziłem na laptopie - wszystko ok. Można jakoś sprawdzić co jest przyczyną? Płyta glówna? Procesor? Jeszcze coś innego? Zasilanie jest, wentylatory działają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

Ostatnio zastanawia mnie - na jakim sprzecie -karty graficzne, procesory- studia robia
gry czy je testuja?*(Zdawalo mi sie, ze jest jakas nic porozumienia miedzy producentami
kart a studami robiacymi gry? )

Tzn. w przypadku gier multiplatformowych zawsze masz devkity konsol (Sony nawet za darmo rozdawało w swoim czasie) a same testy wersji PC''towych zazwyczaj są na kilku różnych konfiguracjach.

Ale już samo tworzenie danej gry to często komputery typu podwójny Xeon, profesjonalne GPU itd - zależy czy to jest komp do programowania, obróbki grafiki 2D/3D itd.

Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

Czy jakies studia beda brac pod uwage, ze duzo osob ma
970 przez nieokreslony czas i przecietnego nabywce moze nie obchodzic, ze karta jest
3,5+0,5 czy ma "problem" z DX12, a winą obdarzy tworce gry, bo niedopasowal gry pod
wiekszosc(glosna wiekszosc)

Zastanów się - czy kiedykolwiek któryś z bardziej znanych producentów gier zbankrutował przez to iż wypuścił niezoptymalizowany tytuł? Ogółem jest takie coś jak futureproofing - detale Ultra wcale nie muszą działać płynnie na jakimkolwiek sprzęcie który istnieje obecnie. I naprawdę bym się nie zdziwił gdyby w rok po pojawieniu się nowych kart pokazały się i takie tytuły które by śmigać ze wszystkimi bajerami na maksa będą chciały 5-6 GB pamięci.
Nvidia NIGDY przecież nie dbała o to by ich GPU dobrze radziły sobie po tym jak wyjdą ich następcy. Spójrz na HD 7870 i HD 7970. Nadal niezłe GPU. To teraz spójrz na GTX''a 660 i GTX''a 680 i ich pozycje na wykresach.

I to zresztą problemem nie jest (choć zawsze ludzie się wściekają że im coś nie chodzi płynnie) - nikt nie mówi że na 970tce pograsz w Ultra detalach przez najbliższe 5 lat. Ani nikt nie obiecuje że w ogóle będą pod nie optymalizowane gry - architektura 9xx (przekształcenia geometryczne i tesselacja) specjalizuje się w innych rzeczach niż 7xx (zaskakująco potężne jednostki cieniujące) czy R9 3xx (czysta moc obliczeniowa). Podobnie Pascale na pewno będą miały jakąś specjalizację która się skaluje z nimi najlepiej i to pod nie lada moment zacznie się optymalizowanie gier.

Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

Co to bedzie w przyszlosci, skoro Nvidia za pomoca serii
9xx czy 970 - a moze za pomoca HYPE i innych procedur marketingowych- wytworzyla marke,
co moze sprzedawac slaby czy sredni towar, a AMD w oczach zwyklego konsumenta, moze byc
spotrzegany tak jak wybor pomiedzy windowsem a linuxem, gdzie N to W, a A to L ? Co z
tego, ze lepsza jakosciowo/technoligicznie, skoro amd ma "opinie" jaka ma u "glosnej
wiekszosci"??


Z tego co do tej pory widziałem w historii sprzętu - tak naprawdę (o ile w grę nie wchodzą kolosalne wręcz łapówki) to nie ma to znaczenia. ATI w końcu w swoim czasie miało powyżej 50% popularności prześcigając przez 12 miesięcy Nvidię... a był to okres gdy ich sterowniki były naprawdę paskudne. Więc czemu wybierano ich karty? Bo były po prostu szybsze i wydane w odpowiednim czasie. Tego ostatniego zabrakło w tej generacji - GTX 970 może nie był nawet wyraźnie szybszy od R9 290... ale był pierwszy i wyprzedził 390tkę o dobre kilka miesięcy.

No i bądźmy też uczciwi - w DX11 to 970tka jest szybsza gdy łączysz ją z nieco gorszymi CPU. Dopiero w DX12 się to zmienia... a zanim ten standard się upowszechni to jeszcze trochę czasu minie. Więc trzeba Nvidii oddać nieco sprawiedliwości - ich karty może i nie nadają się do dłuższego trzymania ale na okres 2 lat są jak najbardziej okej.

Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

Znajac progi cenowe amd to jaka cene moze miec ta nowa karta? I skad pewnosc, ze nie
bedzie numerow jak u Nviidii, jak 3,5+0,5 czy trzymania rynku jak pozne wypuszczanie
970, czy 960 by brac 980-drozszy model.

Ekhem - akurat 970tka wyszła jako pierwsza RAZEM z 980tką. Więc nie przesadzajmy. Ale już poważniej - pewności nie ma nigdy. Ale jednak Nvidia i AMD ze sobą jak najbardziej konkurują. I pewnie bardzo dobrze wiedzą czego oczekiwać od rywala. Raczej wątpię w samobójstwo AMD pt. "wypuścimy najpierw tylko karty za 4000 i 3000 zł a resztę pół roku później".
Nie powiem - przy obecnym kursie dolara to następca Fury X za 3000 pewnie się pokaże. Ale jestem też prawie pewny że pojawi się również coś w okolicach 1500 bo jest to zdecydowanie największa część rynku zgodnie ze steam survey.

Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

Od kiedy wiadomo o nowych kartach amd? Bo z 9-10 miesiecy jakos chyba malo kto zastanawial
sie nad odpowiedzia czerwonych.

Od tak samo dawna jak o Pascalach :P

Dnia 02.03.2016 o 22:02, Sarinew napisał:

I u AMD jest mocno źle skoro sa dostawca czesci do obecnych konsol?


U AMD problemem nie są GPU (bo jednak te 20% rynku mają i zapewne mieliby z 30-35% gdyby nie wtopa z 20nm procesem i konieczność przerabiania istniejących GPU w locie a i tak się znacznie spóźnili względem 9xx) a CPU (a tutaj historia problemu jest o wieeeeeleee bardziej złożona i polecam lekturę tego a zrozumiesz dlaczego mają takie problemy: https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/3s5r4d/is_nvidia_sabotaging_performance_for_no_visual/cwukpuc). I tak naprawdę to sukces bądź porażka Zena zdecyduje o tej firmie.

Ogółem jednak... z AMD jest kiepsko. O ile na rynku GPU się jeszcze właśnie trzymają o tyle z Intelem który jest 100x większy od nich jest trochę trudniej. To co zarabiają na konsolach to zaś dosłownie grosze zysku na sztuce. Choć faktem jest że to właśnie te grosze ich trzymają na rynku.

Inna sprawa iż istnieje jeden konkretny powód dla którego nie ma co się nadmiernie przejmować - Intel BARDZO by nie chciał by AMD zbankrutowało bo to od nich mają licencję x64 (zaś AMD ma prawo na wykorzystanie x86 od Intela - przy okazji to główny powód dla którego tylko te dwie firmy + Via robią desktopowe procesory, nikt inny nie ma licencji). Gdyby jakiś duży gracz wykupił tę firmę to znacząco by się niebieskim mogły pogorszyć warunki umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2016 o 23:05, pawbuk napisał:

Panowie, mam problem :)

Nowy komputer, od kilku dni obraz na monitorze "gasł" co pewien czas na ok sekundę, dzisiaj
w ogóle nie ma obrazu. Podłączony poprzez przejściówkę VGA - HDMI bezpośrednio do płyty
głównej. Sprawdziłem na laptopie - wszystko ok. Można jakoś sprawdzić co jest przyczyną?
Płyta glówna? Procesor? Jeszcze coś innego? Zasilanie jest, wentylatory działają ;)


Spróbowałbym podłączyć do tego komputera jakąkolwiek dedykowaną kartę graficzną i wówczas zobaczyć czy jest obraz. Jak tak to procesorowi nic nie jest i pozostaje płyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2016 o 23:21, ziptofaf napisał:

Spróbowałbym podłączyć do tego komputera jakąkolwiek dedykowaną kartę graficzną i wówczas
zobaczyć czy jest obraz. Jak tak to procesorowi nic nie jest i pozostaje płyta.


Ok, dzięki za radę ;) Akurat nie mam żadnej karty wolnej, będę musiał jakąś przekładać, choć możę być problem z zasilaniem, bo zasilacz nie miał być pod dedykowane karty graficzne :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, chcę zmienić procek w swoim PC na http://www.morele.ne...917/#anchor??co o tym sądzicie ? PC wygląda tak ( http://www.morele.ne...ry/info/bd8J4b/) aktualny procek to : Intel Xeon CPU E3-1230 v3 3.30 GHz a karta zotac Geforce GTX 970. Chcę też ram zwiększyć z 8 do 16,(więcej chyba nie ma sensu no i moja płyta nie obsługuje DDR4) oraz dołożyć dysk SDD coś polecicie ? PC służy do grania i oglądania filmów. Płyty chyba nie ma sensu zmieniać ? Cena jako tako nie gra roli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2016 o 14:09, miodus napisał:

Witam ponownie, chcę zmienić procek w swoim PC na http://www.morele.ne...917/#anchor??co
o tym sądzicie ? PC wygląda tak ( http://www.morele.ne...ry/info/bd8J4b/) aktualny procek
to : Intel Xeon CPU E3-1230 v3 3.30 GHz a karta zotac Geforce GTX 970. Chcę też ram
zwiększyć z 8 do 16,(więcej chyba nie ma sensu no i moja płyta nie obsługuje DDR4) oraz
dołożyć dysk SDD coś polecicie ? PC służy do grania i oglądania filmów. Płyty chyba nie
ma sensu zmieniać ? Cena jako tako nie gra roli.


a) Twoje linki nie działają - wklej je jeszcze raz. Ale jest bardzo niewiele procesorów na które możesz wymienić E3-1230 v3 i mieć z tego jakiś zysk wydajności bez jednoczesnej wymiany płyty (tylko i7-4790K a i to da ci co najwyżej z 10-15% ekstra). Jeśli to co wkleiłeś to i7-5820k bądź 6700k - to oba wymagają zupełnie innej płyty (oraz pamięci DDR4).
b) Co do dysku - Crucial BX100 jeśli chcesz coś taniego. MX200 albo Samsung Evo 850 jeśli celujesz w coś nieco wydajniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może by stworzyć jakieś przykładowe zestawy w różnych kategoriach cenowych i potem poprosić o podpięcie, co o tym sądzicie?
Można by też pomyśleć o konfiguracjach nie tylko do grania, bo mamy tutaj użytkowników, co komputera nie tylko do grania używają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na purepc masz cos podobnego: http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_marzec_2016

Nie wiem czy komus by sie chcialo cos nawet kilka tygodni (ceny sie zmieniaja) aktualizowac kilka-kilkanascie roznych zestawow + ciagle pisanie do modkow o aktualizacje. Inne tez zestawy w tym samym budzecie beda w zaleznosci od potrzeb, albo tego czy ktos nie wyklucza czesci uzywanych celem przyoszczedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2016 o 10:26, maniekk napisał:

Panowie, może by stworzyć jakieś przykładowe zestawy w różnych kategoriach cenowych i
potem poprosić o podpięcie, co o tym sądzicie?
Można by też pomyśleć o konfiguracjach nie tylko do grania, bo mamy tutaj użytkowników,
co komputera nie tylko do grania używają.


Na PurePC masz takie zestawienie różnych zestawów w różnych cenach ;) Można tam znaleźć ciekawe propozycje, ale raczej całych zestawów w oparciu o te propozycje bym nie składał ;)
Zresztą, rzadko się zdarza, żeby dwie osoby potrzebowały dokladnie tego samego, poza tym ceny sie dość dynamicznie zmieniają.
Dlatego staramy się tutaj podchodzić indywidualnie do każdej osoby.
Wystarczy, że ktoś oprócz gier jeszcze choćby w PSie pracuje i już potrzeby sie zmieniają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2016 o 23:04, Deathblade napisał:

Zdecydowałem się przetrzymać z gorszą grafiką, ale jak patrzyłem to na obecną chwilę
to będę zadowolony z osiągów :)


Edit Edit Edit - odpowiadałem na nie to co trzeba.

Ogółem zestaw wygląda w porządku choć chyba w tej samej cenie co UD3 miałbyś Z170 Pro Gaming bądź MSI Gaming - obie lepsze jeśli chodzi o OC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając dzisiaj z basenu (a w drodze na basen zaczepili mnie Mormoni, ale to nieistotne ;)) doszedłem do ciekawego spostrzeżenia.

W lepszych laptopach są wydajne karty graficzne pokroju GTX 960, 970 i 980. Zajmują mało miejsca i w ogóle. Dlaczego więc producenci nie użyją tychże chipów, aby stworzyć wydajne karty low-profile (na krótkim śledziu). Aktualnie najlepszym low-profilem jest GTX 750Ti i po nim aż do teraz nic lepszego nie stworzono.

Chociaż może takie mocne low-profile byłyby bez sensu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka, od jakiegoś już czasu zastanawiam się nad wymianę procesora. Rzecz w tym, że posiadam platformę AMD i raczej nie planuję pakować kasy w tak mało rozwojową stronę. Innymi słowy - chcę się przesiąść na Intela, by mieć to już z głowy na przyszłość.
Potrzeba mi zatem płyty z procesorem, tylko takie zestawy w stanie nowym kosztują około 1k, dlatego rozważam zakup sprzętu używanego, ale z gwarancją - jakie są wasze opinie na ten temat?

No i najważniejsze - w jakie procki celować? Moja aktualna konfiguracja to: Phenom II X4 965, 6GB RAM, Gigabyte GTX460 1GB. Nad i3 nawet się nie zastanawiam, bo moim zdaniem przesiadka z czterech rdzeni na dwa to bezdyskusyjny regres i szkoda na to pieniążków. Dlatego zastanawiam się tylko nad i5.

Pozostaje zatem jeszcze kwestia płyty głównej. Te 6GB RAM mam na trzech slotach, dlatego w ramach możliwości nie chciałbym płyty mATX a klasycznej wielkości (a z tego co widzę dużo nowych modeli przechodzi właśnie na te mniejsze rozmiary). Od płyty wymagam w miarę dobrej sekcji zasilania, ale też nie musi to być wypas bo OC procesora raczej mnie nie interesuje.

Warto do tego zainwestować w jakieś chłodzenie? Od kilku dni obserwuję w HW Monitorze temperatury mojego Phenoma i np. po całonocnej sesji w LOLa był rozgrzany na BOXowym chłodzeniu do 70C (albo 80C, juz nie pamietam, ale na pewno jedno z tych dwóch).

Jak zawsze z góry dziękuje za pomoc, bo wiem że tradycyjnie doradzicie mi całkiem sensownie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PIERWSZA REWIZJA

Z dumą chciałbym zaprezentować zdjęcia skończonej pierwszej rewizji mojego projektu. Po ponad trzech miesiącach udało się wykonać sesję zdjęciową gotowej budy w moim amatorskim (bardzo amatorskim wręcz) domowym studiu :)

1. Małe podsumowanie prac

Prawie wszystkie podzespoły miałem już wcześniej - procesor, płytę główną, kartę graficzną, zasilacz i przede wszystkim obudowę.

- w czasie prac dysk HDD został zastąpiony Crucialem MX200 i teraz działa do pary z Crucialem BX100.

- usunięte zostały fabryczne wentylatory obudowy oraz wentylatory na chłodnicy i zastąpione trzema Thermaltake Riing 12 w kolorze czerwonym. Jest chłodniej, ciszej i bardziej estetycznie.

- wykonany został napis PAWBUK na panelu bocznym budy z oknem oraz"grawer" z wizerunkiem Thiefa

- wykonany został napisy PAWBUK oraz naklejki z wizerunkiem Thiefa na wentylatory oraz dyski SSD

- wykonane zostały naklejki na kości pamięci

- kable od oświetlenia napisu i obudowy zostały oplecione

- zostały oplecione kable od zasilacza

- usunięty został koszyk na dyski

- zostało ogarnięte i uporządkowane okablowanie

- zostały zaklejone otwory w obudowie, przez które mógłby dostawać się kurz

- karta graficzna została podwieszona

- pomalowane gumą w sprayu zostały dyski SSD

2. Plany na przyszłość

Oczywiście wszystko będzie zależało od posiadanych przeze mnie funduszy. W przyszłym roku mam zaplanowany ślub oraz przeprowadzkę do nowego mieszkania, więc dochodzą dodatkowe, niemałe, koszty :D

W tym roku jednak chciałbym wymienić podzespoly bazowe - procesor, płytę główną, ram oraz kartę graficzną. Mam nadzieję, że uda się to wszystko dobrać pod kolor.
W planach mam jeszcze zwodowanie zestawu, być może na początku samego procesora, jednak to będzie wymagało wolnej gotówki. Muszę sprawę poważnie przemyśleć zanim się za to zabiorę, potrzebne na pewno byłyby przeróbki obudowy, która pod LC zbudowana nie jest.
Z prostszych rzeczy na pewno chciałbym oświetlić obudowę, pewnie białym, subtelnym światłem i nie wiem czy wykorzystać do tego taśmy led czy raczej oświetlenie punktowe.

Teraz zdjęcia ;)

20160304184551546

20160304184552421

20160304184553171

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem zwolennikiem bud z oknem, ale w Twoim przypadku jest to jak najbardziej potrzebne. Wygląda to czadowo, nic tylko pozazdrościć i pogratulować zaparcia oraz wizji i wykonania ;) Chociaż przyczepiłbym się do nadmiernego "pawbukowania" w obudowie, na SSDkach i RAMach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się już nie wypowiadam w temacie komputera Pawbuka, bo już mi się wyczerpały "ochy i achy", a nie chciałbym się powtarzać :) Zacytuję więc księdza Natanka: Ten komputer jest "Czarny jak piekło, czerwony jak ogień." :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie w temacie laptopów, mianowicie szukam jak najlepszego laptopa do 1500PLN ale ogólnie im niżej z cena się zejdzie tym lepiej. Co to znaczy jak najlepszego? Otóż chodzi o stosunek wydajności do jakości wykonania. Laptop może być używany. Ma on służyć jako drugi komputer, generalnie do przenoszenia projektów na studia i nie tylko wykonanych w AutoCadzie lub innym Cadzie i ewentualnych ich drobnych poprawek, do tworzenia właściwych projektów jest komputer stacjonarny. Okazjonalnie będą na nim uruchamiane jakieś gry. O internetach nie pisze bo to powinno działać bez problemu.
Generalnie wynalazłem kilka komputerów moim zdaniem wartych rozważenia:
http://allegro.pl/dell-latitude-e5420-core-i5-2520m-gratis-i6027411039.html
http://allegro.pl/promo-dell-e6220-4gb-250gb-gw-12-m-cy-i6030894495.html
http://allegro.pl/dell-latitude-e5430-hd-i5-3-30-4-320-kam-gw-f-i6025189205.html
http://allegro.pl/dell-e6430-i5-4x3-4ghz-1600-900-8gb-nvidia-kam-wi7-i6020778197.html

Zastanawiałem się też nad Lenovo T420 ale ma on jeden problem - brak HDMI a czasem się ono przydaje. Od razu też powiem że nie ufam HP-mam z nimi złe doświadczenia.

I teraz takie pytania:
Czy I5-3340M będzie wydajniejszy od I5-2520M i jest to warte dołożenia pieniędzy?
Czy warto dopłacać do karty NVS4200M jeśli chodzi o wykorzystanie do programów typu CAD?
Aha i zamierzam w zakupionym laptopie osobno dorzucić dysk SSD i kwota na niego będzie z osobnej puli.

Ewentualne inne propozycje będą mile widziane.

@Pawbuk
Bardzo ładnie prezentuje się twoja maszyna, gratuluję i trzymam kciuki aby udało Ci się zrobić wersję ostateczną twojej skrzynki.
A co mi tam w załącznikach jest wygląd mojego sprzętu odrobinę podrasowany wizualnie przeze mnie.

2016030422431146

20160304224315500

201603042243200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się