Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 16.07.2016 o 17:24, KannX napisał:

Dobry deal za 299€? Pytam hipotetycznie, bo kupować nie mam zamiaru :)


A po co? :P
Za bodajże 285 będziesz mieć RX 480 Devil a za 280 powinien być Nitro. A gwarantuję - R9 Fury Nitro JEST DUŻO cichszy od R9 Fury X, zwłaszcza w idle. Te hybrydowe bloki wodne wcale nie są ciche. Albo po prostu 6GB GTX 1060 - też w podobnej cenie jest.

Jak chcesz wody to sobie kup blok wodny, podłącz do 360mm chłodnicy a będzie i cicho, i chłodno. Tylko drogo ale to nieuniknione. A od takich mutantów jak ten trzymałbym się z daleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałem i sprawiłem sobie mały prezent urodzinowy.
A w specyfikacji podawali, że max dł. karty graficznej to 25 cm, hehe, jeszcze dysk tam upchnąłem.

Teraz zastanawiam się czy zostać przy Aim SC808 czy wrócić do Audiotraka Prodigy HD2.

20160716182332453

20160716182333140

20160716182429859

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Planuję niebawem kupić kartę dźwiękową i potrzebuję porady jaką wybrać.
Audiofilem nie jestem, ale moja zintegrowana dźwiękowa kaleczy moje uszy i nie oddaje w pełni potencjału amplitunera 5.1 Yamahy HTR-5630 pod który podpiąłem peceta.
Przeznaczenie sprzętu to przede wszystkim gry komputerowe. Nie mniej jednak słucham sporo muzyki (tutaj jakość mojej integry mnie najbardziej rani) i od czasu do czasu oglądam filmy i seriale. Nie zajmuję się obróbką dźwięku.
Górną granicą cenową jest dla mnie 250 złotych, chyba, że jest coś mega-super-fajne, w sam raz dla mnie za niewiele więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie jedynym godnym polecenie sprzętem w tym przedziale cenowym jest wspomniany Audiotrak Prodigy HD2. Problem w tym, że obsługuje tylko stereo.

7.1 obsługuje również wspomniany Aim SC808, ale to już ok. 400 zł za nówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2016 o 18:26, fenr1r napisał:

Teraz zastanawiam się czy zostać przy Aim SC808 czy wrócić do Audiotraka Prodigy HD2.


...Jaka to obudowa? :O Nie wiedziałem że Modecom może wyprodukować w ogóle coś co nie wygląda jak krowi placek a to jest... ładne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2016 o 18:26, fenr1r napisał:

Zaszalałem i sprawiłem sobie mały prezent urodzinowy.
A w specyfikacji podawali, że max dł. karty graficznej to 25 cm, hehe, jeszcze dysk tam
upchnąłem.


Wygląda naprawdę elegancko, ta przyciemniana szyba też fajna sprawa ;) Największy problem jest taki, że nawet nie bardzo jest jak zmniejszyć te temperatury - chłodnicy żadnej się nie zmieści (tylko zewnętrzną), wentylatory lepsze też nie wejdą. To jest dobre do jakiegoś słabszego komputerka, który zbytnio prądu nie ciagnie, ale wydajniejsze podzespoły będą się gotować niestety...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2016 o 22:49, pawbuk napisał:

Wygląda naprawdę elegancko, ta przyciemniana szyba też fajna sprawa ;) Największy problem
jest taki, że nawet nie bardzo jest jak zmniejszyć te temperatury - chłodnicy żadnej
się nie zmieści (tylko zewnętrzną), wentylatory lepsze też nie wejdą.


Jakby się bardzo postarać to widzę jak tutaj zainstalować chłodzenie wodne prawdę mówiąc.

Na tyle mamy 2x 80mm, na spodzie też wchodzi 1x 80mm. Na górze i z przodu są miejsca 120mm ale nie ma tam otworów powietrza więc są nieprzydatne do tego celu.

A więc z tyłu wstawiamy chłodnicę 160mm, np. taką:
http://www.frozencpu.com/products/9714/ex-rad-169/Black_Ice_GTX_Xtreme_M160_Dual_Pass_Liquid_Cooling_Radiator_-_Dual_80mm.html?tl=g30c95s158#blank

Na górnym lub dolnym spocie wstawiamy zbiornik wyrównawczy z wbudowaną pompką. Na oko mamy na to jakieś 10-11cm miejsca. Więc ta powinna pasować:
https://www.ekwb.com/shop/ek-xres-100-spc-60-mx-pwm-incl-pump

A potem tylko blok wodny na CPU i GPU. 2x 80mm to nieco za mało co prawda na obie części (do OC to się raczej nadmiernego nie nada) ale na pewno będzie lepiej niż w piekarniku jaki widzę tam teraz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuję wymianę karty graficznej. Jak sprawdzić czy moja płyta główna obsłuży daną kartę? W specyfikacjach obu na co potrzeć, na którą "linijkę" zwrócić uwagę żeby wiedzieć że mogę to włożyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.07.2016 o 22:49, pawbuk napisał:


Wygląda naprawdę elegancko, ta przyciemniana szyba też fajna sprawa ;) Największy problem
jest taki, że nawet nie bardzo jest jak zmniejszyć te temperatury - chłodnicy żadnej
się nie zmieści (tylko zewnętrzną), wentylatory lepsze też nie wejdą. To jest dobre do
jakiegoś słabszego komputerka, który zbytnio prądu nie ciagnie, ale wydajniejsze podzespoły
będą się gotować niestety...


Shadow Rock LP daje radę z prockiem, temp w akceptowalnych parametrach.

Natomiast MSI R9 280X grzeje się niemiłosiernie. Tam kompletnie nie ma wentylacji. Może byłoby trochę inaczej gdybym nie miał karty dźwiękowej i sterownika LED zaraz obok. Docelowo i tak będzie inna karta, więc na razie może być. Ciekaw jestem jakie temp będzie miał GTX 1060, bo spodziewam się jednak dobrych osiągów pod tym względem. Po trochu liczę też na mały cud od Szafira i ich RX 480 Nitro, ale tutaj pewnie nie będzie wielkiego zaskoczenia.

Spróbuję jutro wymienić pastę w karcie, może coś to da.

Krótko mówiąc, obudowa sprawdza się jako mebel i jako grzejnik. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 01:05, Wilzyg napisał:

Planuję wymianę karty graficznej. Jak sprawdzić czy moja płyta główna obsłuży daną kartę?
W specyfikacjach obu na co potrzeć, na którą "linijkę" zwrócić uwagę żeby wiedzieć że
mogę to włożyć?


O ile Twoja płyta nie jest przedpotopowa to raczej napewno posiada wejscie PCI Express, czyli standardowe wejscie dla kart graficznych, ale dla pewnosci podaj dokladna nazwe płyty.
Mozesz przy okazji podac model zasilacza, bo to tez jest dosyc wazna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2016 o 23:50, ziptofaf napisał:

Jakby się bardzo postarać to widzę jak tutaj zainstalować chłodzenie wodne prawdę mówiąc.

Na tyle mamy 2x 80mm, na spodzie też wchodzi 1x 80mm. Na górze i z przodu są miejsca
120mm ale nie ma tam otworów powietrza więc są nieprzydatne do tego celu.

A więc z tyłu wstawiamy chłodnicę 160mm, np. taką:

....

Nawet nie kojarzyłem chłodnic do wentylatorów 80 mm :D Zastanawia mnie jednak jej wydajność (zdolność odprowadzania ciepła) - to jest ponad dwukrotnie mniejsza powierzchnia oddawania ciepła niz w 240 mm. Ja wiem, że jest bardzo gruba, ale do tego trzeba mieć też odpowiednie wentylatory wytwarzające duże ciśnienie, żeby przepchnąć powietrze przez taka kobyłę :D Z samym CPU sobie na pewno poradzi, ale jeżeli jeszcze dojdzie GPU.

Wniosek, czy to do chłodzenia powietrznego, czy do LC - do tej budy trzeba dobrać jak najmniej prądożerne podzespoły, innej rady tak naprawdę nie ma :D


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2016 o 09:24, pawbuk napisał:

Wniosek, czy to do chłodzenia powietrznego, czy do LC - do tej budy trzeba dobrać jak
najmniej prądożerne podzespoły, innej rady tak naprawdę nie ma :D


Na to wygląda. Nie wiem czy nie zamienię się z dziewczyną i nie dam jej Modecoma, a sobie wezmę jej Thermaltake Core v21. Tam jest sporo miejsca i dużo wentylacji. Ciekawe czy pasywny Palit 750Ti nie będzie się grzał i czy w ogóle go tam wsadzę. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 10:35, fenr1r napisał:

Na to wygląda. Nie wiem czy nie zamienię się z dziewczyną i nie dam jej Modecoma, a sobie
wezmę jej Thermaltake Core v21. Tam jest sporo miejsca i dużo wentylacji. Ciekawe czy
pasywny Palit 750Ti nie będzie się grzał i czy w ogóle go tam wsadzę. :P


Czemu miałbyś nie wsadzić?
Core v21 to naprawdę spora buda - tam wejdzie bez problemu chłodnica 280 mm :D Wszelkie problemy z temperaturami znikną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 01:31, TigerXP napisał:

O ile Twoja płyta nie jest przedpotopowa to raczej napewno posiada wejscie PCI Express,
czyli standardowe wejscie dla kart graficznych, ale dla pewnosci podaj dokladna nazwe
płyty.
Mozesz przy okazji podac model zasilacza, bo to tez jest dosyc wazna sprawa.


O to chodzi, że komputer mam stary i płyta możliwe że widziała potop. Gigabyte ga g31m es2c

Co do zasilacza to i tak planuję go wymienić gdyż teraz zobaczyłem że mój jest na czarnej liście. Nigdy nie miałem z nim problemów ale myślę, że lepiej to zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 12:14, Wilzyg napisał:

O to chodzi, że komputer mam stary i płyta możliwe że widziała potop. Gigabyte ga g31m
es2c


Rzeczywiście stara płyta, ale odpowiednie złącze PCI Express x16 ma ;) Pytanie tylko jaką kartę graficzna zamierzasz połączyć z jakim prockiem? :D

Dnia 17.07.2016 o 12:14, Wilzyg napisał:

Co do zasilacza to i tak planuję go wymienić gdyż teraz zobaczyłem że mój jest na czarnej
liście. Nigdy nie miałem z nim problemów ale myślę, że lepiej to zrobić.


Zdecydowanie warto to zrobić, zwłaszcza, że w miarę porządny zasilacz możesz mieć już za 200 - 250 zł, a będzie służył wiele lat ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 12:14, Wilzyg napisał:

O to chodzi, że komputer mam stary i płyta możliwe że widziała potop. Gigabyte ga g31m
es2c

Jest złącze PCI-E a to wszystko co w sumie potrzebne.

Dnia 17.07.2016 o 12:14, Wilzyg napisał:

Co do zasilacza to i tak planuję go wymienić gdyż teraz zobaczyłem że mój jest na czarnej
liście. Nigdy nie miałem z nim problemów ale myślę, że lepiej to zrobić.


Zdecydowanie tak.

Tylko pamiętaj że przy tak przedpotopowym komputerze nie ma sensu pakowanie się w jakąkolwiek mocną kartę bo i tak reszta komputera będzie dla niej za wolna. Co najwyżej GTX750. No, chyba że karta ma być już mocniejsza bo planujesz niebawem wymianę reszty komputera, wtedy można popatrzeć na inne opcje.

Zaś co do zasilacza - od siebie polecam ten:
https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-s12ii-350-350w-s12ii-350-760890/
5 lat gwarancji, realne 350W (co tak naprawdę oznacza więcej niż 90% szitowatych zasilaczy o których można przeczytać że tych watów to i 500 mają ale w praktyce już połowa tej liczby okazuje się problematyczna), no i jednak Seasonic to jeden z najbardziej uznanych producentów na świecie.

O ile nie budujesz jakiegoś wyjątkowo mocnego PC-ta to wystarczy. Można też pomyśleć o dobrych 450W np. SuperFlower Golden Green 450 za jakieś 80-100 zł więcej - też spokojnie wówczas wystarczy na przynajmniej 5 lat. A w praktyce to i dłużej bo to markowy sprzęt który raczej się nie psuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 12:25, pawbuk napisał:

> O to chodzi, że komputer mam stary i płyta możliwe że widziała potop. Gigabyte ga
g31m
> es2c

Rzeczywiście stara płyta, ale odpowiednie złącze PCI Express x16 ma ;) Pytanie tylko
jaką kartę graficzna zamierzasz połączyć z jakim prockiem? :D


Procesor siedzi Core2 Duo E8600. Co do karty to celuję najbardziej w GeForce GT 520, chyba że macie jakieś inne propozycję. Nie potrzeba mi czegoś z kosmosu. Na sprzęcie nie znam się prawie wcale tak więc jestem otwarty na sugestię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2016 o 01:28, fenr1r napisał:

Krótko mówiąc, obudowa sprawdza się jako mebel i jako grzejnik. ;)


Myślę, że w tej obudowie bardzo pomógłby cooler wieżowy. Np. SilentiumPC Spartan. Cały gorąc procesora byłby wydmuchiwany z obudowy i jeszcze te dwa wentyle 80mm by mu w tym pomagały. Ten cooler co masz teraz dmucha na procesor, ale całe gorące powietrze jest rozpraszane we wszystkich kierunkach do obudowy.

Przy zmianie karty proponowałbym to:
https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-pro-he1024-spc146-858457/

Zmieści się bez problemu i na pewno będzie ciszej i chłodniej od tego co jest teraz :) Jest niedrogi i bardzo dobry, porównywalny z innymi konstrukcjami za ponad 150zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się