Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 01.08.2016 o 22:16, pawbuk napisał:

Gdyby ta 430 od XFX miała jedynie 300W na linii 12V to pewnie nigdy już bym nic tej firmy
nikomu nie polecił :D na szczęście TS to naprawdę udana seria, godna polecenia, choć
dla szpanu można brać Seasonica :D


Nie no, dla mnie 300W nawet miało sens skoro seria TS jest oparta na STARSZYCH modelach Seasonica :P A przecież nie tak dawno temu linia 12V nie była aż tak ważna. Tym niemniej wtopa z mojej strony i to duża :D

A propos zasilaczy - Jonnyguru ostatnio dobrał się do Pure Power 9 BeQuieta.

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=476

Zdecydowanie bez rewelacji - z 80Plus Silver się rozminęły we wszystkich testach. Jakość wykonania fantastyczna ale od strony czystej wydajności i kontroli napięć sporo brakuje. Więc biorąc pod uwagę cenę od 300 zł wzwyż za 500W i 360+ za 600W to możemy śmiało je zignorować i wrzucać naprzemiennie w ich cenie XFX XTR (choć ten to już wyższa liga jakościowa :P), SilentiumPC Enduro FM1 (ogółem wyprzedza tego Be Quieta) i Corsairy CS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Noo, wreszcie mi wyszedł konfig którego nie trzeba poprawiać :D Pięknie mi wyszedł trzeba przyznać. A co do Pure Power 9 to faktycznie kiepsko.

Jak coś to podaję finalną wersję kompa dla trener91 z napędem optycznym i nieco słabszą płytą główną, która i tak wystarczy absolutnie do wszystkiego:
https://www.morele.net/inventory/info/k5svBp/

I karta:
http://www.x-kom.pl/p/316844-karta-graficzna-pci-e-asus-geforce-gtx-1060-turbo-6gb-gddr5.html

Razem 3023zł.

A w sumie to dobrze byłoby poczekać na RX 470, tak jak pisał Ziptofaf, tak karta może okazać się czarnym koniem od AMD :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2016 o 21:37, ziptofaf napisał:

Jeśli to co polecił ci KannX nie przypadnie ci do gustu bo nie dasz rady nazbierać tej
stówy a bez SSD''ka źle ci się żyje to zapytaj za 4-5 dni bo wychodzi nowy Radeon RX
470. Powinien kosztować poniżej 1000 zł (choć różnie to bywa) i oferować wydajność o
dobre 30-40% wyższą niż obecne karty w tym segmencie. Nie dorówna 1060tce ale nie będzie
przynajmniej od niej odstawać o 50% a to właśnie się stanie jeśli teraz kupisz kartę
graficzną w okolicach 800-1000 zł.


Dzięki KannX za wspaniały zestaw. Zasugeruję się jednak opinią ziptofafa, gdyż myślę, że nie potrzebuję aż tak zaawansowanej karty graficznej. Poczekam na tego nowego Radeona. Mam nadzieję, że jego niższa cena zezwoli na zakup dysku SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo mądrze, poczekaj na RX 470, a wtedy na pewno starczy na SSD :)


A teraz z innej beczki. Paczajcie Panowie jaka głupia karta :)

http://pclab.pl/news70729.html

Sapphire 460. 1/3 karty to pusty laminat, wydłużona tylko po to żeby walnąć dwa "szybko-wyglądające" wentylatory. Całość chłodzona tandetnym blokiem aluminium. To jest prawie tak głupie jak słynny wielki MSI 750Ti Twin Frozr :)

Ja wiem, że wygląd jest ważny, ale to jak doklejanie carbonowego spojlera do Malucha. Właściwie to nawet nie carbonowego, tylko plastiku oklejonego folią ''karbon'' ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Całkiem niedawno Kann złożył fajny zestaw za 3k.

Teoretycznie dla mnie również odpowiedni, ale z małymi modyfikacjami.
Otóż nie mam monitora (stary musi zostać tam gdzie jest..), poza tym chciałbym mieć dysk SSD

Chcę używać kompa głównie do grania, ale też chciałbym postawić małe laboratorium - Windows Server 2012 na Hyper-V (więc również.. 16GB RAM ?) - do włączenia/wyłączenia, nie będzie stale działało !

Monitor wystarczy mi 1080p, na razie nie mam większych wymagań. Więc i karta wystaczy by obsługiwała gry w 1080p w bardzo wysokich (choć nie muszę mieć wszystkich wodotrysków, na które prawdopodobnie nie zwrócę uwagi). Z drugiej strony fajnie byłoby mieć ten zestaw na tyle przyszłościowy, by z czasem przerzucić się jak najmniej boleśnie na wyższe rozdzielczości.
Przy okazji pytanie :
Co się bardzie opłaca : złożyć nowy zestaw za następne 6 lat, czy w jakiś sposób zaplanować powolny upgrade po trochu, sprzedająć stare części? Nigdy nie korzystałem z Allegro by coś sprzedać czy kupić. A mam ważenie, że ulepszanie po trochu zawsze będzie miało jakiś element ciągnący w dół cały zestaw nawet jak inne elementy wymienimy..

Mogę skombinować jakąś mysz+klawiaturę i Windows 7 Pro - nie potrzebuję "wypasu"w tej kwestii.

Planuję przeznaczyć na całość max 4000 - ale jest to maximum, a nie cel - jeśli da się coś sensownego uzyskać za mniejsze pieniądze to jeszcze lepiej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 00:50, Zbyhoo napisał:

Planuję przeznaczyć na całość max 4000 - ale jest to maximum, a nie cel - jeśli da się
coś sensownego uzyskać za mniejsze pieniądze to jeszcze lepiej :)


A to w sumie prosto będzie :)

Bierzesz to co podałem wcześniej czyli "bazę" i kartę:
https://www.morele.net/inventory/info/k5svBp/
http://www.x-kom.pl/p/316844-karta-graficzna-pci-e-asus-geforce-gtx-1060-turbo-6gb-gddr5.html

Wywalasz ten ram co jest i dajesz taki: https://www.morele.net/pamiec-crucial-ddr4-16gb-2133mhz-cl15-ct16g4dfd8213-827455/

A co do SSD, to niestety nie pomogę, bo się na nich nie znam. Ktoś na pewno poda jakiś dobry model i jeszcze zostanie 600-700zł na monitor.

A w ogóle to polecam poczekać na Radeona RX 470, to będzie można uciąć dobre 300zł na karcie graficznej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 03:58, Pawciu45 napisał:

Pytanie co do referencyjnego chłodzenia na GTX 1070. Czy jest ono wystarczająco wydajne
do grania długich sesji w obciążające tytuły?


Zgodnie z tym co pisał PurePC - była tylko jedna gra która sprawiała że zegary nieco spadały - Wiedźmin 3 z wszystkim na max. Choć tak prawdę mówiąc to i spora część nie referentów miała ten sam problem.

Dnia 02.08.2016 o 03:58, Pawciu45 napisał:

czy może dodać trochę kasy i kupić coś z lepszym chłodzeniem?


Zależy. To nie jest tak że będzie ci się ta 1070tka przegrzewać, problemem pozostaje tylko potencjał overclockingu. Jeśli i tak tego nie planujesz oraz nie przeszkadza ci nieco głośniejsza karta to może być referent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 00:50, Zbyhoo napisał:

Co się bardzie opłaca : złożyć nowy zestaw za następne 6 lat, czy w jakiś sposób zaplanować
powolny upgrade po trochu, sprzedająć stare części? Nigdy nie korzystałem z Allegro by
coś sprzedać czy kupić. A mam ważenie, że ulepszanie po trochu zawsze będzie miało jakiś
element ciągnący w dół cały zestaw nawet jak inne elementy wymienimy..


To niezupełnie tak. Ja osobiście mam właśnie swoją roczną skarbonkę przeznaczoną na rozbudowę PC-ta. Z prostego powodu - mi to wychodzi zazwyczaj TANIEJ. R9 280X z 2013 roku za 1100 zł (wliczając VAT rzecz jasna) pochodził u mnie 3 lata i akurat wymieniłem na R9 Fury za złotówek 1550 a starą kartę mogę opchnąć za jakieś 4 stówki. 1100 zł dopłaty, mniej więcej podwojona wydajność. A to jest wariant pesymistyczny bo mi się nie chciało modernizować sprzętu w międzyczasie więc i wartość karty znacznie spadła. Normalnie odzyskujesz jakieś 50-60%.

I teraz uwaga - ile musiałbym wydać w 2013 roku by mieć taką moc obliczeniową? Odpowiedź brzmi - nawet nie było karty o takiej wydajności na rynku, musiałbym kupić przynajmniej kosztującego 2300 zł podkręconego R9 290X. A i tak byłby nieco wolniejszy. Suma summarum - zapłaciłem mniej i dostałem więcej (bo może i 280X był dużo słabszy od 290X ale i tak zajęło to blisko 3 lata nim tą różnicę odczułem w grach).

To samo tyczy się dysków (2 lata temu 120GB modele kosztowały tyle co dzisiaj niezłe 240tki), pamięci RAM. Z procesorami jest nieco inaczej bo te się wolniej starzeją a ich wymiana ciągnie za sobą zazwyczaj spore dodatkowe koszta więc można wziąć tutaj coś "na zapas". Tym niemniej też raz na 3-5 lat wymiana nie musi być złym pomysłem zwłaszcza że tak AMD jak i Intel potwierdziły że w 2017 (w przypadku AMD) i 2018 (u Intela) pojawią się jednostki 6-rdzeniowe dla mas (a nie kosztujące po 2000 zł).

Zdecydowanie na zapas warto za to kupować zasilacz. Te lepsze modele mają po 7-10 lat gwarancji więc zakup starcza na naprawdę długo.

Ot, próba zbudowania komputera "na 6 lat" kończy się tym że na starcie musisz wydać więcej a za 2-3 lata taki sam zestaw kosztuje wyraźnie mniej. Zaś po 4 twój high-endowy komputer odstaje dwukrotnie od tańszego odeń sprzętu.

Moim zdaniem też chyba łatwiej wysupłać kilka stówek rocznie aniżeli od ręki znaleźć 4 tysiaki na nowy komputer. A jeśli wymian dokonujesz regularnie to obecne części nie tracą jeszcze strasznie na wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem do zielonych. :P

Wczoraj dotarł Palit GTX1060 Super Jet Stream. W spoczynku działa w trybie pasywnym dzięki czemu komputer jest praktycznie niesłyszalny spod biurka. Pod obciążeniem wentylator na 70% działa cicho, temp. w okolicach 74 stopni przez co procek i cała buda mniej się grzeją. Kultura pracy bardzo na plus. Wygląda na to że jest jakiś margines na podkręcanie, ale jeszcze nie testowałem.

Na razie nie mam gier, na których dałoby się sprawdzić wydajność. Diablo 3 uruchomiłem w 4k przez DSR. :P

W końcu będę mógł zagrać w Wiedźmina 3. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, za ile kupiłeś? :) Bo sam chcę nabyć, ale z dostępnością kiepsko i ceny skaczą z dnia na dzień :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 10:17, Snafu napisał:

Tak z ciekawości, za ile kupiłeś? :) Bo sam chcę nabyć, ale z dostępnością kiepsko i
ceny skaczą z dnia na dzień :P


http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/palit-geforce-gtx1060-super-jetstream-6gb-ddr5192bit-dvihdmidp,69688.html

Tu kupiłem, tylko był 10 zł droższy (1439 zł). Koszt wysyłki kurierem dodatkowe 10 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 10:21, fenr1r napisał:

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/palit-geforce-gtx1060-super-jetstream-6gb-ddr5192bit-dvihdmidp,69688.html

Tu kupiłem, tylko był 10 zł droższy (1439 zł). Koszt wysyłki kurierem dodatkowe 10 zł.

Przynajmniej wiesz co kupiłeś XD, bo nie ważne jaki producent to prawie każda karta ma kilka wersji. Dla przykładu 750 Ti OC 2GB Windforce od Gigabyte 4-5 wersji(o rewizjach nie wspomnę) i bardzo fajnie się czyta te wątki gdzie ludzie próbują dotrzeć co kto ma w końcu. I z tego co widzę z GTX 1060 jest podobnie lol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mój wujek chciałby kupić sobie nowy komputer, przy czym znalazł takiego gotowca - > http://allegro.pl/komputer-asus-m32ad-us003s-i3-wifi-n-ac-win-10-i6378839474.html

Niespecjalnie mi się ten zestaw podoba, głównie przez cechy jak:
-brak dedykowanej karty grafiki,
-zasilacz marki "no-name"
-ogólnie mało danych co do poszczególnych komponentów

Budżet wujka wynosi, jak widać, około 1700 zł.

W związku z tym mam pytanie, czy za tę cenę można złożyć coś dużo lepszego? Albo, czy przez dozbieranie do 2000 zł powodowałoby możliwość złożenia dużo lepszej maszyny?

Będę wdzięczny za wasze porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mój wujek chciałby kupić sobie nowy komputer, przy czym znalazł takiego gotowca - > http://allegro.pl/komputer-asus-m32ad-us003s-i3-wifi-n-ac-win-10-i6378839474.html

Niespecjalnie mi się ten zestaw podoba, głównie przez cechy jak:
-brak dedykowanej karty grafiki,
-zasilacz marki "no-name"
-ogólnie mało danych co do poszczególnych komponentów

Budżet wujka wynosi, jak widać, około 1700 zł.

W związku z tym mam pytanie, czy za tę cenę można złożyć coś dużo lepszego? Albo, czy przez dozbieranie do 2000 zł powodowałoby możliwość złożenia dużo lepszej maszyny?

Będę wdzięczny za wasze porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 20:28, Cierpik182 napisał:

W związku z tym mam pytanie, czy za tę cenę można złożyć coś dużo lepszego? Albo, czy
przez dozbieranie do 2000 zł powodowałoby możliwość złożenia dużo lepszej maszyny?

Będę wdzięczny za wasze porady :)


Pewnie że tak. Ten zestaw z allegro to przestarzały zestaw. Jak rozumiem szukasz po prostu komputera do pracy i multimediów, bez żadnych wymagających gier?

To można by takie coś:
https://www.morele.net/inventory/info/reHPmw/

Windowsa 8.1 tylko z Allegro dokupić (albo i 10tkę ale nie wiem jak jest wówczas z legalnością, w przypadku 8.1 używka po kimś JEST za to legalna na pewno i kosztuje koło 140-150 zł). Nie wiem czy wifi jest potrzebne, uznałem że jak w tamtym zestawie było to mogę dorzucić też do tego.

Tak ogółem jednak - i3-6100 zamiast i3-4150 to dodatkowe 15-20% mocy obliczeniowej, zintegrowany układ graficzny jest też o dobre 30% szybszy od tego w 4150. Nadal nie coś dedykowanego grom ale do typowych zastosowań starczy.

Poza tym jest dobry markowy zasilacz Seasonica, 2TB dysk HDD niewiadomego pochodzenia zaś zastąpił Iridium Pro 240GB z 5 letnią gwarancją (różnica w wydajności między SSD a HDD jest olbrzymia, tu nawet nie mam jak porównać...).

W razie gdyby to kiedyś miało być rozbudowane - możesz dorzucić 16GB kostkę RAMu, jest miejsce na kartę graficzną (zasilacz wytrzyma wszystko do GTX''a 1060 włącznie), miejsce na napęd optyczny itp też się znajdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O, wyszedł nowy Titan od Nvidii, w sam raz dla Lisa :D Wyceniony na $1200 (i to jest NETTO) i o całe 20% szybszy od niereferencyjnej 1080tki!
http://www.geforce.com/hardware/10series/titan-x-pascal
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_titan_x_pascal_premiera_pierwsze_wyniki_wydajnosci

Ja wiem że to jest dla ludzi którzy mają gdzieś budżet ale kurde, mogli chociaż zapewnić taki skok jak między GTX''em 980 a 980Ti a nie +20% za 2x wyższą cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno znajdą się zapaleńcy :P. Absurdalna to jest teraz fantazja sklepów z cenami GTX 1060. W takim morele np cena Palita zmieniła sie tylko dzisiaj TRZY razy. Niestety, nie udało mi się wczoraj załapać na GTXa od Gainwarda, więc musze czekać chyba na kolejny rzut w normalnej cenie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.08.2016 o 20:56, ziptofaf napisał:

Jak rozumiem szukasz po prostu komputera do pracy i multimediów, bez żadnych wymagających gier?


Komputer przede wszystkim do multimediów i prostych gierek, choć jak się okazuje, będą to też programy edukacyjne o dość poważnych wymaganiach (przynajmniej tych zalecanych)... -> http://store.steampowered.com/app/369460/?l=polish
W sekcji dla linuxa są podane realne minimalne. To chyba gra o najwyższych wymaganiach jaka się pojawi.

Dnia 02.08.2016 o 20:56, ziptofaf napisał:


Bardzo dziękuję! Jednak mam pytanie, czy dałoby radę jeszcze zejść z ceną? Np. poprzez wstawienie zwykłego HDD? W mojej skromnej ocenie to nie musi być aż 2TB, ale co najmniej z (EDIT:) 1TB by się przydało. Wiem jaka jest różnica w wydajności.. sam mam SSD w kompie domowym i HDD w firmowym.. jednak wujek nie może wydać ani złotówki więcej jak te 1700 zł max.

Dnia 02.08.2016 o 20:56, ziptofaf napisał:

Windowsa 8.1 tylko z Allegro dokupić (albo i 10tkę ale nie wiem jak jest wówczas z legalnością,
w przypadku 8.1 używka po kimś JEST za to legalna na pewno i kosztuje koło 140-150 zł).


Mógłbyś powiedzieć kilka słów więcej o używkach 8.1 z allegro? Wujek się mimo wszystko waha co do podanego przez Ciebie zestawu, bo razem z nowym Windowsem 10 wyjdzie to już kwota 1900 zł (czyli 400 zł za system), a 8.1 za 150 zł nie brzmi źle, a z tego co słyszałem aktualizacje do 10 i tak jeszcze funkcjonują.

Dnia 02.08.2016 o 20:56, ziptofaf napisał:

Nie wiem czy wifi jest potrzebne, uznałem że jak w tamtym zestawie było to mogę dorzucić
też do tego.


A na to nawet nie zwróciłem uwagi, dzięki za spostrzegawczość!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy różni się czymś istotnym zestaw KannXa za ~3100 zł od tego http://www.x-kom.pl/p/316791-desktop-x-kom-tesla-gs-500-i5-6500-gtx1060-8gb-1tb.html#specification zestawu xkoma za prawie 4 tys. a da tez daja gtx 1060 i troche inny procek.

Już się gubię. Czy składając kompa trzeba brać pod uwagę rozdzielczość natywną monitora czy nie? Różnice typu 1440x900 a 1900x1080 i im większa rozdzielczość tym lepszy sprzęt trzeba kupić? Czy to jednak chęć ustawienia rozdzielczości w grze na 1900x1080 lub dążenie do 60 fps lub dążenie do ultra powoduje wzrost wymagań(wymaga lepszego sprzętu), a rozdzielczość monitora ma inny wpływ?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się