Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.09.2016 o 12:22, ziptofaf napisał:

Jest matryca IPS (czyli rzecz najważniejsza :P), 23" i FullHD. GTX 1070 będzie się nieco
nudzić w tej rozdziałce ale na 1440p nie starczy, tam trzeba by wydać 2x tyle.


Nie ukrywam, że świadomy jestem, że troszkę nuda dla karty, ale na razie chyba 1440p poza zasięgiem, bo monitory drogie : ). Najwyżej się trochę ponudzi, póki co. Dziękuję za poświęcony mi czas - wiem na czym już się skupić. Jeszcze jedna kwestia w sumie - płyta główna będzie odpowiednia? Wydajnościowo pod te podzespoły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 12:31, CyrusPL napisał:

Nie ukrywam, że świadomy jestem, że troszkę nuda dla karty, ale na razie chyba 1440p
poza zasięgiem, bo monitory drogie : ). Najwyżej się trochę ponudzi, póki co. Dziękuję
za poświęcony mi czas - wiem na czym już się skupić. Jeszcze jedna kwestia w sumie -
płyta główna będzie odpowiednia? Wydajnościowo pod te podzespoły?


Płyta główna nie wpływa na wydajność sprzętu, chyba że mówimy o podkręcaniu (czego ten procesor i tak nie wspiera). To akurat wybiera się zależnie od osobistych wymogów - ten model jest dość podstawowy więc nie ma na nim USB 3.1 Type-C, złącza M.2 dla szybkich dysków SSD, jest też podstawowy układ audio i LAN.

Jeśli masz jakieś konkretne wymagania (np. chcesz mieć możliwie najlepszą dźwiękówkę a dedykowana karta nie wchodzi w grę) to mogę poszukać czegoś co je spełni. Ale jeśli chcesz żeby to po prostu działało i nie masz jakichś większych nietypowych życzeń to będzie okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.09.2016 o 12:49, ziptofaf napisał:

Płyta główna nie wpływa na wydajność sprzętu, chyba że mówimy o podkręcaniu (czego ten
procesor i tak nie wspiera). To akurat wybiera się zależnie od osobistych wymogów - ten
model jest dość podstawowy więc nie ma na nim USB 3.1 Type-C, złącza M.2 dla szybkich
dysków SSD, jest też podstawowy układ audio i LAN.

Jeśli masz jakieś konkretne wymagania (np. chcesz mieć możliwie najlepszą dźwiękówkę
a dedykowana karta nie wchodzi w grę) to mogę poszukać czegoś co je spełni. Ale jeśli
chcesz żeby to po prostu działało i nie masz jakichś większych nietypowych życzeń to
będzie okej.


Podkręcał raczej na pewno nie będę, wolałbym nie ryzykować. Jedynie mogę coś pokombinować z napięciami RAMu, jeśli nie jest to to zbyt wymagające. Będąc szczerym - wolałbym jednak troszkę lepszy dźwięk. Co mógłbyś mi wtedy zaproponować? Wymagań generalnie nie mam chyba super wielkich. Co do SSD - rozumiem, że na nim postawić tylko system? Całą resztę ładować na HDD? Chodzi mi zwyczajnie o to, czy rozmiar 120 będzie wystarczający?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 11:45, ziptofaf napisał:

> Co może być tego przyczyną? Spotkaliście się wcześniej z czymś takim?

Dwie możliwości - albo niskiej jakości zasilacz albo przegrzewający się procesor/GPU.
To pierwsze w pewnym stopniu można sprawdzić w programach typu SpeedFan (choć pomiar
napięć i skoków to się robi woltomierzem, metody programowe są obarczone dużą skalą błędu),
to drugie też. Choć jeśli istnieją to nieco lepsze są aplikacje dołączane przez producenta
płyty głównej. Zawsze istnieje też ta niewielka szansa że jest coś nie tak z płytą główną
ale to się akurat beznadziejnie sprawdza i należy do samego końca zakładać że to jednak
nie to.

Osobiście zacząłbym od otwarcia obudowy, sprawdzenia czy jest dobrze ułożona pasta termoprzewodząca
na procku i podociskane wszystkie kable, dociśnij kostkę RAMu itp. Jeśli wszystko tu
jest okej to potem proponuję posprawdzać temperatury i napięcia (choć to drugie nie powinno
powodować niemożności uruchomienia komputera po jakimś czasie).


Konfiguracja sprzętu jest taka, jaką mi kilka stron do tyłu proponowaliście. O zasilaczu pisaliśmy już wcześniej - mam XFX Core TS 430W (P1-430S-XXB9), więc powinno być w porządku, procek Intel Core i5-6400. Tak jak radzisz, otworzę skrzynkę i raz jeszcze wszystko posprawdzam. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 13:39, CyrusPL napisał:

Podkręcał raczej na pewno nie będę, wolałbym nie ryzykować. Jedynie mogę coś pokombinować
z napięciami RAMu, jeśli nie jest to to zbyt wymagające. Będąc szczerym - wolałbym jednak
troszkę lepszy dźwięk. Co mógłbyś mi wtedy zaproponować? Wymagań generalnie nie mam chyba
super wielkich. Co do SSD - rozumiem, że na nim postawić tylko system? Całą resztę ładować
na HDD? Chodzi mi zwyczajnie o to, czy rozmiar 120 będzie wystarczający?


Na system, większość programów, a może nawet z jedną grę starczy. Windows sam z siebie zjada około 50-60GB więc trochę miejsca na inne rzeczy zostaje.


Co do dźwięku - rozwiązaniem DOBRYM jest dedykowana karta dźwiękowa bądź DAC (jeśli korzystasz ze słuchawek). Ceny takich wynalazków od 200 w górę. U ciebie preferowane byłyby DACi pod USB bo karta graficzna duża i nie wiem czy coś jeszcze wlezie pod nią. Np. FiiO E10k Olympus jest ciekawym wyborem w tej kategorii.

Rozwiązaniem nie tak dobrym ale tańszym jest możliwie rozbudowany układ zintegrowany. Najpopularniejszym i dość udanym jest Realtek ALC1150. Chyba najtańszą płytą która takie ficzery ma jest Asus B150M Pro Gaming:
https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-b150m-pro-gaming-b150-ddr4-sata3-usb-3-0-microatx-90mb0qd0-m0eay0-857512/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 14:30, ziptofaf napisał:

Co do dźwięku - rozwiązaniem DOBRYM jest dedykowana karta dźwiękowa bądź DAC (jeśli korzystasz
ze słuchawek). Ceny takich wynalazków od 200 w górę. U ciebie preferowane byłyby DACi
pod USB bo karta graficzna duża i nie wiem czy coś jeszcze wlezie pod nią.


Hmm, DACi może z czasem ; ). Na razie faktycznie zestaw wygląda na nieźle zbudowany.

Dnia 04.09.2016 o 14:30, ziptofaf napisał:

Rozwiązaniem nie tak dobrym ale tańszym jest możliwie rozbudowany układ zintegrowany.
Najpopularniejszym i dość udanym jest Realtek ALC1150. Chyba najtańszą płytą która takie
ficzery ma jest Asus B150M Pro Gaming:
https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-b150m-pro-gaming-b150-ddr4-sata3-usb-3-0-microatx-90mb0qd0-m0eay0-857512/


A tak na poważnie, standardowe płyty bez tego układu brzmią aż tak źle? Bo nie wiem, czy jest sens montować o wiele droższej płyty, żeby coś więcej/lepiej usłyszeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2016 o 16:16, CyrusPL napisał:

A tak na poważnie, standardowe płyty bez tego układu brzmią aż tak źle? Bo nie wiem,
czy jest sens montować o wiele droższej płyty, żeby coś więcej/lepiej usłyszeć.


Tak na poważnie to liczy się też model słuchawek. Sennheiser HD600 ze swoim 300 ohmowym oporem? Na kiepskiej dźwiękówce brzmią jak kupa gruzu, bez zintegrowanego wzmacniacza ani rusz. Ale już jakieś dajmy na to Superluxy za 200 zł? O, tutaj już jest nieco inaczej.

Ujmijmy to tak - ja osobiście na swoich słuchawkach (Philips SHP9500) odczuwam różnicę między różnej jakości źródłami. Jak się przesiądę z tańszej dźwiękówki na droższą to jest to wyczuwalne i brzmi inaczej. Osobiście do swoich testów audio zazwyczaj korzystam z tego utworu (fakt że nie w wersji YouTubowej):
https://www.youtube.com/watch?v=lMktFQhBMTg
Bo po prostu bardzo dobrze wyłapuje wszystkie niuanse. Ale jak już usiądę przy tym starszym i gorszym Realteku ALC898 na dłużej to mi to nie przeszkadza. Byłoby inaczej przy odpowiednio droższych słuchawkach (jednak te co mam to kosztowały 300 a nie 1000 zł, no i jednak jakiegoś wyjątkowo audiofilskiego ucha też nie mam), tam bez dobrego źródła ani rusz.

Ot, wszystko się rozbija tutaj o indywidualne preferencje użytkownika. Jeśli nie wiesz czy potrzebujesz dedykowanej dźwiękówki czy nie to pewnie odpowiedź brzmi - nie, nie potrzebujesz. I może być podstawowy układ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym do Ciebie napisać PW, ale chyba nie ma takiej możliwości. Więc zbierzmy wszystko do kupy. Czy mógłbyś mi jeszcze raz skonfigurować wszystko razem z SSD+HDD i odpowiednią płytą główną? Niech będzie ta z lepszym zintegrowanym audio - DACami zajmę się z czasem. Będę wdzięczny i bardzo przepraszam za zamieszanie, przy okazji. I do tego jakiś monitor FHD do 500-600 zł. Może być ujęty osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś może jakiś test porównujący niereferencyjne modele kart gtx 1080, które do tej pory wyszły? Z tego co czytam to pality wydają się być bardzo udanymi kartami. Kulturą pracy przewyższają nawet msi z ich twin frozr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.09.2016 o 19:46, lorak09 napisał:

2000-2500zł, komputer do grania ,nie jestem fanboyem ,bez peryferiow


Taki oto:
https://www.morele.net/inventory/info/yfbtGB/

Jedynie kartę graficzną zmień na taką:
https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-rx-470-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-d-hdmi-dp-box-strix-rx470-o4g-gaming-974759/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałbym w najbliższym czasie kupić nowego laptopa. Priorytetem dla mnie jest gra w wiedźmina 3 na w miarę dobrych detalach. Do teraz używałem msi gt680 i jestem bardzo zadowolony, wiec teraz poważnie myślę nad msi gs70. Ale może jest jakaś alternatywa o podobnie dużej mocy w cenie do 7tys? (od razu zaznaczam - koniecznie musi być to laptop,bo stacjonarnego na kontrakt nie wezmę) czy mógłby mi ktoś coś doradzić, gdyż dawno nie śledzilem rynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, do zakupionego właśnie zestawu komputerowego dokupię w najbliższym czasie monitor 2560x1440 144 hz. Czy warto dopłacać 1000 zł do g-sync? Czym to się różni od vsync? Z tego co czytałem to grając w fpsy i tak lepiej to powyłączać, bo jest spory input lag. Czy grając bez vsync i gsync na takim monitorze w powiedzmy 80-120 klatkach screen tearing jest zauważalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2016 o 16:02, KannX napisał:

I tak oto masz mocny komp za niecałe 2800zł, na którym pograsz w Wiedźmina 3 na średnio-wysokich
detalach bez ścin.

Coooo? To ile trzeba wydać, żeby płynnie na wysokich chodził w 1080p? Myślałem, że jak wyjdą karty 10X0 to na zbudowanie kombajnu wystarczą 3 tysie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2016 o 00:03, Piciambeer napisał:

Coooo? To ile trzeba wydać, żeby płynnie na wysokich chodził w 1080p? Myślałem, że jak
wyjdą karty 10X0 to na zbudowanie kombajnu wystarczą 3 tysie :(


Bo będzie chodzić płynnie. Nawet w Ultra da się grać na RX 470 o ile nie przekraczasz FullHD i nie przeszkadzają ci okolice 30 klatek:

http://pclab.pl/art70773-36.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kolego! Przeczytałem parę Twoich postów i widzę, że świetnie się znasz na sprawach sprzętowych. Planuję zakupić, do grania, pisania, okazjonalnej pracy w programach CAD (2D i 3D) taki zestaw:
Płyta główna: ASRock Z170 Extreme 4, Intel Z170, 4x DDR4, SATA3, USB 3.1, GBLAN, ATX (na płytach się słabo znam, więc gdyby była jakaś inna sugestia, to rozważę)
Procesor: Intel i7-6700K
Karta graficzna: MSI GeForce GTX 1070 GAMING X
Pamięć RAM: HyperX Fury DDR4, 16GB(2x8GB), 2666MHz, CL15
Dysk systemowy: SSD Crucial MX200 250GB SATA3
Dystk na dane: HDD Seagate 1TB LUB 2TB (czy może lepiej WD?)
Chłodzenie procesora: CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 LUB Be Quiet! Dark Rock 3
Zasilacz: Corsair RM550X 80Plus Gold - 550W
Obudowa: SilentiumPC Aquarius M60W
Do tego Windows 10 i chyba napęd DVD.

Warto coś zmienić? Jak to oceniasz? Kolejna sprawa to monitor za około 1000-1300zł, tu nie mam pojęcia co dobre, wiem tylko, że obecnie należy wybierać technologię IPS. Myślałem o jakimś 1080p, 24'' lub 27'', skłaniałbym się ku większemu, ale pewnie przy 27'' warto by było szukać takiego obsługującego 1440p, prawda? Taki pewnie nie zmieści się w budżecie. Zaproponuj coś 1080p i 1440p. Czy rodzaj zastosowanego złącza daje zauważalne dla użytkownika różnice w jakości obrazu? Karta ma 1xDVI-D, 1xHDMI i 3xDisplayPort, a część monitorów na rynku ma jeszcze stare wejścia D-sub. Monitor na HDMI odpada, bo przez ten port będzie podłączony telewizor. Z góry dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiem że jesteś specjalistą między innymi od zasilaczy. Czy zasilacz corsair CX650M 80 plus bronze to dobry zasilacz? Mam już skompletowany cały zestaw pod gtx 1080, ale nie jestem przekonany do tego zasilacza. Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do mnie pytanie, ale krótko odpiszę - zestaw naprawdę bardzo dobry, w sumie nie ma absolutnie do czego się przyczepić ;) Do zastosowań profesjonalnych nada się równie dobrze, co do gier ;)

Co do monitora - jeśli myślisz o 27 calach, to warto juz brać 1440p ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2016 o 17:26, berbelek napisał:

Cześć, wiem że jesteś specjalistą między innymi od zasilaczy. Czy zasilacz corsair CX650M
80 plus bronze to dobry zasilacz? Mam już skompletowany cały zestaw pod gtx 1080, ale
nie jestem przekonany do tego zasilacza. Będę wdzięczny za pomoc.


Jeśli zamierzasz na samą kartę wydać ponad 3 tys. zł, to weź też od razu porządny zasilacz, choćby EVGA G2 650W - nie pchaj sie w Plus Bronze, patrz tylko na Goldy lub wyżej.

XFX XTR 650W
EVGA SuperNOVA 650 G2 650W (albo P2 lub GS)
SilentiumPC Supremo M1 Gold 550W (lub Enduro tej samej firmy)
Corsair RM650X 80Plus Gold

To tak na szybko - mozesz też spojrzeć na produkty takich firm jak BeQuiet, Seasonic lub SuperFlower

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się