Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam.
Znajomy planuje w najbliższym czasie zmienić komputer i na ten cel chce przeznaczyć ok 4600 zł. Sprzęt ma służyć głównie do gier ( FullHD). Żadnych peryferii nie potrzebuje tylko sam komputer. Proszę o jakieś ciekawe propozycję. Z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2016 o 21:44, Gacol08 napisał:

Witam.
Znajomy planuje w najbliższym czasie zmienić komputer i na ten cel chce przeznaczyć ok
4600 zł. Sprzęt ma służyć głównie do gier ( FullHD). Żadnych peryferii nie potrzebuje
tylko sam komputer. Proszę o jakieś ciekawe propozycję. Z góry dziękuje.


Jeśli przekroczenie budżetu o 32 zł wchodzi w grę:
https://www.morele.net/inventory/info/hvTVIv/

Najszybszy Core i5, GTX 1070, 16GB RAM, 525GB dysk SSD i markowy zasilacz. Dobry i zbalansowany zestaw. W sumie jednak będzie się marnować przy FullHD i osobiście bym... wydał mniej. Naprawdę.

Możesz też zerknąć na post wyżej, masz tam linka ode mnie (o ten: https://techstorm.info/polecane-zestawy-komputerowe-pazdziernik-2016/) z dużą ilością konfigów w różnych cenach jakby budżet miał się nieco zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to polecałem koledze i5 6600k i do tego gtx 1060 6gb. Niby nie planuje podkręcać, ale procek z k nie kosztuje jakoś dużo więcej a zawsze jest nieco lepszy. Z tego linku co podałeś to najlepiej wypada zestaw 5, ale kolega raczej wolałby gtx 1070 niż r9 Fury. Na dniach skontaktuje się z kolegą i przekażę mu czego się dowiedziałem. Jeszcze raz dzięki za propozycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2016 o 22:54, Gacol08 napisał:

Ogólnie to polecałem koledze i5 6600k i do tego gtx 1060 6gb. Niby nie planuje podkręcać,
ale procek z k nie kosztuje jakoś dużo więcej a zawsze jest nieco lepszy. Z tego linku
co podałeś to najlepiej wypada zestaw 5, ale kolega raczej wolałby gtx 1070 niż r9 Fury.
Na dniach skontaktuje się z kolegą i przekażę mu czego się dowiedziałem. Jeszcze raz
dzięki za propozycję.


Procek z K kosztuje DUŻO więcej niż bez K. Z prostego powodu - dostajesz go bez chłodzenia (+140 zł) oraz żeby go wykorzystać wypada mieć płytę pod Z170 (a takie sensowne zaczynają się od 500 zł wzwyż więc to dodatkowe 200 zł). No i sama cena bazowa procesora i5-6600k to kolejne 60 zł więcej niż zwykły i5-6600.

I tym oto sposobem dopłacasz 400 zł więcej. Co skądinąd jest różnicą między i5-6600 a i7-6700... i to w tym kierunku radzę iść jeśli już bo i5-6600k doścignie i7-6700 dopiero w okolicach zegara 4.2-4.3 GHz (więcej w wielowątkowych aplikacjach, mniej w jednowątkowych).

Tym niemniej jednak - procesor rzadko jest takim prawdziwym wąskim gardłem. Jasne że są gry gdzie taka sytuacja będzie mieć miejsce (najnowszy Total War przerabia twój procesor w parującą kupę gruzu bo masz po 3000 jednostek na ekranie, do szczęścia potrzebny ci podkręcony i7-6800k) ale w 99% tytułów kluczową rzeczą dla jakości grafiki jest GPU. A jakkolwiek 1060tka NIE JEST kartą złą to z 1070tką (czy nawet starszym 980Ti albo R9 Fury) nie ma.

Jeśli twój kolega planuje tylko FullHD i głównie gry to niech imho zejdzie do i5-6500 i dorzuci do tego GTX''a 1060. Jeśli już koniecznie chce większej mocy procesora to rozsądniejsza jest dopłata do i7-6700 bo uzyskujesz wydajność podkręconego 6600k bez żadnej dodatkowej pracy. Ale jeśli choćby w odległych planach jest coś więcej niż 1920x1080 to priorytetem powinna być 1070tka, nawet tymczasowo kosztem ilości RAMu/pojemności dysku czy 100 MHz na procesorze. Zawsze. Bo w tej rozdziałce zobaczysz już różnice między płynnością a jej brakiem (przykładowo Far Cry Primal przez 90% czasu na 1070tce trzyma stabilne 60 klatek, w najbardziej wymagających momentach spadając do 50. W tym samym czasie GTX 1060 spada do 35... co, umówmy się, jest dolną granicą płynności dla FPS-a). I tutaj procesor ci nie pomoże (tak ogółem - w miarę wzrostu rozdzielczości bądź poziomu detali wymagania co do procesora pozostają niezmienione ale w przypadku GPU rosną drastycznie) i nawet na i3-6100 1070tka zjadłaby 1060tkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Który GTX 1070 będzie obecnie najkorzystniejszy?:

ZOTAC GeForce GTX 1070, 3x IceStorm, 8GB GDDR5 (256 Bit), RETAIL 1970,- zł
Inno3D GeForce GTX 1070 Twin X2, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP 1990,- zł
MSI GeForce GTX 1070 OC, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP GTX 1070 AERO 8G OC 2030,- zł
ASUS GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), 2xHDMI, DVI, 2xDP TURBO-GTX1070-8G 2060,- zł
MSI GeForce GTX 1070 OC, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP GTX 1070 ARMOR 8G OC 2060,- zł
Gigabyte GeForce GTX 1070 OC, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP GV-N1070WF2OC-8GD 2090,- zł
Gigabyte GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP GV-N1070G1 GAMING-8GD 2140,- zł
Gainward GeForce GTX 1070 Phoenix GS, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP 2170,- zł
PALIT GeForce GTX 1070 Super JetStream, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP 2170,- zł
MSI GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP GTX 1070 GAMING 8G 2190,- zł
ASUS GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), 2xHDMI, DVI, 2xDP DUAL-GTX1070-O8G 2210,- zł

jaka jest różnica pomiędzy dwiema kartami Gigabyte, poza liczbą wentylatorów?
ASUS GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), 2xHDMI, DVI, 2xDP STRIX-GTX1070-8G-GAMING 2220,-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2016 o 10:26, lis_23 napisał:

jaka jest różnica pomiędzy dwiema kartami Gigabyte, poza liczbą wentylatorów?
ASUS GeForce GTX 1070, 8GB GDDR5 (256 Bit), 2xHDMI, DVI, 2xDP STRIX-GTX1070-8G-GAMING
2220,-


Żaden z wyżej wymienionych:
https://www.morele.net/karta-graficzna-evga-geforce-gtx1070-sc-gaming-8gb-gddr5-256-bit-3x-dp-dvi-d-hdmi-box-08g-p4-6173-kr-930617/
bądź od razu FTW zamiast SC.

Ale już poza tą - wersje Asus Turbo i MSI Aero odrzuć od razu bo one są warte 1800 zł max. Zachęcające cenowo są Gigabyte za 2090 zł, Zotac za 1970 zł oraz MSI Armor za 2060. Biorąc pod uwagę zbliżoną wydajność wszystkich trzech - brałbym Zotaca. Bo najtańszy a oferuje potężny układ chłodzenia i niezłe możliwości OC (choć nie podałeś pełnej nazwy karty więc nie wiem czy to jest edycja AMP! czy jakaś inna).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 06.10.2016 o 10:42, ziptofaf napisał:


Ale już poza tą - wersje Asus Turbo i MSI Aero odrzuć od razu bo one są warte 1800 zł
max. Zachęcające cenowo są Gigabyte za 2090 zł, Zotac za 1970 zł oraz MSI Armor za 2060.
Biorąc pod uwagę zbliżoną wydajność wszystkich trzech - brałbym Zotaca. Bo najtańszy
a oferuje potężny układ chłodzenia i niezłe możliwości OC (choć nie podałeś pełnej nazwy
karty więc nie wiem czy to jest edycja AMP! czy jakaś inna).


Do wyboru mam tylko te modele. Zotac to chyba ten model:

http://tre.pl/karty-graficzne/zotac-geforce-gtx-1070-8gb-gddr5-(256-bit)-hdmi-dvi-3xdp-zt-p10700f-10p/p-c6668595

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2016 o 10:51, lis_23 napisał:


Cena: 1902 zł

A ty chcesz go kupić za 1970.

Nie powiem że to potrafię zrozumieć (no chyba że mieszkasz gdzieś poza Polską i koszty przesyłki rzędu 100 zł) no ale cóż. Tym niemniej pomijając aspekt cenowy to jest okej, Zotac ogółem robi dobre karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę brzydka ta karta ;) Wiem, że to będzie w obudowie i że się tego nie ogląda, ale jestem przyzwyczajony do takich Gigabyte''ów, które są bardziej masywne i solidniej zbudowane, a tu mamy same wentylatory. Wiem, nie znam się, ale nie chcę później żałować, jak przy GTX 570.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2016 o 11:03, lis_23 napisał:

Trochę brzydka ta karta ;) Wiem, że to będzie w obudowie i że się tego nie ogląda, ale
jestem przyzwyczajony do takich Gigabyte''ów, które są bardziej masywne i solidniej zbudowane,
a tu mamy same wentylatory. Wiem, nie znam się, ale nie chcę później żałować, jak przy
GTX 570.


Ależ jeśli o masę i radiatory chodzi to ten Zotac jest bardzo w porządku, nie gorszy niż Gigabyte. Jedynym ale jest brak backplate''a ale kawałek plastiku raczej nie jest warty 120 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.10.2016 o 11:09, ziptofaf napisał:


Ależ jeśli o masę i radiatory chodzi to ten Zotac jest bardzo w porządku, nie gorszy
niż Gigabyte. Jedynym ale jest brak backplate''a ale kawałek plastiku raczej nie jest
warty 120 zł.


No nic, pójdę zobaczyć co to są za modele (Zotac i Gigabyte i ASUS) gdyż wychodzi mi, że ten ASUS za 2060 zł to Strix do którego dodają "Gears of War 4".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc, tak:
W tym sklepie nie dodają bonusowych kodów na grę (a szkoda), ale w rozliczeniu wezmą moją 980 za 1000 zł (do jutra) i dlatego chcę tu zakupić kartę.
Ten najtańszy ZOTAC to karta w foliowym worku, bez pudełka, więc raczej odpada. Obejrzałem sobie video test ośmiu modeli GTX 1070 na Morele i tam polecają:

ZOTAC AMP! Extreme - ale ta karta jest wielka, więc odpada.
MSI Gaming X
ASUS rogue STRIX

Wadą ASUSA ma być głośnie chłodzenie, ale ponoć najgorszy jest Gigabyte G1 Gaming, więc wybierałbym pomiędzy MSI a ASUSem, cena jest porównywalna i dylemat tylko taki, czy dwa, czy trzy wentylatory?

Aha, oto ten test:

https://www.youtube.com/watch?v=6_s9LP4iIYE

Inna sprawa; którą wersję "Gears of War 4" radzicie zakupić? (cena identyczna) - wersję PC z Windows Store z jej zaletami (oprawa graficzna) i wadami (niedociągnięcia tej platformy, możliwość gry tylko w oknie, itp.), czy bezpieczną, aczkolwiek słabszą graficznie wersję na XO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moze sprzedaj gtx 980 za 980 zl- moze wtedy staniesz sie sklepową legenda(i ramach uznania dadzą rabat 20 ) albo potarguj sie na 1070 zł skoro chcesz kupic karte z 1070 w nazwie, ale pewnie wtedy cena karty wzrosnie o 70 :P
(a kto przelozy karty? sklep? i czy biora za to dodatkowa oplate? )

offtopic( a w sumie caly post to offtopic)
Jak rozpisac oplacalnosci wyboru edycji gry, skoro gra jest w akcji Xbox Play Anywhere, ze kupno cyfrowej wersji daje dostep do wersji xboxa i pc/win10? A widze, ze wersja pc to tylko cyfrowe wydanie ?
zrob typowy rachunek zyskow i strat typu
Planujesz zagrac i sprzedac? Czy zostawic sobie na dlugo ? A moze czekac na promo? A moze zlapiesz przynete i kupisz w preorderze dla dlc'' lub nawet jeszcze drozsza edycje?
Gdyby gra nie byla exem to istnialaby szansa, ze bedzie kiedys steamowa, a to tez wplyneloby na analize co brac..


----

Dnia 06.10.2016 o 16:37, lis_23 napisał:

(no chyba że mieszkasz gdzieś poza Polską ...)

Zdaje sie, ze to o miescie na S. w zartach sie wlasnie gada, ze jest "zagraniczne"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kartę przełoży sprzedawca za darmo, kupuję u niego sprzęt od ośmiu lat. Myślę, że zdecyduję się na ASUSA Strix.

Co do Gearsów to chyba tylko pre order na PC daje dostęp do wersji na obie platformy - mam na XO "Quantum Break'' i nie ma tam kopii na PC. Nie sprzedaję gier, poza tym mam wszystkie części Gersów na X360, jedynkę na PC i remaster na XO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie starczy mi 8GB ramu ,zastanawiam sie nad prockiem ,jaki najlepszy bedzie do gtx1070?
4690/6600? czy dołożyć to 70zl i kopic 6600k(narazie bez oc ,najwyżej kiedyś zmienię płytę główna pod oc)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2016 o 23:03, kamild506 napisał:

4690/6600? czy dołożyć to 70zl i kopic 6600k(narazie bez oc ,najwyżej kiedyś zmienię
płytę główna pod oc)


Nie zmienisz płyty na taką pod OC bo to nie ma sensu. Musiałbyś wydać 500 zł a do tego czasu wyjdą lepsze i szybsze procki i jak już to zmienisz całą platformę :P

i5-6600 jest nieco szybszy od i5-4690. Oraz nowszy, tu nie ma nawet co porównywać - masz wsparcie dla DDR4 zamiast powoli idącego na emeryturę DDR3, częściej dostajesz gniazda USB3.1 i Type-C, jest więcej linii PCI-E itd.

No i to nie jest 70 zł. A 200 zł bo i5-6600k nawet w wersji box jest sprzedawany BEZ chłodzenia. A coś sensownego to od stówki w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemaczeko, szukam jakiegoś przyzwoitego monitora(23-24 cale, większego raczej nie potrzebuje bo siedzę bardzo blisko niestety) do +/- 1000 zł. Myślę, że FHD wystarczy, chyba że trafi się jakiś panoramiczny z wyższą rozdzielczości WQHD. Monitor głównie do grania(każdy rodzaj gier, dlatego myślę że czas reakcji max. 5ms) i oglądania filmów. Zależy mi na w miarę dobrej czerni. Na matrycach średnio się znam, więc niewiele powiem. Najlepiej jakby monitor miał tą opcję flicker free.
Z góry dzięki za podpowiedzi! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to w końcu jest z tym dual channelem na procesorach skylake? W internecie można się natknąć na różne opinie - jedni twierdzą że nie między dual a single channelem ma zauważalniej różnicy, drudzy twierdzą że dual channel daje +10fps w grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2016 o 15:21, Szczep07 napisał:

Jak to w końcu jest z tym dual channelem na procesorach skylake? W internecie można się
natknąć na różne opinie - jedni twierdzą że nie między dual a single channelem ma zauważalniej
różnicy, drudzy twierdzą że dual channel daje +10fps w grach.


Zasada numer 1 - nie czytamy opinii. A testy.

I po kolei:
http://nucblog.net/2015/09/dual-channel-vs-single-channel-does-it-matter/

Jeśli korzystasz z zintegrowanej karty graficznej to różnice między Single a Dual channel są kolosalne. Co swoją drogą jest bardzo ważną rzeczą dla laptopów (bo tam widzisz najczęściej APU AMD oraz Intel HD).

MoreleTV zaprezentowało test dla i7-6700k:
https://youtu.be/sQz4XmEFbTU?t=339

Tutaj zaś ogółem mamy dużą bo średnio 10% różnicę na i7-6700k ze zmniejszonym taktowaniem i wyłączonym HT oraz GTX''em 980Ti. Jak sam pewnie zauważysz - wszystko rozbija się o konkretny tytuł, Crysisowi 3 nie robi to problemu ale już RoTR pokazuje bardzo wyraźny skok. Różnice byłyby niższe gdyby zostawiono domyślne taktowania albo skorzystano ze słabszej karty. Tym niemniej - lepiej mieć dwie kości zamiast jednej. O ile rzecz jasna nie oznacza to że zapychasz sobie wszystkie sloty. RAM jest w końcu tani i lepiej stracić kilka % wydajności teraz a potem dokupić sobie kolejną kostkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się