Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 21.01.2018 o 15:04, TigerXP napisał:

No i teraz pytanie brzmi: czy mocno Ci się śpieszy z tym kompem? Karty w przeciągu ostatnich dwóch tygodni strasznie podrożały, znowu jest bum na kopanie kryptowalut. 1060tki są w cenie 1070tek, 1070tki w cenie 1070ti i dak dalej. Niedługo wychodzą nowe wersje proców intela i ryzena. Płyty pod intela dalej drogie, ramy najdroższe w historii, chociaż tutaj akurat szybko się nic nie zmieni. Osobiście wolałbym poczekać, bo teraz po prostu przepłacisz za wiele komponentów. 

Śpieszy.

O co chodzi z tymi koparkami? Słyszałem już o tych mini fabrykach ale karta graficzna ma tu znaczenie? w zestawie które zamieściłem na początku jest wstawiona 1060'ka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też chciałem kupić 1060 ale jak zobaczyłem jak poszybowala w górę to kupiłem 1050 Ti. Nie ma sensu chyba że masz tyle kasy żeby wyrzucić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎21‎.‎01‎.‎2018 o 15:04, TigerXP napisał:

No i teraz pytanie brzmi: czy mocno Ci się śpieszy z tym kompem? Karty w przeciągu ostatnich dwóch tygodni strasznie podrożały, znowu jest bum na kopanie kryptowalut. 1060tki są w cenie 1070tek, 1070tki w cenie 1070ti i dak dalej. Niedługo wychodzą nowe wersje proców intela i ryzena. Płyty pod intela dalej drogie, ramy najdroższe w historii, chociaż tutaj akurat szybko się nic nie zmieni. Osobiście wolałbym poczekać, bo teraz po prostu przepłacisz za wiele komponentów. 

Raczej nowych procków Intela szybko nie zobaczysz :

https://pclab.pl/news77019.html

Nvidia też najpierw wyda karty graficzne dla "kopaczy" (Turing), a następnie karty dla mas, czyli Ampere i Volta.

A AMD z kart graficznych nie ma nic co mogło by konkurować ze starym 980, a czy nowe procki znowu nie będą miały problemów z pamięciami, itd.

Na szrot od AMD raczej bym się nie nastawiał (jedyne godne uwagi procki AMD są na podstawkę TR4) - reszta to złom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, KrzysztofT napisał:

Raczej nowych procków Intela szybko nie zobaczysz :

https://pclab.pl/news77019.html

Tak czy siak warto czekac chociazby na nowe chipsety pod 1151, bo teraz tanszych niz 450 pln nie ma.

Z kartami to samo, przy tych cenach nie warto nic kupywac, trzeba czekac.

A z tym AMD i zlomem bym nie przesadzal. Maja swoje plusy.

 

Edytowano przez TigerXP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, TigerXP napisał:

Tak czy siak warto czekac chociazby na nowe chipsety pod 1151, bo teraz tanszych niz 450 pln nie ma.

Z kartami to samo, przy tych cenach nie warto nic kupywac, trzeba czekac.

A z tym AMD i zlomem bym nie przesadzal. Maja swoje plusy.

 

Ma swoje plusy - jest lutowany, osiąga bardzo dobrą wydajność w zastosowaniach semi-pro, ma w miarę tanie płyty główne i tyle. Do gier zbytnio się nie nadaje (sporo odstaje od "kawowego Intela"), ma problemy z pamięciami taktowanymi 3200MHz i więcej.   Gdyby AMD przyłożyło się do procesorów na AM4  tak, jak na TR4 moglibyśmy mieć bardzo uniwersalny sprzęt do wszystkiego. Niestety tak nie jest. A szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, czyli sam jesteś świadom że to nie jest totalny złom. Plusem jest też to że podstawka będzie wspierana minimum do 2020, oczywiście jest to plus jeśli kolejne generacje nie będą totalnym crapem, jednak na to się chyba nie zapowiada. A że kawczany lepsze? No cóż amd zawsze miał problem z wydajnością jednego rdzenia i w grach jest to widoczne. Osobiście jeśli miałbym zmieniać proca to tylko na intela, ze względu na to że potrzebny mi on głównie do grania, ale jestem świadom że nazywanie nowych proców amd złomem to jednak trochę przesada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam podejrzenia, że mój HDD chce trafić szlag.

 

Wolałbym to uprzedzić i kupić nowy dysk SSD. Nie mam jednak o tym pojęcia. Do tego zachowam aktualne 2 terabajtowe dyski.

Zasadniczo chodzi mi dysk na lata. 250 GB to chyba minimum na system. Ale jakiej marki, model?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WItam,

pomyślałem że najwyższa pora aby zmienić monitor, jedyne co mnie interesuje to żeby miał 24 cale ~ i 144 Hz. Cena gdzieś do 600-700 złotych.

Macie coś do polecenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.01.2018 o 22:26, Pietruha91 napisał:

 

O co chodzi z tymi koparkami? Słyszałem już o tych mini fabrykach ale karta graficzna ma tu znaczenie? w zestawie które zamieściłem na początku jest wstawiona 1060'ka

N stronie jednego ze sklepów widziałem GTX 1080TI w cenie 6 800 zł, a chyba jeszcze w grudniu było 3 800 zł. Chciałem zmienić moją 170 tkę na coś mocniejszego, ale teraz to jest finansowe samobójstwo ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2018 o 19:02, lis_23 napisał:

N stronie jednego ze sklepów widziałem GTX 1080TI w cenie 6 800 zł, a chyba jeszcze w grudniu było 3 800 zł. Chciałem zmienić moją 170 tkę na coś mocniejszego, ale teraz to jest finansowe samobójstwo ...

I to dobija wszystkich nieważne o jakiej kwocie mowa. Najbardziej jest to dotkliwe dla tych co siedzą w low i medium end (o high wystarczy twój post). Jak ktoś chce kupić nowe GPU do 300-500 zł to w tej kwocie ma jedynie do wyboru OC GT 1030 które i tak jest słabsze od referenta 750 ti. Co prawda był jeszcze ten Zotac GTX 1050 2GB mini, ale chyba już nigdzie go nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zabieram się do zakupu laptopa i myślałem nad wyborem używanego ThinkPada Lenovo.

Moje wymagania to CPU przynajmniej i5, 8GB RAM, SSD, rozmiar 13" lub 14". Kwota do 2.000 zł. Znalazłem taki oto egzemplarz jak w linku poniżej.

https://at-outlet.pl/laptopy-lenovo/lenovo-thinkpad-t440s-14-i7-120ssd-8gb-win7-gw12?from=listing&campaign-id=20

Czy sądzicie, że za tę cenę ma to sens czy szukać czegoś innego?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, po pięciu latach zdecydowałem o odświerzeniu mojego sprzętu. W załączniku jest specyfikacja komputera, którego aktualnie posiadam.

Głownie myślę o wymianie dysku z HDD na SDD, dorzucić ramy do 12GB lub 16GB i ewentualnie wymienić kartę graficzną na GTX 1060 3GB. 

Prosiłbym o opinie, czy warto jest dokonać takich podmianek, czy może byłyby jakieś rozsądniejsze rozwiązania?

Komputer służy mi do gier oraz do pracy. Jeśli chodzi o pracę to korzystam z programów do projektowania (w tym typu CAD), gdzie przy większych projektach programy dłużej myślą. Jeśli chodzi o gry to doświadczałem przycinki przy zmianach lokacji w Descent: Original Sin 2 przy mieszance średnich i wysokich ustawień graficznych. Podobnie i w Wedźminie, gdzie ustawienia głównie były wysokie, z częścią ustawień na niskie i gra chodziła płynnie. Ogólnie jestem zadowolony z osiągów jakie uzyskiwałem w tych grach. Na dzień dzisiejszy zamierzam ograć jeszcze takie tytuły jak Stellaris, Total War Warhammer II i Pillars of Eternity 2.

Czy warto jest więc zamieniać kartę graficzną? Czy może wystarczy wymiana płyty i dorzucenie ramów? Czy płyta główna będzie dawać radę?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam :) 

 

sprzęt.jpg

Edytowano przez IqbaI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Divinity OS 2 - ta gra przy najmniej na dziś dzień jest dalej projektem do mocnego patchowania. Najlepiej mieć to to zainstalowane na dysku SSD. Mam całkiem przyzwoite HDD i ten tytuł napsuł mi mnóstwo krwi. Gra cierpiała na przycinki fpsów, taki typowy stuttering, gubiła tez czasem dźwięk. Przeinstalowałem na SSD i zero problemów. Prawdopodobnie gra nie ładuje części assetów do pamięci ram tylko trzyma do nich dostęp bezpośrednio z dysku i tu ratuje to tylko patch albo przerzucenie produktu na bardzo wydajne ssd które efekt zacinania zwyczajnie niweluje przebiciem mocy sprzętowej [w tym wypadku szybkością odczytu].

Podobne problemy ma np popularna moba - SMITE. Gra nie wczytuje assetów dźwięku do pamięci ram tylko w czasie rzeczywistym zczytuje je sobie z dysku, nawet na bardzo szybkich hdd ludzie czasem narzekają na przycinki animacji bo przy włączonych komunikatach dźwiękowych czatu nie ma siły, żeby czasem coś nie zgrzytało. Tu tez grę leczy szybkie ssd - co nie mniej pokazuje, jak developerzy lecą z nami w kule.

Co do zwiększenia ramu w twoim PC - to tutaj musiał byś podać czy renderujesz jakieś projekty audio-video, jakiej rozdziałki używasz itp.
Jeśli standardowo tylko 1080p, bez grania z dsrem, grania w 4k, zaawansowanego renderingu, to generalnie między 8gb a 12gb różnicy nie zauważysz bo i tak przez 99% czasu tych dodatkowych 4 ani nawet 8gb nie wykorzystasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Stoję w totalnym rozkroku przy wyborze nowego sprzętu. Obecnie posiadam Asusa G751JT z i7-4710HQ, GTX 970m i 16GB RAM. Laptop służy mi głównie do montowania filmów i obrabiania zdjęć. Chciałbym jednak móc robić notatki na uczelni, tymczasem jednak waga i rozmiary tej bestii sprawiają, że jest to co najmniej problematyczne. Dorabiam też w pracy w której mam trochę luzu i mogę pracować nad projektami filmowymi przy laptopie. Czyli potrzebna mi bestia w środku ale na zewnątrz mocno mobilna i najlepiej z dobrą baterią.

Wybór padł na Della XPS 15 z 1050. Wydajnościowo było ok, jednakże sprzęt oddałem ze względu na okropne wycie wentylatorów przy jakimkolwiek obciążeniu. Przez jakiś czas męczyłem się znowu z noszenie G751JT ale moja potrzeba mobilności wzrosła i zacząłem znowu rozglądać się za jakimś rozwiązaniem. Opcje widzę następujące: albo dokupienie jakiegoś używanego laptopa np. macbooka pro (tylko, że ceny się zaczynają od 3500, a optymalna specyfikacja to 5000), albo sprzedania G751 i pójście w jedną kosmiczną maszynę. 

Jest też opcja, kupienia średniego laptopa i uzupełnienia go dobrą stacjonarką w przyszłości (bo obecnie pewno się nie opłaca przez kopaczy). Zastanawiam się już nawet nad powrotem do XPS 15 i ewentualnie zakupem jakichś słuchawek izolujących. Jeśli chodzi o cenę to bez sprzedaż Asusa mogę przeznaczyć 3-4K, ze sprzedażą około 6K. Czy znacie jakieś dobre rozwiązanie tych dylematów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i zakupiłem sobie na promocji drugi dysk SSD - ADATA SU800 256GB. Osiągi generalnie takie jak mój systemowy bo to ten sam model tylko OS stoi na pojemności 128GB. Zapchałem tym samym ostatni slot SATA w moim MOBO więc koniec rozbudowy obecnego kompa nastąpił ostatecznie [mam 4 sloty, trzy zajmują dyski, jeden napęd, od biedy mógł bym ten napęd wywalić kiedyś na rzecz np drugiego magazyny danych w postaci dysku HDD, ale na razie nie widzę takiej potrzeby]. Dysk zakupiłem głównie dzięki marnej optymalizacji dużych gier AAA - tak więc firma ADATA może dziękować partaczom z branży gier xD
ale tak poważnie - dysk faktycznie kupiłem tylko do instalowania na nim większych tytułów które mają niedoróbki i wrzucone na zwykłego twardziela dostają czkawek - chociażby Divinity Original Sin 2 - gra wybitna, ale na dysku HDD potrafi np gubić audio bo silnik czyta dane bezpośrednio z dysku zamiast zrzucić je do ramu [można sobie grę uruchomić na minimalnych ustawieniach, wtedy system zaniża jakość audio i dysk hdd ze swoją prędkością w okolicach 120-150 wystarcza do minimalnych czkawek, tylko po co skoro na SSD tego problemu nie ma wcale].
No i duże sandboxy jak Fallout 4 zyskujące kopa w postaci 4-5x krótszych czasów wczytywania to tez gigantyczny plus.

Ktoś powie "no debil, kupił dysk 250tke do gier, przeca to nie starczy" - owszem, 500gb było by cudne, ale kosztuje prawie 2 razy tyle co ja dałem za ten 256 ze zniżką ?
No i nie trzymam raczej na kompie w tym samym czasie po kilka tytułów ważących ponad 50gb, budżetowo - dla mnie rozwiązanie idealne. Polecam, jak ktoś ma na zbyciu do 280zł [bo taka jest chyba normalna cena tego dysku, ja swój kupiłem za 220] to komfort grania w duże sandboxy i awaryjne rozwiązanie dla gier kiepsko zoptymalizowanych z wczytywaniem danych do ramu jest wręcz nieoceniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc, tak: w październiku chciałbym zakupić nowego PC, mam już wybrane podzespoły, choć nie wiem, czy to się nie zmieni ze względu na nowy procesor od Intela, oto one:

Procesor - I9-9900K

Chłodzenie CPU - be quiet! Dark Rock PRO 3

Płyta Główna - ASUS ROG MAXIMUS X HERO Socket 1151/Chipset Intel Z370/DDR4

RAM - F4-32000C15D-32GTZR DDR4 G.SKILL Trident  Z RGB  32GB 2x16GB 3200MHz CL15 1,32 V

GPU - RTX 2080 TI

SSD - Samsung 960 Pro M.2 512GB 3500/2100 MS/s M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe 1.1

SSD - ADATA SU800 512GB 2,5 560/520MB/s Serial ATA3 7mm - 2 sztuki

HDD - WD Red 4TB 3,5 SATA600 IntelliPower 64MB cache 24x7 - 2 sztuki

Dysk zewnętrzny - WD My Passport 2TB USB3.0 2,5

Zasilacz - EVGA SuperNOVA 1000 P2 1000 ATX 140 mm 20 + 4 pin 150mm x 85mm x 200mm 80 PLu Platinum

Obudowa - be quiet! Dark Base 700 Black

Dodatkowe wentylatory - SilentiumPC Sigma PRO 120

Monitor - ASUS ROG PG279Q 165Hz G-Sync 27 IPS 2560X1440 Display Port HDMI 2XUSB 3.0 Głośniki VESA 100 X 100

Głośniki - Microlab Solo9c 2.0 50Hz-20KHz RMS 140W 80 dB HDMI S/PDIF

Windows 10 Home

Czy ta płyta będzie dobra pod ten procek, czy będzie trzeba wziąć coś nowszego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, Cześć, Siemanoo,

Chce złożyć komputer do 5000zł, ale nie do końca wiem czy taki zestaw zda egzamin.
Ten komputer ma głownie służyc do grania i grafiki komputerowej (od czasu do czasu).

Intel i7-7700k
MSI Z270 TOMAHAWK
MSI GTX 1080 Armor
Silentium PC 550W Supremo M2 Gold
Silentium PC Fortis 3
Toshiba 1 TB 7200
ADATA 120 GB SSD
GOODRAM 8GB 2666MHz IRDM X Black cl16
 

Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sebcio22 napisał:

Hej, Cześć, Siemanoo,

Chce złożyć komputer do 5000zł, ale nie do końca wiem czy taki zestaw zda egzamin.
Ten komputer ma głownie służyc do grania i grafiki komputerowej (od czasu do czasu).

Intel i7-7700k
MSI Z270 TOMAHAWK
MSI GTX 1080 Armor
Silentium PC 550W Supremo M2 Gold
Silentium PC Fortis 3
Toshiba 1 TB 7200
ADATA 120 GB SSD
GOODRAM 8GB 2666MHz IRDM X Black cl16
 

Co myślicie?

Martwa platforma, nie ma sensu się pchać w Z270 i 7700k. Normalnie poleciłbym coś pokroju i5 8600, sęk w tym że proce intela strasznie podrażały i kupowanie ich na ten moment jest po prostu nieopłacalne. Więc może jakiś ryzen? Sądzę że taki ryzen 2700 powinien podołać, w grach będzie miał trochę mniej klatek, ale za to pokaże pazur przy obróbce grafiki. Można by też pomyśleć o większym ssd, przy dzisiejszych grach które często zajmują 50gb+, poza windą wciśniesz tam najwyżej jedną grę, a nowe produkcje lubią się ostatni z ssd.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady. Od paru dni szperam po internecie w poszukiwaniu jak najbardziej opłacalnej i sensownej konfiguracji PC do około 4000 zł. Obecnie zastanawiam się nad czymś takim:

  • AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)
  • ASRock AB350 GAMING K4
  • HyperX Predator DDR4, 2x 8GB, 3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/16)
  • Gigabyte GeForce GTX 1070 Ti Gaming 8GB GDDR5 (256 bit) DVI-D, HDMI, 3xDP, BOX (GV-N107TGAMING-8GD)
  • SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165)
  • Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black (SPC177)

Całość wyniosłaby jakieś 4075 zł. Gdybym zastąpił dwa obecne dyski po 500GB jednym 1T (Toshiba P300) cena podskoczyłaby do 4239 zł. Czy ktoś z lepiej obeznanych w temacie części do komputera mógłbym mi doradzić czy warto brać taki zestaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

poszukuję porady w doborze komputera do multimediów pod TV z obsługą Filmów 4k + serwer plików (backup danych itp.).

Cena najlepiej około 1000 zł. Widzę pełno małych gotowców typu Intel NUC. Pytanie czy składać coś własnego się opłacam czy kupić gotowca, a jak gotowca to jakiego? 

 

Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się