Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.03.2007 o 17:53, Aurelinus I napisał:

Poza tym oczywiście, że składając komputer tylko do grania można darować sobie kwestię
C2D za 700 zł bo na długo jeszcze wystarczy A 3800+ na podstawce 939. Ale jak ktoś ma wątpliwości
jaka jest różnica między C2D i Athlonami, niech odpali np. 3d Max, wrzuci 2 mln wierzchołków
(przeciętna mapa/level z gry) i zobaczy ile czasu zajmuje render takiej scenki poszczególnym
procesorom.


Programy programami, rzeczywistość pokazuje co innego. Wiem to z autopsji. Miałem AMD X2 4200+ na Asus M2N32SLI Deluxe. Zmieniłem na C2D E6400 na P5B Deluxe. I co? Widoczne przyśpieszenie pracy samego systemu. W grach (np. F.E.A.R., Half Life 2) WIDOCZNA RÓŻNICA - polegająca np. na tym, że na AMD gra potrafiła się przyciąć (przy scenach z wybuchami - dużo dymu, itp.), natomiast przy Intelu - nic takiego nie ma miejsca. Nie żałuję ani złotówki przeznaczonej na wymianę. Więc zmiana Athlona na C2D ma sens jeśli ktoś potrzebuje wydajnego kompa. Inna sprawa w przypadku systemu 64-bit. Osobiście nie próbowałem instalować, ale z tego co się dowiedziałem, C2D nie są procesorami 64-bitowymi. Emulują jedynie 64 bity. A to ma zasadniczy wpływ na pracę systemu. Bo z kolei przy systemie XP x64 Athlon dopiero pokazuje pazur. Wtedy dopiero pokazuje zalety jego wielowątkowości. Przy XP 64-bit Athlon X2 (bo na takowym miałem okazję sprawdzić) to potwór. Nie używałem wprawdzie żadnych programów testujących, ale wydajność widoczna była "gołym okiem". F.E.A.R. np. ładował się w 30% czasu ładowania przy systemie 32 bitowym. Ale co z tego? Większość gier i aplikacji nie radzi sobie z systemem 64. Wracając do procków. Jeśli założymy, że 70-80% użytkowników ma system 32 bitowy, uważam, że zakup C2D jako najwydajniejszego w tej platformie jest całkowicie uzasadniony. Nawet kosztem dołożenia 150PLN. Uprzedzając ewentualne zarzuty, że nie każdego stać aby dorzucić tę kwotę - odpowiadam - lepiej kupić C2D E4300 niż Athlona X2 4200+. W 32 bitach w grach będzie na pewno wydajniejszy.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 18:15, TigerXP napisał:

To że wole AMD to nie był argument tylko moja opinia.

Nie "piłem" do ciebie, ale tym gorzej, bo jesteś "nieobojętny"

Dnia 27.03.2007 o 18:15, TigerXP napisał:

Moim zdanie dla przeciętnego gracza nie jest potrzebny C2D, po przekręceniu x2 3800 mamy zapas
na bardzo długo. A cena znacznie mniejsza.

Nic innego nie napisałem. Ale podobno sa kłopty z kręceniem nowych Athlonów. Nie wiem, tylko cytuję opinie.

Dnia 27.03.2007 o 18:15, TigerXP napisał:

Tym bardziej że chodzą słuchy że nowe karty graficzne
mają odciążyć procesory, i część ich obowiązków przenieść na siebie.

Chodzą też słuchy, że ma być dokładnie odwrotnie - czytaj fuzja AMD i ATI.

Dnia 27.03.2007 o 18:15, TigerXP napisał:

Poczekajmy na nowe produkty AMD i wtedy podyskutujemy o wyższości którejś z firm.

Tyle, że na razie Intel górą, A bardzo otwarte zostaje pytanie czy AMD dotrwa do tych premier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3d max to rzeczywistość z krwi i kości, najpopularniejszy obok Mayi program do grafiki 3D. W nim Athlony dostają w tyłek nawet z P4. Wersja którą mam ja (4.2) nie obsługuje wielowątkowości (tak jest zresztą do wersji 8.0 włącznie) więc każdy test jest porównywalny dla jednego rdzenia.

Co do 64-bitowości C2D nie chce mi sie w to wierzyć. Jeśli oba maja ten sam zestaw procedur dla 64 bitów to nie może być, że Athlon to obsługuje, a C2D tylko emuluje. Ale być może że same Antki są w tym wypadku szybsze niż Intele. Pytanie: tylko ile jeszcze lat upłynie zanim 64 bity zaczną cokolwiek znaczyć na rynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 18:34, Aurelinus I napisał:

Co do 64-bitowości C2D nie chce mi sie w to wierzyć. Jeśli oba maja ten sam zestaw procedur dla 64 bitów to nie może być, że Athlon to obsługuje, a C2D tylko emuluje.


Z "niedziałaniem" XP 64-bit na C2D bazuję na relacjach kumpla, który ma laptoka z C2D i nie udało się mu zainstalować tego systemu. Ciągle wywalało mu coś w stylu "Konfiguracja twojego komputera nie pozwala na zainstalowanie systemu" i coś tam o procesorze. Informację o tym, że C2D jedynie emulują 64-bity mam od znajomych pracujących po różnych sklepach i serwisach komputerowych. Teraz jestem w fazie remontu i przeprowadzki do starego-nowego M-4 :-) ale jak się urządzę spróbuję pobawić się z systemem XP 64-bit. Popróbuję czy uda się go zainstalować i jak będzie chodził. Dostałem zresztą takowy system do kompa - wersję z licencją 180-dniową. Wówczas nie omieszkam napisać jak wyszło.

Dnia 27.03.2007 o 18:34, Aurelinus I napisał:

same Antki są w tym wypadku szybsze niż Intele. Pytanie: tylko ile jeszcze lat upłynie zanim
64 bity zaczną cokolwiek znaczyć na rynku?


Obawiam się, że jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie albo zdąży wyschnąć. :-)
Najciekawsze jest to, że XP x64 funkcjonuje na rynku od 2002 roku (bodajże) i oprócz sterowników - bo tych akurat nie brakuje - z gier optymalizowanych pod 64 bity ja znam jedną - FarcCry, z aplikacji - nic nie przychodzi mi do głowy. Podejrzewam, że albo nie ma potrzeby rynku na taką wydajność jaka wiąże się z tą platformą albo ten system to porażka (kolejna) MS. Jest też inna możliwość. Skoro 80% użytkowników siedzi w 32 bitach to producenci gier i aplikacji mają w d... sorry, w nosie tworzenie tychże pod system 64-bitowy. Morał? Nie ma sensu bawić się w 64-bity. No chyba, że ktoś chce mieć system tylko dla samego systemu. A to przecież bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>ciach

Zawsze zostają Logitechy, które są podobno lepsze od Creative''ów. Ja naprawdę nie potrzebuję niczego SUPER, MEGA itp. znawcą dźwięków nie jestem, proszę tylko o pomoc przy wybraniu czegoś najlepszego W TEJ CENIE. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procesor Intel Pentium 2.8GHz (D820) wersja pudełkowa (BOX)
Płyta główna ASRock 4COREDUAL-VSTA, PT880 Ultra, DualDDR2-667, SATA2, RAID, LAN
Pamięć KINGSTON 1GB DUAL CHANNEL (2x512) 667MHz
Karta graficzna Powercolor Radeon X550 256MB DDR (128bit), PCI-E, TV&DVI
Karta dźwiękowa High Definition Audio (5.1 channel)
Karta sieciowa LAN 10/100/1000 Ethernet (Realtek®)
Dysk twardy Seagate 160GB Barracuda (Serial ATA II /300) 16MB cache
Nagrywarka LG SuperMulti DVD+/-R 16x (Dual Layer) Light Scribe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę dokupić 512MB pamięci RAM. Nie znam się na tym zupełnie, więc zamieszczam screen z Aidy32. Doradźcie.

20070327200641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 19:16, Jaki Ganh1 napisał:

Procesor Intel Pentium 2.8GHz (D820) wersja pudełkowa (BOX)
Płyta główna ASRock 4COREDUAL-VSTA, PT880 Ultra, DualDDR2-667, SATA2, RAID,
LAN
Pamięć KINGSTON 1GB DUAL CHANNEL (2x512) 667MHz
Karta graficzna Powercolor Radeon X550 256MB DDR (128bit), PCI-E, TV&DVI
Karta dźwiękowa High Definition Audio (5.1 channel)
Karta sieciowa LAN 10/100/1000 Ethernet (Realtek®)
Dysk twardy Seagate 160GB Barracuda (Serial ATA II /300) 16MB cache
Nagrywarka LG SuperMulti DVD+/-R 16x (Dual Layer) Light Scribe

Czytałeś mojego posta? http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=8511
Widzę że zmontowałeś zestaw z 1 gb. Jak tak to zrób to samo w moim 2gb->1gb i starczy ci na dysk i dvd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 20:07, Woko11 napisał:

Chcę dokupić 512MB pamięci RAM. Nie znam się na tym zupełnie, więc zamieszczam screen z Aidy32.
Doradźcie.

Masz PC3200 czyli 400mhz, ale chcesz zapewne kupić identyczne. Aida32 tu nie pomoże. Musisz rozkręcić kompa i zobaczyć jakiej firmy są pamięci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 18:18, Aurelinus I napisał:

> Fuck. Płyta działa...no prawie...
> Niestety płyta nie współpracuje z kartą graficzną. Nie sygnalizuje jej braku (piskiem
ze spekara)
> ani nie przesyła obrazu do monitora (brak syganłu). Muszą ją odesłać do Krakowa. KURczaki...

Grzebałeś w BIOS-ie? Może trzeba ręcznie ustawić typ karty - ja tak miałem z płytą Gigabyte
- w BIOSie ręcznie trzeba było ustawić typ chipsetu i ilość pamięci...

Az taki dobry to nie jestem by po omacku ustawiać BIOS na obcej mi karcie ;)
Przecież mówię że nic nie wyświetla :(
Cóż - sprzęt odesłałem do sprzedawcy. 7600GT Galaxy PCI-E nie ma zapasowego zasilania więc nie wiem co mogło być grane. Skręciłem swój stary poczciwy sprzęcik - po dorbnych problemach (zmiana slotów PCI TVTunera i SoundBlastera, źle podłączony dysk, nie podpięte zasilanie dodatkowe do 7600GS itp.) wszystko śmiga. Teraz poczekam z 3 tygodnie na reklamację. Ech...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 18:46, mrosi napisał:

Z "niedziałaniem" XP 64-bit na C2D bazuję na relacjach kumpla, który ma laptoka z C2D i nie
udało się mu zainstalować tego systemu.


To ciekawostka, bo akurat poszukując rozwiązania stop-errorów na moim Strikerze i C2D E6600 trafiłem na stronę ASUSa i tam 64-bitowców jest masa - nikt nie skarżył się, że cokolwiek jest nie tak z C2D i windą XP albo Vista x64. Twój koleś ma coś nie tak, co w przypadku laptopów jest całkiem możliwe.
Przypomnę tylko, że ja ostatnio nie mogłem zainstalować windy x32 a powodem była jedna duperela w BIOSie. Co do moich stop-errorów to pewnie zainteresuje cie wieść, że dotąd nie znalazłem rozwiązania. natomiast pewne jest że przyczyną absolutnie nie są pamięci, czego od początku byłem pewien. Po ostatniej aktualizacji BIOS-u jest troche lepiej, ale dobrze nie. Najnowsze podejrzenie padło na przetaktowaną fabrycznie kartę graficzną - nVidia oficjalnie potwierdza, ze takie rzeczy mogą się zdarzać i zaleca... obniżyć zegary do referencyjnych... Niestety, nie mogę od tygodnia niczego sprawdzić, bo pamięci utknęły w serwisie, gdzie niepotrzebnie je wysłałem kierując się zdaniem moderatora z "Kącika kart graficznych" (oj, chłopie, jak się nie znasz to lepiej nic nie mów - żaden stop-error nie jest wywoływany konfliktem z jakimikolwiek pamięciami, nawet walniętymi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Szczerze mówiąc nie spotkałem się z problemami podczas instalacji Windy 32. Nawet lepiej. Ostatnia instalacja po wrzuceniu nowej płyty nie trwała nawet 20min. Być może ma na to wpływ fakt, że mam XP Home - nie wiem. Natomiast już od dłuższego czasu krążą informacje, że NVidia zrobiła świetne chipsety pod procki AMD. Z tymi pod procki Intela jest podobno gorzej. Dlatego też ja wybrałem płytę (oczywiście Asus) opartą na chipsecie Intel965, który w testach okazywał się wydajniejszy od Intel975X. I nie mam żadnych problemów. Miałem wrzuconą kartę Asusa, Gigabyte (tę własną na stałe) i Galaxy. Pamięci miałem GoodRam i Geil (również moje). I żadnych problemów. Zachowanie Twojego kompa może wskazywać, że jest jakieś prawdopodobieństwo potwierdzenia tej opinii o chipsetach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 21:44, mrosi napisał:

/.../
Zachowanie Twojego kompa może wskazywać, że jest jakieś prawdopodobieństwo potwierdzenia tej
opinii o chipsetach.


Trudno powiedzieć, natomiast ja za bardzo nie miałem wyboru - płyty pod chipy Intela mają za mało slotów bym mógł podłączyć wszystkie potrzebne bebechy a i w tej ledwo się mieszczę. Poza tym kupując go miałem w zanadrzu myśl na "za kilka lat" o wymianie proca na 4-rdzeniowy, czego Intele nie obsługują, a nVidia tak. Problem jak sie okazuje nie jest rzadki, ale najprawdopodobniej skończy się to wizytą płyty w serwisie i tyle. Bo tak czy siak jest to wina płyty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 22:08, Aurelinus I napisał:

Trudno powiedzieć, natomiast ja za bardzo nie miałem wyboru - płyty pod chipy Intela mają za
mało slotów bym mógł podłączyć wszystkie potrzebne bebechy a i w tej ledwo się mieszczę.


Zdecydowana większość płyt głównych ma tylko jedno złącze ATA. Ostatnio składałem kumplowi komputer i musiałem kupić płytę MSI z VGA, bo jako jedna z niewielu miała dwa złącza ATA133 (a kumpel niestety ma i napęd i dysk na "tasiemkę"). Rozwiązaniem jest zakup napędów na SATA. I dysków i napędów (DVD-RW) jest już całe mnóstwo na rynku.

Dnia 27.03.2007 o 22:08, Aurelinus I napisał:

Poza tym kupując go miałem w zanadrzu myśl na "za kilka lat" o wymianie proca na 4-rdzeniowy, czego
Intele nie obsługują, a nVidia tak.


http://www.asustek.pl/products4.aspx?l1=3&l2=11&l3=307&model=1295&modelmenu=1

Polemizowałbym.... ;-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem dość szczęśliwym posiadaczem GF 7600gs 512mb od Asusa, tej takiej z wielgachnym radiatorem x)
Ostatnio pierwszy raz podczas użytkowania tej karty zaobserwowałem coś, co przypominało artefakty. Qmpel wpadł do mnie z nowo zakupioną grą do przetestowania, ale niestety zbyt długo nie pochodziła. Po całym ekranie zaczęły latać szare smugi, po chwili cały ekran rozjaśniły zielone paseczki i komputer się zawiesił. Na amen. Tylko reset pomaga. Chwilę przed zwisem zdążyłem sprawdzić temperaturę karty w Riva Tuner- nie przekraczała 83 stopni. Mam dość dobry zasilacz dołączony do obudowy Tracera, 400watowy. Zaznaczam, że gra jest oryginalna oraz że nie podkręcałem żadnych podzespołów w kompie.
Jest to wina pasywnego chłodzenia i w wyniku tego przegrzewania się karty? Czy może tego, że podczas instalacji napęd miał hm.. problemy? z odczytaniem płyty.

Jeżeli zawiniło chłodzenie- to czy dałoby się przymocować jakiś wentylatorek NA radiator?
Pozdrawiam,
Sztywny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Po pierwsze, co znaczy dobry zasilacz? Ten zamontowany standardowo w obudowę Tracera? Jeżeli tak, to masz szczęście, że twój komp nie wyleciał jeszcze w powietrze.
Na 80% to zasilacz jest winny. Jeżeli to złom firmy Tracer, to wymień na cokolwiek normalnej firmy, choćby Modecom lub Chieftec. Istnieje też możliwość, że spaliła się karta graficzna. 83 stopnie + pasywne chłodzenie to nie jest dobra kombinacja. I najprawdopodobniej może być już za późno na zmianę chłodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 22:58, Sztywny-pl napisał:

Chwilę przed zwisem zdążyłem sprawdzić temperaturę karty w Riva Tuner- nie przekraczała 83 stopni.


Ciut dużo. Przy 7600GT Gigabyte mojej siostry (również chłodzonej pasywnie) temperatura nie przekraczała 55*C w idle i 65-68*C w stresie.

Dnia 27.03.2007 o 22:58, Sztywny-pl napisał:

Mam dość dobry zasilacz dołączony do obudowy Tracera, 400watowy.


Myśl dalej , że jest dobry....... Tracery to wyroby zasilaczopodobne i to w dodatku jedne z najgorszych na rynku.

Co do objawów. Stawiałbym mimo wszystko na kartę. "Krzaczenie" może być objawem walniętych pamięci na karcie grafiki co może być z kolei efektem zbyt wysokiej temperatury. Proponowałbym najpierw sprawdzić kartę programem ATI Tool (mimo, że do kart ATI, potrafi przetestować też NVidię), jeśli będziesz miał zwiechy, proponuję zanieść kartę czym prędzej do serwisu.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja karta czasami na pasywnym chłodzeniu osiąga 100 stopni (ale to już maks) i działa prawidłowo nie wyświetlając żadnych artefaktów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 20:07, Woko11 napisał:

Chcę dokupić 512MB pamięci RAM. Nie znam się na tym zupełnie, więc zamieszczam screen z Aidy32.
Doradźcie.

Możesz równie dobrze użyć w tym celu programu CPU-Z, jest bardzo mały, i latwy w użyciu a napewno dowiesz się z niego więcej niż z Aidy. Jest to darmowy program.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.03.2007 o 22:24, mrosi napisał:


Acha, piszą o czterech, a maja na myśli Quad Core - to nie to samo.
P5B nie obsługuje magistrali 1333 a na takiej zapewne będą pracowały prawdziwe 4-rdzeniowce (Quad Core tak do końca nim nie jest) i szyna pamięci jest wyższa w Strikerze - i680 obsługuje standardowo 1200 a w P5B 1066 MHz to szczyt możliwości. Być może na razie P965 ma przewagę ale wydaje mi się, że za kilka miesięcy przestanie, gdy nVidia i ASUS opanują sterowniki. Wtedy zapas tych MHzów da o sobie znać. A która płyta jest naprawdę lepsza, dowiemy się za kilka lat. W każdym razie jesli chodzi o tzw. "qud core ready" to mam z tym negatywne doświadczenie jeszcze z czasów procesorów Intela P4 serii EE. Kupiłem właśnie płytę "EE ready" i kiedy pojawiły się wreszcie, wymieniłem na taki - jak obsługuje to obsługuje. Uwierz mi, po kilku tygodniach procesor sprzedałem i podkulony wróciłem do Prescota. Może i obsługiwał, ale dźwięki jakie płyta wydawała... i temperatury pracy były na skraju jej możliwości (chodzi o P4C800). oby tak nie było i tym razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się