Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 17.09.2007 o 19:05, Galadin napisał:

A tak właściwie mam pytanie.

Z serii Pentium Dual Core moim zdaniem najbardziej się opłaca E2180 - co prawda droższy od
E2140 o ~100zł i tańszy od E4400 o ~100zł, ale w porównaniu do E2140 ma mnożnik x10 - czyli
teoretycznie, gdyby go podkręcić do ~3GHz to powinien się dużo mnie eksploatować niż jego młodsi
bracia. Niektórzy już się martwią, że skoro tak podkręcają się te C2D, to czy za rok nie będą
musieli wymieniać procka bo nie wytrzyma.

Akurat różnica jest tutaj wbrew pozorom nieznaczna. Fakt, że w przypadku, gdy E2140 i E2180 będą podkręcone do tej samej prędkości, to szybszy okaże się właśnie E2140 - większe podkręcenie RAM''u.

Dnia 17.09.2007 o 19:05, Galadin napisał:

No i tu jest pytanie. Jak i czy łatwo dają się podkręcać np. X2 4000, 4200, 4400? I czy nie
jest opłacalnie zainwestować w te procki AMD dzisiaj, teraz, niż w C2D i droższą płytę?

Jeżeli nie jesteś grafikiem, a graczem, to X2 stanowią ciekawą propozycję. Są dość wydajne i (czasem) dają się całkiem nieźle podkręcać. Fakt, że jeżeli masz taki zamiar, to konieczny jest dobry RAM (667 MHz CL3). Powinieneś wtedy uzyskać 2,5 GHz (widziałem też X2 3800+ dochodzący do 3GHz, ale to wyjątek). No i łatwiejszy upgrade kompa - AM2+ będzie kompatybilny wstecz z AM2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:11, DJ Danielus napisał:

Zależy do czego będziesz ją wykorzystywał.
Ja bym poczekał do premiery nowych procków - AM2+ jest kompatybilne z AM2.
To zależy od Ciebie. Ja robiłem takie porównanie i wyszło mi, że za podobną cenę dostanę Abit
KN9 i 6000+ oraz Abit IP35-E i E4400.

Procek od AMD jest wydajniejszy...

Do czasu podkręcenia, które tą przewagę zniweluje. Dlatego też, jeżeli AMD to max. 5600+, a najlepiej 4000+ - tanie i do grania wystarczające. Bo te niby miażdżące różnice między X2, a Core 2 Duo w grach sięgają 5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:18, DJ Danielus napisał:

Po podkręceniu niestety tak... Intel zrobił swoje, ale bez podkręcania to AMD jest moim zdaniem
lepszą propozycją.

Też nie zawsze. Np. w starciu między E2160, a X2 3800+ wyniki są takie same. Ale zawsze zostaje jeszcze koszt płyty głównej. No i X2 3800+ też daję się podkręcać do 2,5 GHz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:24, DJ Danielus napisał:

Ale to na pewno stwierdzisz, że E4400 jest gorsze od 6000+ (bez podkrętki!).

Bez podkręcania tak, ale kupowanie 6000+ jest głupotą. Ja bym kupił max. 4200+ - do gier starcza, a zaoszczędzoną kasę wydał na RAM, albo nieco lepszą kartę graficzną. Ew. nie wydawał do czasu pojawienia się Phenom''ów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoko taki przykład to był... Jak to było w CDA (z czym się większość zgodzi) - Na czym najlepiej oszczędzać? Na procesorze!
I to jest prawda - Słabszy procek można podkręcić i będzie mniej więcej to samo, ale mniejszym kosztem, dobry przykład daje tu C2D, a w szczególności E4300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:30, DJ Danielus napisał:

Spoko taki przykład to był... Jak to było w CDA (z czym się większość zgodzi) - Na czym najlepiej
oszczędzać? Na procesorze!
I to jest prawda - Słabszy procek można podkręcić i będzie mniej więcej to samo, ale mniejszym
kosztem, dobry przykład daje tu C2D, a w szczególności E4300.

Tja. Producenci procesorów zrobili zbyt dobre modele (i AMD, i Intel), z których najsłabsze wystarczają do gier. A, przecież te E6750, czy 6000+ też trzeba sprzedawać. Dlatego też w takim np. 3D Mark''u widać bardzo dużą różnicę. A w grach tego tak naprawdę nie ma. Do wszystkich wystarcza X2 3800+ lub E4300 (niepodkręcony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:21, ziptofaf napisał:

> Po podkręceniu niestety tak... Intel zrobił swoje, ale bez podkręcania to AMD jest moim
zdaniem
> lepszą propozycją.
Też nie zawsze. Np. w starciu między E2160, a X2 3800+ wyniki są takie same. Ale zawsze zostaje
jeszcze koszt płyty głównej. No i X2 3800+ też daję się podkręcać do 2,5 GHz...


Ziptofal ale ja nie wiem czy Ty jesteś z AMD czy Ci płacą albo nie czytasz co się pisze. Do 2.5 podkręcasz 2140 ! 2160 kręcą 3,0 GhZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To prawda, dodatkowo Intel pokazał tak jakby atak sam na siebie - E4300 dościgało nawet X6800 (fakt, że nie chodziłby długo, ok. 1 rok, ale cena jest ponad 10 krotnie niższa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:34, dawidos170 napisał:

Ziptofaf ale ja nie wiem czy Ty jesteś z AMD czy Ci płacą albo nie czytasz co się pisze. Do
2.5 podkręcasz 2140 ! 2160 kręcą 3,0 GhZ

Sam mam Core 2 Duo E6700, więc powinienem kibicować Intel''owi. A co do 3 GHz. A temperatura? 65 stopni chyba. Rok procek pociągnie, nie dłużej. 2,5 GHz to bezpieczna granica na standardowym chłodzeniu.
PS Zresztą chodziło mi o to, że X2 3800+ w ogóle też daje się podkręcać, i to zazwyczaj całkiem nieźle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:36, DJ Danielus napisał:

To prawda, dodatkowo Intel pokazał tak jakby atak sam na siebie - E4300 dościgało nawet X6800
(fakt, że nie chodziłby długo, ok. 1 rok, ale cena jest ponad 10 krotnie niższa).

Czyli akurat to mu się opłacało - krótsze życie podkręconego procesora = potrzeba kupna nowego = rzeka kasy. A poza tym mało kto tak naprawdę ostro kręci procesor. Robi to jakieś 15-20% użytkowników PC-ta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej średnio się zgodzę - E4300 mocno podkręcony wytrzyma ok. 1 rok, ale za to kosztuje ok. 350zł, a nie 3700zł za X6800 więc mimo to bardziej opłaca się kupić E4300.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:42, DJ Danielus napisał:

Tu raczej średnio się zgodzę - E4300 mocno podkręcony wytrzyma ok. 1 rok, ale za to kosztuje
ok. 350zł, a nie 3700zł za X6800 więc mimo to bardziej opłaca się kupić E4300.

No i by można powiedzieć, że lepiej teraz kupić ich kilka(chyba najlepiej 2), bo naprawdę ostatnio ciężko je dostać ;/
I potem se wymienić jak jeden padnie, kolejny rok procek by trzymał, aż w końcu byśmy mogli sobie kupić w ogóle nowy sprzęt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:42, DJ Danielus napisał:

Tu raczej średnio się zgodzę - E4300 mocno podkręcony wytrzyma ok. 1 rok, ale za to kosztuje
ok. 350zł, a nie 3700zł za X6800 więc mimo to bardziej opłaca się kupić E4300.

Intel''owi i tak się to opłaca. Takie podkręcone układy wytrzymają z rok. Po tym czasie musisz wymienić na coś nowego, a nowe = nowa płyta główna = kasa dla Intel''a. A przy okazji wydania takiego E4300 rośnie prestiż firmy, opinie klientów itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Jak na razie to nie słyszałem, że Intel ma wypuścić nową podstawkę, ale stwrza coś specjalnie dla maniaków OC - X38 oraz trochę lepszy X48, czyżby było to to o czym mówisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:14, ziptofaf napisał:

Jeżeli nie jesteś grafikiem, a graczem, to X2 stanowią ciekawą propozycję. Są dość wydajne
i (czasem) dają się całkiem nieźle podkręcać. Fakt, że jeżeli masz taki zamiar, to konieczny
jest dobry RAM (667 MHz CL3). Powinieneś wtedy uzyskać 2,5 GHz (widziałem też X2 3800+ dochodzący
do 3GHz, ale to wyjątek). No i łatwiejszy upgrade kompa - AM2+ będzie kompatybilny wstecz z
AM2.


Czyli jeżeli idę w X2 to powinienem brać dobre 667 CL3, a jeżeli w C2D to dobre 800 CL4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:52, DJ Danielus napisał:

Hmm... Jak na razie to nie słyszałem, że Intel ma wypuścić nową podstawkę, ale stwrza coś specjalnie
dla maniaków OC - X38 oraz trochę lepszy X48, czyżby było to to o czym mówisz?

Tak. Ale sądzę, że te "podstawki do OC" sprawdzą się średnio - pewnie okaże się, że wyniki dają minimalnie lepsze (powiedzmy 100MHz) niż P965 lub nForce 650i.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2007 o 19:54, Galadin napisał:

> Jeżeli nie jesteś grafikiem, a graczem, to X2 stanowią ciekawą propozycję. Są dość wydajne

> i (czasem) dają się całkiem nieźle podkręcać. Fakt, że jeżeli masz taki zamiar, to konieczny

> jest dobry RAM (667 MHz CL3). Powinieneś wtedy uzyskać 2,5 GHz (widziałem też X2 3800+
dochodzący
> do 3GHz, ale to wyjątek). No i łatwiejszy upgrade kompa - AM2+ będzie kompatybilny wstecz
z
> AM2.

Czyli jeżeli idę w X2 to powinienem brać dobre 667 CL3, a jeżeli w C2D to dobre 800 CL4?

Tak. U AMD ważne są CL, a u Intel''a MHZ. Swoją drogą 667 MHz CL3 = 800MHz CL4. Więc kupujesz te tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy pod kogo kupujesz.
AMD ceni sobie niskie timingi, a Intel dobre pamięci - MHz, ale ba=ez przesady! Wg, testów w zupełności wystarczy 800MHz. Zawsze możesz kupić 800MHz CL4 i zmniejszyć takty do 667MHz i spróbować zmniejszyć timingi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się