Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Woo, takiej odpowiedzi się nie spodziewałem, ale przynajmniej teraz wszystko rozumiem. No cóż, 12 godzin co prawda nie będę poświęcał, ale jak się na coś uwezmę, tym bardziej, jeśli na czymś mi zależy, a napotykam setki problemów, to spokojnie 6 godzin walenia w klawiaturę poświęcę :) Muszę teraz przejrzeć pliki PHP z CMS i poszukać jakichś informacji, poradników, wskazówek dot. PHP, uff, robi się gorąco :) Mam nadzieję, że Jade Empire jest tego warte, tfu, jasne, że jest :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2008 o 18:13, Jaki Ganh1 napisał:

(...)


Niestety muszę jeszcze uzupełnić swoją wypowiedź i zgodzić się z tym co napisał kuba9876543210 post wyżej - kluczowe do postawienia swojej strony będzie również opanowanie XHTML-a i CSS-a (nie zgadzam się co do Javascriptu, ale ucz się go dopiero jak natrafisz na problem, w którym bez niego ani rusz). Podstawy języka SQL też się przydadzą.

I jeszcze wyjaśnienie - z tymi 12 godzinami nie miałem na myśli tego, że masz dzień w dzień siedzieć 12 godzin przed kompem i klepać PHP-a. Chodziło mi o to, czy po tak długiej, jednorazowej "przygodzie" z programowaniem nie będziesz miał dość/nie będzie Cię to nudziło. Niestety opanowanie webmasteringu w jakimś sensownym stopniu wymaga mnóstwa czasu, a w tej chwili jedyną Twoją motywacją będzie ew. satysfakcja (o jakichkolwiek pieniądzach nie ma co myśleć na tym etapie), która przyjdzie po długim czasie "bezowocnego" klepania kodu. Uwierz mi że znam doskonale ten problem i po prostu musisz się nauczyć cieszyć z każdego kolejnego rozwiązanego problemu - inaczej zanudzisz się na śmierć i projekt pójdzie do śmieci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie pomożecie? TAK/N...TAK!

Otóż mam taką sprawę: mam na infę zrobić stronę html w notatniku, ale nigdy w życiu nie robiłem stron, nie bawiłem się w html itede.... Chcę zrobić coś takiego: podzielić stronę pionowo (mniej więcej w proporcji 1:5 ) i po lewej zrobić spis treści, a po prawej tekst właściwy. Jak zrobić coś takiego? i jak zrobić coś takiego aby poszczególne fragmenty spisu treści były hiperłączami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 18:03, Luk Zombi napisał:

Ludzie pomożecie? TAK/N...TAK!

Otóż mam taką sprawę: mam na infę zrobić stronę html w notatniku, ale nigdy w życiu nie
robiłem stron, nie bawiłem się w html itede.... Chcę zrobić coś takiego: podzielić stronę
pionowo (mniej więcej w proporcji 1:5 ) i po lewej zrobić spis treści, a po prawej tekst
właściwy. Jak zrobić coś takiego? i jak zrobić coś takiego aby poszczególne fragmenty
spisu treści były hiperłączami?

Jeśli na informatykę to spokojnie możesz użyć ramek (praktyka niezalecana, ale zważając na poziom nauczania informatyki w polskich szkołach (-.-) możesz sobie (chyba) na takie coś pozwolić) - w kursach w przypiętym poście na pewno znajdziesz coś na ich temat ( http://www.kurshtml.boo.pl/html/wstep,ramki.html).
Hiperłącza tworzy się tak: <a href="http://link">tekst linku</a>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 19:09, Luk Zombi napisał:

Dziękuje.


Tylko nie bierz tego zbytnio do siebie, bo ramki, podobnie jak tabelki, wyszły z mody. Więc nie przyzwyczajaj się do tych metod, być może Cię to zainteresuje i będziesz chciał się dalej szkolić. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 22:07, Piterus_Von_Drackus napisał:

Hmm... Znacie jakiś bardziej "łopatologiczny" kurs tworzenia szablonów na divach? Bo
ten z kurshtml.boo.pl nie bardzo mi podszedł. miałem problemy z właściwym ustawieniem
co niektórych elementów. :/


Ja tak - metoda prób i błędów, stosowanie tym sposobem "float: left/right", "clear: left/right/both/none" itp. w CSS. Najlepsza metoda nauki IMO. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2008 o 22:07, Piterus_Von_Drackus napisał:

Hmm... Znacie jakiś bardziej "łopatologiczny" kurs tworzenia szablonów na divach? Bo
ten z kurshtml.boo.pl nie bardzo mi podszedł. miałem problemy z właściwym ustawieniem
co niektórych elementów. :/


A możesz podać konkretny problem? Układanie stron na divach w rzeczywistości jest bardzo proste, wystarczy przestawić się na trochę inny typ myślenia jak dotychczas (tj. trzeba myśleć o stronie XHTML jak o takiej matrioszce: najpierw jest duży obszar [<body>], potem dzieli się go na duże fragmenty, które z kolei dzieli się na bardziej szczegółowe kawałki aż się dojdzie do poszczególnych elementów typu <a>, <p>, <li>, <h1> itp.) i poznać pewne stałe zasady pozycjonowania jak to, że position:absolute ustawia się względem najbliższego "przodka" z ustawionym position:relative itp.

Daj mi znać na jakimś privie - jeśli problem, z którym występujesz dotyczy tego co myślę to mogę pomóc "z urzędu" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem - stworzyłem menu oparte tabelach. Na dysku wygląda wszystko tak jak powinno, ale po wrzuceniu na serwer pokazują się tylko rogi...

Oto kod:

CSS:

table.klasa1 {
width: 300px;
margin-left: -315px;
float: left;
margin-top: -5px;
}

td.klasa2a {
background-image: url("róg1.png");
width: 63px;
height: 63px;
}

td.klasa2b {
background-image: url("róg2.png");
width: 63px;
height: 63px;
}

td.klasa2c {
background-image: url("róg3.png");
width: 63px;
height: 63px;
}

td.klasa2d {
background-image: url("róg4.png");
width: 63px;
height: 63px;
}

td.klasa3a {
background-image: url("el1.png");
}

td.klasa3b {
background-image: url("el2.png");
}

td.klasa3c {
background-image: url("el3.png");
}

td.klasa3d {
background-image: url("el4.png");
}

td.klasa4 {
background-color: #D4D6DB;
}


HTML:

<table class="klasa1" cellpadding="0" cellspacing="0">
<tr>
<td class="klasa2a"></td>
<td class="klasa3a"></td>
<td class="klasa2b"></td>
</tr>
<tr>
<td class="klasa3b"></td>
<td class="klasa4">
<dl id="menu0">
<dt>Nagłówek 1</dt>
<dd>Element 1.1</dd>
<dd>Element 1.2</dd>
<dd>Element 1.3</dd>
<dt>Nagłówek 2</dt>
<dd>Element 2.1</dd>
<dd>Element 2.2</dd>
<dd>Element 2.3</dd>
<dt>Nagłówek 3</dt>
<dd>Element 3.1</dd>
<dd>Element 3.2</dd>
<dd>Element 3.3</dd>
</dl>
<script type="text/javascript">
// <![CDATA[
new Menu(''menu0'', '''', false, true, -1, -1, -1, -1, true);
// ]]>
</script>
</td>
<td class="klasa3c"></td>
</tr>
<tr>
<td class="klasa2c"></td>
<td class="klasa3d"></td>
<td class="klasa2d"></td>
</tr>
</table>


HELP!

20081130143551

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 14:38, DJ Danielus napisał:

Mam problem - stworzyłem menu oparte tabelach. Na dysku wygląda wszystko tak jak powinno,
ale po wrzuceniu na serwer pokazują się tylko rogi...


Na pierwszy rzut oka brakuje na serwerze plików: el1.png, el2.png, el3.png, el4.png, ewentualnie są one minimalnie inaczej nazwane, np. El1.png. Wielkość znaków ma znaczenie na serwerach Uniksowych w przeciwieństwie do Windowsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 15:48, Vilmar napisał:

Na pierwszy rzut oka brakuje na serwerze plików: el1.png, el2.png, el3.png, el4.png,
ewentualnie są one minimalnie inaczej nazwane, np. El1.png. Wielkość znaków ma znaczenie
na serwerach Uniksowych w przeciwieństwie do Windowsa.

No to prawdopodobnie 1 problem z głowy, dzięki!
Tylko teraz co z kolorami? :/

td.klasa4 {
background-color: #D4D6DB;
}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 18:20, DJ Danielus napisał:

Miejsce, w którym powinien się znajdować (klasa4, komórka środkowa) się nie pokazuje,
tj. miejsce jest, ale koloru nie ma :/


Jak dla mnie wszystko jest ok - także na obrazku, który dałeś (ten kolor to taki jasnoszary).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 20:00, Vilmar napisał:

Jak dla mnie wszystko jest ok - także na obrazku, który dałeś (ten kolor to taki jasnoszary).

Nie wiem co z tym było (kolor miał być trochę inny), ale po wyczyszczeniu ciasteczek (oraz uprzednim wgraniu na serwer poprawionego pliku CSS) wszystko wróciło do normy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 20:03, DJ Danielus napisał:

Nie wiem co z tym było (kolor miał być trochę inny), ale po wyczyszczeniu ciasteczek
(oraz uprzednim wgraniu na serwer poprawionego pliku CSS) wszystko wróciło do normy :)


Być może nie odświeżył Ci się CSS za pierwszym razem. Na przyszłość jeśli chcesz mieć pewność, że Twój kod HTML korzysta z najnowszych dostępnych plików (JS, CSS, obrazki) wciśnij Ctrl+F5 (wymuszone odświeżenie). Ciasteczka nie mają z tym nic wspólnego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2008 o 20:38, Vilmar napisał:

Być może nie odświeżył Ci się CSS za pierwszym razem. Na przyszłość jeśli chcesz mieć
pewność, że Twój kod HTML korzysta z najnowszych dostępnych plików (JS, CSS, obrazki)
wciśnij Ctrl+F5 (wymuszone odświeżenie). Ciasteczka nie mają z tym nic wspólnego :)

Zapewne masz rację :) Zanotuję i zapamiętam! Dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy da się ustawić przekierowanie html (ten kod) : <META HTTP-EQUIV=Refresh CONTENT="0; URL=adres nowej strony"> , żeby działało wtedy, kiedy jest określony adres html strony, na której się on znajduje (i np. przy zmianie tego adresu kod nie działa) , ew. czy da się ustawić tak, by po powrocie na stronę, z której zostałem przekierowany nie zostanę ponownie przekierowany?

Mam nadzieję, że jasno opisałem mój problem :)

Pozdrawiam, M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować