Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Dnia 20.09.2010 o 15:11, Xantus napisał:

- 2 zapytania SQL (wtedy 2 razy musi przelecieć po wynikach)
SELECT COUNT(*) FROM osoby WHERE cośtam
SELECT * FROM osoby WHERE cośtam LIMIT 50


Zdecydowanie dwa zapytania SQL. Z tego co wiem, nie wymyślono jeszcze bardziej wydajnej wersji (choć istnieje zamiennik w postaci jednego zapytania, to jest on wolniejszy). Zamiast (*) możesz użyć (1) - nie wpłynie to w żaden sposób na wyniki, a może zadziałać nieco szybciej w określonych sytuacjach.

Jest jeszcze jedna opcja, jeżeli liczby wszystkich wierszy używasz TYLKO do linka "pokaż następnych 50 wyników" (tj. nie ma stronicowania, podawanej ogólnej liczby użytkowników itd.) - wyciągnięcie 51 wierszy. I wtedy warunek: "jeżeli istnieje wiersz 51 wyświetl link «pokaż następnych 50 wyników»". Oczywiście ostatniego wiersza nie wyświetlasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siema,

Mamy skrypt który zapisuje zrzut bazydo pliku na serwerze gdzie nie ma phpmyadmi
tabele na tym serwerze mają kodowanie latin1_swedish_ci

2. kiedy importujemy taki pliczek do serwera na którym jest phpmyadmin , polskie znaczki się sypią

próbowałem konwersje za pomocą iconv i ob_iconv_handler , ale odrazu w pliku pojawiały się krzaczki

próbowałem z "set_names"

przy próbie load pliku jako windows-1250/utf-8/iso-8859-2 z phpmyadmina też są krzaczki


Zatem w jaki sposób można by rozwiązać ten problem w php ?

czy jest do rozwiązania , by pliki generowane przez skrypt , po insercie do bazy nie miały krzaczków ?


Z góry dziękuje za wskazówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zainstalować phpMyAdmina? ;) Przecież to tylko zbiór skryptów php, uprawnienia do wgrywania nowych plików masz, dostęp do bazy oczywiście też. Więcej nie trzeba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2010 o 22:15, Marrbacca napisał:

A nie możesz zainstalować phpMyAdmina? ;) Przecież to tylko zbiór skryptów php, uprawnienia
do wgrywania nowych plików masz, dostęp do bazy oczywiście też. Więcej nie trzeba ;)



można i tak , ale skoro powstał problem , to chciałbym rozgryźć jak go ujarzmić , być może w przyszłości się przyda wiedza jak rozgryźć problem kodowania w php :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robię pierwszą prostą stronkę która pójdzie w świat i mam pewien problem, mianowicie w jaki sposób wyśrodkować pionowo obrazek albo tekst, polecenie <center> nie działa, a na divach wyśrodkowuje owszem wszystko ładnie, ale nie w pionie.
Szukałem na to kodów, znalazłem wiele rożnych ale żaden nie działał.
Proszę o możliwą pomoc i wyrozumiałość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 14:36, KrzyniuBDG napisał:

Robię pierwszą prostą stronkę która pójdzie w świat i mam pewien problem, mianowicie
w jaki sposób wyśrodkować pionowo obrazek albo tekst, polecenie <center> nie działa,
a na divach wyśrodkowuje owszem wszystko ładnie, ale nie w pionie.
Szukałem na to kodów, znalazłem wiele rożnych ale żaden nie działał.
Proszę o możliwą pomoc i wyrozumiałość.


Ja nie wiem jak to zrobić w html bo stosuje style css i też ci radzę bo tam jest to dużo prostrze.
float wyśrodkowuje w poziomie ale wtedy najlepiej nadać tą wartośc wszystkim divom bądźinnym sąsiadującym elementom.A w pionie vertical-align.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 15:20, benq20 napisał:

Ja nie wiem jak to zrobić w html bo stosuje style css i też ci radzę bo tam jest to dużo
prostrze.
float wyśrodkowuje w poziomie ale wtedy najlepiej nadać tą wartośc wszystkim divom bądźinnym
sąsiadującym elementom.A w pionie vertical-align.


tylko ze ze stylami zbytnio nie miałem kontaktów także trudno mi ogarnąć, możesz dokładnie mnie jwiecej co jak w kodzie zrobić napisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to proste jest najpierw dajesz w nagłówku
<link rel="Stylesheet" type="text/css" href="styl.css" /> oczywiście styl.css to nazwa osobnego pliku z rozszerzeniem .css które podajesz podczas zapisywania go.I pamiętaj by najlepiej znajdował się w tym samym folderze co plik .html.

Potem robisz np. div i odwołujesz się do niego w pliku css div {} w znacznikch wpisujesz komendy css.
Wszystkie komendy są na stronie www.kurshtml.boo.pl troche poczytaj.Krótka lekturka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 15:58, benq20 napisał:

No to proste jest najpierw dajesz w nagłówku
<link rel="Stylesheet" type="text/css" href="styl.css" /> oczywiście styl.css to
nazwa osobnego pliku z rozszerzeniem .css które podajesz podczas zapisywania go.I pamiętaj
by najlepiej znajdował się w tym samym folderze co plik .html.

Potem robisz np. div i odwołujesz się do niego w pliku css div {} w znacznikch wpisujesz
komendy css.
Wszystkie komendy są na stronie www.kurshtml.boo.pl troche poczytaj.Krótka lekturka:)

Właśnie z tej strony się uczyłem, ale jak już wspominałem nie koniecznie korzystałem ze stylów i nie specjalnie rozumiem co ma zawierać ten plik z rozszerzeniem css i jak to mi z wyśrodkowaniem pionowym ma pomóc.

W skrócie nie mam zielonego pojęcia z czym css się je, a z poradnika" boo" przy dobrych wiatrach rozumiem w tym dziale co drugie słowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.09.2010 o 22:49, Jan_Czarny napisał:

można i tak , ale skoro powstał problem , to chciałbym rozgryźć jak go ujarzmić , być
może w przyszłości się przyda wiedza jak rozgryźć problem kodowania w php :)

Osobiście nie jestem zwolennikiem wynajdywania koła od początku. Chyba, że wiem że potrafię to koło zrobić lepiej :P. Ale oczywiście, można próbować samemu z tym że w tym nie pomogę, bo nie bardzo poza pracą mi się chce :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 17:02, KrzyniuBDG napisał:

nie koniecznie korzystałem ze stylów i nie specjalnie rozumiem co ma zawierać ten plik z rozszerzeniem css

Chyba tak najprościej ujmując w .CSS charakteryzujesz elementy jakich użyłeś w kodzie HTML czy PHP np. tworzysz element blokowy div, a w oddzielnym(niekoniecznie, ale tak jest najwygodniej chyba) pliku .CSS charakteryzujesz jaki ma mieć rozmiar, położenie, tło itd..
Jeśli chodzi o to wyrównanie, to opisz co chcesz wyrównać i do czego :) Pracujesz na elementach blokowych, tabelach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 15:20, benq20 napisał:

float wyśrodkowuje w poziomie ale wtedy najlepiej nadać tą wartośc wszystkim divom bądźinnym
sąsiadującym elementom.A w pionie vertical-align.


...? Od kiedy to float służy do wyśrodkowywania? :) Float generalnie nadaje elementowii wartość liniową i tworzy "opływanie" wokół danego elementu.

Co do vertical-align -> tu się zgadzam. Nadmienię jednak, że od <center> lepiej jest używać text-align: center na rodzicu i margin: 0 auto; (0 niekoniecznie, istotne jest auto) na elemencie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 00:04, eNcore napisał:

Chyba tak najprościej ujmując w .CSS charakteryzujesz elementy jakich użyłeś w kodzie
HTML czy PHP np. tworzysz element blokowy div, a w oddzielnym(niekoniecznie, ale tak
jest najwygodniej chyba) pliku .CSS charakteryzujesz jaki ma mieć rozmiar, położenie,
tło itd..
Jeśli chodzi o to wyrównanie, to opisz co chcesz wyrównać i do czego :) Pracujesz na
elementach blokowych, tabelach ?

Czyli w ów pliku po prostu daje kod html określający preferencje tekstu/obrazka?
Przepraszam, za kompletne nie ogarniecie, ale nawet mi trudno powiedzieć na jakich elementach pracuje, ale chyba są to bloki (robiłem lay strony graficznie, następnie ciety na plastry w photoshopie).

Co do wyśrodkowania zamieszczam grafikę. Pierwszy obraz to strona sama w sobie jako lay całościowo, na 2 po podłączeniu już do treści pod napisem sprawdź okładka płyty chciałbym by w pionie była wyśrodkowana i na 3 zdjęciu jest ta belka dolna z copyright i z nią problem jest taki, że się przewija jeśli zaznaczymy tekst tak jak na obrazku.

20100925112116

20100925112141

20100925112229

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2010 o 11:22, KrzyniuBDG napisał:

Czyli w ów pliku po prostu daje kod html określający preferencje tekstu/obrazka?

Powiedzmy, że blisko. Pokaże może na przykładzie. W HTML''u tworzysz taki element blokowy:
<div id="box">
//tutaj wklepujesz zawartość naszego "pudełka"
</div>

W pliku .CSS charakteryzujesz np.
#box {
float: left //ewentualnie right - zależy od potrzeb :) jest to pudełko "pływające" i jak słusznie zauważył Choinix nie można dać wartości center. Coś takiego dla float''a nie ma sensu.
Margin: 10 5 0 5
}

i tak dalej opisujesz...

Dnia 25.09.2010 o 11:22, KrzyniuBDG napisał:

Co do wyśrodkowania zamieszczam grafikę. Pierwszy obraz to strona sama w sobie jako lay
całościowo, na 2 po podłączeniu już do treści pod napisem sprawdź okładka płyty
chciałbym by w pionie była wyśrodkowana


Widzę, że na siłę chcesz to wyśrodkować, ale trochę Ci nie wychodzi :) Nie łatwiej więc, skoro masz tło o stałej szerokości (przynajmniej tak to na obrazkach wygląda), wziąć kalkulator do ręki (jeśli liczenie w pamięci zawodzi :)) i policzyć margines top i bottom i ustawić później te wartości ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 22:32, Marrbacca napisał:

> można i tak , ale skoro powstał problem , to chciałbym rozgryźć jak go ujarzmić
, być
> może w przyszłości się przyda wiedza jak rozgryźć problem kodowania w php :)
>
Osobiście nie jestem zwolennikiem wynajdywania koła od początku. Chyba, że wiem że potrafię
to koło zrobić lepiej :P. Ale oczywiście, można próbować samemu z tym że w tym nie pomogę,
bo nie bardzo poza pracą mi się chce :P


Może uda się stworzyć lepsze koło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.09.2010 o 22:32, Marrbacca napisał:

> można i tak , ale skoro powstał problem , to chciałbym rozgryźć jak go ujarzmić
, być
> może w przyszłości się przyda wiedza jak rozgryźć problem kodowania w php :)
>
Osobiście nie jestem zwolennikiem wynajdywania koła od początku. Chyba, że wiem że potrafię
to koło zrobić lepiej :P. Ale oczywiście, można próbować samemu z tym że w tym nie pomogę,
bo nie bardzo poza pracą mi się chce :P



// rozwiązanie była to proste , że aż śmieszne

tylko ciekawe czemu

iconv_set_encoding("internal_encoding","ISO-8859-1");
iconv_set_encoding("output_encoding","UTF-8//TRANSLIT");
ob_start("ob_iconv_handler");

to nie dawało rady ...

a to dawało

Echo iconv(''ISO-8859-1'', ''UTF-8//TRANSLIT'', $sql[''insert'']);

hmm ciekawe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie w sumie aż trzy:
1.Czy można stosować PHP oraz javascript na jednej stronie?
2.Czy mozna stosować PHP i CSS w pliku zewnętrznym stylów dodawanym deklaracją w sekcji head?
3.Jak zrobić w PHP aby po wypełnieniu przez kogoś formularza przesłać dane w sensie (same odpowiedzi wystarczą) do pliku może być to np. txt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2010 o 15:48, benq20 napisał:

Witam mam pytanie w sumie aż trzy:
1.Czy można stosować PHP oraz javascript na jednej stronie?

Można.

Dnia 02.10.2010 o 15:48, benq20 napisał:

2.Czy mozna stosować PHP i CSS w pliku zewnętrznym stylów dodawanym deklaracją w sekcji
head?

CSS prawie zawsze stosuje się za pomocą osobnego pliku. W przypadku PHP - niekoniecznie. Użytkownicy i tak nie widzą kodu PHP, widzą tylko efekty jego działania. Zasadniczo ma to sens tylko przy dzieleniu skryptu na mniejsze fragmenty/ładowaniu niektórych elementów np. loginów i haseł poprzez odrębny plik niedostępny dla typowego internauty.

Dnia 02.10.2010 o 15:48, benq20 napisał:

3.Jak zrobić w PHP aby po wypełnieniu przez kogoś formularza przesłać dane w sensie (same
odpowiedzi wystarczą) do pliku może być to np. txt?

Odradzam txt, zwłaszcza na popularniejszej stronie - w danej chwili tylko jedna osoba może przesyłać do niego dane. A całkiem prawdopodobne jest że przynajmniej kilka naraz będzie to robić. W praktyce w tym celu używa się zazwyczaj bazy MySQL. Wbrew pozorom to nic trudnego, wystarczy założyć bazę na serwerze (poradników w internecie nie brakuje), stworzyć odpowiednie kolumny i tyle.

Przykładowy, dość prosty formularz może wyglądać tak:
<form action="zapis.php" method="post">
<table border="0">
<tbody><tr><td>Imie</td><td><input name="imie" maxlength="15" size="13" type="text"></td></tr>
<tr><td>Nazwisko</td><td><input name="nazwisko" maxlength="15" size="13" type="text"></td></tr>
<tr><td>Nr kontaktowy</td><td><input name="nr" maxlength="15" size="13" type="text"></td></tr>
<tr><td colspan="2"><input value="wyslij" type="submit"></td></tr>
</tbody></table>

Działa to tak, że po wpisaniu danych do formularza i kliknięciu na wyślij, uruchomi się skrypt zapis.php.

A sam zapis.php wygląda np. tak:
<html>
<head>
<title></title>
</head>
<body>
<?php
$imie=$_POST[''imie''];
$nazwisko=$_POST[''nazwisko''];
$numer=$_POST[''nr''];
if(!$imie || !$nazwisko || !$numer){
echo "Nie podano wszystkich potrzebnych danych. <br/> Wroc do poprzedniej strony
i sprobuj ponownie.";
exit;
}
if(!get_magic_quotes_gpc()){
$imie=addslashes($imie);
$nazwisko=addslashes($nazwisko);
$numer=addslashes($numer);
}

@ $db = new mysqli(''adres_bazy_danych'', login_uzytkownika_bazy'', ''haslo_uzytkownika_bazy'', ''uzywana_baza_danych'');

if (mysqli_connect_errno()){
echo "Błąd: Polaczenie z baza danych nie powiodlo sie. Sprobuj jeszcze raz pozniej.";
exit;
}

$zapytanie = "insert into nazwa_kolumny values(NULL,''".$imie."'', ''".$nazwisko."'', ''".$numer."'')";
$wynik= $db->query($zapytanie);
if ($wynik){
echo "Twoje zgloszenie zostalo dodane.";
} else {
echo "Wystapil blad. Sprobuj pozniej.";
}

$db->close();
?>
</body>
</html>

W praktyce ten kod działałby nawet bez niektórych linii np. addslashes i get_magic_quotes, ale w takim wypadku narażałbyś się na spore ryzyko włamania. W profesjonalnych rozwiązaniach korzysta się też z osobnego pliku w którym przechowywane są adres bazy, login i hasło, ale skrypt jaki tutaj załączyłem, także nie pozwoli tak po prostu "podejrzeć" tych danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie sprawdzoną i rzetelną stronkę z dobrymi komponentami do stron WWW (mogą być płatne ale z rozsądkiem).
Dotychczas korzystałem ze strony 70.pl ale chyba coś im szwankuje i mają zamiar się zwinąć.
Najbardziej zależy mi na licznikach odwiedzin (zliczający w kolejnych dniach, dobowy, ilość odwiedzających aktualnie) oraz aby te liczniki podawały tylko odwiedziny w układzie 1 adres IP w ciągu doby liczony jest 1 raz.

Szukałem wyszukiwarką stronek z komponentami ale zwykle wyskakiwały mi z jakimiś duperelami oraz nie chciałbym pobierać komponentów od kogoś niesprawdzonego (zbyt duże ryzyko).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o statystyki, to chyba najlepiej zainteresować się Google Analytics. Masz tam tyle opcji, że na najbliższe kilka tygodni będziesz miał zajęcie jeśli będziesz chciał je wszystkie poznać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować