Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Mam pytanko. Jestem prawie kompletnie zielony w dziedzinie webmasteringu (prawie, bo z racji prznaleznosci do klasy TI troche liznelismy HTML4 i PHP, ale tylko troche) i chciałbym w to wejść, ale kompletnie nie wiem, od czego zacząć - HTML4? XHTML? (x)HTML5? PHP? Troche się też motam w tym, że w ramach projektu każdy miał zaprojektować własną stronę i najlepiej wychodziły one przez programy kompletnie nie wymagające żadnej wiedzy tych języków (aligator, najlepszy projekt był tworzony za pomocą jakiegoś programu na X), więc trochę powiętpiewam w sens uczenia się tychże języków, skoro da się lepiej zrobić bez nich. Jakieś porady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz od HTML (4 albo 5 - lepiej od 5 bo kursy będą nowsze, ale tam dużych różnic nie ma. Jak masz już blade pojęcie o temacie (w zasadzie starczy na to 1 dzień), to czytasz o co chodzi z tym XHTML (na wytłumaczenie trzeba mniej niż pół strony tekstu).
Potem bierzesz się za CSS. Tu sprawa trochę się komplikuje, ale to zależy co chcesz bardziej robić - frontend (czyli to co widzi użytkownik) czy backend (zaplecze). Do pierwszego potrzebujesz sporo CSS i potem JavaScript. Do drugiego starczą podstawy CSS i PHP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, skoro tak przedstawiasz sprawe, to wole już podejść do sprawy jako obsługa fronta, bo jakby co przejście na backend nie będzie tak bolesne, jakbym miał to robić w drugą stronę. Co do HTML5->XHTML, blade pojęcie to ja mam (mordowanie sie z tym przez pare godzin w notatniku, geh), a akurat znalazłem w domu książkę o XHTML ("Wprowadzenie do XHTML" John'a Cowell'a, dobre to?), to chyba odrazu na to się przerzucę. Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2012 o 00:51, Volvox napisał:

Zaczynasz od HTML (4 albo 5 - lepiej od 5 bo kursy będą nowsze, ale tam dużych różnic
nie ma. Jak masz już blade pojęcie o temacie (w zasadzie starczy na to 1 dzień), to czytasz
o co chodzi z tym XHTML (na wytłumaczenie trzeba mniej niż pół strony tekstu).


Volvi - jeśli zejść nieco niżej na poziom szczegółowości to niektóre różnice między HTML4 a 5 można by było nazwać rewolucyjnymi, więc nie można pisać, że "dużych różnic nie ma". Tak samo jest w przypadku CSS2 i 3. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nie wszystkie popularnie używane przeglądarki w pełni (lub w ogóle) wspierają HTML5 i CSS3, dlatego warto być świadomym różnic i warto o tym pamiętać. Jeżeli chodzi o XHTML, to ze smutkiem stwierdzam, że wygląda na to że przegrywa on walkę z HTML i może się okazać ślepą uliczką.

Dnia 15.11.2012 o 00:51, Volvox napisał:

Potem bierzesz się za CSS. Tu sprawa trochę się komplikuje, ale to zależy co chcesz bardziej
robić - frontend (czyli to co widzi użytkownik) czy backend (zaplecze). Do pierwszego
potrzebujesz sporo CSS i potem JavaScript. Do drugiego starczą podstawy CSS i PHP.


Z tym się zgadzam.

@Buhahahahaha: jeżeli chcesz się zająć webmasteringiem na poważnie, to odinstaluj i zapomnij o wszelkich graficznych edytorach stron - dopuszczalne jest wyłącznie ręczne klepanie każdej linijki kodu HTML :) Edytory kodu to inna para kaloszy - ze swojej strony polecam Notepad++ (prosty, ale powinien wystarczyć na początek) lub Netbeans (bardziej rozbudowany).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2012 o 05:41, Vilmar napisał:

@Buhahahahaha: jeżeli chcesz się zająć webmasteringiem na poważnie, to odinstaluj
i zapomnij o wszelkich graficznych edytorach stron - dopuszczalne jest wyłącznie ręczne
klepanie każdej linijki kodu HTML :) Edytory kodu to inna para kaloszy - ze swojej strony
polecam Notepad++ (prosty, ale powinien wystarczyć na początek) lub Netbeans (bardziej
rozbudowany).


A co powiesz o Dreamweaver? Bardzo przyjemny edytor dla osób bawiących się w webmasterke.

PS. Nigdy w tym programie nie umiałem stworzyć strony korzystając tylko i wyłącznie z trybu WYSIWYG. Zawsze musiałem szkielet strony wklepywać samodzielnie. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2012 o 14:38, Piterus_Von_Drackus napisał:

A co powiesz o Dreamweaver? Bardzo przyjemny edytor dla osób bawiących się w webmasterke.


Dla webdesignerów - może. Dla webmasterów - myślę że nie. Ale przyznaję że nie znam najnowszych wersji tego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam gotowego rozwiązania, a jedynie porady. Jaki rodzaj skrytpu użyć do wyświetlenia prostej galerii zdjęć, w taki sposob, by wszystkie przeglądarki wyświetliły to dobrze i "ładnie" :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie polecacie edytory do HTML5/CSS3? Chodzi mi głównie o kolorowanie znaczników, zaznaczanie jakiś błędnych składni itp. W szkole robiliśmy na KEDzie, ale chyba nie obsługuje on tych formatów ze względu na to, że ostatnia aktualizacja była w 2006. Sporo dobrego czytałem o Aptana Studio, ale niestety to jest chyba na 64-bitowe Mac OS X

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 00:50, Buhahahahaha napisał:

Jakie polecacie edytory do HTML5/CSS3? Chodzi mi głównie o kolorowanie znaczników, zaznaczanie
jakiś błędnych składni itp. W szkole robiliśmy na KEDzie, ale chyba nie obsługuje on
tych formatów ze względu na to, że ostatnia aktualizacja była w 2006. Sporo dobrego czytałem
o Aptana Studio, ale niestety to jest chyba na 64-bitowe Mac OS X

phpstorm - płatny i najlepszy z jakim miałem przyjemność pracować.
aptana - free najlepszy z darmowych.
i standard, notepad++ też free bardzo dobry edytor którego polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 00:50, Buhahahahaha napisał:

o Aptana Studio, ale niestety to jest chyba na 64-bitowe Mac OS X


Aptana jest napisana w Javie więc jest dostępna na wszystkie systemy (czyli także na 32 bitowego Windowsa).

Z innych edytorów jest też Netbeans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.11.2012 o 20:21, Dregorio napisał:

Chciałbym sie dowiedzieć, w czym mam pisać odtwarzacz dla radia na stronę? Może ktoś
juz coś takiego robił i ma porady?


Pewnie do tego czasu już to odkryłeś, ale można zrobić odtwarzacz w HTML5 bardzo szybko i łatwo (w zasadzie sam się dodaje). Jak chcesz własny (np. działający na starszych przeglądarkach), no to musisz użyć flasha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 11:02, Volvox napisał:

Robił ktoś kiedyś mailing? Jakieś sprawdzone techniki ktoś by miał? Rozpadają mi się
cały układ ciągle.


Jest chyba tylko jedna sprawdzona i pewna metoda, która jest jednocześnie złem wcielonym - tabelki. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.12.2012 o 11:07, rob006 napisał:

Jest chyba tylko jedna sprawdzona i pewna metoda, która jest jednocześnie złem wcielonym - tabelki. :)


Ech, kiepski ze mnei webmaster, bo nawet layout z tabelek sklecic nie potrafię.
Nawet taka prosta tabelka wyswietla mi sie inaczej pod każdą przeglądarką i pod każdą źle (FF najgorzej):
<table border="0" cellspacing="0" cellpadding="0" style="width:590px; background-color:#09131d">
<tr>
<td colspan="5" style="width:590px; height:105px"></td>
</tr>
<tr>
<td style="width:32px; height:107px;"></td>
<td colspan="2" style="width:259px; height:107px;" ></td>
<td colspan="2" style="width:299px; height:107px;"></td>
</tr>
<tr>
<td colspan="5" style="width:590px; height:25px"></td>
</tr>
<tr>
<td colspan="2" style="width:164px; height:88px"></td>
<td colspan="2" style="width:368px; height:88px"></td>
<td style="width:58px; height:88px"></td>
</tr>
</table>
Zerknie ktoś i podrzuci pomysł co nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tabelka to tabelka - nie możesz w jednym wierszu dać jednej kolumny, w innych np 3. Jeśli chcesz robić takie cuda musisz to robić tak jak w exelu - tworzysz maksymalną potrzebną liczbę kolumn i później łączysz komórki tam gdzie chcesz mieć tych kolumn mniej.
Więcej informacji: http://www.kurshtml.edu.pl/html/laczenie_komorek,tabele.html
Klikalny generator: http://html-tables.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2012 o 13:54, rob006 napisał:

Tabelka to tabelka - nie możesz w jednym wierszu dać jednej kolumny, w innych np 3.


Moment, ale przecież Volvox dobrze zrobił - colspan dokładnie do tego służy. Chyba że użyłeś skrótu myślowego, którego nie rozumiem :)

@Volvox, może zawartość komórek Ci rozjeżdża układ? Czy problem jest już widoczny przy pustej tabeli? Możesz spróbować zastosować "table-layout: fixed" w stylu tabeli, albo dodać pierwszy wiersz ze wszystkimi kolumnami (to chyba coś, co sugeruje rob006), w których podasz pożądane szerokości.
No i staraj się nie wpisywać wartości dla szerokości i wysokości tam, gdzie to jest zbędne (np. w drugiej kolumnie w tym samym wierszu nie ma potrzeby powtarzać "height") - zaoszczędzisz sobie bólu głowy przy edycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to coś mnie zamroczyło, i nie zauważyłem tego coolspan :P - zwróciłem uwagę, że wszystkie komórki mają poustawiane na sztywno szerokości i ewidentnie coś mi nie grało. IMO szerokości są przekombinowane, w takim wypadku nie bawiłbym się w łączenie komórek, tylko zaczął zagnieżdżać tabelki - jedna główna tabelka z jedną komórką na wiersz, a w komórkach tabelki z jednym wierszem i potrzebną ilością kolumn - taka struktura jest bardziej elastyczna, bo można zmieniać szerokości komórek w jednym wierszu niezależnie od reszty struktury.
Ale ogólnie tabelki to ciężka sprawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja odrobinę nie na temat, ale strasznie mnie pewna kwestia nurtuje.

Istnieje może relatywnie prosta opcja, aby skopiować zawartość strony internetowej na dysk, razem z tym, co znajduje się w odnośnikach itd.? Ew. czy ktoś mógłby to sprawnie zrobić? Chcę sobie wrzucić całkiem sporo elementów ze słownika, ale ta klikanina mnie zabije :|.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować