Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Dnia 29.05.2013 o 18:40, Jan_Czarny napisał:

Z jednej strony frameworki przyszpieszają pracę, ale jeśli potem się okaże. Że jest w
nim błąd to masowo można łapać strony.

Warto się chyba nauczyć programować porządnie samemu :)


1. Potrafisz wymienić jakiś błąd z któregoś popularniejszego frameworka PHP z ostatniego roku (tj 2013)?
2. Naprawdę wierzysz, że jako jednostka jesteś w stanie napisać bardziej niezawodny kod, niż framework napisany przez grupę doświadczonych programistów i przetestowany przez tysiące innych programistów, którzy z niego korzystali?
3. Porządnie programować zawsze warto się nauczyć i frameworki nie maja tu nic do rzeczy. A jeśli już, to tylko to ułatwiają, bo pokazują sprawdzone wzorce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 19:05, rob006 napisał:

1. Potrafisz wymienić jakiś błąd z któregoś popularniejszego frameworka PHP z ostatniego
roku (tj 2013)?
2. Naprawdę wierzysz, że jako jednostka jesteś w stanie napisać bardziej niezawodny kod,
niż framework napisany przez grupę doświadczonych programistów i przetestowany przez
tysiące innych programistów, którzy z niego korzystali?
3. Porządnie programować zawsze warto się nauczyć i frameworki nie maja tu nic do rzeczy.
A jeśli już, to tylko to ułatwiają, bo pokazują sprawdzone wzorce.


1. Nie, ponieważ nie śledze ich. Ale jak każde rozwiązanie kiedyś zawsze w nim będzie błąd.
//Tak samo w autorskich skryptach może być błąd. Autorski skrypt zazwyczaj ma kilka instacji. A popularny framework w mln.

//Można też dyskutować nad tym, czy w frameworku łatwiej znaleźć błąd czy w autorskim. (dośc skomplikowana analiza problemu)


2. Czy jednostka -> bardziej myśle o wariancie dedykowanych zadań.
Po co mi kombajn do koszenia pola 10m na 10m.

Nie zawsze warto iśc za stadem :)


3. Czy nie mają? Temat dośc dyskusyjny. Zakładając, że były by generatory zapytań automatyczna ochrona przed SQLI itp. Xss.

To uw osoba kiedy by została bez frameworka, a nie dokształciła się dodatkowo. Mogła by zrobić podatny kod.

Aczkolwiek to tylko teoria. A z teoriami bywa jak bywa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 19:14, Jan_Czarny napisał:

2. Czy jednostka -> bardziej myśle o wariancie dedykowanych zadań.
Po co mi kombajn do koszenia pola 10m na 10m.
Nie zawsze warto iśc za stadem :)

Osoby z twoim podejściem są niestety zmorą webdeveloperów, którzy dostają za zadanie rozwijanie/poprawianie systemu po programiście, który uskuteczniał w nim swoją radosną twórczość.
Poza tym frameworki nie są tożsame z kombajnami - ich głównym zadaniem jest tak naprawdę standaryzacja kodu i narzucenie pewnych konwencji. Łatwiej później przejąć/rozwijać projekt i nie trzeba się domyślać co poeta miał na myśli.

Dnia 29.05.2013 o 19:14, Jan_Czarny napisał:

3. Czy nie mają? Temat dośc dyskusyjny. Zakładając, że były by generatory zapytań automatyczna
ochrona przed SQLI itp. Xss.
To uw osoba kiedy by została bez frameworka, a nie dokształciła się dodatkowo. Mogła
by zrobić podatny kod.

Osoba, która nie korzysta z frameworka i nie dokształci się na temat SQLI i XSS, na pewno stworzy podatny kod. Mało tego, napisze go gorzej i dłużej, niż z wykorzystaniem frameworka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 19:25, rob006 napisał:

> 2. Czy jednostka -> bardziej myślę o wariancie dedykowanych zadań.
> Po co mi kombajn do koszenia pola 10m na 10m.
> Nie zawsze warto iść za stadem :)

Dnia 29.05.2013 o 19:25, rob006 napisał:

Osoby z twoim podejściem są niestety zmorą webdeveloperów, którzy dostają za zadanie
rozwijanie/poprawianie systemu po programiście, który uskuteczniał w nim swoją radosną
twórczość.
Poza tym frameworki nie są tożsame z kombajnami - ich głównym zadaniem jest tak naprawdę
standaryzacja kodu i narzucenie pewnych konwencji. Łatwiej później przejąć/rozwijać projekt
i nie trzeba się domyślać co poeta miał na myśli.


Myślę, że źle zinterpretowałeś moją wypowiedź. Albo ja źle przekazałem informacje.


Bardziej jestem zwolennikiem tworzeniem własnych framework-ów do problemów dedykowanych z dokumentacją wraz z opisem do kodu.

//Jeśli są dobrze napisane komentarze, oraz dokumentacja to nowa osoba nie ma problemu z przejęciem projektu.

//Webdeveloper -> Dokumetacnaj i przykłady. (Oczywiście warto też myśleć o nich. Bo nie zawsze znają tak dobrze języka programowania jak programista. I tworzyć proste i przejrzyste funkcje. )


I optymalizacji kodu. (Jeśli np. klasa x jest mi niepotrzebna to poco ją wczytywać, parsować itd.)


Jeżeli korzystam tylko z 5% możliwości frameworka. to 95% rzeczy. (ulega w przypadku php bez apc/memcache - niepotrzebnej interpretacji, zajmuje jakąś cześć pamięci itd.)

Dnia 29.05.2013 o 19:25, rob006 napisał:

> 3. Czy nie mają? Temat dość dyskusyjny. Zakładając, że były by generatory zapytań
automatyczna
> ochrona przed SQLI itp. Xss.
> To uw osoba kiedy by została bez frameworka, a nie dokształciła się dodatkowo. Mogła

> by zrobić podatny kod.
Osoba, która nie korzysta z frameworka i nie dokształci się na temat SQLI i XSS, na
pewno
stworzy podatny kod. Mało tego, napisze go gorzej i dłużej, niż z wykorzystaniem
frameworka.



Myślę, że dlatego warto być osobą wolną od "technologi ułatwiania".
tzn. Że jeśli mogę to korzystam, a jeśli jest sytuacja, że technologia bardziej utrudnia niż pomaga, to tworze swój twór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 19:33, Jan_Czarny napisał:

Jeżeli korzystam tylko z 5% możliwości frameworka. to 95% rzeczy. (ulega w przypadku
php bez apc/memcache - niepotrzebnej interpretacji, zajmuje jakąś cześć pamięci itd.)

Nie, wystarczy lazy loading, wtedy ładowane jest tylko to, co jest faktycznie potrzebne. W ten sposób zawsze możesz korzystać z dobrodziejstw gotowców, bez obciążenia dla samego systemu.

Dnia 29.05.2013 o 19:33, Jan_Czarny napisał:

Myślę, że dlatego warto być osobą wolną od "technologi ułatwiania".
tzn. Że jeśli mogę to korzystam, a jeśli jest sytuacja, że technologia bardziej utrudnia
niż pomaga, to tworze swój twór.

Myślę, że żyjesz w świecie złudzeń. Im więcej sam piszesz, tym więcej to trwa, a to skutkuje tym że:
a) jesteś droższy i mniej konkurencyjny niż inni;
b) jesteś konkurencyjny, ale zarabiasz grosze, bo tracisz sporo na wynajdowanie koła na nowo;
c) łączysz dwa powyższe przypadki.

Sam, od kiedy zacząłem programować z wykorzystaniem Yii nie zauważyłem żadnych sytuacji, gdy to technologia mi coś utrudnia. Wręcz przeciwnie - nawet w sytuacjach, gdzie framweork teoretycznie nie jest szczególnie potrzebny (jakieś skrypty konsolowe uruchamiane przez crona), okazywało się że niektóre ficzery, jak np migracje, cholernie ułatwiają życie.

Ale może zacznijmy inaczej - korzystałeś kiedyś z jakiegoś frameworka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2013 o 20:00, rob006 napisał:

> Jeżeli korzystam tylko z 5% możliwości frameworka. to 95% rzeczy. (ulega w przypadku

> php bez apc/memcache - niepotrzebnej interpretacji, zajmuje jakąś cześć pamięci
itd.)
Nie, wystarczy lazy loading, wtedy ładowane jest tylko to, co jest faktycznie potrzebne.
W ten sposób zawsze możesz korzystać z dobrodziejstw gotowców, bez obciążenia dla samego
systemu.

> Myślę, że dlatego warto być osobą wolną od "technologi ułatwiania".
> tzn. Że jeśli mogę to korzystam, a jeśli jest sytuacja, że technologia bardziej
utrudnia
> niż pomaga, to tworze swój twór.
Myślę, że żyjesz w świecie złudzeń. Im więcej sam piszesz, tym więcej to trwa, a to skutkuje
tym że:
a) jesteś droższy i mniej konkurencyjny niż inni;
b) jesteś konkurencyjny, ale zarabiasz grosze, bo tracisz sporo na wynajdowanie koła
na nowo;
c) łączysz dwa powyższe przypadki.


Masz racje.
Ale mądry człowiek, jak raz wymyśli koło to potem je próbuje ulepszyć. W kolejnych projektach :)

//np. MVC w mojej skromnej opini to za mało.


//Ja bardziej podchodze do pisania frameworków, że jeśli sam zrozumie idee tego. To potem moge korzystać z dobrodziejstw innych.

//Ja jestem jeszcze z tej ery. Gdzie internet nie zawsze był, I np. trzeba była czasem napisać bez pomocy internetu. :)

Dnia 29.05.2013 o 20:00, rob006 napisał:

Sam, od kiedy zacząłem programować z wykorzystaniem Yii nie zauważyłem żadnych sytuacji,
gdy to technologia mi coś utrudnia. Wręcz przeciwnie - nawet w sytuacjach, gdzie framweork
teoretycznie nie jest szczególnie potrzebny (jakieś skrypty konsolowe uruchamiane przez
crona), okazywało się że niektóre ficzery, jak np migracje, cholernie ułatwiają życie.

Ale może zacznijmy inaczej - korzystałeś kiedyś z jakiegoś frameworka?


PHP - To Zend i Cake. (Ale to dwa lata temu+)

I jeszcze kiedyś jaka

Python - Django -> Ale też mnie zaczeło po pewnym czasie skręcać.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko, kojarzy ktoś książkę Head First HTML with CSS & XHTML? Na jakim poziomie zaawansowania się jest po przerobieniu całego kursu jeśli chodzi o znajomość HTMLa? Proszę tylko bez tekstów w stylu: "sam kurs nic nie da jeśli nie zdobędziesz doświadczenia itp". ;) Potrzebuję wpisać sobie do CV które składam na praktyki i nie jestem pewny jaki stopień zaawansowania wpisać. Czy to wciąż podstawowy czy już zaawansowany czy coś pomiędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej ppl!
Mam problem i może ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Jakimś cudem Google Analytics nie chce znaleźć mi trackera na stronie, a wsadziłem nawet dwa różne kody.

Czy ktoś mógłby napisać gdzie to dokładnie wkleić lub czy mógłby zaimplementować za mnie w kodzie strony?

Help od Google nie pomógł, Analytics nie pomógł, pomożecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tego nie da się źle zrobić. Wybierasz JEDEN z kodów i wklejasz tam gdzie każą. Wklejasz zaraz przed </head> (zamykający head). Oczywiście musi się on znaleźć na każdej stronie i oczywiście musisz podać swój kod w sekcji _gaq.push([''_setAccount'', ''UA-XXXXX-Y'']);

Później trzeba tylko chwilę poczekać. Tu możesz przeczytać o sprawdzeniu czy dobrze zrobiłeś - https://support.google.com/analytics/answer/1008083?hl=pl

PS. Umieszczenie kodu w złym miejscu nie spowoduje, że przestanie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest umieszczony zgodnie z instrukcją w kodzie (każda strona z niego korzysta).

Mimo tego pokazuje, że
"Stan: Śledzenie niezainstalowane
Data ostatniego sprawdzenia: 2013-07-06 04:47:44 PDT
"

Cóż, może poczekam jeszcze do następnego skanu...

<edit>
Kod skopiowany ze strony trackera mojej strony.

20130706134901

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2013 o 13:50, Sigu napisał:

Jest umieszczony zgodnie z instrukcją w kodzie (każda strona z niego korzysta).


Kurcze, wygląda dobrze, nie wiem co jest nie tak.
Z tego co widzę, to jest ten nowy kod, który jest w fazie beta jeszcze i z tego co wiem, wyniki będą się jakoś inaczej pokazywać. Może patrzysz na złą stronę? (od poprzedniego kodu?)

Możesz spróbować wymienić na ten:
<script type="text/javascript">

var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push([''_setAccount'', ''UA-XXXXX-X'']);
_gaq.push([''_trackPageview'']);

(function() {
var ga = document.createElement(''script''); ga.type = ''text/javascript''; ga.async = true;
ga.src = (''https:'' == document.location.protocol ? ''https://ssl'' : ''http://www'') + ''.google-analytics.com/ga.js'';
var s = document.getElementsByTagName(''script'')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();

</script>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już działa. Widocznie była potrzebna doba na rozpoczęcie śledzenia. Teraz jeszcze trzeba sprawić, żeby ostrzeżenie o cookie działało i będzie wspaniale :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znowu potrzebuję pomocy. Analytics mi działał przez jakiś czas, a potem chyba przestał. Status trackera jest odpowiedni, ale Analytics wydaje się nie zbierać danych.
Pierwsza grafika pokazuje ilość odsłon na GA, druga tą samą statystykę na Bloggerze. Dlaczego tak się dzieje?

20130714003258

20130714003301

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To są statystyki odsłon, czy unikalnych użytkowników? Jak Blogger zbiera dane do tych statystyk? Jeśli z logów serwera, to uwzględnia również ruch generowany przez boty - GA tego nie robi.

Co do GA - masz błędy JavaScript na stronie, pewnie skrypt przez to nie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To są statystyki odsłon w obydwu przypadkach. Ja niestety nie znam CSS i nie mogę sprawdzić jak cała strona działa od strony kodu, a mój kolega-profesjonalista jest zbyt zajęty projektami, za które ktoś mu płaci :/

Niestety chyba z tego powodu ocena strony wypada tragicznie.
http://nibbler.silktide.com/reports/pixelophobia.blogspot.com

Masz jakieś rady? Są jakieś programiki/strony optymalizujące i naprawiające kod, czy muszę zainwestować pieniądze w domenę, szablon i profesjonalistę?

~
Nie wiem tylko dlaczego dostałem badge "Apple Pie". Ja niemalże nie piszę o Apple''u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2013 o 13:57, Sigu napisał:

Masz jakieś rady? Są jakieś programiki/strony optymalizujące i naprawiające kod, czy
muszę zainwestować pieniądze w domenę, szablon i profesjonalistę?


Domenę i szablon niekoniecznie, tym bardziej jeśli blog jest mało popularny, bo od walidowalnego HTMLa nie przybędzie mu czytelników. Za to ręka fachowca na pewno by się przydała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Problem z profesjonalistami polega na tym, że chcą dużo kasy. Zapytałem tego kolegi ile jego firma by wzięła za bloga. 7 tysięcy. Trochę mordka mi się zasmuciła. Profesjonalizm kosztuje...

Ale cóż, na razie w ramach ciecia kosztów postaram się załatwić kogoś za piwo. Przecież za oknem mam spragnionych studentów i całą politechnikę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie muszę zgłębiać Javę. PHP, CSS i HTML nieco mi nie po drodze, ale chyba z czasem będzie trzeba :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować