Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Coś ta stronka czasem dziwnie radzi:
<center><p style="font-size: large"><b>DJ Danielus</b></p></center> (źle...)
<p style="font-size: 18px" align="justify">(źle...)

Jak wpiszę tak jak radzi walidator to mam efekt bez wyrównania.... Przede wszystkim powiedzcie mi co tam jest źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale w tych 2. przypadkach, stosujesz inne wyrównanie. Chcesz mieć wyrównanie do środka to zrób tak:

<p style="font-size: 18px; text-align: center;">Tekst</p>

jak zamiast center dasz justify to dostaniesz wyrównanie do obu krawędzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że kiedyś <center> służyło do centrowania względem strony. A align="justify" do justyfikacji tekstu wewnątrz jakiegoś kontenera (czyli do dwóch różnych rzeczy ;)). Obydwa atrybuty są już przestarzałe, ale Danielus odezwał się do mnie na gg i podałem mu prawidłowe rozwiązania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 22:22, Marrbacca napisał:

Z tym, że kiedyś <center> służyło do centrowania względem strony. A align="justify"
do justyfikacji tekstu wewnątrz jakiegoś kontenera (czyli do dwóch różnych rzeczy ;)).
Obydwa atrybuty są już przestarzałe, ale Danielus odezwał się do mnie na gg i podałem
mu prawidłowe rozwiązania :)


A nie było czasem tak, że <center></center> wyrównywał względem tego w czym był wstawiony? W sumie moje początki z HTML, jak i rozejście się, miały miejsce dawno temu, ale wydaje mi się, że zaczynając tworzyć szablony strony w oparciu o tabele, "popisywałem się" czymś takim jak umieszczanie <center> w ich wnętrzu i chcąc wyśrodkowywać kompletnie jakiś fragment strony musiałem łączyć kolumny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 23:37, Marrbacca napisał:

A dokładnie nie pamiętam, możliwe. Nigdy nie używałem ;).


Nie wiesz co straciłeś :) To równie interesujące doświadczenie jak tworzenie stron bez grafiki, w samym tylko edytorze tekstowym, bez możliwości podglądu oO Co też mam za sobą, bo czas mnie gonił, straciłem windę, a trzeba było coś napisać. Więc siedziałem na dosowskim edytorze odpalonym z dyskietki startowej, a pierwszy podgląd i korekty dopiero na komputerach w szkole. Nawet nie miałem pojęcia, że potrafię wybrać takie okropne kolory ustawiając wartości RGB na czuja xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I, no może kiedyś skorzystałem z tego znacznika. Ale kiedy tylko mogłem to przerzuciłem się na css :).
A tworzenie stron bez podglądu mam za sobą, właśnie na komputerach w szkole. Tyle, że twedy nie tyle html, co php. Nie można było własnego serwera postawić, a zabezpieczenia sprawiały, że nie można było się z ftp połączyć ;). Więc w szkole pisanie skryptów, a w domu sprawdzanie co za głupoty powychodziły :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle jest tego zdeprecjonowanego, że już się pogubiłem... Jeszcze kilka miechów temu nie miałem takiego problemu (co chyba widać przy sprawdzaniu...).
Jak to kolega Marrbaca mówił - CSS wchodzi w grę :)

Ale mam pewien problem - zazwyczaj używam zewnętrznego arkusza stylów (jak na razie mam 3 utworzone takie arkusze) lub stylu lokalnego. Niestety natrafiłem na sytuację bez wyjścia (póki co nie znalazłem ;P). Otóż na stronie mam dwa obrazki. Chciałem ustawić jeden z nich po lewej stronie, ale jak wiadomo znane mi polecenie jest "błędne". Dodałem więc do zewnętrznego arkusza stylów specjalną notkę, ale w tedy przesówa mi wszystkie obrazki. Myślałem nad stylem lokalnym, ale do znacznika img nie można takiego dodawać. Próbowałem też rózne metody, np. span, float, etc. niestety nic to nie daje....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2008 o 15:36, DJ Danielus napisał:

Dodałem więc do zewnętrznego arkusza stylów specjalną notkę, ale w tedy przesówa mi wszystkie obrazki.


Korzystaj z klas, a problemy zniknią :) Nie wszystko trzeba robić globalnie, zrozumienie i odpowiednie wykorzystanie pojęć id i class ułatwia projektowanie szablonów ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2008 o 16:01, vBoguSv napisał:

Korzystaj z klas, a problemy zniknią :) Nie wszystko trzeba robić globalnie, zrozumienie
i odpowiednie wykorzystanie pojęć id i class ułatwia projektowanie szablonów
;]

Wiem, bo sam używam, ale przy "większych" elementach. Po prostu tam gdzie się da staram się używać stylów lokalnych (jakoś tak lepiej mi idzie - widzę jak to ma wyglądać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2008 o 16:44, DJ Danielus napisał:

Wiem, bo sam używam, ale przy "większych" elementach. Po prostu tam gdzie się da staram
się używać stylów lokalnych (jakoś tak lepiej mi idzie - widzę jak to ma wyglądać :)


Tyle, że klasa to już bardzo mały element ;] I jest dużo bardziej funkcjonalna od stylu lokalnego przynajmniej z dwóch powodów:
1. przy zamknięciu większości stylów w zewnętrznym pliku, znaczników (x)html w kodzie strony może być stosunkowo mało -> większa czytelność i mniejsza objętość kodu strony
2. jak będziesz chciał dodać inny obiekt o takich samych parametrach, to nie będziesz musiał bawić się w kopiowanie/czy wycinanie tamtego stylu i tworzenia nowej klasy -> czyt. oszczędność czasu

A to wszystko ma wpływ na przyjemność i łatwość modyfikacji, a nie powstała jeszcze taka rzecz, której prędzej czy później nie zacznie się poprawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi to pomogło i chciałbym dodawać klasy, ale w osobnym arkuszu. Stąd też pytanie:

Można dodać więcej niż jeden zewnętrzny arkusz stylów do dokumentu HTML? Chodzi o: <link rel="Stylesheet" type="text/css" href="style.css" />

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2008 o 18:21, DJ Danielus napisał:

Można dodać więcej niż jeden zewnętrzny arkusz stylów do dokumentu HTML? Chodzi o: <link
rel="Stylesheet" type="text/css" href="style.css" />


Tak, zerknij w kod Forum ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam taki problemik mianowicie wrzuciłem gotowy skrypt na stronę (yoyo.pl) przesłałem cołość przez ftp oczywiście łącznie z index.php . gdy włączam stronę pojawia mi sie cos takiego :

Warning: main(THEMElocale/Polish.php) [function.main]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/sites/yoyo.pl/w/a/warhammer-mmorpg/index.php on line 16

Warning: main() [function.include]: Failed opening ''THEMElocale/Polish.php'' for inclusion (include_path=''.:/usr/share/php:/usr/share/pear'') in /var/www/sites/yoyo.pl/w/a/warhammer-mmorpg/index.php on line 16


WTF?? Oczywiście skrypt ma działać, nie ja go pisałem, gotowiec z sieci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2008 o 12:12, seraphe napisał:

Witam.

Mógłby mi ktoś napisać schemat stworzenia proste tabelki 4x4 opartej o divy? Byłbym zobowiązany.

Typowy błąd. Nie musisz wszystkiego opierać na divach. Tabelki są po to, żeby przedstawiać na nich dane w formie tabelarycznej. Więc dlaczego z nich nie skorzystać, to nie jest tak, że znacznik <table> jest jakiś przestarzały ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2008 o 23:08, lukesky16 napisał:

mam taki problemik mianowicie wrzuciłem gotowy skrypt na stronę (yoyo.pl) przesłałem
cołość przez ftp oczywiście łącznie z index.php . gdy włączam stronę pojawia mi sie cos
takiego :

Warning: main(THEMElocale/Polish.php) [function.main]: failed to open stream: No such
file or directory in /var/www/sites/yoyo.pl/w/a/warhammer-mmorpg/index.php on line 16

Warning: main() [function.include]: Failed opening ''THEMElocale/Polish.php'' for inclusion
(include_path=''.:/usr/share/php:/usr/share/pear'') in /var/www/sites/yoyo.pl/w/a/warhammer-mmorpg/index.php
on line 16


WTF?? Oczywiście skrypt ma działać, nie ja go pisałem, gotowiec z sieci...


Oczywiście wszystko wiemy, co ma działać, jesteśmy przecież jasnowidzami.
Może byś z łaski swojej pokazał kod, który jest - prawdopodobnie - zły?
BTW, darmowe serwery pod gry bbmmo to bardzo kiepski pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2008 o 13:13, Marrbacca napisał:

> Witam.
>
> Mógłby mi ktoś napisać schemat stworzenia proste tabelki 4x4 opartej o divy? Byłbym
zobowiązany.
Typowy błąd. Nie musisz wszystkiego opierać na divach. Tabelki są po to, żeby przedstawiać
na nich dane w formie tabelarycznej. Więc dlaczego z nich nie skorzystać, to nie jest
tak, że znacznik <table> jest jakiś przestarzały ;)


To ja już nie rozumiem. Jedni mówią to, drudzy tamto, a trzeci jeszcze co innego. To w czym najlepiej robić układ strony? Jakiś przykład?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.09.2008 o 14:55, seraphe napisał:

> > Witam.
> >
> > Mógłby mi ktoś napisać schemat stworzenia proste tabelki 4x4 opartej o divy?
Byłbym
> zobowiązany.
> Typowy błąd. Nie musisz wszystkiego opierać na divach. Tabelki są po to, żeby przedstawiać

> na nich dane w formie tabelarycznej. Więc dlaczego z nich nie skorzystać, to nie
jest
> tak, że znacznik <table> jest jakiś przestarzały ;)

To ja już nie rozumiem. Jedni mówią to, drudzy tamto, a trzeci jeszcze co innego. To
w czym najlepiej robić układ strony? Jakiś przykład?


Ja od zawsze korzystam z tabelek (z divów też, ale sporadycznie). Jakoś nigdy nie odczułem różnicy w prędkości działania strony. Niektórzy mówią, że ciężej taką stronę wypozycjonować bo roboty mają problem z szybkim ogarnięciem kodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować