Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Dnia 15.08.2013 o 14:14, mateuszbanach0 napisał:

Witam,
potrzebuje pomocy odnosnie kodowania polskich znakow uzywajac na stronie czcionki Agency
FB.
Jest jakas mozliwosc zeby ustawic kodowanie aby wyswietlaly sie polskie znaki w stylu
tej czcionki?


A skąd masz tą czcionkę? Jeśli polskie znaki wyświetlają się inną czcionką, to na 99% zestaw którego użyłeś nie posiada polskich znaków i przeglądarka wyświetla je inną czcionką. W skrócie: niektóre czcionki nie mają polskich znaków i kodowanie nie ma tu nic do rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2013 o 14:36, rob006 napisał:

> Witam,
> potrzebuje pomocy odnosnie kodowania polskich znakow uzywajac na stronie czcionki
Agency
> FB.
> Jest jakas mozliwosc zeby ustawic kodowanie aby wyswietlaly sie polskie znaki w
stylu
> tej czcionki?

A skąd masz tą czcionkę? Jeśli polskie znaki wyświetlają się inną czcionką, to na 99%
zestaw którego użyłeś nie posiada polskich znaków i przeglądarka wyświetla je inną czcionką.
W skrócie: niektóre czcionki nie mają polskich znaków i kodowanie nie ma tu nic do rzeczy.


No na to chyba wychodzi, a zna ktos czcionke podobna do Agency FB ale z polskimi znakami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbując z ciekawości zrozumieć niektóre "sztuczki" na stronach- czy da się zrobić kilka "pływających" na sobie warstw/obrazków rzucających cień na te pod spodem? Flash, jakiś skrypt czy inny potwór? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2013 o 20:35, Boguslav4 napisał:

Szukając natrafiłem na właściwość z-index w CSS.


To + box-shadow. Tu możesz sobie podpatrzeć: http://www.w3schools.com/cssref/tryit.asp?filename=trycss3_image_gallery
Chyba że przez "pływające" rozumiesz poruszające się na ekranie, wtedy najlepiej zaprząc do tego JavaScripta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2013 o 20:02, Boguslav4 napisał:

Próbując z ciekawości zrozumieć niektóre "sztuczki" na stronach- czy da się zrobić kilka
"pływających" na sobie warstw/obrazków rzucających cień na te pod spodem? Flash, jakiś
skrypt czy inny potwór? :)


position:absolute - do umieszczenia elementów jeden na drugim
z-index - do określania który na wierzchu
box-shadow - do cieni
animate - do animacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam mały problem z CSS''em (niestety bywa tak, że musze od czasu do czasu w nim pogrzebać).
O co chodzi:
Chcę zrobić animację, dla uproszczenia przyjmijmy, że jest to zwykły przycisk. Owy przycisk ma się przesunąć o powiedzmy ~500px w prawo i ma tam zostać. Napisałem pare linijek w CSSie, przycisk zmienia swoje położenie, niestety po zakończeniu animacji, wraca na swoje miejsce. Jest jakiś sposób, żeby został on tam, gdzie animacja się kończy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>"..."
Przepraszam, że sam sobie odpowiadam (edycja nie działa), ale problem został rozwiązany. Dla potomnych:
animation-fill-mode: forwards;
"the target will retain the computed values set by the last keyframe encountered during execution"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A w sumie zapytam:
Jak myślicie, branie dedyka z tej serii ma sens?

http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/kimsufi.xml (KS 4G)

Bo tak patrzę że ceny w sumie porównywalne z VPN-ami a przynajmniej mam te 3 TB/miesięcznie transferu (co w przypadku VPN-ów jest w zasadzie niewykonalne) i gwarantowane zasoby. Z drugiej strony to jednak są dwurdzeniowe Atomy a nie pełnoprawne Xeony... nada się to pod typowy mirror bądź jakieś mało wymagające aplikacje sieciowe? Czy też od razu szukać czegoś 3-4x droższego? Wymagań w sumie dużych nie mam, byleby było 100+ mpbs, niemniej niż ok. 100gb przestrzeni dyskowej i kilka TB miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 20:52, ziptofaf napisał:

A w sumie zapytam:
Jak myślicie, branie dedyka z tej serii ma sens?

http://www.ovh.pl/serwery_dedykowane/kimsufi.xml (KS 4G)

Bo tak patrzę że ceny w sumie porównywalne z VPN-ami a przynajmniej mam te 3 TB/miesięcznie
transferu (co w przypadku VPN-ów jest w zasadzie niewykonalne) i gwarantowane zasoby.
Z drugiej strony to jednak są dwurdzeniowe Atomy a nie pełnoprawne Xeony... nada się
to pod typowy mirror bądź jakieś mało wymagające aplikacje sieciowe? Czy też od razu
szukać czegoś 3-4x droższego? Wymagań w sumie dużych nie mam, byleby było 100+ mpbs,
niemniej niż ok. 100gb przestrzeni dyskowej i kilka TB miesięcznie.


Martwisz się słabym procesorem, a w wymaganiach nawet o nim nie wspomniałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 22:18, rob006 napisał:

Martwisz się słabym procesorem, a w wymaganiach nawet o nim nie wspomniałeś.


Bo prawdę mówiąc nie jestem pewny czy będzie mi potrzebny biorąc pod uwagę że serwer głównie ma być wykorzystywany jako mirror, nie jestem pewny jak jest w tym przypadku z obciążeniem CPU. Ot, to po prostu jest procesor netbookowy i się boję że mi nawet Linux w środowisku tekstowym będzie świrować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 22:20, ziptofaf napisał:

Bo prawdę mówiąc nie jestem pewny czy będzie mi potrzebny biorąc pod uwagę że serwer
głównie ma być wykorzystywany jako mirror, nie jestem pewny jak jest w tym przypadku
z obciążeniem CPU. Ot, to po prostu jest procesor netbookowy i się boję że mi nawet Linux
w środowisku tekstowym będzie świrować.


Linux w środowisku tekstowym będzie działał nawet na twoim zegarku. Nie wiem co dokładnie rozumiesz przez mirror? Jakiś serwer zapasowy (do czego?), czy składownia na backupy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 22:22, rob006 napisał:

Linux w środowisku tekstowym będzie działał nawet na twoim zegarku. Nie wiem co dokładnie
rozumiesz przez mirror? Jakiś serwer zapasowy (do czego?), czy składownia na backupy?


Mirror jako serwer zapasowy dla pobieranych plików. Obecnie mam jeden nieco bardziej ''typowy'' dedyk dzielony ze znajomymi mający 200 mbps i najzwyczajniej w świecie dość często wykorzystanie łącza sięga 100% (co zresztą trudne nie jest w dobie obecnego internetu, już z 10-15 osób ściągających naraz potrafi tego spokojnie dokonać) a to z kolei wiąże się z tym że pod koniec miesiąca dobijamy do limitu transferu i bam, spadek prędkości do 10 mbps... To pomyślałem że zamiast dokupować więcej przepustowości (co kosztuje absurdalne kwoty) taniej wyjdzie wziąć sobie drugi serwer.
Czyli w sumie zastosowanie głównie jako zwykłego serwera WWW. Ot, Apache, PHP... chyba nawet bez MySQL się obejdzie. Plus ewentualnie jakieś wprawki z programowania z wykorzystaniem protokołów sieciowych od czasu do czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale jesteś oszczędny w informacjach... Jeśli serwer plików, to po co php? Jak duże znaczenie będzie miało php? Bo skrypty mogą być lekkie i praktycznie tylko symbolicznie obciążać serwer, albo zwyczajnie go zarżnąć. Udostępniane pliki są duże, czy jakaś drobnica po kilkanaście kilo? Samo udostępnienia plików nie jest zbyt obciążające dla procka, chyba że dostaje kilka tysięcy żądań na sekundę. Na serwer plików prędzej bym Nginxa postawił.
W każdym razie skoro masz taką samą usługę uruchomioną na innym serwerze, to chyba możesz sobie sprawdzić jak wygląda tam wykorzystanie procka i jakoś porównać do tego atoma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 22:49, rob006 napisał:

Ale jesteś oszczędny w informacjach... Jeśli serwer plików, to po co php? Jak duże znaczenie
będzie miało php? Bo skrypty mogą być lekkie i praktycznie tylko symbolicznie obciążać
serwer, albo zwyczajnie go zarżnąć. Udostępniane pliki są duże, czy jakaś drobnica po
kilkanaście kilo? Samo udostępnienia plików nie jest zbyt obciążające dla procka, chyba
że dostaje kilka tysięcy żądań na sekundę. Na serwer plików prędzej bym Nginxa postawił.


No to tak:
PHP na zasadzie ewentualnie postawienia sobie jakiejś niewielkiej stronki czy forum na nim.
Żadnych skomplikowanych skryptów nie będzie. Uruchamiane okresowo back-upy, jakieś automatyczne pomniejszanie obrazków co najwyżej. Czyli nic co mogłoby zarżnąć serwer.
Udostępniane pliki to będą w większości rozmiary od 4 do 20 MB. Żadnych kilkunastokilobajtowych śmieci nie będzie.
Kilka tysięcy żądań na sekundę - na pewno nie. W porywach do 500-600. I to nie na sekundę a na minutę.

Dnia 01.09.2013 o 22:49, rob006 napisał:

W każdym razie skoro masz taką samą usługę uruchomioną na innym serwerze, to chyba możesz
sobie sprawdzić jak wygląda tam wykorzystanie procka i jakoś porównać do tego atoma.

Z tym jest pewien problem - nie mam najmniejszego pojęcia JAK porównać wydajnościowo 4 rdzeniowego Xeona E3 do 2 rdzeniowego Atoma. Zwłaszcza że nie mam dostępu do tego drugiego bo dopiero się zastanawiam czy go wziąć. Mogę co najwyżej wziąć wyniki z jakichś stron benchmarkowych ale nawet wersje SuperPi się zmieniają. Na oko to na tamtym (4 rdzenie, 8 wątków) mam w porywach do 15% zużycia CPU (średnio poniżej 10%), ten jednak będzie używany tylko w momentach gdy pierwszy jest przeciążony.

Ot, po prostu się w sumie zastanawiam czy w tej cenie lepszy jest dedyk czy VPS, np:
http://www.1and1.pl/VirtualServerXL?linkOrigin=VirtualServer&linkId=ct.btn.continue.l&ordernow=true

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 23:20, ziptofaf napisał:

> Ale jesteś oszczędny w informacjach... Jeśli serwer plików, to po co php? Jak duże
znaczenie
> będzie miało php? Bo skrypty mogą być lekkie i praktycznie tylko symbolicznie obciążać

> serwer, albo zwyczajnie go zarżnąć. Udostępniane pliki są duże, czy jakaś drobnica
po
> kilkanaście kilo? Samo udostępnienia plików nie jest zbyt obciążające dla procka,
chyba
> że dostaje kilka tysięcy żądań na sekundę. Na serwer plików prędzej bym Nginxa postawił.


No to tak:
PHP na zasadzie ewentualnie postawienia sobie jakiejś niewielkiej stronki czy forum na
nim.
Żadnych skomplikowanych skryptów nie będzie. Uruchamiane okresowo back-upy, jakieś automatyczne
pomniejszanie obrazków co najwyżej. Czyli nic co mogłoby zarżnąć serwer.
Udostępniane pliki to będą w większości rozmiary od 4 do 20 MB. Żadnych kilkunastokilobajtowych
śmieci nie będzie.
Kilka tysięcy żądań na sekundę - na pewno nie. W porywach do 500-600. I to nie
na sekundę a na minutę.

> W każdym razie skoro masz taką samą usługę uruchomioną na innym serwerze, to chyba
możesz
> sobie sprawdzić jak wygląda tam wykorzystanie procka i jakoś porównać do tego atoma.

Z tym jest pewien problem - nie mam najmniejszego pojęcia JAK porównać wydajnościowo
4 rdzeniowego Xeona E3 do 2 rdzeniowego Atoma. Zwłaszcza że nie mam dostępu do tego drugiego
bo dopiero się zastanawiam czy go wziąć. Mogę co najwyżej wziąć wyniki z jakichś stron
benchmarkowych ale nawet wersje SuperPi się zmieniają. Na oko to na tamtym (4 rdzenie,
8 wątków) mam w porywach do 15% zużycia CPU (średnio poniżej 10%), ten jednak będzie
używany tylko w momentach gdy pierwszy jest przeciążony.

Ot, po prostu się w sumie zastanawiam czy w tej cenie lepszy jest dedyk czy VPS, np:
http://www.1and1.pl/VirtualServerXL?linkOrigin=VirtualServer&linkId=ct.btn.continue.l&ordernow=true



Xeon E3
może obsłużyć do 8 watków jednoczenie bo ma HT

atom
2 watki + 2watki (Jeśli ma HT)

Ilość pamięci L2, L3
itp.

Instrukcje dodatkowe -> Ale to raczej Cie nie będzie interesować.

Może jakiś konkretnie model?


co do 600 r pet min

To śmiało atom.

10 na s - z luzem uciagnie.

//Ja miałem jakiś AMD apu, to dawał rade nawet 30/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ostatecznie wybrałem wtedy tego Atoma. Jak poczytałem o tym jak działają VPS-y to uznałem że co to to nie.
Jeden WĄTEK 12 rdzeniowego Opterona sprzed kilku lat, całość leci po OpenVZ więc teoretycznie na 4 rdzeniowym sprzęcie mógłbyś wsadzić 20 systemów i mówić że po 1-2GHz na osobę, ograniczenia co do swapu dysku itp itd. Sprzęt na Atomie działa ogółem szybciej.

Wyniki porównawcze (test 1 wątkowy):
http://puu.sh/4DfxA.png Xeon E3 1245 V2
http://puu.sh/4DfPK.png Atom D425
http://puu.sh/4Dg2p.png Core i7 950

Poza tym że nie mam pojęcia jakim cudem Core i7 950 wyprzedza mi Xeona E3 (tak w teście 1 jak i 4 wątkowym choć faktem jest że na tym drugim hula choćby Parallels Plesk i MySQL) to różnica na poziomie 1 wątku między Atomem a Xeonem jest prawie dziesięciokrotna w obliczeniach. W przypadku userów na sekundę to testowy stress test graniczący z DDOS-em wykazywał nawet większą różnicę ale to już nie tylko wina procesora - ten z Xeonem ma Raid 1 i 32 GB RAM''u (a ta wartość efektywnie sprawiała że dyski twarde są w użyciu dość rzadko) więc test robił się bezsensowny.

Ogólnie Atom spokojnie spełnia moje potrzeby, nawet jeśli muszę robić coś bardziej skomplikowanego niż tylko wyświetlać stronę. Szybki nie jest ale w sumie zapomniałem o jednym - kiedyś maszyny serwerowe przecież działały na jakichś Pentium 3 czy 4 i to działało. A Atom jest o klasę szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2013 o 18:11, ziptofaf napisał:

/.../

Ostatecznie wybrałem wtedy tego Atoma. Jak poczytałem o tym jak działają VPS-y to uznałem
że co to to nie.
Jeden WĄTEK 12 rdzeniowego Opterona sprzed kilku lat, całość leci po OpenVZ więc teoretycznie
na 4 rdzeniowym sprzęcie mógłbyś wsadzić 20 systemów i mówić że po 1-2GHz na osobę, ograniczenia
co do swapu dysku itp itd. Sprzęt na Atomie działa ogółem szybciej.

Ogólnie Atom spokojnie spełnia moje potrzeby, nawet jeśli muszę robić coś bardziej skomplikowanego
niż tylko wyświetlać stronę. Szybki nie jest ale w sumie zapomniałem o jednym - kiedyś
maszyny serwerowe przecież działały na jakichś Pentium 3 czy 4 i to działało. A Atom
jest o klasę szybszy.


Xeon E3 to odpowiednik i7
(E3 v3 by przebiło i7)

Szczególnie serie niższe.

A co do VPS -> to zazwyczaj robią masówe i override

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiś dobrych projektów z PHP z których można by podpatrzeć dobre rozwiązania dot. programowania serwisów. Preferowałbym coś w miarę nowoczesnego, OOP i kompleksowe rozwiązanie, a nie zestaw bibliotek.
Ma ktoś jakieś propozycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować