• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
newneo

Settlers II - POMOC techniczna!

Pytanie

Juz dawno temu kupiłem wydaną przez firmę CDPROJEKT grę "Settlers II - Złota Edycja", a serii extra Klasyka gier komputerowych. Nie wiem czy ta gra jest wciąż w sprzedaży, a chciałbym uzyskać pomoc techniczną w jej sprawie - niestety w dziale pomoc techniczna na waszej witrynie, w spisie tytułów gier nie ma tytułu który mnie interesuje. Więc gdzie mam się zgłosić aby uzyskać pomoc techniczną?

Przez wiele lat grałem w tę starą, moją ulubioną grę. Kilka miesięcy temu wymieniłem komputer na nowy i dziś chciałem zainstalować na nim grę settlers II złota edycja. Gra instaluje się prawidłowo, jednak kiedy chce ją uruchomić z autostartu to pojawia się czarne okienko, ktore po chwili znika i dalej nic się nie dzieje. Kiedy prubuje uruchomić grę bezposrednio z folderu w ktorym ją zainstalowałem, to przy kazdej prubie uruchomienia ktoregokolwiek z plików pojawia się komunikat:
"System nie może otworzyć portu COM2 żądanego przez aplikację. Wybierz przycisk "Zamknij", aby zakończyć działanie aplikacji."

CO powinienem uczynić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 03.07.2006 o 12:02, newneo napisał:

CO powinienem uczynić?

Na początek podaj parę detali dot. Twojego komputera - system, mysz (mój szósty zmysł podpowiada mi, że masz Windowsa XP i mysz na USB ;)).
Jak masz XP, to spróbuj poeksperymentować z trybem zgodności.
W dalszej kolejności możesz wypróbować VDMSound (polecam) lub DOSBoxa (umiarkowanie polecam). Ten pierwszy jest prostszy w obsłudze (wystarczy właściwie wybrać spod prawego przycisku "Run with VDMSound" i klikać next), drugi wymaga pewnej znajomości DOSa, jest wolniejszy i mało "user friendly".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam taki sam problem jak kolega. Mam XP PRO i mysz na USB oraz na zwykly port. Próbowalem uruchomić pod VDMSound lecz problem wystepuje nadal. Uruchamianie ze zgodnoscia nic nie daje. Wylaczenie muzyki tez nic. Gdy sie ignoruje blad gra traci kolory. Jak by miala tylko 16 koorow i nic wiecej. Co z tym fantem zrobic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Spróbuj DOSBoxa. W najnowszej wersji sporo się poprawiło (zwiększona wydajność, lepsza kompatybilność), a jeśli ściągniesz jakiegoś frontenda, to nawet komend DOSa nie musisz znać. A jak to nie pomoże, to możesz jeszcze "pobawić się" z MS VirtualPC - zainstalować na nim FreeDOSa, jakieś sterowniki do myszki i CD-ROMu, ale to już "wyższa szkoła jazdy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Mam od dawna Settlers II - Złota edycja. Grałem w nią na płycie głównej Abit KG7 - Lite, karta graficzna GeForce 2MX400, i systemie Win98 SE.
Ostatnio zmieniłem w komputerze płytę główną na GA 7N 400 L, procesor na AthlonXP 2200+, oraz kartę graficzną na GeForce FX5200. Kartę dźwiękową pozostawiłem SB Audio PCI128, i wtedy zaczął się problem.
Po zainstalowaniu gra otwiera się prawidłowo, ale za nic nie mogę skonfigurować dźwięku.
W oknie konfiguracji próbowałem wszystkich dostępnych opcji i zawsze wyskakuje mi napis "błąd - nie można znalźć". Konfiguruje się tylko MIDI na głośnik systemowy, ale jak wiadomo jest to tylko skrzeczenie"

Bardzo proszę kogoś o pomoc, bo bardzo lubiłem grać w tą grę i chce do niej powrócić.
Za pomoc będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 19.08.2007 o 14:15, Paweł10 napisał:

Też tak miałem. Wystarczyło, że kliknąłem "ignoruj" i gra normalnie działała:)

Już są tematy o settlersach:)

Zauważ, że to jest Setllers II, sprzed dziesięciu lat , a nie Setllers II dziesięciolecie, a takiego wątku nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 19.08.2007 o 14:21, Belmundo napisał:

> Też tak miałem. Wystarczyło, że kliknąłem "ignoruj" i gra normalnie działała:)
>
> Już są tematy o settlersach:)
Zauważ, że to jest Setllers II, sprzed dziesięciu lat , a nie Setllers II dziesięciolecie,
a takiego wątku nie ma


A np ten: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=8017&u=1129 ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

SIema!! Jest krotka sprawa ale z tlumikiem!! mam settlersow 2 zlota edycja!! i moge grac tylko na najnizszej rozdzileczosci mimo ze sa dostepne trzy inne 640x480; 800x600; 1024x780 czy jakos tak!! a ładzia tylko na tej pierwszej na pozostalych jest czarny obraz i ptaszki cwierkaja tylko:D co z tym fancichem zreobic?!?!? nerwy puszczaja a pogral by sobie ja bo gra przednia!!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

System jaki - dalej ''98? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie masz w pliku autoexec.bat dopisanych linii, które spowodują załadowanie DOSowego "sterownika" (cudzysłów jak najbardziej na miejscu - nawet Creative się nie kryje z tym, że jest to "SB16 Emulation") oraz ustawią kilka parametrów karty. Na SB Live! do działania emulacji SB16 wystarczają takie wpisy:
SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6
SET CTSYN=C:\WINDOWS
C:\PROGRA~1\CREATIVE\SBLIVE\DOSDRV\SBEINIT.COM
(oczywiście to tylko przykład, to, jak powinna być skonfigurowana Twoja karta powinno być opisane w jej dokumentacji). Możliwe, że (o ile masz ''98) nie zainstalowałeś po prostu "sterowników" DOSowych (z płytki dołączonej do karty) i w tym tkwi problem.
Jak masz 2000 lub XP, to problem właściwie rozwiązany - DOSBox lub VDMSound pozwolą odpalić SII bez większych "akrobacji".
settler 2
Jaki system operacyjny? W jaki sposób "odpalasz" SII (za pomocą któregoś z ww. programów, czy po prostu klikając na S2.EXE)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

win xp ; odpalam poprostu przez s2.exe!! ale nigdy nie mialem tego problemu !! sterowniki tez zapodalem odowiednie i kurcze tylko na rozdzielczosci 640x480 ładzia nie kumam czemu nie bylo tak !!!!
moze przez dos box''a nieprobowalem bo nie bylo takiej potrzeby!!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 20.08.2007 o 14:55, Blackhand napisał:

SET BLASTER=A220 I5 D1 H5 P330 T6
SET CTSYN=C:\WINDOWS
C:\PROGRA~1\CREATIVE\SBLIVE\DOSDRV\SBEINIT.COM

Dnia 20.08.2007 o 14:55, Blackhand napisał:

Jaki system operacyjny? W jaki sposób "odpalasz" SII (za pomocą któregoś z ww. programów, czy
po prostu klikając na S2.EXE)?


Wielkie dzięki za zainteresowanie i pomoc.
System mam dalej Win98 SE. Poprzednio były powyższe wpisy w pliku autoexec.bat a teraz ich nie ma. Mam oryginalną płytę ze sterownikami do tej karty dźwiękowej i tak samo instalowałem jak przed zmianą podzespołów ale nie wiem dlaczego te wpisy nie istnieją.
Czy jeśli dopiszę ręcznie w pliku autoexec.bat powyższe wpisy to będzie dobrze?
Czy też spróbować odinstalować i zainstalować ponownie sterowniki karty dźwiękowej?

Karta to: SB Audio PCI 128 Model CT 4810 Live

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Być może podczas instalacji sterowników nie zaznaczyłeś opcji "Install DOS drivers" (tak to się w przypadku mojej karty nazywało) lub podobnej. Najlepiej by było, jakbyś zainstalował jeszcze raz sterowniki z płytki , którą dostałeś razem z kartą (najlepiej z Autoruna :)) i uważnie patrzył na komunikaty pojawiające się podczas instalacji (w którymś momencie musi się pojawić opcja wyboru elementów do zainstalowania albo chociaż możliwość wybrania instalacji pełnej). Nie musisz wcześniej odinstalowywać sterowników, chyba, że zaktualizowałeś je do wersji nowszej, niż te z płyty dołączonej do karty.
Odpowiednie wpisy mógłbyś tez dodać ręcznie, ale nie jestem pewien, czy te z mojego przykładu byłyby odpowiednie. Zresztą póki co nie ma potrzeby komplikować sprawy, jeśli reinstalacja sterowników nie pomoże, to będziemy kombinować dalej.

settler 2
Spróbuj "odpalić" SII spod DOSBoxa lub VDMSound (tu jeszcze trzeba w opcjach zaznaczyć "Enable basic VESA support"), powinno pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Serdrczne dzięki za pomoc.
Zrobiłem tak jak napisałeś, uruchomiłem instalację z autoruna i zainstalowałem opcję "full" i w zupełności pomogło. Konfiguracja dźwięku MIDI i cyfrowego w Settlersach odbyła się prawidłowo.

Miałeś rację, że nie były zainstalowane sterowniki DOS, bo poprzednio jak instalowałem to chciałem zrezygnować z playera i rejestratora dżwieków i byłem pewien, że je odznaczyłem. Najprawdopodobniej przez pomyłkę odznaczyłem "instal DOS" bo dzisiaj zobaczyłem w menu start, że mam zainstalowany rejestrator dźwięku.

Głupio mi, że wpadłem w panikę i zawracałem Ci głowę, ale właśnie naprowadziłeś mnie na ten błąd, za co Ci bardzo dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Siemka!!:) no zainstalowalem obydwa hehe progi i dosbox i vsd software !! i szczerze powiem ze zaczarowany olowek przy mnie to pikus hehehe:D powaga !! nie kumam dos box''a jakies zwichrowane komendy:d a vsd software to co to sie z tym robi wogole:D?!?!?!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Do DOSBoxa można ściągnąć frontenda, który zastąpi korzystanie z komend zwykłym klikaniem :). Niestety, nie mogę Ci polecić konkretnego (jest ich kilka), bo ja sobie radzę bez takich "nakładek".
Co do VDMSound - kliknij prawym przyciskiem na pliku S2.EXE i wybierz opcję "Run with VDMS". Powinien się pojawić kreator ("VDMSound Configuration Wizard"), zaznacz w nim "Set up a custom configuration" i kliknij na przycisku "Dalej". W kolejnym kroku nic nie zmieniaj (powinno być zaznaczone "Create a new configuration from scratch"), po prostu kliknij znów na "Dalej". Teraz kliknij na przycisku "Advanced..." i:
- w zakładce "Compatibility" zaznacz "Enable basic VESA support" oraz "enable low-level CD-ROM support (MSCDEX)", w tym samym miejscu możesz też zmienić ilość pamięci (nie pamiętam, czy SII wymaga EMS czy XMS - najlepiej ustaw obie wartości na maksimum - bodajże 16384),
- w zakładce "SoundBlaster" ustaw "IRQ" na 5, reszty nie ruszaj ("DSP ver.:" powinno być "4.05 (SoundBlaster 16)", "Base port" na 0x220, "8-bit DMA" na 1 a "16-bit DMA" na 5, poza tym powinny być zaznaczone "Enable SoundBlaster emulation" oraz "Dev.:").
Pozostałych zakładek nie ruszaj - kliknij na przycisku "OK" a następnie "Dalej" i "Zakończ" (warto sprawdzić, czy jest zaznaczone "Remember my settings", dzięki temu w folderze z grą zastanie utworzony skrót, z którego będzie można od razu uruchomić grę bez konieczności powtarzania wszystkich wcześniej podanych czynności). Jeśli pojawią się problemy z dźwiękiem, to odpal setupe.exe w sposób podobny do podanego wyżej (można zamiast "Create a new configuration from scratch" zaznaczyć "Reuse an existing configuration" i wskazać utworzony wcześniej skrót do pliku S2.EXE - nie ma potrzeby wtedy "bawić się" z przyciskiem "Advanced...").

CzesiekN
Nie ma sprawy :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Siema Blackhand!! :) kurcze zapodalem frontenda i idzie odpalic na 1024x780 czy jakos tak lecz muli masakrycznie !! a co do VDMSound''a to nie moge zrobic tak jak opisales!!:( automatycznie wlazi w gre i lipcia nie wiem!! moze jakis stary jest VDMS?!?!? DZIEKI ZA ALL!!! pozdro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Pokombinuj z ustawieniami frontenda. Zmiana np. w linii "otput=" w pliku dosbox.conf lub wyłączenie Double Buffering może spowodować płynniejsze działanie. Jeśli masz co najmniej wersję 0.70 DOSBoxa, to wiele więcej nie da się zmienić (można jeszcze ustawić "core" na "dynamic"). Poszukaj w opcjach frontenda ustawień dotyczących ww. linii (pewnie będą się nazywać podobnie :)).
Jeśli chodzi o VDMSound, to istnieje jeszcze wersja 2.1.0 Beta i (u mnie) działa całkiem dobrze, niestety, z jej ściągnięciem może być mały problem :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować