Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Diablo 3: Reaper of Souls - recenzja

86 postów w tym temacie

Dnia 14.04.2014 o 12:24, TigerXP napisał:

Kwestia gustu


Od kiedy styl graficzny to kwestia gustu?

Dnia 14.04.2014 o 12:24, TigerXP napisał:

Kwestia gustu


Od kiedy inny gatunek muzyczny to kwestia gustu?

Dnia 14.04.2014 o 12:24, TigerXP napisał:

No tak, bo w H&S sie gra dla fabuly.


No właśnie, że się nie gra. Gdybyś tylko poświęcił więcej czasu na zrozumienie tego co przeczytałeś doszedłbyś do wniosku, że niekoniecznie o jakość treści fabuły mi chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko ok ale jeśli tobie się nie podoba gra to zaznacz to bo cały czas piszesz posty że gra jest denna itd choć nie grałeś w nią... Wkurza mnie bo przez takie bzdurne gadanie odstrasza sie ludzi od gry... A gra jest bardzo dobra i mocno poprawiona względem pierwotnego Diablo z 2012 roku.

Co do sarkazmu, hmm sorry ale napisałeś to w taki sposób że nie wyczułem tam sarkazmu... -.-.

" Liczę na twoją inteligencję (hehe) i na to że zrozumiesz co napisałem w pierwszej wypowiedzi." A wątpisz w moją inteligencję? Bo tak to wygląda po tym "hehe"... -.-. A jeśli ci się soundtrack nie podoba wycisz go i puść sobie OST z D2 i tyle :).

Co do przerysowanej grafiki, wytłumacz mi, podaj elemnty dokładnie które sa według ciebie przerysowane w tej grafice? Bo ja takowych nie widzę ale może mnie oświecisz?

Teraz zajmijmy się soundtrackiem, taki soundtrack jak był w D2 nie pasuję po prostu do D3 może o tym pomyślałeś? Co chciałbyś żeby prócz auction housem skopali jeszcze Soundtrackiem? Z resztą tak jak ludzie tutaj pisali D2 też byl skopany na początku i dopiero dodatek go poprawił choć i on nie obył się bez patchy, wiec gadanie jakie D3 jest słabe a jakie D2 było rewelacyjne jest bzdurne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest kwestią gustu.
Mi osobiście taki styl odpowiada i D3 pod względem grafiki się podoba.
Fabula też jest ok. Nie wiem jakie miałeś oczekiwania względem klasycznego hack n slash`a :) ale fabuła jest tłem do nieustannej sieczki i zdobywania nowego sprzętu. Nie przeszkadza nie zanudza itd.
Do muzyki tez nie mam zastrzeżeń.
Ty masz inne gusta i jak widać masz zastrzeżenia do wszystkiego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy styl graficzny to kwestia gustu?

No kwestia gustu, np jednym odpowiada kolorowy bajkowy świat Blizza w WoW''ie innym nie CZYLI NAZYWAMY TO GUSTAMI!

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy inny gatunek muzyczny to kwestia gustu?

A co zmusisz ludzi do słuchania techno/rapu/trance''u gdyż ty je np lubisz? No prosze cię nie pisz już takich bzdur...

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

No właśnie, że się nie gra. Gdybyś tylko poświęcił więcej czasu na zrozumienie tego co
przeczytałeś doszedłbyś do wniosku, że niekoniecznie o jakość treści fabuły mi chodzi.

Zaprzeczasz sam sobie w tej chwili .... "Jest natrętna, słabiutka fabuła?" Twoje zdanie:).

Wolverine Przecież pamiętaj w D2 fabuła była tak ambitna według Diabolicusa, że D3 to nie ma startu do niej... W hack'n'slashe gra sie dla rowałki i zbierania lootu a nie dla fabuły... Dla fabuły to się ma rasowe RPG'i. Niech zrobi swoje Diablo, wyda je i zobaczymy wtedy :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy styl graficzny to kwestia gustu?

Od kiedy styl graficzny jest elementem, który nie podlega subiektywnej ocenie i wszystkie elementy designu muszą kierować się odgórnie określonymi wzorcami?

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy inny gatunek muzyczny to kwestia gustu?

Od kiedy gatunki muzyczne przestały być oceniane subiektywnie? Ja wiem, że nadal mamy liczne głosy rzucające raz na jakiś czas hasłami typu "[wstaw dowolny gatunek] to nie muzyka", ale z tego co pamiętam, to raczej racji nie mają.
Chociaż, jeśli gatunki muzyczne nie są kwestią gustu, to może jednak? Tylko musiałbym wtedy usunąć przynajmniej 90% swoich muzycznych zbirów.

I tak, wiem że chodzi Ci o zmianę stylu między częściami. I tak, to JEST kwestia gustu.

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

że niekoniecznie o jakość treści fabuły mi chodzi.

To jest jedyny element, z którym mogę się zgodzić. Z drugiej strony, fabuła w h''n''s to pretekst, a w nowym dodatku, z tego się orientuję, odhacza się ją raz (chociaż nawet nie wiem czy trzeba) i zapomina, bo dostępne są nephalem rifts i adventure mode.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch latach w końcu da się pograć w tę produkcje, ale szczerze? Szału nie ma. Zrobić dobry dodatek po tak mizernej podstawce to nie sztuka.

@GEternal101 podałeś linki do soundtracków dla porównania i jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu jakim marnym grajkiem jest obecny kompozytor tworzący muzykę do DIII. Ta "epickość" pasuje do WoW''a, a nie do Diablo. Przyznać jednak trzeba, że muzyka w RoS jest o niebo lepsza niż w podstawce. Utwory z D i DII wryły mi się w banie i pamiętam je po dziś dzień z DIII jakoś wryć nie mogą. Blizz stracił świetnego kompozytora. Uelmen czuł czym jest Diablo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

Niby wszystko ok ale jeśli tobie się nie podoba gra to zaznacz to bo cały czas piszesz
posty że gra jest denna itd


Skoro JA piszę że coś mi się nie podoba to JA tak myślę, po co mam dodawać "moim zdaniem", skoro to logiczne? oO

Przeciwnie, Reaper of Souls to bardzo grywalna gra, ale to już nie Diablo. Odsyłam do pierwszej wypowiedzi w razie gdybyś nie wiedział dlaczego tak jest.

>choć nie grałeś w nią...

Jezusku... Czy ja muszę to dobitnie podkreślić? GRAŁEM w grę.

Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

Co do sarkazmu, hmm sorry ale napisałeś to w taki sposób że nie wyczułem tam sarkazmu...
-.-.


lol

Jeśli "nie, nie grałem i się wypowiadam" nie jest mega sarkastyczne to już nie wiem co jest.

Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

Co do przerysowanej grafiki, wytłumacz mi, podaj elemnty dokładnie które sa według ciebie
przerysowane w tej grafice? Bo ja takowych nie widzę ale może mnie oświecisz?


Najwidoczniej masz bardzo słaby wzrok. Istnieje nawet cały artykuł na ten temat na Diablo Wiki - http://www.diablowiki.net/Art_controversy.

Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

Teraz zajmijmy się soundtrackiem, taki soundtrack jak był w D2 nie pasuję po prostu do
D3 może o tym pomyślałeś?


No way... Właśnie O TO CHODZI. O kompletną zmianę charakteru serii na sztampową, "epicką" historyjkę.

Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

No kwestia gustu, np jednym odpowiada kolorowy bajkowy świat Blizza w WoW''ie innym nie CZYLI NAZYWAMY TO GUSTAMI!


>A co zmusisz ludzi do słuchania techno/rapu/trance''u gdyż ty je np lubisz? No prosze cię nie pisz już takich bzdur...

Gdzie ja coś podobnego napisałem?

Ile razy mam powtarzać, że nie jest mowa o tym czy ci się podoba czy nie, tylko jaki jest OBIEKTYWNY STAN RZECZY? Zmieniony styl graficzny jest FAKTEM, zmiana stylu soundtracku z dark ambientu na modern classical/ambient jest FAKTEM.

Dnia 14.04.2014 o 12:33, Eternal101 napisał:

Zaprzeczasz sam sobie w tej chwili .... "Jest natrętna, słabiutka fabuła?" Twoje zdanie:).


"Słabiutka" była już w poprzednich Diablo, ale nie była prezentowana w sposób natrętny. Tak to jest jak nie rozumie się kontekstu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy styl graficzny to kwestia gustu?

Od zawsze? :D

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:

Od kiedy inny gatunek muzyczny to kwestia gustu?

Nie no, litosci :)

Dnia 14.04.2014 o 12:28, Diabolicus napisał:


>że niekoniecznie o jakość treści fabuły mi chodzi.

W diablo nigdy nie chodzilo o fabule.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ty naprawdę nie rozumiesz moich wypowiedzi to może zrozumiesz wolverine''a i adjatha bo ja już wymiękam przy twoich bzdurach... A już w szczególności przy kwestii gustów w sprawie muzyki i grafiki bo to jest absurd nad absurdy... -.-

TigeXp Z nim się nie da dogadać, to jak rzucanie piłką kauczukową o ścianę :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 12:48, Adjatha napisał:

Od kiedy styl graficzny jest elementem, który nie podlega subiektywnej ocenie i wszystkie
elementy designu muszą kierować się odgórnie określonymi wzorcami?


Czy ja napisałem cokolwiek o subiektywnej ocenie? Tylko w kontekście tego, że na subiektywnych ocenach mi nie zależy, bo nie o nich mowa.

Dnia 14.04.2014 o 12:48, Adjatha napisał:

Od kiedy gatunki muzyczne przestały być oceniane subiektywnie?


Skoro pewien album posiada zespół cech charakterystycznych dla danego gatunku muzycznego to jest przedstawicielem tego gatunku muzycznego. Właśnie o takiej zmianie stylu mówię, nie o tym czy komukolwiek się podoba, czy nie.

@TigerXP

Dnia 14.04.2014 o 12:48, Adjatha napisał:

Od zawsze? :D

>Nie no, litosci :)

Nie rozumiesz. Mowa o STANIE RZECZY, nie o tym czy te zmiany się komukolwiek podobają. OCZYWIŚCIE, że komuś zmiana stylu audio/video może się podobać, ale fakt że zmiana zaszła to już nie opinia - a o zmianie piszę, nie opiniach.

Dnia 14.04.2014 o 12:48, Adjatha napisał:

W diablo nigdy nie chodzilo o fabule.


Eee, właśnie to napisałem.

@Eternal101

>Jeśli ty naprawdę nie rozumiesz moich wypowiedzi to może zrozumiesz wolverine''a i adjatha bo ja już wymiękam przy twoich bzdurach... A już w szczególności przy kwestii gustów w sprawie muzyki i grafiki bo to jest absurd nad absurdy... -.-

Nie rozumiesz co się do ciebie pisze? Od początku NIE MÓWIĘ o tym czy komukolwiek się ta zmiana podoba, tylko o FAKCIE że taka zmiana zaszła. Tak to jest gdy nie potrafi się czytać ze zrozumieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 13:12, Diabolicus napisał:

Nie rozumiesz. Mowa o STANIE RZECZY, nie o tym czy te zmiany się komukolwiek podobają.
OCZYWIŚCIE, że komuś zmiana stylu audio/video może się podobać, ale fakt że zmiana zaszła
to już nie opinia - a o zmianie piszę, nie opiniach.


Twoim zdaniem to jest obiektywne stwierdzenie stanu rzeczy ?

Czyli naprawili przerysowaną oprawę wizualną, pompatyczny, sztampowy soundtrack, przedstawioną w irytujący sposób żenującą fabułę, praktycznie nieistniejącą losowość lokacji i ogólne zatracenie klimatu i charakteru poprzedniczek? Nie? No szkoda. :/


Bo jak dla mnie to subiektywna opinia nakreślająca stan rzeczy według Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 13:17, wolverine napisał:

Twoim zdaniem to jest obiektywne stwierdzenie stanu rzeczy ?

Czyli naprawili przerysowaną oprawę wizualną, pompatyczny, sztampowy soundtrack, przedstawioną
w irytujący sposób żenującą fabułę, praktycznie nieistniejącą losowość lokacji i ogólne
zatracenie klimatu i charakteru poprzedniczek? Nie? No szkoda. :/


Bo jak dla mnie to subiektywna opinia nakreślająca stan rzeczy według Ciebie :)


W tej wypowiedzi podkreślałem tylko zmiany które zaszły (czyli stan faktyczny) i moje opinie na temat tych zmian. Później wchodzi Eternal101 i wyjeżdża z argumentami, których esencją jest to że nie mam racji bo wg. niego fabuła jest spoko, soundtrack bardzo dobry, a grafika wcale nie przerysowana - całkowicie ignorując stan rzeczy, czyli fakt zmiany stylu graficznego/audio/fabularnego o których mówiłem. W tym momencie zacząłem poprawiać, że nie obchodzi mnie opinia na temat dźwięku/grafiki/fabuły (każdy będzie miał swoją) tylko o fakt samych zmian - tutaj nie można zaklinać rzeczywistości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozytywna recenzja, tego się nie spodziewałem... Niemniej, dodatek jest jak najbardziej na plus. W końcu jest jakiś sens grać, zamiast siedzieć na AH lub farmić wyłącznie golda, bo na sensowne dropy próżno było liczyć. Adventure mode mocno wydłuża żywotność tytułu. Oczywiście na dłuższą metę gra może znudzić pewną monotonią, ale to dotyczy właściwie każdej produkcji. Jak też widać po tym temacie, wciąż ludzie idealizują podstawkę Diablo 2, zapominając, że to LoD wprowadził większość tak dobrze wspominanych usprawnień. Dzisiaj taki sam gameplay, jak w Diablo 2, zwyczajnie by nie wystarczał. Gdyby było tak, jak dawniej, to dzisiaj większość by robiła głównie same Malthael-runy, jak to w dwójce było z Baalem.

W dodatku nawet soundtrack jest trochę lepszy: https://www.youtube.com/watch?v=NLwRxHV50Dg Aczkolwiek większość utworów wciąż nie zapada w pamięć. Fabularnie odbili się od dna, jest lepiej, aczkolwiek to nadal nie jest rozbudowana fabuła. Oczywiście w takiej grze nie jest ona zbyt ważna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 13:12, Diabolicus napisał:

Czy ja napisałem cokolwiek o subiektywnej ocenie? Tylko w kontekście tego, że na subiektywnych
ocenach mi nie zależy, bo nie o nich mowa.

Zapytałeś o kwestię gustu - czym innym jest wyrażenie subiektywnej oceny, jak nie przedstawieniem gustu? Mówię w SWOIM imieniu co MI się podoba.
I, żeby daleko nie szukać, MI styl graficzny w Diablo 3 w niczym nie przeszkadza. To, że jest taki, a nie inny, czy że różni się od tego, co zaprezentowano w poprzedniej części, mnie nie interesuje. Dla Ciebie to jest wada, nic mi do tego, masz takie prawo.

A skoro na subiektywnych ocenach Ci nie zależy, to zostaje chyba pogadanie o jakości wykonania i podejściu od strony technicznej. Tyle, że akurat na to nie zwracasz uwagi.

Dnia 14.04.2014 o 13:12, Diabolicus napisał:

Właśnie o takiej zmianie stylu mówię, nie o tym czy komukolwiek się podoba, czy nie.

"Czyli naprawili (...) pompatyczny, sztampowy soundtrack(...)? Nie? No szkoda. :/|

Napisałeś to ewidentnie jako jedną z wymienionych wad, więc jednak mówisz o tym, co się Tobie nie podoba. Bo Ty to uznajesz za wadę, a mi to, że w poprzedniej części była inna muzyka, nie robi żadnej różnicy.

EDIT - bo dopiero mi się wyświetlił ostatni post:

Dnia 14.04.2014 o 13:12, Diabolicus napisał:

tylko o fakt samych zmian - tutaj nie można zaklinać rzeczywistości.

Jasne, masz rację, ale wymieniłeś to w taki sposób, że założyć można od razu, że dla Ciebie to wada. A to już jednak jest subiektywne odczucie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2014 o 13:31, Adjatha napisał:

> tylko o fakt samych zmian - tutaj nie można zaklinać rzeczywistości.
Jasne, masz rację, ale wymieniłeś to w taki sposób, że założyć można od razu, że dla
Ciebie to wada. A to już jednak jest subiektywne odczucie.


Wszystko jest subiektywnym odczuciem, recenzja jest subiektywnym odczuciem, gdzie autor używa podobnych stwierdzeń co Diabolicus jednak z tą różnicą, że chwali grę i nikt się go nie czepia. D3 można ocenić dwojako, jako sequel lub jako action rpg bez przeszłości. Jako sequel wypada blado, bo kompletnie nie trzyma ani klimatu ani narracji, ani stylu graficznego ani muzycznego poprzedniczek. Klasy postaci poza barbarzyńcą są zupełnie inne, budowanie postaci - inne, chyba tylko gameplay jest podobny. Jako arpg jest grą bardzo dobrą (dopiero teraz oczywiście), może nie perfekcyjną ale wartą uwagi.Jedyne co naprawdę łączy D3 i poprzedniczki to lore i nazwa. Straszne jest też, że ludzie tutaj wytykają subiektywność tylko wtedy kiedy nie zgadza się z ich własnym zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 14:00, Afgncap napisał:

Straszne jest też, że ludzie tutaj wytykają subiektywność tylko
wtedy kiedy nie zgadza się z ich własnym zdaniem.


I tym optymistycznym akcentem...

Dlatego na gramie coraz częściej trzeba uważać, tworząc posty, żeby kogoś nie urazić.

I najlepiej za każdym razem na końcu dać notkę w stylu to moje zdanie, nie narzucam tego innym, żeby nikt się nie oburzył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 14:00, Afgncap napisał:

D3 można ocenić dwojako, jako sequel lub jako action rpg bez przeszłości.
Jako sequel wypada blado, bo kompletnie nie trzyma ani klimatu ani narracji, ani stylu
graficznego ani muzycznego poprzedniczek.


Moim zdaniem ( stosuje się do rady kolegi powyżej :) ) D2 już nie trzymało klimatu poprzedniczki. Diablo jeden było niesamowicie mroczne, klimatyczne i można było się przerazić błądząc po lochach. Na tym tle D2 zupełnie nie trzymał klimatu. Podobnie jest z D3. Te jest bardziej kolorowe, na pewno mniej przerażające i mroczne.
Ale jednak każda z części ma swój niepowtarzalny klimat, różny od poprzedniczek ale jak dla mnie wciągający :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2014 o 13:31, Adjatha napisał:

Zapytałeś o kwestię gustu - czym innym jest wyrażenie subiektywnej oceny, jak
nie przedstawieniem gustu? Mówię w SWOIM imieniu co MI się podoba.


Nie pytałem nikogo czy zmiana stylu graficznego się podoba, kompletnie mnie to nie obchodzi - stwierdziłem FAKT, że styl został zmieniony na przerysowany (i zarazem opinię, że taka zmiana mi się nie podoba, nie pasuje do uniwersum). To Eternal101 kompletnie nie zrozumiał co napisałem, za pierwszym razem machnął argumentem który nijak ma się do mojej wypowiedzi o przerysowanej grafice, później zaklinając rzeczywistość mówiąc że tej przerysowanej grafiki nie widzi - i po tym nastąpił ciąg nieporozumień, bo ktoś wciął się w rozmowę nie czytając jej kontekstu.

Dnia 14.04.2014 o 13:31, Adjatha napisał:

Napisałeś to ewidentnie jako jedną z wymienionych wad, więc jednak mówisz o tym, co się
Tobie nie podoba. Bo Ty to uznajesz za wadę, a mi to, że w poprzedniej części była inna
muzyka, nie robi żadnej różnicy.


Dokładnie, mówiłem o stanie faktycznym, jakie zmiany stylistyczne wprowadzono, i że te konkretne zmiany uważam za wadę - nikogo nie pytałem o zdanie. Teraz przeczytaj późniejszą wypowiedź Eternala, który bezsensownie się przyczepił - na argument o zmianie stylu soundtracka na pompatyczny i orkiestralny odpowiada "jest bardzo dobry" (fakt vs. opinia), na temat stylu graficznego odpowiada "jest mroczniejsza niż w podstawce" (co ma się nijak do argumentu o przerysowanym stylu graficznym) i później że takiej zmiany nie widzi, na temat zmienionego sposobu prezentowania historii odpowiada "fabuła lepsza niż w połowie tych dennych produkcji co obecnie wychodzą" (fakt vs. opinia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Blizzard zrobił D3, wyciął 3/4 contentu i je wydał. 2 lata później przywrócił trochę z pierwotnej wersji i wszyscy robią pod siebie, a prawda jest taka że od początku ta gra była nawet lepsza tylko najwyraźniej chcą doić na dodatkach, więc na pewno przynajmniej jeszcze jeden będzie (talizmany, słowa runiczne?). I o to co cała odpowiedź, dlaczego od początku było tak źle. Chociaż nadal nie ma nekromanty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować