Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

Założę od nowa temat, który na starym forum był swego czasu dosyć popularny.
Nie wiem jak będzie tutaj, jako że ostatnio większość czytelników tej literatury gdzieś się powykruszała, ale spróbować można. Zobaczymy kto jeszcze został :)

Żeby jednak nie bylo to tylko zwykłe założenie wątku, to dodam że kończę właśnie (zostało mi ok. 60 stron) "Kamyk na niebie" Isaaca Asimova czyli 3-ci tom Imperium Galaktycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj, A-cis :)
Oż kurczesz, ale się pozmieniało :)

Dawno temu czytałem tego Asimova. A Asimov, wiadomo... jak to Asimov. Dla tych lubiących ramotki SF i interesujących się historią tej dziedziny literackiej, choć czyta się bez większych przykrości :)

U mnie natomiast na tapecie znajduje się dylogia Pierumova "Imperium ponad wszystko". Jest to militarystyczna space-opera; w kosmosie, przynajmniej w części opanowanej przez cywilizację ludzką, panuje Imperium IV Rzeszy, a bohaterem jest Rosjanin z planety Nowy Krym, który na ochotnika wstępuje do 3 Dywizji Desantowej Totenkopf, będącej spadkobierczynią swojej imienniczki, dywizji SS z II wojny światowej. W tle jeszcze występują obce cywilizacje i dziwne, biologiczne artefakty :)
Czyta się szybko i przyjemnie, bitwa pogania bitwę, choć drugi tom jest jakby trochę spokojniejszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Dobrze że jesteś :)

Dnia 06.10.2005 o 15:01, Szenk napisał:

Dawno temu czytałem tego Asimova. A Asimov, wiadomo... jak to Asimov.
Dla tych lubiących ramotki SF i interesujących się historią tej dziedziny literackiej,


Czyli zdecydowanie dla mnie :)
A ja przygotowuję się właśnie do przeczytania cyklu Fundacja, którego jeszcze - co przyznaję ze wstydem - nie zaliczyłem, dlatego własnie przeczytałem wcześniej cykl Roboty, i przed chwilą skończyłem cykl Imperium Galaktyczne.

Dnia 06.10.2005 o 15:01, Szenk napisał:

dylogia Pierumova "Imperium ponad wszystko".
Czyta się szybko i przyjemnie, bitwa pogania bitwę, choć drugi tom jest jakby trochę spokojniejszy :)


Czyli coś w stylu Łukianienki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 18:35, A-cis napisał:

Witaj. Dobrze że jesteś :)


Czołem, Obywatelu :D

Dnia 06.10.2005 o 18:35, A-cis napisał:

Czyli zdecydowanie dla mnie :)
A ja przygotowuję się
właśnie do przeczytania cyklu Fundacja, którego jeszcze - co przyznaję ze wstydem - nie zaliczyłem, dlatego własnie przeczytałem
wcześniej cykl Roboty, i przed chwilą skończyłem cykl Imperium Galaktyczne.


Zaczniesz od "Fundacji" - czyli wg kolejności pisania poszczególnych tomów, czy też od "Preludium Fundacji" - czyli wg kolejności chronologicznej? :)
I czy włączysz tytuły "fundacyjne" napisane przez innych pisarzy SF? Słyszałem, że są kiepskie :)

Dnia 06.10.2005 o 18:35, A-cis napisał:

Czyli coś w stylu Łukianienki?


No nie wiem. Łukianienko nie jest jednak aż tak militarystyczny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy książkę "Diuna" Franka Herberta można zaliczyć do S-F? Bo ja mam na drugiej części "Mesjasz Diuny" Napisane dokładnie "książka fantastyczno-przygodowa". Ale czytając ją to co raz bardziej wydaje mi się, że jest ona s-f.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 20:41, Szenk napisał:

Zaczniesz od "Fundacji" - czyli wg kolejności pisania poszczególnych tomów, czy też od "Preludium Fundacji" - czyli wg kolejności chronologicznej? :)

Chcę czytać chronologicznie, czyli od Preludium.

Dnia 06.10.2005 o 20:41, Szenk napisał:

I czy włączysz tytuły "fundacyjne" napisane przez innych pisarzy SF? Słyszałem, że są kiepskie :)

Na razie ich nie planuję.

DEViANCE ---> Zdecydowanie SF. A przygodowa to jest własciwie każda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mogłem się spodziewać że to właśnie A-cis otworzy taki wątek. :D Może z nowym forum ożyje na nowo, i bez restrykcji dla miłośników fantasy;)
Czołem obywatele.

Ja ostatnio czytam na przemian SF i Fantasy. W tej chwili "Śmierć nekromanty".

A na inaugurację nowego forum postaram się wrzucić jakiś temetyczny obrazek:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie skonczylem "Cryptonomicon" Stephensona (w oryginale) i musze ochlonac zanim cos wiecej o tej ksiazce napisze... Cudowna!

Milo widziec ten watek, mam nadzieje, ze nadal beda w nim ciekawe opinie :-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 22:10, Elwro napisał:

Wlasnie skonczylem "Cryptonomicon" Stephensona (w oryginale) i musze ochlonac zanim cos wiecej o tej ksiazce napisze...


To chłoń szybciej;) i pisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 18:35, A-cis napisał:

> dylogia Pierumova "Imperium ponad wszystko".
Czyli coś w stylu Łukianienki?


A ja się zabrałem za Pierumowa i Łukianienkę jednocześnie - Не время для драконов, tylko czasu brak...

Podobno nieciekawa, sztampowa, płaska, nudna, nieudana,... ale grę na jej podstawie robią ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś lubi Dana Simmonsa, to polecam ''Ilion". Jestem przed połową, ale świetnie się to czyta. Ta sama poetyka co w ''Hyperionie'' ale realia zupełnie inne.

PS. re ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 20:52, DEViANCE napisał:

Czy w liceum będziemy przerabiać jakieś lektury s-f? :)


Nie mam pojęcia. Może ktoś inny będzie wiedział :)
Kiedy chodziłem do liceum, to tego typu literatura niestety nie zaliczała się do zbyt wartościowych i ja nic z tego nie miałem. Czytałem dla własnej przyjemności.

Witam ob.ob. Lucka i Elwro :)
Lucek, wątek mogłem założyć nawet nieco wcześniej, ale ciągle się łudziłem że popularniejsze stare wątki (przynajmniej te oznaczone gwiazdkami) zostana przeniesione.
Dopiero jak zobaczyłem że TYHE zakłada wątek (o damskiej loży), to pomyślałem że kto jak kto, ale ona jako moderator chyba coś wie, więc nie ma co czekać na cud.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja też się przywitam po dłuugiej nieobecności :)

Zorientowałam się ostatnio, że czytanie pożyczonych książek oprócz ewidentnych zalet ma też wadę - moja obecna lista książek do kupienia straszliwie urosła. Jakbym chciała wszystko naraz nabyć, jednej pensji by nie wystarczyło :)

Szenk - chwilowo mnie nie ma, jak będę to się zgłoszę, wypadałoby kiedyś zwrócić te książki...

Z czytanych ostatnio: cykl Esmay Suiza, Elizabeth Moon
Flota kosmiczna, kobieta-geniusz taktyczny - czy to wam czegoś nie przypomina? Nawiązanie do Honor Harrington nasuwa się samo, zresztą czytając łapałam się na porównywaniu i szukaniu zbieżności, jest ich zresztą więcej niż wymieniłam. Na pewno nie do końca służy to dobremu odbiorowi książki, ale Suiza potrafi się bronić :)
Mniej jest szczegółów technicznych, treść jest bardziej zwrócona na aspekty przygodowy i psychologiczny. Akcja jest wartka, postacie różnorodne, czyta się szybko i przyjemnie - po dwóch pierwszych tomach ("Być bohaterem" i "Zasady walki") mam ochotę sięgnąć po kolejne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam obywateli!
Ale się pozmieniało, trafic nie mogłem. No i moze weszcie forum zacznie działać porządnie...

Potwierdzam słowa Vramina, "Ilion" czyta się świetnie, w mojej prywatnej opinii znacznie lepiej niż "Hyperion" a juz na pewno jest to książka znacznie bardziej rozbudowana i skomplikowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2005 o 13:27, Shadowmage napisał:

Potwierdzam > słowa Vramina, "Ilion" czyta się świetnie, w mojej prywatnej opinii znacznie lepiej niż "Hyperion" a juz na pewno jest to książka znacznie bardziej rozbudowana i skomplikowana.


Uuuuch, jak bardziej rozbudowana i skomplikowana niż "Hyperion", to obawiam się, że to książka nie dla mnie :D

Meghan ----> Spoko, spoko - śpiesz się powoli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2005 o 20:52, DEViANCE napisał:

Zakładam, że znasz bardzo dużo tytułów. Czy w liceum będziemy przerabiać jakieś lektury s-f? :)


Wątpię... Prawie na pewno nie, a p[rzynajmniej kilka lat temu nic takiego nie miało miejsca, jedynie w podstawówce ponadobowiązkową lekturą był "Hobbit". Tyle fantastyki.
A co do "Diuny" - to jest takie "niewiadomoco". Spotkałem się z określeniem "fantasy w szaftazu sf" i jest to dosyć trafne w moim odczuciu. Choć generalnie klasyfikuje się ją jako sf. A co do napisów na okładkach - tam są rózne śmieszne rzeczy powypisywane zwykle, nie nalezy na nie zwraca uwagi. A bierze się to z tego, że często osoba pisząca tekst na okładkę nie zna wogóle ksiązki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować