Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

po młodzieńczej fascynacji facetami z wielkimi mieczami czas na coś odrobinę poważniejszego.
prosiłbym, byście polecili mi jakieś książki, od których można zacząć przygodę z SF : >
nie jakieś hard SF, gdzie ludzkość przejmuje tysiąc galaktyk i słowo ''blaster'' albo ''silniki fotonowe'' pojawia się na każdej stronie - wolałbym coś, bardziej... hmm współczesnego, gdzie człowiek dopiero podbija kosmos, wyrusza w nieznane, rozpoczyna swoją ekspansję na terytorium galaktyki. czyli coś urealnionego, zrozumiałego dla prostego człowieka początku XXI wieku ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 20:12, Azra napisał:

po młodzieńczej fascynacji facetami z wielkimi mieczami czas na coś odrobinę poważniejszego.

prosiłbym, byście polecili mi jakieś książki, od których można zacząć przygodę z SF :
>
nie jakieś hard SF, gdzie ludzkość przejmuje tysiąc galaktyk i słowo ''blaster'' albo
''silniki fotonowe'' pojawia się na każdej stronie - wolałbym coś, bardziej... hmm współczesnego,
gdzie człowiek dopiero podbija kosmos, wyrusza w nieznane, rozpoczyna swoją ekspansję
na terytorium galaktyki. czyli coś urealnionego, zrozumiałego dla prostego człowieka
początku XXI wieku ;]

Nie bardzo pasuje do twoich wymagań, ale i tak polecę, bom jest fanatykiem - Hyperion. Czysty geniusz, a początkowe skomplikowanie nazw nie przeszkadza.
http://ksiazki.polter.pl/Hyperion-Dan-Simmons-c16126

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mogę polecić jeśli lubisz socjologiczne SF książki Janusza Zajdla a jeśli się na nie zdecydujesz to proponuję zacząć od np. "Wyjścia z cienia" :)


a przy okazji czy ktoś mógłby mi podać wykaz książek braci Strugackich z zaznaczonymi cyklami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 20:12, Azra napisał:

gdzie człowiek dopiero podbija kosmos, wyrusza w nieznane, rozpoczyna swoją ekspansję
na terytorium galaktyki. czyli coś urealnionego, zrozumiałego dla prostego człowieka
początku XXI wieku ;]


Spróbuj "Kroniki marsjańskie" Raya Bradbury''ego. Podbój trochę bliższy, bo nie galaktyki ale poczciwego Marsa. Znakomita książka. Jest to właściwie zbiór opowiadań, a nie powieść, jednak układają się one w jedną całość, więc usilnie namawiam do przeczytania w takiej kolejności, w jakiej są ułożone. Dla mnie absolutna klasyka SF.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.08.2009 o 21:51, master962 napisał:

a przy okazji czy ktoś mógłby mi podać wykaz książek braci Strugackich z zaznaczonymi cyklami?

Podam z kNOT-em, który kiedyś taki wykaz zamieścił:
1. Bajka o Trójce [Сказка о Тройке, 1968 / 1987]
2. Biały stożek Ałaidu [Белый конус Алаида, 1959, opowiadanie]
3. Daleka Tęcza [Далекая Радуга, 1963]
4. Droga na Amalteę [Путь на Амальтею, 1960]
5. Eunomia. Niszczyciele planet [???]
6. Fale tłumią wiatr [Волны гасят ветер, 1985-86]
7. Gigantyczne zakłócenie [???]
8. Koniec akcji "Arka" [Малыш, 1971]
9. Kulawy los [Хромая судьба, 1985 / 1986]
10. Maszyna życzeń [Машина желаний, 1981 (Пикник на обочине) / 1993 (Один из вариантов), scenariusz]
11. Miliard lat przed końcem świata [За миллиард лет до конца света, 1976-77]
12. Niedoskonali czyli czterdzieści lat później [Отягощенные Злом, или Сорок лет спустя, 1988]
13. Odruch samorzutny [Спонтанный рефлекс, 1958, opowiadanie]
14. Pięć łyżek eliksiru [Пять ложек эликсира, 1985, scenariusz]
15. Piknik na skraju drogi [Пикник на обочине, 1972]
16. Poniedziałek zaczyna się w sobotę [Понедельник начинается в субботу, 1965]
17. Pora deszczów [Гадкие лебеди, 1972 / Время дождя 1987, część powieści Kulawy los]
18. Przenicowany świat [Обитаемый остров, 1969 / 1971]
19. Przyjaciel z piekła [Парень из преисподней, 1988-89]
20. Spotkanie [Свидание, 1961, opowiadanie, część powieści Powrót (Południe, XXII wiek)]
21. Sprawa zabójstwa [Отель "У Погибшего Альпиниста", 1970]
22. Stan alarmowy [???]
23. Sześć zapałek [Шесть спичек, 1959, opowiadanie]
24. Ślimak na zboczu [Улитка на склоне, 1966 / 1968 / 1990]
25. Trudno być bogiem [Трудно быть богом, 1964]
26. W krainie purpurowych obłoków [Страна Багровых Туч, 1959]
27. Wspaniale urządzona planeta [Благоустроенная Планета, 1961, opowiadanie, część powieści Powrót (Południe, XXII wiek)]
28. Z zewnątrz [Извне, 1960]
29. Żuk w mrowisku [Жук в муравейнике, 1979-80 / 1986]
30. Drapieżne rzeczy wieku / Sleg [Хищные вещи века, 1965]
31. Drugi najazd Marsjan [Второе нашествие марсиан, 1967]
32. Miasto skazane [Град обреченный, 1988-89]
33. Opowieść o przyjaźni i nieprzyjaźni / O przyjaźni prawdziwej [Повесть о дружбе и недружбе, 1980]
34. Powrót (Południe, XXII wiek) [Возвращение (Полдень. ХХII век), 1962 / Полдень. ХХII век (Возвращение), 1967]
35. Próba ucieczki [Попытка к бегству, 1962]
36. Stażyści [Стажеры, 1962]

Z cyklami sprawa będzie gorsza, bo u nich są one słabo zaznaczone i w zasadzie każdą powieść można czytać jako samodzielną.
Na pewno cyklem (ze względu na osobę głównego bohatera - Maksa Kammerera) można nazwać:
Przenicowany świat
Żuk w mrowisku
Fale tłumią wiatr
Natomiast na temat innych cykli wolałbym się nie wypowiadać, bo ich w całości nie czytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie na cyklach bardzo mi zależało ale dzięki :) bo właśnie czytam "Żuka w mrowisku" i wolałem mieć pewność że niczego nie przegapię. ale i tak zauważyłem po przeczytaniu np. "Przyjaciela z piekła" można wyłowić więcej smaczków z książki. tak samo byłoby pewnie jakbym przeczytał przed "Żukiem..." jeszcze "Koniec eksperymentu Arka" do którego też jakieś odwołanie wypatrzyłem. i dla jasności spytam się jeszcze czy akcja książki "Fale tłumią wiatr" dzieje się po "Żuku..."?

jeśli się nie mylę to cyklem będzie na pewno
"Poniedziałek zaczyna się w sobotę"
"Bajka o Trójce"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2009 o 11:30, master962 napisał:

dla jasności spytam się jeszcze czy akcja książki "Fale tłumią wiatr" dzieje się po "Żuku..."?

Tak, po "Żuku ...". Ale, tak jak pisałem, w ich powieściach trudno się doszukać jakieś kontynuacji. Są tylko drobne odwołania, aluzje ... Zresztą zobaczysz po przeczytaniu np. "Przenicowanego światu". Ja skojarzyłem, że to jest jakiś cykl dopiero gdy mi to ktoś powiedział.
Dopiero wtedy dopatrzyłem się wspólnych wątków :-)

Dnia 20.08.2009 o 11:30, master962 napisał:

jeśli się nie mylę to cyklem będzie na pewno
"Poniedziałek zaczyna się w sobotę"
"Bajka o Trójce"

Tak. To też jest podobno cykl (nie czytałem "Bajki ..." więc nie twierdzę tego z autopsji) z tym, że "Bajka ..." jest tu podobno pierwsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam to szczęście że akurat już przeczytałem "Przenicowany świat" a jak zobaczyłem w opisie "Żuka..." że występuje tam też Maksym to domyśliłem się że będzie to kontynuacja. szkoda tylko że "Koniec eksperymentu Arka" odłożyłem na później. ale mam nadzieję że jakoś bardzo nie zaszkodzi w odbiorze książki :)

Dnia 20.08.2009 o 13:18, A-cis napisał:

Tak. To też jest podobno cykl (nie czytałem "Bajki ..." więc nie twierdzę tego z autopsji)
z tym, że "Bajka ..." jest tu podobno pierwsza.

nie wiem dopiero dziś odbieram "Poniedziałek..." ale z opisu wydawcy wynika że "Bajka..." jest sequelem http://merlin.pl/Poniedzialek-zaczyna-sie-w-sobote_Arkadij-Srugacki-Borys-Strugacki/browse/product/1,685026.html

PS
czytałeś "Ślimak na zboczu"? jeśli tak to co o tej książce sądzisz bo jak dla mnie na pierwszy rzut oka jest trochę dziwna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2009 o 13:45, master962 napisał:

mam to szczęście że akurat już przeczytałem "Przenicowany świat" a jak zobaczyłem w opisie
"Żuka..." że występuje tam też Maksym to domyśliłem się że będzie to kontynuacja.

Ale jeżeli przeczytałeś już obie to chyba sam zauważyłeś, że można by je czytać niezależnie, w dowolnej kolejności bez specjalnego uszczerbku dla odbioru.

Dnia 20.08.2009 o 13:45, master962 napisał:

czytałeś "Ślimak na zboczu"? jeśli tak to co o tej książce sądzisz

Niestety nie czytałem. Ja w ogóle specjalną sympatią do Strugackich nie pałam. Nie rzucili mnie jakoś na kolana. Przeczytałem ich zaledwie 7 czy 8 pozycji. Z przeczytanych najbardziej podobały mi się wspomniany "Przenicowany świat" i "Piknik na skraju drogi".
Ale o "Ślimaku ..." słyszałem na tyle dużo różnych opinii, że chyba wezmę się i za niego :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jestem w trakcie czytania "Żuka..." ale masz rację te książki spokojnie można czytać niezależnie od siebie tracąc przy tym sporo smaczków które uwielbiam :)

a co do książek braci Strugackich to ja osobiście je bardzo lubię ale w końcu nie wszystkim muszą one przypadać do gustu :) tym bardziej że niektóre trzeba przyznać są dość ciężko strawne i po pierwszym przeczytaniu ma się tylko mętlik w głowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy do poczytania;
"Żelazna rada" China Mieville - autor na którego nowe rzeczy się czeka i w zasadzie wystarczyło by to za całą rekomendację. Trzecia w Polsce powieść tego pisarza, po "Dworcu Perdito" i "Bliźnie". Wracamy do Nowego Corbuzon, akcja "...Rady" albo toczy się w mieście albo jest z miastem bezpośrednio związana. Dostajemy to co najlepsze w prozie Mielville`a; plastyczny język na usługach orginalnej wyoraźni i obrazowy, wielowątkowy styl narracji. Wadą Mievilla jest dziwna skłonnośc autora do porzucania swego stylu tam, gdzie wydaje mu się konieczne wstawienie szybkiego, pełnego akcji kawałka. Nie wychodziło mu to w poprzednich ksiażkach, w Radzie całe "Tropy" padły ofiarą owego zgubnego pośpiechu, do tego stopnia, że czytając zdarzało mi się spojrzeć na okładkę aby sprawdzić, czy to na pewno Mieville. Nie do końca najszczęśliwszym pomysłem wydaje mi się także uczynienie nadbohaterem ruchów społeczno-rewolucyjnych. W " Dworcu.." Nowe Corbuzon znakomicie sobie poradziło, rzucając fascynujący cień na wszelkie poczynania postaci, ruchy rewolucyjne niestety nie mają takiej siły odziaływania. Przynajmniej na moją wyoraźnię. Mimo tych zastrzeżeń, nadal jest to osobna półka w Empiku, z dala od reszty fantastycznej tandety.

"Zadanie goblina" "Droga goblina" "Wojna goblina" Jim C. Hines - z humorem w fantastyce jest tak z wodą na Marsie, niby jest ale gdzieś głeboko i w postaci stałej więc jak się trafi autor, który bawi w inteligentny sposób, nie próbując nas przy tym załaskotać na śmierć, warto go czytać. Hines pisze lekko, łatwo i przyjemnie, jedynie od czasu do czasu wtrąca zdanko lub dwa, po których zaczynamy się troche poważniej zastanawiać, jak to jest być marginalnym przedstawicielem najsłabszej rasy, takim na którego i hobgoblina nie trzeba, żeby trafił do wspólnego kotła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2009 o 13:45, master962 napisał:

PS
czytałeś "Ślimak na zboczu"? jeśli tak to co o tej książce sądzisz bo jak dla mnie na
pierwszy rzut oka jest trochę dziwna :)


Ja czytałem "Ślimaka na zboczu" i w sumie do dzisiaj nie wiem o co w tej książce chodziło :P Kiedyś miałem jeszcze jakieś dziwne wydanie "Pikniku na skraju drogi", które zawierało opowiadanie "Las"- a jak później się okazało była to jakby druga połowa "Ślimaka na zboczu". Tzn. to chyba mniej więcej tak wyglądało, że połowa "Ślimaka na zboczu" była "o czymś" a druga połowa o czymś innym- z tym, że obie części były nie wiadomo o czym ;). Enyłej: czytałem to dawno temu i tylko raz- więc mogłem wielu rzeczy nie załapać. Za to kolega mówił mi, że czytał "Ślimaka.." kilka razy i nadal nie wie o co tam kaman.
Drugą tego typu pozycją Strugackich (chociaż już nieco bardziej zrozumiałą) jest książka "Niedoskonali"- też nie wiadomo o co kaman.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobrze pamiętasz że jedna część "Ślimaka..." jest o czym innym niż druga chociaż może nie tyle o czym innych tylko z innego punktu widzenia (jedna z wewnątrz lasu, druga z zewnątrz). ja generalnie zrozumiałem tylko część z poza lasu która akurat była bardziej dla mnie czytelna. "Niedoskonałych" jeszcze nie czytałem ale pewnie za jakiś czas natknę się na tę książkę bo akurat czytam wszystko co Strugackich :) a do dziwniejszych książek Strugackich jakie czytałem mogę zaliczyć "Bezsilni tego świata" czy "Miliard lat przed końcem świata".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2009 o 15:31, master962 napisał:

dobrze pamiętasz że jedna część "Ślimaka..." jest o czym innym niż druga chociaż może
nie tyle o czym innych tylko z innego punktu widzenia (jedna z wewnątrz lasu, druga z
zewnątrz). ja generalnie zrozumiałem tylko część z poza lasu która akurat była bardziej
dla mnie czytelna. "Niedoskonałych" jeszcze nie czytałem ale pewnie za jakiś czas natknę
się na tę książkę bo akurat czytam wszystko co Strugackich :) a do dziwniejszych książek
Strugackich jakie czytałem mogę zaliczyć "Bezsilni tego świata" czy "Miliard lat przed
końcem świata".


Też chciałem wspomnieć o "Bezsilnych..." i "Miliardzie..." ale uznałem, że wymienię tylko te naprawdę hardcorowe pozycje ;). I faktycznie- tak to było w "Ślimaku..." że jedna część działa się na zewnątrz lasu a druga wewnątrz. Kilka scen, które zapamiętałem mogły by sugerować, że to książka o konfrontacji dwóch różnych światów- zupełnie się nie rozumiejących. Świata natury i technologicznego świata człowieka. Ale jak tylko pomyślę o tego typu wyjaśnieniu to wydaje mi się, że tego typu teza ujmuje jakby tylko drobny ułamek tego co autorzy chcieli przekazać- dlatego nie będę tej wersji bronił z jakimś wielkim zapałem;).

Też kiedyś miałem ochotę przeczytać wszystkie ich książki i faktycznie sporo udało mi się przeczytać a jeszcze kilka ciągle mam w biblioteczce, z tym że jakoś nie mam czasu się za nie zabrać.

Widziałem, że pisałeś o "Koniec eksperymentu Arka"- to jest właśnie jedna z lepszych i trochę "luźniejszych" książek Strugackich. Ja bym polecił jeszcze "Hotel pod poległym alpinistą" i np. "Lot na Amalteę.Stażyści".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na pewno masz racje z tą konfrontacją światów ale to wydaje się trochę oczywiste tak jak cały tej bajzel w funkcjonowaniu zarządu i całej tej firmy zajmującej się lasem w którym Strugaccy trochę wyśmiewają system organizacyjny jaki panował w firmach jak i całym ZSRR. tylko nie mogę rozgryźć o co chodziło np. z tymi kobietami żyjącymi w lesie. może za jakiś czas znowu przeczytam "Ślimaka..." i może coś przyjdzie mi do głowy :)

Dnia 04.09.2009 o 15:45, ThimGrim napisał:

Widziałem, że pisałeś o "Koniec eksperymentu Arka"- to jest właśnie jedna z lepszych
i trochę "luźniejszych" książek Strugackich. Ja bym polecił jeszcze "Hotel pod poległym
alpinistą" i np. "Lot na Amalteę.Stażyści".

właśnie "Koniec eksperymentu Arka" czytam teraz. szkoda że nie zrobiłem tego przed "Żukiem..." bo na pewno w tedy bym więcej z niego zrozumiał. ale jak nie mam spisu książek (chociaż gdzieś kiedyś widziałem) Strugackich uwzględniający cykle to się płaci gapowe :) "Hotel..." kiedyś czytałem a "Lotu..." nie czytałem bo chyba jeszcze nawet nie widziałem tej książki na oczy. ale jakoś na razie się tym nie martwię bo jeszcze ze Strugackich do przeczytania bez "Końca eksperymentu Arka" jeszcze ich 4 książki "Poniedziałek zaczyna się w sobotę", "Fale tłumią wiatr", "Daleka tęcza", "Kulawy los" więc dopiero za jakiś czas będę się martwił o nowe książki braci :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2009 o 16:23, master962 napisał:

właśnie "Koniec eksperymentu Arka" czytam teraz. szkoda że nie zrobiłem tego przed "Żukiem..."
bo na pewno w tedy bym więcej z niego zrozumiał. ale jak nie mam spisu książek (chociaż
gdzieś kiedyś widziałem) Strugackich uwzględniający cykle to się płaci gapowe :) /.../


I dokładnie ten sam zamiar czytania "cyklami" też miałem ;). A jak te cykle wyglądają wiedziałem z tej strony:

www.biblionetka.pl

Są tam chyba wszystkie książki Strugackich (i nie tylko of course) i przy każdej książce jest odnośnik, że pochodzi z tego cyklu i że jest pierwsza albo któraś tam z kolei. Zresztą w ogóle świetny serwis z niewiarygodną wręcz ilością książek, recenzji i informacji.

"Żuk w mrowisku" też mam ale nie czytałem. Podobnie jak "Przenicowany Świat". Ale za to widziałem film Przenicowany Świat- najnowsza (i najdroższa) rosyjska produkcja w dwóch częściach. Na razie widziałem tylko pierwszą część i muszę powiedzieć, że była naprawdę fajnie zrealizowana, chociaż komuś kto nie toleruje języka rosyjskiego może się nie spodobać :P. A jeżeli Ty czytałeś "Przenicowany świat" to film powinien być dla Ciebie całkiem niezłym dodatkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.08.2009 o 13:18, A-cis napisał:

> jeśli się nie mylę to cyklem będzie na pewno
> "Poniedziałek zaczyna się w sobotę"
> "Bajka o Trójce"
Tak. To też jest podobno cykl (nie czytałem "Bajki ..." więc nie twierdzę tego z autopsji)
z tym, że "Bajka ..." jest tu podobno pierwsza.


Pierwszy był "Poniedziałek..." , "Bajka..." to ciąg dalszy i tak jak większość ciągów dalszych jest DUŻO słabsza od oryginału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

więc widzę że znowu zacząłem nie w kolejności czytać będę musiał to jakoś przeżyć :)

co do "Przenicowanego świata" to faktycznie czytałem ale filmu nie oglądałem bo nie widziałem go w kinie :( ale z tych urywków które krążą w internecie wygląda całkiem całkiem bo nawet rozpoznałem niektóre postacie :P a że film drogi to wiadomo było od dawna zresztą nazywany jest rosyjskim Matrix''em.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2009 o 10:43, Fran napisał:

/..../

Fran, to Ty? Czy ktoś się podszył pod Twój nick? :-)
Miło że znów zaglądasz. Czy to jest nagły przypływ czasu i będziesz zaglądała częściej, czy raczej przypadkowe zajrzenie do wątku?

====> kerkas
Dzięki za informację. Tak jak pisałem nie byłem pewien tamtej wiadomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować