Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

Jeśli nie chcesz zaczynać od dłuższego cyklu, to z miejsca odpada cykl barokowy, na który składają się Żywe Srebro, Zamęt i Ustrój Świata (powieść historyczna, nie żaden cyberpunk, ale za to można tanio dostać w centrach taniej książki, ja całość nabyłem swego czasu za około 90 z, łącznie 8 książek;). Z pojedynczych powieści możesz spróbować Diamentowy Wiek. Cryptonomicon oczywiście warto poznać, to chyba jego najsłynniejsza powieść (inaczej: nie wypada nie znać). Osobiście wiele sobie obiecuję po Peanatemie ( http://en.wikipedia.org/wiki/Anathem albo http://www.mag.com.pl/aktualnosc.php?id=1,5,606), na Zachodzie została bardzo pozytywnie przyjęta. Gdyby tylko nie ta imho paskudna polska okładka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2009 o 23:57, GanD napisał:

Jeśli nie chcesz zaczynać od dłuższego cyklu, to z miejsca odpada cykl barokowy, na który
składają się Żywe Srebro, Zamęt i Ustrój Świata (powieść historyczna, nie żaden cyberpunk,

Historyczna?!! Myślałem, że on pisze fantastykę.

Dnia 26.10.2009 o 23:57, GanD napisał:

Z pojedynczych powieści możesz spróbować Diamentowy Wiek.

Chyba jednak od tego zacznę. Muszę się wpierw rozejrzeć po bibliotekach a jeżeli nie będzie to w ostateczności po antykwariatach (wolałbym nie kupować od razu nie wiedząc czy mi autor podpasuje :-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.10.2009 o 01:46, A-cis napisał:

Historyczna?!! Myślałem, że on pisze fantastykę.


No... fantastyka historyczna ;) Akcja dzieje się na przełomie wieków, cykl nie bez powodu nazywa się barokowy. Na kartach powieści można się natknąć między innymi na postacie takie jak Newton, czy też... Zresztą, cytat:

Akcja trylogii rozgrywa się na przestrzeni 60 lat (1655-1714) niemal na całym globie. Angażuje dwory królewskie, myślicieli i filozofów, wynalazców i pisarzy, postaci historyczne i fikcyjne. Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton, i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała rzesza królów i książąt, a nawet siedmioletni Ben Franklin.

Żywe srebro opisuje losy geniuszy i niepowtarzalnej grupy siedemnasto- i osiemnastowiecznych wagabundów w tym punkcie historii, gdy nic jeszcze nie było przesądzone jak ukształtuje się nowożytna "nauka" i "ekonomia". Stephenson skupia się na odnalezieniu prawdziwych fundamentów cywilizacji XXI w., zbudowanej dzięki racjonalnemu opisowi rzeczywistości narzuconemu właśnie w epoce Baroku przez ludzi typu Newtona czy Leibniza. Dzięki temu stajemy się naocznymi świadkami otwarcia umysłów ludzkich na nowy, innowacyjny sposób oceny rzeczywistości. Pojawienia się nowych idei i prądów filozoficznych, które ukształtowały współczesną cywilizację Zachodu.

Dnia 27.10.2009 o 01:46, A-cis napisał:

Chyba jednak od tego zacznę. Muszę się wpierw rozejrzeć po bibliotekach a jeżeli nie
będzie to w ostateczności po antykwariatach (wolałbym nie kupować od razu nie wiedząc
czy mi autor podpasuje :-))


Na allegro widziałem wczoraj Diamentowy Wiek za 5zł, ale cena na pewno jeszcze podskoczy, a sama wysyłka to kolejne 10... Ja z bibliotek nie korzystam prawie wcale. Także nie mam pojęcia jak to jest z dostępnością, zresztą co miasto to inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.10.2009 o 23:57, GanD napisał:

Wiek. Cryptonomicon oczywiście warto poznać, to chyba jego najsłynniejsza powieść (inaczej:
nie wypada nie znać).


Po przeczytaniu Cryptonomiconu absolutnie nie powiedziałbym, że Stephenson to jeden z najlepszych pisarzy fantastyki i nie rozumiem skąd ten cały szum. Owszem, jest tam parę ciekawych motywów, ale książka jako taka jest średnia. Czytałem wiele lepszych powieści, których autorzy potrafili lepiej kreować postacie, sprawniej operowali językiem i mieli ciekawsze pomysły. Ale Cryptonomicon to w zasadzie nie jest fantastyka, a niewykluczone że swoje dołożyło też tłumaczenie (np. "Name of the wind" Patricka Rothfussa jest w oryginale wyśmienite, a z tego co widziałem, tłumaczenie wypada raczej drętwo), dlatego na temat samego Stephensona nie będę się wypowiadał. Cryptonomicon jednak uważam za przereklamowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sympatyków prozy Petera F. Hamiltona informuję, że wyszła już 3-cia część cyklu zapoczątkowanego "Gwiazdą Pandory". Nosi toto tytuł "Judasz wyzwolony".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sympatycy powieści Jacka Finneya "Inwazja porywaczy ciał" mają w tych dniach ciekawą możliwość porównania powieści z dwoma jej ekranizacjami.
Wczoraj TVN nadał najnowszą ekranizację (z 2007 roku. Niedawno leciała też w kinach) pt. "Inwazja" z Nicole Kidman i Danielem Craigiem w rolach głównych, a dziś o godz. 20.05 TVN 7 nada wcześniejszą o 14 lat ekranizację pt. "Porywacze ciał".
Ciekawe, że te oba filmowe tytuły składają się na pełny tytuł książkowy :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2010 o 14:12, A-cis napisał:

Sympatycy powieści Jacka Finneya "Inwazja porywaczy ciał" mają w tych dniach ciekawą
możliwość porównania powieści z dwoma jej ekranizacjami.
Wczoraj TVN nadał najnowszą ekranizację (z 2007 roku. Niedawno leciała też w kinach)
pt. "Inwazja" z Nicole Kidman i Danielem Craigiem w rolach głównych, a dziś o godz. 20.05
TVN 7 nada wcześniejszą o 14 lat ekranizację pt. "Porywacze ciał".
Ciekawe, że te oba filmowe tytuły składają się na pełny tytuł książkowy :-)


Obie wersje można sobie darować jeśli już proponuję
pierwszą http://www.filmweb.pl/f113235/Inwazja+porywaczy+cia%C5%82,1956 i moim zdaniem
bezkonkurencyjną ekranizację.
W ostateczności jeśli ktoś nie lubi czarno-białych filmów sf z lat 50.
to polecam http://www.filmweb.pl/f6481/Inwazja+%C5%82owc%C3%B3w+cia%C5%82,1978
głównie dla obsady:
Donald Sutherland
Robert Duvall
Jeff Goldblum
Leonard Nimoy
Don Siegel


sorki za mały offtop.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.04.2010 o 16:14, kerkas napisał:

Obie wersje można sobie darować jeśli już proponuję

Ba, ale kiedy one będą emitowane, i czy w ogóle? Tego nikt nie wie :-)
A tak przy okazji, to TVN 7 wycięła numer i zmieniła program. Żałuję teraz, że nie obejrzałem tej drugiej wersji wczoraj późnym wieczorem, ale byłem pewien, że - jak to ta stacja ma w zwyczaju - wyemitują film dziś po dzienniku.
Zresztą tak też było podane w To i Owo.

Dnia 23.04.2010 o 16:14, kerkas napisał:

sorki za mały offtop.

To nie jest żaden off top. Ekranizacja powieści SF jak najbardziej mieści się w tematyce wątku :-)
BTW. Jeszcze jutro na TVP Kultura ma lecieć jakiś film "Porywacz ciał" z 1945 r., ale nie jestem pewien, czy to nie jest przypadkiem coś całkiem innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.04.2010 o 01:30, A-cis napisał:

> Obie wersje można sobie darować jeśli już proponuję
Ba, ale kiedy one będą emitowane, i czy w ogóle? Tego nikt nie wie :-)


Obydwie ekranizacje leciały w zeszłym roku oczywiście w godzinach dla wampirów , strzyg i innych zmór czyli cóś koło 1.00 lub 2.00 w nocy , stacji nie pamiętam.

Dnia 24.04.2010 o 01:30, A-cis napisał:

> sorki za mały offtop.
To nie jest żaden off top. Ekranizacja powieści SF jak najbardziej mieści się w tematyce
wątku :-)
BTW. Jeszcze jutro na TVP Kultura ma lecieć jakiś film "Porywacz ciał" z 1945 r., ale
nie jestem pewien, czy to nie jest przypadkiem coś całkiem innego.


Ekranizacja opowiadania Roberta Louisa Stevensona "Hiena cmentarna" polecam film ze względu na obsadę , opowiadania chyba polecać nie muszę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 19:40, meryphillia napisał:

Jeśli to prowokacja, to udała się autorowi całkiem całkiem. Ale jesli faktycznie tak myśli, to aż go szkoda... ;]

To raczej troll, lubiący potem czytać nerwowe reakcje różnych dotkniętych do żywego.
W dodatku marnie orientujący się w gatunku, bo myli SF z fantasy (wstawiał do tekstu smoki) i w dodatku jeszcze podpierający się Albinem Siwakiem :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co ten niby post ma do rzeczy?

Akurat nic do bibliotek nie mam, ale faktycznie nie wiem po co wydawać na nie pieniądze skoro same nie potrafią odpowiednio o siebie zadbać? Sam korzystam tylko z jednej (kiedyś byłem zapisany w trzech osiedlowych plus w Centralnej Bibliotece Wojskowej) i też tylko aby wypożyczyć jakąś lekturę, której nie mam w kolekcji.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 21:30, meryphillia napisał:

A co ten niby post ma do rzeczy?


Równie "odkrywczy" pogląd jak ten z gatunkiem SF.

Dnia 29.04.2010 o 21:30, meryphillia napisał:

Akurat nic do bibliotek nie mam, ale faktycznie nie wiem po co wydawać na nie pieniądze
skoro same nie potrafią odpowiednio o siebie zadbać?


To znaczy ? , w jaki sposób mają o siebie zadbać ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 21:35, kerkas napisał:

Równie "odkrywczy" pogląd jak ten z gatunkiem SF.


No raczej nie bardzo...
Przecież ciągły spadek czytelnictwa nie jest niczym dziwnym, a ładowanie lionów w biblioteki wcale nie zwiększy owego czytelnictwa, bo sam widzę po bibliotece do której czasami chodzę, jak drastycznie spadał liczba odwiedzających ją ludzi, bowiem jeszcze 10 lat temu tłum w niej ciągle się kłębił od otwarcia do zamknięcia, że aż w kolejce trzeba było stać do obsługi...

Dnia 29.04.2010 o 21:35, kerkas napisał:

To znaczy ? , w jaki sposób mają o siebie zadbać ?.


Sprywatyzowanie.
Odprzedawanie zalegających, niewypożyczanych przez nikogo książek, kafejka internetowa, czytelnia z barem. Pomysłów można znaleźć tysiące, a nie tylko liczyć na datki od ludzi czy skąpe fundusze od państwa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 21:40, meryphillia napisał:

> Równie "odkrywczy" pogląd jak ten z gatunkiem SF.

No raczej nie bardzo...
Przecież ciągły spadek czytelnictwa nie jest niczym dziwnym, a ładowanie lionów w biblioteki


Zapewniam nikt nie ładuje milionów w biblioteki chyba że mówimy np. o Bibliotece Narodowej.
50zł na kwartał tyle dostaje średnio przeciętna biblioteka na zakup nowości.

Dnia 29.04.2010 o 21:40, meryphillia napisał:

wcale nie zwiększy owego czytelnictwa, bo sam widzę po bibliotece do której czasami chodzę,
jak drastycznie spadał liczba odwiedzających ją ludzi, bowiem jeszcze 10 lat temu tłum
w niej ciągle się kłębił od otwarcia do zamknięcia, że aż w kolejce trzeba było stać
do obsługi...


Jest internet , komputer , konsola , kino , wyjście do knajpy , kręgielnia , bilard , koncert itd. jest po prostu konkurencja a paręnaście i parędziesiąt lat temu nie było ot co.

Dnia 29.04.2010 o 21:40, meryphillia napisał:

> To znaczy ? , w jaki sposób mają o siebie zadbać ?.

Sprywatyzowanie.


Szybko by zbankrutowała taka biblioteka.
Podobnie jak prywatne muzea , teatry itd.

Dnia 29.04.2010 o 21:40, meryphillia napisał:

Odprzedawanie zalegających, niewypożyczanych przez nikogo książek,


O tu już dobrodzieju bym się nie zgodził , to że nikt nie czyta "Stąd do wieczności" , "Wojny i pokoju" itd. to nie znaczy że od razu książka out

Dnia 29.04.2010 o 21:40, meryphillia napisał:

kafejka internetowa,
czytelnia z barem. Pomysłów można znaleźć tysiące, a nie tylko liczyć na datki od ludzi
czy skąpe fundusze od państwa...


To dopiero jest czyste SF , do takiego interesu by się dopłacało tak jak dopłaca Empik ale jego stać odbija to sobie na innych towarach i zawyżonej marży.
Że prywatne biblioteki mogłyby przynosić zyski to mżonka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 21:54, kerkas napisał:

Jest internet , komputer , konsola , kino , wyjście do knajpy , kręgielnia , bilard ,
koncert itd. jest po prostu konkurencja a paręnaście i parędziesiąt lat temu nie było
ot co.


To nie tylko o to chodzi. Ludzie albo lubią czytać książki, albo od nich uciekają. Tym drugim biblioteki potrzebne nie są i tak im nic nie dadzą. Zaś co do tych pierwszych, to w dużej mierze są to ludzie wykształceni, mający z książkami do czynienia od dawna i - śmiem twierdzić - tacy, których na kupienie interesujących ich pozycji stać. Dawniej książka to był jednak pewien luksus, teraz ceny też są spore, ale nie jest żadnym problemem uzbierać własną biblioteczkę.
Jakoś księgarnie nie mają problemów, Empikom opłaca się wydzielać naprawdę dużo miejsca na książki. Funkcjonują też miejsca łączące funkcję pubu czy kawiarni z czytelnią, choćby znany "Czuły barbarzyńca" czy - żeby pozostać w temacie - warszawski "Paradox". Oprócz tego, że ludzie mają mniej czasu na czytanie, mają też więcej możliwości zdobycia dostępu do książek, które ich interesują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się wreszcie ostatnia, 4 część cyklu Petera Hamiltona zapoczątkowana Gwiazdą Pandory. W związku z tym rozpocząłem zapoznawanie się z nią.
Po przeczytaniu pierwszej części, czyli "Gwiazda Pandory – Ekspedycja", mogę napisać, że mi się spodobała. Tak zresztą jak i poprzednie powieści Hamiltona. :-)
Niemniej jednak muszę zauważyć, że wolałem wszechświat wykreowany w “Dysfunkcji rzeczywistości”. Po prostu implanty przemawiały do mnie bardziej niż potencjał tkwiący w tatuażach. :-)
Ale muszę również stwierdzić, że wyobraźnia tego autora jest potężna. Stworzyć 2 różne wszechświaty w stosunkowo krótkim przedziale czasowym... no, no ...
Większość autorów tworzyła jeden wszechświat i mając gotową scenerię w niej umieszczała wszystkie swoje kolejne powieści. Przykładem jest tu m.in.Asimov. Tymczasem Hamilton nie zwalnia tempa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

> Jest internet , komputer , konsola , kino , wyjście do knajpy , kręgielnia , bilard
,
> koncert itd. jest po prostu konkurencja a paręnaście i parędziesiąt lat temu nie
było
> ot co.

To nie tylko o to chodzi. Ludzie albo lubią czytać książki, albo od nich uciekają.


Zapewniam że nie jest to taki prosty podział , osobiście znam ludzi którzy czytali tylko to co musieli lektury w szkole , podręczniki na studiach itd. i z ciekawości sięgnęli po beletrystykę i czytają po dziś dzień.

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

Tym
drugim biblioteki potrzebne nie są i tak im nic nie dadzą.


J.W.

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

Zaś co do tych pierwszych,
to w dużej mierze są to ludzie wykształceni, mający z książkami do czynienia od dawna
i - śmiem twierdzić - tacy, których na kupienie interesujących ich pozycji stać.


Książki są obiektywnie drogie a poza tym , są grupy społeczne np. emeryci których nie stać na zakup książek.


>Dawniej

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

książka to był jednak pewien luksus,


Dla niektórych Polaków nadal jest to luksus , tak samo jak wyście do kina i teatru dwa lata temu był raport na temat kultury w "Polityce".

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

teraz ceny też są spore, ale nie jest żadnym problemem
uzbierać własną biblioteczkę.


Fakt jest allegro , tania książka zgoda są mozliwości żeby za niewielkie pieniądze uzbierać własną biblioteczkę.

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

Jakoś księgarnie nie mają problemów, Empikom opłaca się wydzielać naprawdę dużo miejsca
na książki.


Tak jak mówiłem odbijają to sobie na innych produktach , poza tym określone miejsce dla książki w empiku też kosztuje.

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

Funkcjonują też miejsca łączące funkcję pubu czy kawiarni z czytelnią, choćby
znany "Czuły barbarzyńca" czy - żeby pozostać w temacie - warszawski "Paradox".


To jest stolica i w dodatku "Czuły barbarzyńca" jest w centrum miasta.

Dnia 29.04.2010 o 23:53, pkapis napisał:

Oprócz
tego, że ludzie mają mniej czasu na czytanie, mają też więcej możliwości zdobycia dostępu
do książek, które ich interesują.


I tak i nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować