Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Literatura SF

1529 postów w tym temacie

Dnia 24.08.2010 o 22:56, Galadin napisał:

Ostatnio dowiedziałem się o istnieniu dwóch następujących serii: Cykl Sten oraz Szpital kosmiczny. Warto?

Cyklu Sten nie znam. "Szpital kosmiczny" jest pierwszym tomem cyklu. Kiedy go czytałem, to było tylko 5 czy 6 pozycji ale James White do końca życia pisał kolejne tomy i obecnie jest ich kilkanaście.
Czy warto? To zależy co lubisz. Jest to SF z przymrużeniem oka, coś w stylu "Autostopem przez galaktykę".

Dnia 24.08.2010 o 22:56, Galadin napisał:

A ten Szpital kosmiczny to taki House w przestrzeni? :)

Nie znam za bardzo Housa ale wydaje mi się że nie. Jest to na ogół leczenie różnych kosmicznych stworów i związane z tym różnorodne pierepałki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2010 o 18:07, A-cis napisał:

Nie znam za bardzo Housa ale wydaje mi się że nie. Jest to na ogół leczenie różnych kosmicznych
stworów i związane z tym różnorodne pierepałki.


Jak główny bohater nie utyka na noge, nie jest mizantropem i nie bierze prochów z powodu bólu nogi, to raczej nie xD

Swoją drogą, czytał ktoś "Śliskiego" ? Bo zastanawiam się nad zakupem..
"Sopla" kończe, ale potrzebuje wiedzieć, czy kontynuacja jest w podobny poziomie utrzymana.
Z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2010 o 00:36, orzech4 napisał:

Szukam dobrej książki w klimatach postcyberpunk - jakieś sugestie?


Do tych wymienionych przez @Nagaroth dodałbym

"Diamentowy wiek" Neal Stephenson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2010 o 21:02, kerkas napisał:

> Szukam dobrej książki w klimatach postcyberpunk - jakieś sugestie?

Do tych wymienionych przez @Nagaroth dodałbym

"Diamentowy wiek" Neal Stephenson


Racja, warta uwagi pozycja. A ja swoją listę chciałbym też poszerzyć o parę książek Jack Dukaja, a konkretnie "Extensa", "Córka łupieżcy", "Perfekcyjna Niedoskonałość" oraz niektóre opowiadania ze zbioru "W kraju niewiernych", jego najnowszy zbiór opowiadań czyli "Król Bólu" też pewnie będzie zawierał tego typu teksty. Transhumanistyczne/postcyberpunkowe wątki poruszają też powieści hard s-f Alastaira Reynoldsa "Przestrzeń Objawienia", "Arka Odkupienia", "Otchłań Rozgrzeszenia" i "Migotliwa Wstęga" z których w tej ostatniej są one najbardziej wyeksponowane bo w pozostałych są tylko tłem i częścią świata przedstawionego. Także w "Świetle" M. Johna Harrisona przedstawiony jest niezły motyw K-statków i zespolonych z nimi ludźmi. Warto także zapoznać się z projektem Orion''s Arm, dostępnym w całości do przeglądania za darmo w sieci projektem światotwórczym w którym opisane jest 10 000 lat postludzkiej cywilizacji, projekt nie tylko jest wart uwagi z samej swojej tematyki ale też dlatego że nie przerwanie od 10 lat jest rozwijany, poszerzany i jego Encyclopeadia Galactica liczy sobie wiele haseł z masy różnych dziedzin.
Jak mi przyjdzie coś jeszcze do głowy to dorzucę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2010 o 20:43, Surven napisał:

Swoją drogą, czytał ktoś "Śliskiego" ? Bo zastanawiam się nad zakupem..

Ja niestety Ci nie pomogę, bo nie znam. Nawet nie wiem kto to napisał.
Może ktoś inny będzie coś wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fanów literatury SF informuję, że jutro na TV Puls o godz. 20.00 będzie nadawana najnowsza ekranizacja głośnej powieści Johna Wyndhama "Dzień Tryfidów".
Tytuł filmu to (nie wiedzieć czemu) "Atak Tryfidów".
Jest to ekranizacja z 2009 r. i być może, po b. nieudanych poprzednich wersjach z 1962 i 1981r., będzie ona miała więcej szczęścia, ponieważ tu już najprawdopodobniej można było użyć komputerów do niektórych scen.
Ja, w każdym razie, na to liczę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Post przekopiowany z ogólnego tematu o książkach na prośbę A-cisa.


Gorąco polecam "Accelerando" Charlesa Strossa, książka może literacko i fabularnie jest raczej średnia, ale niesamowicie pokazuje rozwój technologii i jej wpływ na społeczeństwo oraz głębokie zmiany jakie wywołuje, akcja zaczyna się bodajże w 2010 roku (troszkę różni się od tego co znamy, ale w sumie nie wiele) i kończy na początku XXII wieku. Warty uwagi jest też "Szklany Dom" skoro jesteśmy przy Strossie, on już stoi wyżej pod względem fabularnym i literackim, jest lekko (ale na prawdę lekko) powiązana z "Accelerando" ale można ja całkowicie na luzie czytać bez znajomości "Accelerando". Tutaj już zamiast progresu technologicznego mamy przedstawioną intrygę osadzoną w postludzkim społeczeństwie które już dawno temu przekroczyło próg Technologicznej Osobliwości.
Świetną lekturą jest też "Ślepowidzenie" Petera Wattsa, to jedna z moich ulubionych powieści, mamy w niej ludzkie społeczeństwo, mocno odmienione przez technologie ale jeszcze przed Osobliwością, mamy w niej Sztuczne Inteligencje, implanty, przywrócone do życia wampiry (świetnie wyjaśnione biologicznie, dość mocno odbiegają od mitu), wirtualną rzeczywistość itp. ale powieść koncentruje się na Pierwszym Kontakcie z obcymi.
Warto też sięgnąć po "Rozgwiazdę" Wattsa, ona jest osadzona w czasach znacznie nam bliższych ale środowisku znacznie bardziej obcym, bo w stacji energetycznej na dnie oceanicznym którą obsługują cybernetycznie zmodyfikowani ludzie.
Warto rzucić okiem na książki Alastaira Reynoldsa, chociaż jego powieści to znacznie dalej oddalone w czasie science-fiction i space opera, i nie koncentrują się na wątkach cyberpunkowych i transhumanistycznych to jednak pewne idee ważne dla transhumanizmu jak cyborgizacja czy uploading świadomości są tam poruszone i świetnie przedstawione. Dodatkowo cykl wybija na tle innych świetne przedstawienie różnych postludzkich ras, zmodyfikowanych czy to biologicznie czy cybernetycznie, w niektórych wypadkach bardzo ekstremalnie jak w noweli "Diamentowe Psy" ze zbioru "Diamentowe Psy, Turkusowe Dni".
Polecam też teksty autorstwa naszego polskiego Jacka Dukaja, zwłaszcza takie jak nowela "Extensa" gdzie postludzka rasa przedstawiona jest z punktu widzenia grupy "amiszów"; "Perfekcyjna Niedoskonałość", gdzie mamy poosobliwościowy, mocno stechnicyzowany świat, czy opowiadania i nowele ze zbioru "Król Bólu".

A i baaaardzo, baaaaardzo polecam książkę popularnonaukową "Radykalna Ewolucja" Joela Garreau wprowadzająca w temat transhumanizmu, przestawiająca różne idee oraz trzy scenariusze przyszłości ("niebiański", "piekielny" oraz coś pomiędzy), jeszcze parę dni temu była na wyprzedaży wydawnictwa Prószyński i ska za 6 zł, całkiem możliwe że wciąż jest dostępna. Naprawdę mocno ją polecam. Nawet była wspominana w Human Revolution, w laboratoriach Tai-Yong Medical był e-book o niej opowiadający. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem wczoraj 2-gą i ostatnią część "Ataku tryfidów". Nie ulega wątpliwości, że jest to najlepsza z 3 oglądanych przeze mnie ekranizacji powieści J. Wyndhama. Jednak zbyt wiele rzeczy mi się nie podobało abym mógł ten film pochwalić. Główne mankament (wg. mnie) były jednak dwa.
1. To same tryfidy. Odbiegały swoim wyglądem od tryfidów z powieści i w tym kontekście nie wiadomo dlaczego nosiły właśnie taką nazwę.
2. Reżyser zagubił klimat powieści. Próbował zrobić z tego ni to horror, ni to film sensacyjny, i w tym miszmaszu zaginęła gdzieś tamta sympatyczna powieść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, że akcja w Accelerando kończy się w XXII wieku, raczej rozwój technologiczny nabiera takiego tempa, że mierzenie czasu tradycyjnymi metodami przestaje mieć znaczenie :P

Niemniej książka świetna, podobnie jak Ślepowidzenie. Zresztą, większość pozycji w Uczcie Wyobraźni stoi na najwyższym poziomie. W zasadzie można kupować w ciemno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatecznie przestałem kupować polskie przekłady właśnie po jednym popisie wydawców "Uczty Wyobraźni" - otóż tłumacz kompletnie zarżnął "Wieki światła" Iana MacLeoda. (Mogę podać przykłady, jeśli ktoś chce.) Oryginały na bookdepository.com są z reguły tańsze niż polskie przekłady, a wysyłka jest darmowa. Patrzę, co wydaje się w ramach "UW", bo wybór tytułów jest ciekawy, i często kupuję oryginał - szkoda się męczyć.

To jest coś strasznego - wydawnictwo MAG nie oszczędza na NICZYM, tylko na tłumaczach!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W wieku 79 lat zmarł drugi (młodszy) z braci Strugackich - Borys Strugacki. Wraz ze swoim bratem Arkadym (zmarłym w 1991r.) napisali wiele znanych powieści SF z najbardziej znaną "Piknik na skraju drogi" na czele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wielka szkoda bo cóż innego można powiedzieć. dla mnie ich książki to klasyka sf i każdy szanujący się fan tego gatunku powinien kilka pozycji braci przeczytać. fakt "piknik..." dzięki serii gier oraz świetnemu filmowi (który jest zupełnie o czym innym:P) jest chyba najbardziej znaną książką Strugackich. muszę kiedyś się zebrać i poszukać posłowia Lema do "pikniku..." bo widziałem gdzieś kiedyś jego fragment.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2012 o 15:32, Gregario napisał:

muszę kiedyś się zebrać i poszukać posłowia Lema
do "pikniku..." bo widziałem gdzieś kiedyś jego fragment.

Ja też nie czytałem tego "Posłowia ..." ale słyszałem że jednak Strugackim niezbyt się ono podobało. Podobno Lem uwypuklał w nim inne elementy powieści niż oczekiwali tego Strugaccy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.11.2012 o 23:03, A-cis napisał:

W wieku 79 lat zmarł drugi (młodszy) z braci Strugackich - Borys Strugacki. Wraz ze swoim
bratem Arkadym (zmarłym w 1991r.) napisali wiele znanych powieści SF z najbardziej znaną
"Piknik na skraju drogi" na czele.


Lem, Bradbury teraz Borys Strugacki ja wiem że ludzie umierają ale dlaczego akurat oni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 11:01, A-cis napisał:

Ja też nie czytałem tego "Posłowia ..." ale słyszałem że jednak Strugackim niezbyt się
ono podobało. Podobno Lem uwypuklał w nim inne elementy powieści niż oczekiwali tego
Strugaccy.

możliwe ale i tak jestem ciekawy co jest tam napisane :) tak samo z chęcią bym przeczytał jakiekolwiek posłowie "ślimaka na zboczu" które może wyjaśniłoby mi kilka rzeczy.

ja parę miesięcy temu zacząłem czytać "Poszukiwanie przeznaczenia albo 27 twierdzeń etyki" ale szło mi to powoli więc zrobiłem sobie przerwę. teraz chyba wrócę do tej lektury.

tak sobie myślę że plusem (jeśli można to tak nazwać) tej smutnej informacji może będzie fakt że pojawi się kilka nowych wydań książek braci.

kerkas
przynajmniej pozostawili po sobie wiele świetnych książek które można traktować jako ich pomniki. exegi monumentum aere perennius

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2012 o 23:05, Gregario napisał:

przynajmniej pozostawili po sobie wiele świetnych książek które można traktować jako
ich pomniki. exegi monumentum aere perennius


Fakt, ale mimo wszytko szkoda ale tak jak napisałeś spowoduje to zapewne wznowienie powieści obu braci.
Szkoda że wielkich twórców literatury docenia się dopiero po śmierci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanko do osób dobrze ogarniających literaturę Sci-Fi i to także tą naprawdę starą, polską. Otóż szukam nowej książki, polskiego lub nie, sci-fi dla mojego taty. Jest on fanem właśnie głównie polskiej S-F i to tej starszej. Mam na myśli nie tylko Lema, ale też np. książek autorsta duetu Boruń i Trepka.

Ktoś byłby w stanie doradzić coś nowego w podobnym stylu? Nie mówię tylko o polskich książkach? Bo niestety ja się we współczesnym s-f tak dobrze nie orientuję.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 00:19, MKRaven napisał:

Ktoś byłby w stanie doradzić coś nowego w podobnym stylu? Nie mówię tylko o polskich
książkach? Bo niestety ja się we współczesnym s-f tak dobrze nie orientuję.


Jacek Dukaj "Król Bólu" - to zbiór nowel i długich opowiadań, jedno z nich to hołd dla Lema "Oko Potwora", reszta już nie jest taka retro ale to i tak świetna literatura s-f.

A tak poza tym to nie jestem w stanie doradzić, podaj jakiekolwiek konkrety - realistyczność? Podróże kosmiczne? Obce cywilizacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 00:19, MKRaven napisał:

Ktoś byłby w stanie doradzić coś nowego w podobnym stylu? Nie mówię tylko o polskich
książkach? Bo niestety ja się we współczesnym s-f tak dobrze nie orientuję.


Jeśli polska S-F, to albo ze współczesnych Dukaj - trudne S-F, porównywany do Lema - albo z trochę starszych Zajdel - S-F socjologiczna, pisana bardziej przystępnym stylem. Tylko sprawdź, czy tata nic od Zajdla nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2012 o 00:19, MKRaven napisał:

szukam nowej książki, polskiego lub nie, sci-fi dla mojego taty.

Spytaj go czy czytał Asimova, Jeżeli nie, to zaproponuj "Fundację" (i potem dalsze pozycje z tego cyklu). Myślę, że podpasuje mu również Peter Hamilton "Dysfunkcja rzeczywistości" (a następnie dalsze pozycje z tego cyklu).
Wygląda na to, że mamy podobny gust z Twoim tatą, więc śmiało możesz coś z tego kupić :-)
A jak coś jeszcze, to zgłaszaj się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować