Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Watch Dogs - recenzja

177 postów w tym temacie

Mi się wydaje, że były ciekawe burze :D

Jednak mnie taka wymiana dość mocna zdań nie dziwi - był to dość głośny tytuł, nazywany przez Ubisoft tym prawdziwie next-genowym doznaniem. Tak więc emocje w jedną jak i drugą stronę są jak najbardziej zrozumiałe ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 17:03, leszeq napisał:

Gratulacje ww3pl! Achievement unlocked, nawet
jeśli niezamierzenie ;)


Co jest godnego pochwały w zrobieniu recenzji, która stała się dla Forumowiczów kontrowersyjna (delikatnie mówiąc)? To raczej coś nie halo, skoro 80% ludzi nie zgadza się z tym, co w niej napisano.
Dla jednych to shitstorm, dla innych słuszna krytyka gry, która została ohydnie przehypowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 18:50, Numenpl napisał:

poczekaj do premiery trzeciego wieśka albo czwartego gacka dopiero wtedy to dopiero będzie
shitstorm.


Aż się nie mogę doczekać na recenzję takiego wieśka który nawet jak by dostał ocene 10 to będą marudzili czemu nie 11 i te stosy komentarzy ochy i achów, które się pojawią pod :D

#up jest to subiektywna opinia recenzenta, nie uważasz chyba że będzie on oceniał grę, w którą on grał tak jak WY chcecie :P ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To w dzisiejszych czasach ktos jeszcze ufa recenzentom? :)

Aż się nie mogę doczekać na recenzję takiego wieśka który nawet jak by dostał ocene 10 to będą marudzili czemu nie 11 i te stosy komentarzy ochy i achów, które się pojawią pod :D

Wiesiek nawet jak bedzie mial 10x wiecej bugow niz WD to dostanie conajmniej 9, a tylko sprobuj skrytykowac jakas czesc, to Cie fani zywcem zjedza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 19:43, TigerXP napisał:

To w dzisiejszych czasach ktos jeszcze ufa recenzentom? :)


Mógłbyś się zdziwić ile dobre oceny w prasie potrafią zdziałać. Już nie wspominając o tym ilu graczy opiera się na nich kupując gry. Co ciekawe treść samej recenzji jest nieistotna, dla wielu liczy się numerek pod tekstem.

Wiesław jak na towar eksportowy przystało musi zostać dobrze oceniony. Najważniejsze, że premiera nie jest wymuszona. Będzie jak będzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.06.2014 o 20:08, Shinigami napisał:

Mógłbyś się zdziwić ile dobre oceny w prasie potrafią zdziałać. Już nie wspominając o
tym ilu graczy opiera się na nich kupując gry. Co ciekawe treść samej recenzji jest nieistotna,
dla wielu liczy się numerek pod tekstem.


Ale ja jestem jak najbardziej swiadom tego ile dobre oceny moga zdzialac. Mimo wszystko jestem pelen podziwu dla latwowiernosci niektorych ludzi, ktorzy w te recenzje wierza. A co do numerkow, to osobiscie bym juz je dawno zlikwidowal.

Dnia 02.06.2014 o 20:08, Shinigami napisał:


Wiesław jak na towar eksportowy przystało musi zostać dobrze oceniony. Najważniejsze,
że premiera nie jest wymuszona. Będzie jak będzie :D


No wlasnie, dobrze oceniony. Mam wrazenie ze wielu recenzentow jak i graczy nie raz przymruzylo oko na bledy, tylko i wylacznie dlatego ze gra jest rodzimej produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 20:14, TigerXP napisał:

Mimo wszystko jestem pelen podziwu dla latwowiernosci niektorych ludzi /.../


Śmieciowe DLC, zawyżone oceny, gry wydawane w w fazie beta - to taki znak rozpoznawczy superprodukcji. Może kiedyś ludzie się obudzą.

Dnia 02.06.2014 o 20:14, TigerXP napisał:

No wlasnie, dobrze oceniony.


Mam nadzieję, że Wiedźmin na wysokie oceny zasłuży. Wróżyć z fusów nie ma co, chłopaki mają jeszcze sporo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.06.2014 o 20:33, Shinigami napisał:

Śmieciowe DLC, zawyżone oceny, gry wydawane w w fazie beta - to taki znak rozpoznawczy
superprodukcji. Może kiedyś ludzie się obudzą.

Budza sie po kazdej premierze, wtedy jest placz i zgrzytanie zebami. Po czym znowu przy kolejnym "hicie" rzucaja sie jak szczerbaty na suchary

Dnia 02.06.2014 o 20:33, Shinigami napisał:

Mam nadzieję, że Wiedźmin na wysokie oceny zasłuży. Wróżyć z fusów nie ma co, chłopaki
mają jeszcze sporo czasu.


Tez mam taka nadzieje, tak jak poprzednie czesci mnie jakos nie wciagnely, tak tutaj sie zapowiada naprawde miodnie. Pozyjemy, zobaczymy.

Dnia 02.06.2014 o 20:33, Shinigami napisał:


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 19:43, TigerXP napisał:

To w dzisiejszych czasach ktos jeszcze ufa recenzentom? :)

Dalej nie rozumiem, czym różnię się od Was wszystkich poza zielonym napisem pod nickiem, ale w porządku.

Tak czytam te komentarze, kontroluję co się tutaj dzieje i choć z jednej strony zgadzam się z większością z Was (hej, shinigami), to jednak momentami czuję się tak, jakbym miał mieć wyrzuty sumienia tylko dlatego, że gra mi się po prostu podobała. A to już nie jest fajne.

@leszeq
Przynajmniej zaczęli rozmawiać normalnie i zeszli z tematu sponsoringu, mogę być dumny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

Dalej nie rozumiem, czym różnię się od Was wszystkich poza zielonym napisem pod nickiem,
ale w porządku.


Nie to mialem na mysli piszac powyzsze posty, chociaz faktycznie wydzwiek moze nie byl zbyt pozytywny. Chodzilo mi po prostu o roznice w gustach, cos co dla niektorych moze byc zaleta, dla innych moze byc niewybaczalna wada. I to jest jak najbardziej normalne, osobiscie nie zgadzam sie z wiekszoscia recenzji ktore przeczytam, ale nie mam o to pretencji do recenzenta (no moze czasami:). I w przeciwienstwie do niektorych nie traktuje recenzji jak prawdy objawionej, bo pozniej musialbym ciagnac temat "czemu tak, a nie inaczej" przez 8 stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> A nie uwazasz ze w takim razie w tytule powinna byc wzmianka ze to odnosi sie do PS4?
> a nie jakis maly glupi znaczek nad ocena ktora i tak jest wysrubowana
Popatrzmy. Artykuł jest w dziale konsole, po lewej masz czego dotyczy, czyli taka ikonka PS4.
Coś jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 19:43, TigerXP napisał:

Wiesiek nawet jak bedzie mial 10x wiecej bugow niz WD to dostanie conajmniej 9, a tylko
sprobuj skrytykowac jakas czesc, to Cie fani zywcem zjedza.


Bo w Polsce przyjęła się taka doktryna, że co nasz to najlepsze. I na własnym poletku polskie serwisy growe nie dadzą słabej oceny. Nie ważne, czy jest słaba czy nie. Wiedźmin zawsze dostanie najwyższą ocenę, bo to nasza polska gra. Nienawidzę takiego oceniania i nienawidziłem recenzji, gdzie nie wymieniano błędów i tego, że gra jest skrojona z III aktu a twórcy mieli czelność takie coś nazwać aktem. Nie wspominając o innych błędach. Jak ktoś ma być rzetelny, to musi mówić o wszystkim i nie patrzeć czy to nasze dzieło czy dzieło kogoś innego. Najłatwiej jest oceniać produkcję zagraniczne, bo to nic nie kosztuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I akt Wieśka 2 był super II też jeszcze nawet nawet III w sumie fajny tylko tak o 7-9 h za krótki ;D dla mnie tak 8-8.5 na 10 ale tego co się dzieje wokół Wieśka 3 to zrozumieć nie mogę jak na razie to z tej gry wiem tylko tylę że będzie miała taką grafikę że żeby pograć to 90% graczy bd musiało kupić nowy sprzęt ;d Co do otwartego świata to wg mnie po prostu skutek tego że Skyrim sprzedał się rewelacyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

Dalej nie rozumiem, czym różnię się od Was wszystkich poza zielonym napisem pod nickiem,
ale w porządku.


To nie tyle zielony napis, co pewna moc opiniotwórcza wynikająca z publikowania tekstów na jednym z popularniejszych portali o grach w Polsce.

Niestety przyjęło się w dziennikarstwie growym (tak to sobie nazwę pokracznie), że wyznacznikiem jakości gry jest ocena w postaci skali (cyfrowej w tym przypadku). Niektórzy do tego podchodzą zbyt poważnie, traktując cyferkę jako obiektywny wyznacznik jakości, podczas gdy faktycznie ta cyferka nie ma żadnej wartości. Odnoszę wrażenie, że spora część odwiedzających stronę czyta pierwszy akapit recenzji, przewijając w dół zahacza o ostatni akapit i koncentruje się na tabelce z plusami, minusami i cyferką. Później mamy shitstorm i dyskusje z argumentacją typu "bo tak", "mi się (nie)podoba".

Np. na RPS nie ma żadnej skali ocen. Żeby poznać opinie recenzenta trzeba przeczytać cały tekst i to ze zrozumieniem. Tylko to wymaga więcej od recenzenta jak i samego czytelnika, ale to już widać chociażby po komentarzach, które generalnie są na wyższym poziomie. Przynajmniej takie mam odczucie. Tam ludzie częściej potrafią sensownie argumentować swoje stanowisko i rozumieją różnicę pomiędzy opinią a faktem. Więcej jest dyskusji na temat jakości poszczególnych elementów gry i tego jak ze sobą współgrają tworząc całość, oraz czy generalnie to wszystko się sprawdza.

Jeszcze tak a propos recenzji, bo z jakichś przyczyn nie można dodawać komentarzy pod tekstem o Transistor. Czytam sobie, wszystkie elementy gry na bardzo wysokim poziomie, piękny styl graficzny, wspaniała muzyka, gra generalnie dorównuje Bastionowi, a przy tym ma swój unikalny charakter i rozwiązania, wad za bardzo nie ma. Czytając kolejne akapity odnoszę wrażenie, że gra będzie oceniona na solidne 9, patrzę a tam 8.5 i jakoś nie bardzo rozumiem dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym dał 8+.BTW mam pytanie co do zakończenia fabuły:

Spoiler

O co chodzi Jordi Chinem ? Damien sypnął więcej kasy od Aidena i Jordi przeszedł na jego stronę ? Bo potem jest ta scenka jak dzwoni do Aidena (potem się wybiera los Maurice) i nie za bardzo kumam czy Jordi zdradził Aidena ,czy od początku ukartowali "niby" jego przejście na stronę Damiena , tylko po to żeby go odnaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

Dalej nie rozumiem, czym różnię się od Was wszystkich poza zielonym napisem pod nickiem,
ale w porządku.


No to może tutaj jest pies pogrzebany. Może czytelnicy chcą, żeby była różnica, a nie żeby twoja recenzja był kolejnym głosem niczym nie różniącym od żadnego innego posta na forum (nie samą opinią, jakością tekstu a wartością merytoryczną), tak samo bezwartościowym osobno, a jedyną zaletą jest to, że może być częścią jednostkową opinii masy.

A to:

Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

jakbym miał mieć wyrzuty sumienia tylko dlatego, że gra mi się po prostu podobała.

to już szantaż emocjonalny. To, że gra ci się podoba nie znaczy jeszcze, że jest dobra :) Sam bawiłem się bardzo dobrze przy wielu grach które były pełne wad, tylko, że mi te wady nie przeszkadzały. Jako zwykły gracz w mojej opinii mógłbym sobie pozwolić na ich pominięcie. Jako recenzent nie. Nawet jeśliby mi mi nie przeszkadzały i tym samemu nie chciałbym i nie mógłbym pozwolić, żeby wpłynęły na końcowy rezultat to uczciwość dziennikarska wymaga ich zaznaczenia i odpowiedniego komentarza. Chyba, że nie ma się aspiracji do kreowania opinii. Nie każdy kto pisze artykuły musi być wszakże dziennikarzem. Praktyka pokazuje właściwie, że większość nie jest.

Nie mówię, że tak jest w tym przypadku bo o WD wiem tyle, że premierowo mnie nie interesuje ze względu na politykę Ubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

momentami czuję się tak, jakbym miał mieć wyrzuty sumienia tylko dlatego, że gra mi się po prostu podobała.


No cóż, być może trzeba tu brać poprawkę na to, że grałeś na konsoli, czyli ominęły Cię te niesamowite przygody, jakie ubi przygotowało swoim pecetowym klientom ;) Spora część krytyki pod adresem gry sprowadza się właśnie do tego - port na PC skopano i to mocno.

Natomiast myślę, że można w przyszłości uniknąć takich sytuacji (a przynajmniej trochę je ograniczyć) na dwa sposoby:
- opinie dodatkowe: w niektórych branżowych pismach stosowano kiedyś system polegający na tym, że główną ocenę wystawiał autor recki, ale obok niej swoje trzy grosze dodawały jeszcze 2-3 osoby, również wystawiające oceny. I wtedy czytelnik mógł sobie wyciągnąć pewną średnią z tych ocen. Jeśli główny recenzent dawał 80, a dodatkowi po 60, to znaczyło, że ocena może być lekko zawyżona. Ok, to się sprawdzało w czasach papierowych pisemek, wydawanych raz na miesiąc, bo wtedy redaktorzy mieli czas na pogranie i przedstawienie swoich opinii, ale może i dziś dałoby radę coś podobnego zorganizować.

- możliwość wystawiania ocen przez gramowiczów. Skoro możemy wystawiać "oceny" moderatorom (choć i tak nikt na nie nie patrzy), czemu nie dodać podobnej funkcji do recek? Mamy reckę gry X, autor daje jej 9,5/10, a gramowicze wystawiają ocenę 7. I "neutralny" czytelnik może sobie sam wyciągnąć wnioski. Znowu - ma to pewne wady (vide metacritic), ale można się ich ustrzec ograniczając możliwość wystawiania ocen osobom poniżej statusu, powiedzmy, Brygadzisty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 23:37, ast44 napisał:

Spoiler

O co chodzi Jordi Chinem ? Damien sypnął więcej kasy od Aidena i Jordi przeszedł na
jego stronę ? Bo potem jest ta scenka jak dzwoni do Aidena (potem się wybiera los Maurice)
i nie za bardzo kumam czy Jordi zdradził Aidena ,czy od początku ukartowali "niby" jego
przejście na stronę Damiena , tylko po to żeby go odnaleźć.


Spoiler

Nie pamiętam dokładnie dialogu, ale raczej chodziło oto, że Jordi jest pragmatykiem i dla niego liczy się kasa.
Więc po śmierci Damiena nie ma sensu tego ciągnąć. Przez co bez problemu robi dalej interesy z Aidenem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2014 o 21:25, ww3pl napisał:

Dalej nie rozumiem, czym różnię się od Was wszystkich poza zielonym napisem pod nickiem,
ale w porządku.


No jeszcze masz zieloną czcionkę ;)
Szkoda nerwów. Niektórym nie wytłumaczysz. Ocena jest "za wysoka" więc z pewnością konto na kajmanach się powiększyło. Tak samo jak konta wszystkich recenzentów świata :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować