moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Hmm.... Nie brzmi to dobrze, ale w związku z tym:
- wg. tego utwory typu "radio edit" lub "radio cut" by nie istniały
- inne strony tego typu co moja (ma być) udostępniają pliki muzyczne
- wszystkie wyszukiwarki mp3 i serwisy typu wrzuta, imeem wg. tego powinny być nielegalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 12:46, morthi napisał:

> dowody zdobyte w nielegalny sposób są przed sądem bezużyteczne

ta zasada dotyczy prawa amerykanskiego a nie polskiego :) wiec niestety...

byłeś pierwszy, niestety... ;)
ale próba wyłudzenia jest jak najbardziej na miejscu, dochodzi do tego ukrywanie popełnienia przestępstwa ergo staje się wspólnikiem tych do których wysłała groźby, w sumie całkiem ciekawa sprawa jakby się w nią dłużej wpatrywać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 13:22, 663marcin napisał:

To jeszcze tylko zapytam czy ściąganie ze skumaj.com jest legalne?


skumaj.com to jest tylko wyszukiwarka MP3 na różnych serverach, więc znajdzie się wszystko nawet MP3 chronione prawami autorskimi. Ściągać możesz, ale MP3 chronione prawem autorskim trzeba usunąć z dysku po 24 godzinach o ile się nie mylę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 13:31, Ryan Cooper napisał:

> To jeszcze tylko zapytam czy ściąganie ze skumaj.com jest legalne?

skumaj.com to jest tylko wyszukiwarka MP3 na różnych serverach, więc znajdzie się wszystko
nawet MP3 chronione prawami autorskimi. Ściągać możesz, ale MP3 chronione prawem autorskim
trzeba usunąć z dysku po 24 godzinach o ile się nie mylę.



A np.wrzuta? Jak rozpoznać czy utwór jest chroniony prawem autorskim czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mylisz sie :)
a niby skad wziales te bajeczne i mityczne 24h? w zadnej polskiej ustawie nie znajdziesz takiego zapisu
to mit ukuty przez zlodziei dajacy im poczucie zludnego bezpieczenstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 13:33, morthi napisał:

mylisz sie :)
a niby skad wziales te bajeczne i mityczne 24h? w zadnej polskiej ustawie nie znajdziesz
takiego zapisu
to mit ukuty przez zlodziei dajacy im poczucie zludnego bezpieczenstwa


Czyli co można ściągać MP3 z wrzuta.pl czy tam skumaj.com?

PS. Z tymi 24 godzinami to jest napisane na większości stron i for warezowych z MP3, więc to mnie zmyliło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie popelniasz przestepstwa sciagajac mp3 czy filmy nawet jesli zostaly udostepnione nielegalnie - jednakze wlasciciel praw autorskich moze wystapic z powodztwem o naprawienie szkody jesli posiadasz takowy utwor :)

sciagajac program popelniasz przestepstwo

rzecz jasna mowie tu tylko oo polskim prawie gdyz w innych krajach jest to inaczej unormowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 13:33, morthi napisał:

mylisz sie :)
a niby skad wziales te bajeczne i mityczne 24h? w zadnej polskiej ustawie nie znajdziesz
takiego zapisu
to mit ukuty przez zlodziei dajacy im poczucie zludnego bezpieczenstwa

To mit ukuty przez iTunes, gdzie kiedyś były filmy z DRM, który umożliwiał oglądanie ich przez 24h. Szybko z tego zrezygnowano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 09:58, SwenG napisał:

Zdefiniuj w tym przypadku "nielegalna aplikacja".


Po prostu tak to sobie nazwałem, przypadkowo, nie umiałem dobrać odpowiedniego słówka...

Dnia 05.08.2008 o 09:58, SwenG napisał:

Za używanie pliku no-cd w przypadku używania legalnego oprogramowania ? Daj spokój, takie
bajki to my, nie nam.


Nie wspomniałem nic o pliku no-cd. Chodziło o samą zaistniałą sytuację - bardzo wiele osób ściągało na Torrentach, a jeszcze sieć, która udostępniała łącze nie miała nic przeciwko, nic nie interweniowała. Wiele komputerów zostało skonfiskowanych, swego czasu w mieście był swoisty "szok" ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W polskim prawie ta zasada z dowodami raczej nie funkcjonuje. Jednak jak już pisałem, kancelaria daje znać, że do domu może przyjść policja. Ktoś, kto wymieni dysk i usunie wszystkie CD/DVD i inne materiały z nielegalnymi treściami, ma praktycznie proces wygrany. Nikt nie udowodni, że te materiały na 100% były udostępniane (czytałem, że IP to tylko poszlaka), a dodatkowo można oskarżyć kancelarię o bezprawne wejście w posiadanie danych osobowych, próbę wyłudzenia, a w niektórych przypadkach próbę nakłaniania do przyznania się do winy.
Co strachliwi podpiszą tą ugodę, a więc jednoznacznie przyznają się do winy - w tym przypadku rozprawa będzie raczej przegrana.
No i zależy, co dany delikwent rozpowszechniał. Jeżeli rozpowszechnił kilka piosenek, to sprawa karna zostanie raczej umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. Sprawa cywilna to kilkaset zł odszkodowania, które z kolei zostanie pokryte przez odszkodowanie zapłacone temu delikwentowi przez kancelarię :)
Jak ktoś ma łeb na karku, to wybrnie z tej sytuacji jeszcze z zyskiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra - zarejestrowałem się na forum i teraz czekam na odpowiedź :) Dzięki.

Jeszcze jedno pytanie, tym razem kierowane dla ogółu. Czy rozpowszechnianie własnych remixów jest zgodne z prawem? Teoretycznie jest to nadal utwór autora, ale zmieniony - dodane ma sample, etc. A więc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2008 o 15:18, SwenG napisał:

>/.../
Znalazłem jeszcze artykuł mówiący o tej sprawie:
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article213007/Szwajcarska_firma_grozi_naszym_inter
nautom.html

nie mam pojęcia czemu forum tnie linki - tu skrócony - http://tinyurl.com/6kuwtl


Czytałem i mam kilka stwierdzeń:
1) Ci, którzy nie rozpowszechniali danych należących do TopWare i Techland mogą w zasadzie spać spokojnie.
2) Ci, którzy rozpowszechniali materiały należące do Magic Records i Universal Music w zasadzie też mogą spać spokojnie. Jakie straty może wpisać kancelaria z powodu udowodnienia rozpowszechniania jednej piosenki? 10-50 zł?
3) Te artykuły są znakomitym ostrzeżeniem, aby piraci zaczęli zmieniać dyski i pozbywali się danych.
4) Zauważyłem, że zgłaszały się osoby, które tytuły gier, jakie niby rozpowszechniali, widziały po raz pierwszy w życiu.
5) W zdecydowanej większości przypadków będzie mała szkodliwość społeczna czynu. Sprawy będą umarzane, nakładane niewielkie grzywny, w szczególnym przypadku wyrok w zawieszeniu.
6) I jak już mówiłem, będzie można żądać odszkodowania od tej kancelarii za bezprawne wejście w posiadanie danych osobowych, nakłanianie do przyznania się do winy, czy szantaż.
7) Jeżeli chodzi o gry, to bardzo dużo osób nieletnich je ściągało i rozpowszechniało. W Polsce jeszcze vhyba nigdy nie było tylu skazanych nieletnich, jak będzie w najbliższym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaa...Będziecie tak w nieskończoność?
Kupiłem grę, a to że chce ją odpalić bez płyty, to nie żadne OKRADANIE autora.
Więc nie chrzańcie, że to piractwo.

I kto tu sie nie zna na cenach? To że w stanach CS kosztuje 10$(20zł) a u nas 80zł to chyba powód aby piracić?
(Tak mam oryginała ;P kupiłem jak byłem)
Aha i tak się chwalicie, że tyle jest interwencji policji - ja powiem tak:
jak ktoś ściąga terabajt danych z NASA dziennie, to się nie dziwcie, że interweniują.
Za parę mp3 nikomu nie będzie się chciało ruszać tyłka żeby jakieś papiery dostać.

No i nie piszcie mi tu, że się wypowiadam a sam ściągam na potęgę. Takie "przypuszczenia" to sobie możecie zachować dla siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się