moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Dnia 10.05.2009 o 21:17, Nufiko napisał:

Zdziwię Cię ale pobieranie gier i oprogramowania jest zabronione. Dozwolone jest tylko
pobieranie muzki, filmu itp.


A gdzie właściwie jest to zabronione? Myślałem że utworów i programów dotyczą te same zasady, z tym że programy mają jeszcze licencję, którą trzeba zaakceptować przy instalacji.

@kordzio1

Dnia 10.05.2009 o 21:17, Nufiko napisał:

Kopię trzeba wykonać z własnego egzemplarza,

Więc kupując w sklepie grę nie kupuję tak naprawdę gry, tylko nośnik, na którym się znajduje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2009 o 01:15, rob006 napisał:

A gdzie właściwie jest to zabronione? Myślałem że utworów i programów dotyczą te same
zasady, z tym że programy mają jeszcze licencję, którą trzeba zaakceptować przy instalacji.

Nie takie same, ściąganie programów jest ścigane z urzędu (z kodeksu karnego), a utworów audio/wideo nie. Właściciel może najwyżej wystąpić z pozwem cywilnym o straty z tego tytułu, ale w praktyce to się nie zdarza samo z siebie (aczkolwiek przy okazji złapania na programach tzw. organizacje zbiorowego zarządzania prawami starają się wrzucić jak najwięcej zarzutów w celu wywarcia presji, więc utwory też mogą im się przydać).

Dnia 11.05.2009 o 01:15, rob006 napisał:

Więc kupując w sklepie grę nie kupuję tak naprawdę gry, tylko nośnik, na którym się znajduje?

Kupujesz licencję na użytkowanie gry z pewnymi niezbyt naturalnymi prawami i niezbyt naturalnymi ograniczeniami. A w wielu przypadkach producent stara się ci utrudnić korzystanie z rzeczonych praw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam artykuł:
http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,81010,6591098,UE__oprogramowanie_rowniez_musi_miec_gwarancje.html

Bardzo podoba mi się pomysł wprowadzenia gwarancji i skasowania z EULA zapisów o braku odpowiedzialności producenta za towar. Skończą się czasy radosnego wypuszczania niedorobionych bet na rynek.

Przy okazji nasunęly mi się ciekawe wnioski. Jeśli brać pod uwagę prawa i obowiązki kupującego to dla twórców oprogramowania:
a) jeśli ściągacie z sieci to kradniecie, bo to tak samo jakbyście ukradli samochód
b) jeśli żądacie gwarancji to nie macie racji bo oprogramowanie to nie samochód.

Cytat:
Ich główne stowarzyszenie – Business Software Alliance – jest zdecydowanie przeciwne takim rozwiązaniom.

Francisco Mignorance, dyrektor PR stowarzyszenia, powiedział, że „cyfrowe treści nie są dobrem, którego można dotknąć, dlatego nie powinny być poddawane takim samym regułom odpowiedzialności jak tostery”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2009 o 01:15, rob006 napisał:

A gdzie właściwie jest to zabronione? Myślałem że utworów i programów dotyczą te same
zasady, z tym że programy mają jeszcze licencję, którą trzeba zaakceptować przy instalacji.

"Luźniejsze" podejście filmy, muzyka itd. zawdzięczają dozwolonemu użytkowi osobistemu spod którego wyjęte są programy komputerowe (oraz kilka innych rzeczy)

Dnia 11.05.2009 o 01:15, rob006 napisał:

@kordzio1
> Kopię trzeba wykonać z własnego egzemplarza,
Więc kupując w sklepie grę nie kupuję tak naprawdę gry, tylko nośnik, na którym się znajduje?

Teoretycznie kupujemy licencję na użytkowanie, jednak często konsument "dysponuje"jedynie wadami posiadania nośnika, oraz licencji.
PS. Choć może i istnieją inne opinie na ten temat. Na nieistniejącym już forum prawniczym pisały osoby które były w trakcie spraw o naruszenie praw autorskich i tam niespecjalnie się przejmowano tym czy ktoś ściągnął, czy nie. Za "dowód legalności" wystarczał albo dowód zakupu, albo fizyczny nośnik, choć zdaje mi się że w ustawie było wspomniane o samym pobieraniu (ale na razie nie mam sił tego sprawdzać).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2009 o 22:22, blep napisał:

jestem ciekaw jak ktoś udowodni Ci czy kopia była wykonana z naszego egzemplarzu czy
ściągnięta z neta?

Do udowodnienia jest to możliwe - czy to mając twój nr. IP, czy to w inny sposób, choć zdaje mi się że w takie rzeczy nikt się nie bawi (przynajmniej takie odnoszę wrażenie po bytowaniu na jednym forum, gdzie swoje sytuacje opisywali różni ludzie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2009 o 17:49, kordzio1 napisał:

> jestem ciekaw jak ktoś udowodni Ci czy kopia była wykonana z naszego egzemplarzu
czy
> ściągnięta z neta?
Do udowodnienia jest to możliwe - czy to mając twój nr. IP, czy to w inny sposób, choć
zdaje mi się że w takie rzeczy nikt się nie bawi (przynajmniej takie odnoszę wrażenie
po bytowaniu na jednym forum, gdzie swoje sytuacje opisywali różni ludzie).


czyli bardzo wątpliwe jest że komuś za to sprawę wytoczą o łamanie praw autorskich według mnie to zakup nośnika powinien pozwolić na ściągniecie kopii gry z neta ponieważ wątpię by ktoś 2 raz kupował te sama grę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.05.2009 o 09:01, logray napisał:

a) jeśli ściągacie z sieci to kradniecie, bo to tak samo jakbyście ukradli samochód

heehhe:0 coś mi się wydaje że ktoś tu czyta ,,Ekszyna":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.05.2009 o 19:12, Pablo1989 napisał:

HAHAHA teraz na chacie wp ktoś mi na priva gadną teraz :)

Przy okazji Player to ja, kto ma racje ? :D


jak masz cs 1.6 non steam to nie możesz grać tylko na serwerach non steam nie mona wejść na serwery steam zresztą cs jest tani klucz kosztuje coś ok 20 a instalacje można pobrać ze strony valve za darmo więc wystarczy kupić klucz na allegro i już cieszymy się oryginalnym cs

a cs 2d bardzo fajna gra ma ten swój klimacik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego całego zamieszania można stwierdzić, iż piractwo to domena człowieka. Ale jeśli Cenega nie raczy wypuszczać dodatków do Fallouta 3 to co można zrobić? Albo jeżeli polskie głosy w NWN2 są tak denne, że chce się włączyć angielską wersję to co możesz zrobić? Nic? Pobrać z neta? Sam zacząłem mieć pewien mętlik w głowie, w tym temacie, niestety. Czasem zgram od kumpla grę, przejdę i stwierdzę, że jest strasznie zabugowana, ale i tak kupię "orginała", nie koniecznie na tą samą platformę sprzętową, aby sprawdzić, czy to nie czasem wina tzw. "pirata". W każdym razie i tak prędzej, czy później kupię "orginała", żeby przejść jeszcze raz, "porządnie". Oczywiście jest wiele tytułów, które kupuje od razu, kiedy pojawią się w sklepie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Piractwo to dobra żecz ! Przecież np: ''IW'' nic nie straci jak ściągnę CoD4 , bo i tak bym nie kupił ich gry bo mi sie nie podoba ! Normalnie nie poszedłbym do Empiku i nie kupił CoD4 nawet jakbym miał 1 000 0000 zł ! A po za tym mam 18+ lat więc nic mi nie mogą zrobic i moge ściągac ile chce ! "

Co Wy drodzy gramowicze sądzicie o tym wypowiedzeniu mego zacnego sąsiada :

Spoiler

PANA ADAMA

??????

20090524185030

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No więc twój kolega nie umie powiedzieć słowa rzecz :D Czasami człowiekowi musi stać się krzywda, żeby sam przestał kogoś krzywdzić (trochę to dziwnie brzmi), a do tego, że ma 18+ lat to chyba się zaczyna samemu odpowiadać za swoje czyny od tego wieku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nie poszedłbym do

Dnia 24.05.2009 o 18:50, Ramonek napisał:

Empiku i nie kupił CoD4 nawet jakbym miał 1 000 0000 zł ! A po za tym mam 18+ lat więc
nic mi nie mogą zrobic i moge ściągac ile chce ! "



Niezły aparat, to tylko świadczy o jego totalnej głupocie. A ja bym tak chciał żeby mu ktoś zapier... auto spod bloku "bo i tak by go nie kupił" a chciał się przejechać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hehe, niezły typek "na płycie DVD DL 8,5 GB", "gry zakupiłem bez cd-key''a",...
Nawet cwaniaczek w jakimś photoshopie okładkę zrobił na płycie.
Zakomunikowałeś to allegro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2009 o 16:59, Harrolfo napisał:

Hehe, niezły typek "na płycie DVD DL 8,5 GB", "gry zakupiłem bez cd-key''a",...
Nawet cwaniaczek w jakimś photoshopie okładkę zrobił na płycie.
Zakomunikowałeś to allegro?

Of course, na allegro mogliby zrobić jakąś punktację dla najlepszych "wyłapywaczy", wraz z rankingiem:)

20090601171047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnijcie mi jak tu nie piracić skoro mam wielką ochotę kupić sobie album AC/DC Back In Black, a jest niedostępny w empiku, czyli- jeśli się mylę poprawcie mnie- największy dystrybutor nie ma jednej z najbardziej kultowych płyt na świecie, wiecie co? Nie zasysam, ale ochota wielka, bo w necie no problem o to :C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się