moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Dnia 03.03.2016 o 23:16, rob006 napisał:

Tak samo jak przerywniki filmowe z gier. Czyli jak obejrzę sobie intro z gry na YouTubie,
to już podpadłem pod łamanie praw autorskich?


Nie ale jakbyś je wrzucał to już byś podpadał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2016 o 00:24, Nufiko napisał:

> Tak samo jak przerywniki filmowe z gier. Czyli jak obejrzę sobie intro z gry na
YouTubie,
> to już podpadłem pod łamanie praw autorskich?

Nie ale jakbyś je wrzucał to już byś podpadał.


Czyli youtube piractwem stoi, tylko dlaczego nic z tym nie robi? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.03.2016 o 23:16, rob006 napisał:

Tak samo jak przerywniki filmowe z gier. Czyli jak obejrzę sobie intro z gry na YouTubie,
to już podpadłem pod łamanie praw autorskich?



Eeee, inna kategoria czynności. Spolszczenie też możesz sobie przesłuchać, ale to nie znaczy, że go używasz. Odniosłem się do tego jak moim zdaniem wygląda sprawa wyciąganych i udostępnianych spolszczeń. Jeśli masz na te temat inną wiedzę, to zdałoby się tym podzielić, bo wszyscy się zastanawiamy jak to wygląda. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2016 o 13:19, Rick napisał:

Eeee, inna kategoria czynności. Spolszczenie też możesz sobie przesłuchać, ale to nie
znaczy, że go używasz.


A czym się wg ciebie charakteryzuje "używanie", i czemu oglądanie filmików i słuchanie spolszczeń się do tego nie zalicza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.03.2016 o 17:16, rob006 napisał:

A czym się wg ciebie charakteryzuje "używanie", i czemu oglądanie filmików i słuchanie
spolszczeń się do tego nie zalicza?

"Używanie" charakteryzuje się wg mnie tym, że wykorzystuje się produkt w sposób, w jaki był do tego przeznaczony. Gra nie została zrobiona żeby ją sobie oglądać na YT, tylko żeby w nią grać. Spolszczenie zostało zrobione, żeby zapewnić lokalizację tym graczom w grze.

Ale po raz kolejny pytam o twoje argumenty. Zadajesz mi pytania, więc wnioskuję, że się nie zgadzasz z moim zdaniem, ale jak nie było żadnego argumentu, tak nie ma. Tym wg ciebie charakteryzuje się "dyskusja" i czemu argumentowanie swojej racji się do niej nie zalicza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to nie ma zastosowania:?

Art. 116.
1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu próbuję zrozumieć twoją pokrętną logikę, w której nie można używać spolszczeń z gry, ale już nie ma problemu w oglądaniu cinematicsów (ze ścieżką dźwiękową podejrzewam że będzie podobnie) z gier. To ty wysuwasz śmiałą teorię, że spolszczenia należy traktować inaczej niż wszystkie inne utwory tekstowe, audio czy wideo, podpierając się przy tym wymyślonymi przez ciebie (i trochę dziurawymi) pojęciami "integralności" i "używania". To nie na mnie leży ciężar udowodnienia, że nie masz racji, to ty masz udowodnić że masz rację. I tak długo jak tego nie zrobisz, to dla mnie spolszczenia są takim samym utworem jak film czy książki i z punktu widzenia prawa autorskiego traktujemy je tak samo - pobieranie i korzystanie jest legalne, rozpowszechnianie już nie.

@maniekk
To jest o rozpowszechnianiu, my mówimy o samym wykorzystywaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2016 o 12:33, rob006 napisał:

Ja po prostu próbuję zrozumieć twoją pokrętną logikę, w której nie można używać spolszczeń
z gry, ale już nie ma problemu w oglądaniu cinematicsów (ze ścieżką dźwiękową podejrzewam
że będzie podobnie) z gier. /ciach/


No i tyle, to wystarczyło napisać. :P Na początku powiedziałem, że to jest moje zdanie, nie poparte dosłownie niczym i wręcz czekałem na to, aż ktoś mnie uświadomi. A jedyne co dostałem, to pytania :D Teraz rozumiesz? Wiesz, że nie mam racji, to napisz o tym, a nie syp pytaniami, które tylko bardziej pogłębiają istotę problemu, aniżeli ją rozwiązują. Nie mam problemu z przyznaniem, że nie mam racji. :P

Dnia 05.03.2016 o 12:33, rob006 napisał:

To jest o rozpowszechnianiu, my mówimy o samym wykorzystywaniu.

Teraz mówisz o których spolszczeniach? Tych wyciągniętych czy zrobionych przez fanów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.03.2016 o 17:08, Rick napisał:

Wiesz, że nie mam racji, to napisz o tym, a nie syp pytaniami, które tylko bardziej pogłębiają istotę problemu, aniżeli ją rozwiązują.


Nie wiem czy masz lub nie masz racji, bo tak naprawdę do końca nie wiedziałem o co ci chodzi. Rzuciłeś teorię bez żadnych konkretnych argumentów, tylko nietrzymające się kupy ogólniki o integralności i wykorzystywaniu. Chciałem się tylko dowiedzieć czy za tymi ogólnikami kryje się coś konkretnego - zarzucanie komuś że nie ma racji gdy tak naprawdę nie rozumie się o co mu chodzi jest raczej mało konstruktywne, stąd pytania.

Dnia 05.03.2016 o 17:08, Rick napisał:

> To jest o rozpowszechnianiu, my mówimy o samym wykorzystywaniu.
Teraz mówisz o których spolszczeniach? Tych wyciągniętych czy zrobionych przez fanów?


O jednych i drugich. Spolszczenia zrobione przez fanów, z tego co kojarzę, zwykle są udostępnione za darmo więc nie wiem czy warto w ogóle rozpatrywać temat pod ich kątem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 05.03.2016 o 17:47, rob006 napisał:

O jednych i drugich. Spolszczenia zrobione przez fanów, z tego co kojarzę, zwykle są
udostępnione za darmo więc nie wiem czy warto w ogóle rozpatrywać temat pod ich kątem.


Ale to można podciągnąć pod opracowanie, co jest karalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.03.2016 o 19:46, maniekk napisał:

Ale to można podciągnąć pod opracowanie, co jest karalne.


Korzystanie z opracowań jest karalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2016 o 12:55, rob006 napisał:

> Ale to można podciągnąć pod opracowanie, co jest karalne.

Korzystanie z opracowań jest karalne?


Teoretycznie bez zgody rozpowszechniamy opracowanie utworu, co można by podciągnąć pod ten artykuł 116. No, ale jak mówiłem "teoretycznie". Pewnie z interpretacją jest tak samo, jak z abandonware, czyli zależy od prawnika. Pamiętasz sytuację z napisy.org?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2016 o 14:06, maniekk napisał:

Teoretycznie bez zgody rozpowszechniamy opracowanie utworu,


W jaki sposób wykorzystując (na własny użytek) tłumaczenie jednocześnie je rozpowszechniamy?

Dnia 07.03.2016 o 14:06, maniekk napisał:

Pamiętasz sytuację z napisy.org?


Tą?: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/prokuratura_napisyorg_nie_lamia_prawa_autorskiego_ale_pozostana_zamkniete_271993.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.03.2016 o 20:18, rob006 napisał:

> Teoretycznie bez zgody rozpowszechniamy opracowanie utworu,

W jaki sposób wykorzystując (na własny użytek) tłumaczenie jednocześnie je rozpowszechniamy?


Myślałem, że cały czas rozmawiamy o rozpowszechnianiu? Jak sobie utwór w domu przetłumaczysz, to nikt do tego nic nie będzie miał.

Dnia 07.03.2016 o 20:18, rob006 napisał:


Tak, dokładnie tą. Tyle, że wcześniej dystrybutorzy nakręcili taką aferę, że hej. Naloty w Polsce i Niemczech, aresztowania tłumaczy itd. A po wszystkim stwierdzają, że w sumie nic się nie stało. Widać jak różna musi być interpretacja prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.03.2016 o 20:50, maniekk napisał:

Myślałem, że cały czas rozmawiamy o rozpowszechnianiu? Jak sobie utwór w domu przetłumaczysz,
to nikt do tego nic nie będzie miał.


Mówimy o sytuacji, gdy ktoś sobie z internetu ściągnął tłumaczenie do gry, które ktoś inny wcześniej udostępnił. To nie jest rozpowszechnianie, rozpowszechnianie jest w drugą stronę - kiedy ty wrzucasz do sieci tłumaczenie, a inni je pobierają. Wtedy ty jesteś rozpowszechniającym, inni po prostu sobie korzystają i mieści się to w ramach dozwolonego użytku.

Dnia 08.03.2016 o 20:50, maniekk napisał:

Tak, dokładnie tą. Tyle, że wcześniej dystrybutorzy nakręcili taką aferę, że hej. Naloty
w Polsce i Niemczech, aresztowania tłumaczy itd. A po wszystkim stwierdzają, że w sumie
nic się nie stało. Widać jak różna musi być interpretacja prawa.


Zawsze tak jest. Policja pompuje temat bo chce rozgłosić swoje "sukcesy", organizację zwalczające piractwo pompują temat żeby postraszyć ludzi, a media to podchwytują, bo liczy się sensacja, a nikogo nie ruszy news w stylu "zamknięto serwis X, nikogo nie aresztowano, tłumaczom teoretycznie grozi X lat więzienia, ale w praktyce nikt poważny ich nie skaże, więc nic się nie stało, można się rozejść". Tak długo jak nie znajdziesz informacji o wyrokach skazujących, możesz spokojnie ignorować takie newsy, tak naprawdę dopiero prawomocne wyroki skazujące mają większe znaczenie dla tematu, a o takie naprawdę trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się