moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Dnia 04.01.2011 o 20:07, kaczek93 napisał:

Ostatnio natknąłem się na dość "ciekawe" stwierdzenie:
Brzmiało to mniej więcej tak:
"Ściągając coś z internetu nie kradnę tego bo przecież to ciągle tam jest".

To jeszcze nic, lepsze jest "ściągając grę nie odbieram nikomu zysku bo i tak bym gry nie kupił":)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się ściągnie grę z internetu, to się jest ekologicznym ;P
Bo jak się kupi grę, jak przestanie działac, to się płytę wyrzuca i zaśmieca środowisko.

Broń Boże, nie popieram piractwa. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2011 o 19:42, Inquis1t0r napisał:

Jest to legalne...ale czy moralnie dobre?

Ludzie którzy na tym tracą nie mają nic wspólnego z moralnością ;]

@Braveheart
Możesz do woli nagrywać sobie programy i filmy z TV, nie możesz ich wtedy tylko udostępniać innym.

@Bracio
Jeśli kupiłeś grę to możesz mieć jej kopię zapasową. Nic nie sugeruję, ale naprawdę policja nie wpadnie do twojego domu i nie będzie cię pytać skąd masz tą kopię... ;] Grunt żeby nie bawić się crackami i innymi cudami, jesli masz oryginalny CDkey to właściwie tak jakbyś miał grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 12:27, rob006 napisał:

@Braveheart
Możesz do woli nagrywać sobie programy i filmy z TV, nie możesz ich wtedy tylko udostępniać
innym.



Witaj.

No właśnie. Tak też myślałem. Wszystko zapewne jest do użytku domowego. Ani nie rozprowadzać, ani nie sprzedawać, czerpiąc z tego jakichkolwiek korzyści materialnych. Bo bądź co bądź wtedy taki Smith okrada producentów i nie daje im zarabiać ==== pirat ? :) ma się rozumieć ?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podejście od strony zysków dystrybutora jest trochę bez sensu, bo nawet siedząc przed kompem pozbawiasz ich zysku, bo nie kupujesz w tej chwili od nich filmu :P.
Po prostu TV wykupuje licencję na rozpowszechnianie jakiegoś filmu, a rozpowszechniony film możesz sobie skopiować dla własnego użytku. A udostępnianie to ogólnie jest zUo. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 15:03, Jakass napisał:

> Czy wymienianie się grami między kolegami jest legalne, czy nie?

Jak najbardziej legalne.


Też tak myślałem, ale chciałem się tylko upewnić. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 14:54, Orion napisał:

Czy wymienianie się grami między kolegami jest legalne, czy nie?

Jest, nie ma na świecie prawa, które tego zabrania - za to są różne licencje, ale je można olać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 14:54, Orion napisał:

Czy wymienianie się grami między kolegami jest legalne, czy nie?


Wymienianie się grami jest niezgodne z licencją gry, którą akceptujesz instalując ją, więc teoretycznie nie można. Inna sprawa to że nikt nie udowodni ci że grę pożyczyłeś, a nie kupiłeś od kolegi. ;] Kwestia moralności to inna sprawa, bo pożyczając grę odbierasz zysk producentowi, a sama sytuacja jest analogiczna do piractwa (z punktu widzenia kieszeni producenta). :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2011 o 16:45, rob006 napisał:

> Czy wymienianie się grami między kolegami jest legalne, czy nie?

Wymienianie się grami jest niezgodne z licencją gry, którą akceptujesz instalując ją,
więc teoretycznie nie można.

Chyba że jest zgodne. I tutaj wszelka dyskusja się kończy, bo licencja licencji nierówna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukałem jakiegoś tematu o DRM, ale że znalazłem tylko komentarze do artykułów, zwróciłem się tutaj. Mam pewien problem, otóż jakiś czas temu kupiłem grę od EA z tym zabezpieczeniem, wszystko było niby ok bo była możliwość usunięcia autoryzacji ze swojego komputera w menu Start przy grze, co umożliwiało zachowanie limitu instalacji. Wspomniany problem pojawił się jednak gdy zainstalowałem fanowskiego patcha. Mało że nowej oficjalnej aktualizacji nie można było zainstalować to jeszcze gdy chce teraz przeinstalować grę to nie mogę usunąć autoryzacji :(

Gra bez reinstalki nie będzie działać, a zajmuje mi kupę miejsca, dlatego moje pytanie brzmi, czy jeśli usunę grę i zainstaluję ją ponownie na tym samym kompie to czy stracę przez DRMa możliwość jednej instalacji (liczba instalacji jest ponąć ograniczona, jeśli nie usunie się autoryzacji). Grę zamierzam i tak odinstalować, ale czy reinstalka i dopiero wtedy usunięcie autoryzacji nie zmniejszy mi limitu? Tego nie wiem i proszę o opinie w tej kwestii. Gra o której mówię to FIFA Manager 10, ale z tego co wiem NFS Undercover ma to samo zabezpieczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 17:40, prf napisał:

Na stronie EA nie narzędzia do de-autoryzacji FIFA10 , pozostaje ci kontakt z pomocą
techniczną EA. http://eapo-new.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1595

Jak każda pomoc techniczna, tak i ta ma mój kontakt gdzieś ;P nie kontaktowałem się tym razem ale już miałem okazję to zawsze odpowiedz szablonowa, a w tym przypadku pewnie taka: trzeba było nie instalować fanowskich dodatków, EA nie odpowiada za nie. Tylko jak wydaję 100 zł na grę to nie chce mieć jeszcze jakiś problemów z usuwaniem autoryzacji by mi za dwa instalowania gra przestała działać :( Narzędzie do de-autoryzacji już mam tyle że po w graniu dodatku coś się zepsuło :/ Kolejny przykład że gracze kupujący oryginale gry są krzywdzeni przez antypirackie zabezpieczenia, a piraci jak piracili tak piracą dalej :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 18:06, Killinginno napisał:

> Czy wymienianie się grami między kolegami jest legalne, czy nie? Tak właściwie
to czemu to miało by być nielegalne?

Bo twój kolega nie zapłacił a gra :P wg producentów jak chce sobie pograć, choć zobaczyć jak gra wygląda to niech kupi najpierw. A serio to się tego nie da udowodnić czy to piractwo czy mu akurat sprzedałeś ;P a potem czy on oddając ci tak grę, nie odsprzedał jej znów.

Co do muzyki i filmów jest coś takiego jak dozwolony użytek, więcej o nim tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_u%C5%BCytek , jest on dość niejasno ograniczony, ale nie dotyczy gier ->Z zasad dozwolonego użytku osobistego są całkowicie wyłączone wszelkie programy komputerowe, co oznacza, że kopii programów nie wolno wypożyczać czy odstępować nawet znajomym, chyba że licencja jego użycia na to wyraźnie zezwala[2]. Dlatego oficjalnie pożyczanie jest nie legalne, ale tak jak napisane jest na górze ciężko to udowodnić. Dyskusyjne może być też to czy to nie jest po porostu handel wymienny. On ci płaci jedną grą a ty mu drugą ;P

Producenci ostatnio przez zabezpieczenia (niby przed piratami), które pozwalają na granie tylko jednej osobie przez neta, ograniczają też możliwość odsprzedaży takowej gry, często bywa tak że klucz już został zużytym na jednym koncie, koleś odsprzedający grę ma na nim inne gry, konta więc nie odda kupującemu a grać już się nie da na innym koncie. Także lepiej mieć konto dla każdej gry inne by potem można było ją odsprzedać ew. z możliwością np. gry przez neta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 18:25, Paoro napisał:

A serio to się tego nie da udowodnić czy to piractwo czy mu akurat sprzedałeś ;P a potem czy on oddając ci tak grę, nie odsprzedał jej znów.


Rynek używek tez jest poniekąd uważany za nielegal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.01.2011 o 18:28, Pietro87 napisał:

> A serio to się tego nie da udowodnić czy to piractwo czy mu akurat sprzedałeś ;P
a potem czy on oddając ci tak grę, nie odsprzedał jej znów. Rynek używek tez jest poniekąd
uważany za nielegal.

Także widzisz ktoś napisał wyżej że wszyscy handlujący na allegro używkami są piratami i poniekąd z twoich słów wychodzi że to prawda ;P pamiętam że jakiś czas temu w książeczkach od CDProjektu czy Cenegi było coś takiego że jest możliwość odsprzedaży gry.. taka pomoc w rynku wtórnym z ich strony, nie chce wgłębiać się w szczegóły bo ich nie znam, może to był chwyt marketingowy. Także już sam nie wiem, z drugiej strony dziwne że jeśli coś kupiłem (jest moje) to nie mogę tego sprzedać :P to chyba że jak w providencie - w dokumencie licencyjnym którego nikt nie czyta, drobnym druczkiem to napisali ;P Ale czy to nie oszustwo ze strony producentów, no ja bym takiej gry nie kupił gdybym wiedział ze jej upchnąć potem nie mogę, choć i tak jeszcze żadnej nie sprzedałem :P Rozmawiamy o moralności piractwa, a z drugiej strony są nie moralni producenci - niech napiszą prawdę grubym drukiem na pudełku że płacę za zainstalowanie gry 3 razy na kompie (bo jak bym znał takie szczegóły przed zakupem paru gier może bym ich nie kupił) - ciekawe tylko ilu będą mieli wtedy klientów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się