moro100

Piractwo

10635 postów w tym temacie

Hmm ostatnio sporo jest szumu na temat używek i tak mnie zaciekawiło... Co jest w końcu gorsze dla branży? Piraty czy używki? Pirat po prostu ściągnie i zagra, ani twórca nie zyskuje ani nie traci (teoretycznie) handlarz używkami z kolei najpierw sam kupi (zysk dla twórcy) a potem odsprzeda komuś innemu (strata bo ten ktoś nie kupi gry od nich). No więc kto jest gorszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMO ktoś kto sprzeda grę, może wykorzystać zyskane w ten sposób pieniądze na zakup nowego tytułu, więc jednak piractwo gorsze. ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.03.2012 o 13:24, Hubi_Koshi napisał:

Hmm ostatnio sporo jest szumu na temat używek i tak mnie zaciekawiło... Co jest w końcu
gorsze dla branży? Piraty czy używki? Pirat po prostu ściągnie i zagra, ani twórca nie
zyskuje ani nie traci (teoretycznie) handlarz używkami z kolei najpierw sam kupi (zysk
dla twórcy) a potem odsprzeda komuś innemu (strata bo ten ktoś nie kupi gry od nich).
No więc kto jest gorszy?


Idąc Twoim tokiem myślenia, piractwo jest gorzę bo w ogóle nie zyskują. A kupując używaną, ktoś ją musiał kupić nówkę więc oni w takiej sytuacji i tak zarabiają swoje. Ale skoro już poruszyłeś ten temat, to myślę że jeśli Sony zrobi z tym ps4 jak dziś było na gram, to myślę że to właśnie oni najwięcej na tym stracą bo wiele osób sobie odpuści już samo kupno konsoli nie wspominając o grach, no i myślę iż jest to bodziec który może poszerzyć jeszcze bardziej skalę piractwa, co nie ukrywam mnie cieszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2012 o 13:11, Janek_Izdebski napisał:

Piractwo... Temat rzeka, szczególnie w cieniu ACTA... ;)


Masz 100% racje.

Jeśli się nie mylę:
Jak na razie, względem prawa można ściągać piraty, a nie można ich rozpowszechniać.
Czyli ci co udostępniają mogą być karani, nie ci co ściągają.

Według mnie ściąganie piratów jest coraz mniej korzystne dla graczy którym dany tytuł się spodobał, bo coraz więcej gier oferuje bogatą zawartość multi, przy często słabym lub okrojonym singiel.
Mimo wszystko jak dana gra nie ma wersji demo ...

Odnośnie twojego linku, większość osób nie zdaje sobie sprawę jakie mają prawa i pod straszakiem sądu niepotrzebnie płacą.
Perfidne zaczyna być sony ... inni jakoś starają się stosować bardziej korzystne dla graczy metody "walki z piractwem".
A dyskusja typowa.
Zawsze znajdą się osoby niecierpiące piractwa (ciekawe dlaczego, wydaje mi się że jak by go nie było to i tak gry nie były by tańsze, a mogły by być droższe), i te które z niego korzystają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.dobreprogramy.pl/Upload-i-download-czy-jestem-zlodziejem,Aktualnosc,33288.html#komentarze
Bardzo ciekawy wykład w którym przedstawione jest "na chłodno" co nam wolno a czego nie.

Przedstawione zostały też w nim liczne mankamenty polskiego prawa

Najciekawsze zadnie " po pięciu latach używania programu jesteś złodziejem"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2012 o 23:34, Drazok napisał:

> Piractwo... Temat rzeka, szczególnie w cieniu ACTA... ;)

Masz 100% racje.

Jeśli się nie mylę:
Jak na razie, względem prawa można ściągać piraty, a nie można ich rozpowszechniać.
Czyli ci co udostępniają mogą być karani, nie ci co ściągają.

W skrócie i dużym uproszczeniu, filmy i muzykę można ściągać ale nie udostępniać, natomiast m.in. programów i gier nie można ani ściągać, ani udostępniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2012 o 23:19, kordzio1 napisał:


> Czyli ci co udostępniają mogą być karani, nie ci co ściągają.
W skrócie i dużym uproszczeniu, filmy i muzykę można ściągać ale nie udostępniać, natomiast
m.in. programów i gier nie można ani ściągać, ani udostępniać.


Tyle, że jeśli powiesz tutaj na forum, że ściągnąłeś film, to wszyscy się rzucą na Ciebie z wyzwiskami i możliwe jeszcze, że dostaniesz bana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2012 o 23:27, Orion napisał:

Tyle, że jeśli powiesz tutaj na forum, że ściągnąłeś film, to wszyscy się rzucą na Ciebie
z wyzwiskami i możliwe jeszcze, że dostaniesz bana.


To że w takim wypadku dostaniesz bana jest pewne. Ale cóż... piracąć musimy być świadomi że zwyczajnie w świecie jest się złodziejem. A ku*estwo i złodziejstwo trzeba tępić ];>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Programy chyba można, na krótki okres czasu (zwłaszcza w celach edukacyjnych), z grami raczej to nie przejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2012 o 01:21, Drazok napisał:

Programy chyba można, na krótki okres czasu (zwłaszcza w celach edukacyjnych)

Nie ma czegoś taskiego i postaraj sie weryfikować swoją wiedzę przed napisaniem na jakiś temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie ma czegoś takiego z posiadaniem programów, to dlaczego serwisy takie jak chomik działają ? Jak nie ma się korzyści pieniężnych i jest się w stosunku towarzyskim to trudno cokolwiek udowodnić. Prawo odnośnie piractwa jest dziurawe, czy tego chcecie, czy nie. Odnośnie programów komputerowych jest osobny dział w prawie patentowym (dodany na siłę, bo co to za utwory ...).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To, że coś istnieje, nie znaczy, że ma do tego prawo. A stosunki towarzyskie, czy korzyść materialna nie mają na to wpływu, jesli chodzi o oprogramowanie. Zaraz może dojdziesz do konkluzji, że gwałty są legalne, bo wielu gwałcicieli nadal chodzi na wolności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według prawa, na własny użytek, przez krótki okres czasu możesz używać programy. Akurat stosunki towarzyskie, korzyści majątkowe, i rozpowszechnianie mają ogromne znaczenie. Poczytaj sobie prawo autorskie i prasowe, prawo własności przemysłowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2012 o 11:47, Drazok napisał:

Według prawa, na własny użytek, przez krótki okres czasu możesz używać programy.


Jakiś paragraf?? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2012 o 11:47, Drazok napisał:

Według prawa, na własny użytek, przez krótki okres czasu możesz używać programy. Akurat
stosunki towarzyskie, korzyści majątkowe, i rozpowszechnianie mają ogromne znaczenie.
Poczytaj sobie prawo autorskie i prasowe, prawo własności przemysłowej.


No to poczytaj ustawę o prawie autorskim. Ustawa wyraźnie wyłącza stosowanie przepisów dotyczących dozwolonego użytku osobistego do programów komputerowych - art. 77 p.a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co teraz napiszę nie jest o piractwie ale nie wiem gdzie o to spytać więc zrobię to tutaj. Ewentualnie odeślijcie mnie do właściwego tematu. :)

------


Dziś otrzymałem pokazany w załączniku email. Wynika z niego, że zarejestrowałem się parę miesięcy temu na jakiejś stronie z programami i mam wezwanie do zapłaty. O_o Jednak podałem tam fikcyjne dane (fikcyjne nazwisko) i czy oni mogą po prostu rządać ode mnie 98zł od tak? Nic nie podpisywałem, podałem fikcyjne dane. Napiszcie co o tym sądzicie bo nie chcę mieć problemów a to mnie trochę zdziwiło. ;p Poza tym nie mają nawet mojego adresu.

20120517140917

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Primo przeczytaj:
http://www.dobreprogramy.pl/Niebezpieczna-podrobka-naszego-portalu-ponownie-przestrzegamy,Aktualnosc,33194.html

Dwa. Umowa jest umową i skoro zobowiązałeś sie do zapłaty to masz obowiązek zapłacić. CHYBA ŻE m. in.:
- zostałeś wprowadzony w błąd treścią oferty
- nie miałeś możliwości (nie wystarczy że tego nie zrobiłeś) zapoznać sie z regulaminem świadczenia usług przez zawarciem umowy albo go w ogóle nie było

Z tego co piszesz goście mają tez problem z wystosowaniem żądania zapłaty do właściwego adresata. Skoro podałeś błędne dane, to nie mają możliwości Cie pozwać. Teroretycznie mogą próbować to robic przez organy ścigania ale mam wątpliwości, czy to byłoby w świetle przepisów prawa możliwe. Poszperaj do newsów o pobieraczku. On chyba dostał od UOKiK karę m. in. za błędne informowanie swoich klientów o konsekwencjach podania błędnych danych osobowych. Poszukaj, sprawdź, jeśli tak było rzeczywiście to UOKIK podał tez w czym leżał problem.

Najbardziej dziwnym jest jeden z ostatnich zapisó o naruszeniu prawa autorskiego i grożeniu powiadomieniem organów ścigania o przestępstwie. Wg mnie sposób korzystania z programu reguluje tylko i wyłącznie licencja tego programu. Licencja portalu, który program udostępnia nie ma nic do rzeczy. Zapisy regulaminu portalu sprzeczne z licencją programu, w zakresie korzystania z tego programu będą nieważne. Na dodatek takie ewentualne zapisy same naruszają licencję programu a przez to możliwe że także prawo autorskie.

Wezwania od firmy na Twoim miejscu bym olał. Nie mniej jednak samym wezwaniem co najmniej powiatowego rzecznika konsumentów zainteresował. Wg. mnie to grożenie sankcjami karnymi mocno śmierdzi i skończyć się może podobnie jak z pobieraczkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2012 o 00:21, Alehor napisał:

To że w takim wypadku dostaniesz bana jest pewne. Ale cóż... piracąć musimy być świadomi
że zwyczajnie w świecie jest się złodziejem. A ku*estwo i złodziejstwo trzeba tępić ];>


Przeczytaj najpierw poprzednie posty, potem się wypowiadaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się