Zaloguj się, aby obserwować  
Lucki666

Własna książka. Prolog

11 postów w tym temacie

Hej.

Od prawie roku bawię się w pisanie swojego dzieła. Jestem już na samym końcu ostatnich poprawek.

Potrzebowałbym aby ktoś trzeci zerknął i ocenił jak mi poszło na przykładzie prologu. Oczywiście nie ma możliwości wglądu w całość ze względów "bezpieczeństwa".

link do wstępu:
http://drakonit.blog.pl/2014/06/20/drakonit-wersja-poprawiona/

Jest to gatunek fantasy. Przeczytanie nie powinno zająć więcej niż 1h. Zapewne znajdują się jeszcze błedy, których nie zdołalłem wyłapać, ale moja znajomość polonistyczna nie jest najwyższej próby. Niemniej starałem się.

Mile widziana opinia, a także wytknięcia do ewentualnych korekt.

I uprzedzając pytanie. Tak, na pierwszy rzut oka są podobieństwa do serii Gothic, lecz jest to początkowe, a zarazem złudne wrażenie. Książka posiada zupełnie inny świat i sytuacje w nim i fabułe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, liczne błędy (na przykład: chodź zamiast choć, niema, zdaje zamiast zdaję, w raz), zbyt długie zdania (sporo z nich spokojnie można rozbić na dwa mniejsze) utrudniają lekturę i w takim stanie, w jakim ten prolog prezentujesz jest on moim zdaniem po prostu nieczytelny.
Spróbuj sam wyłapać błędy: czytaj książki (to bardzo mocno wpływa na znajomość języka), zwracaj uwagę na styl, w jakim są pisane, słownictwo, INTERPUNKCJĘ.
Ja nie jestem w stanie przeczytać więcej niż 1 strony Twojej "książki", kiedy jest napisana tak, jak przedstawiasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2014 o 12:30, zerohunter napisał:

Póki dalej masz zapożyczenie od Sapkowskiego, to ja czytać nie będę;]


Sapkowskiego? Jedynie przeczytałem 2 jego książki i to 3 lata temu. Fakt, jestem miłośnikiem licznych gier RPG i kinomaniakiem. Zapewne wpadło mi do głowy kilka zdać podczas pisania. Nieliczne świadomie wykorzystałem z niewielką zmianą, ale tylko dlatego, że Idealnie pasowały.

@Harrolfo
Nosz przecież pisałem, że nie wyłapałem zapewne wszystkiego. A jak na ironie to miłośnikiem książek nie jestem i raczej nie będę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2014 o 12:59, Lucki666 napisał:

@Harrolfo
Nosz przecież pisałem, że nie wyłapałem zapewne wszystkiego. A jak na ironie to miłośnikiem
książek nie jestem i raczej nie będę.

Więc nie pisz, bo nie masz punktu odniesienia.
To jest tak, jakbyś chciał grać solówki gitarowe, a nie lubił muzyki. Jakbyś chciał kręcić filmy, a nie lubił chodzić do kina. Jakbyś chciał gotować, a nie lubił jeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2014 o 13:10, Harrolfo napisał:

Więc nie pisz, bo nie masz punktu odniesienia.
To jest tak, jakbyś chciał grać solówki gitarowe, a nie lubił muzyki. Jakbyś chciał kręcić
filmy, a nie lubił chodzić do kina. Jakbyś chciał gotować, a nie lubił jeść.


Problem w tym, że czytanie mnie nie kręci, ale pisanie już tak. Więc dlaczego miałbym zaprzestać tego?

Dnia 22.06.2014 o 13:10, Harrolfo napisał:


Owszem. Ale tekst nie jest ten sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2014 o 14:09, Lucki666 napisał:

Problem w tym, że czytanie mnie nie kręci, ale pisanie już tak. Więc dlaczego miałbym
zaprzestać tego?

Bo nie znasz dobrze ortografii i interpunkcji i nie potrafisz dobrze składać zdań. A tego byś się nauczył, gdybyś czytał książki.

Poza tym, co to za autor którego nie kręci czytanie czegoś, co sam tworzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2014 o 14:35, Dared00 napisał:

Poza tym, co to za autor którego nie kręci czytanie czegoś, co sam tworzy?

Kiedyś któryś z tych bardziej rozpoznawalnych pisarzy, zapytany o to, czy dużo czyta w wolnym czasie, odparł że po wielu godzinach spędzonych nad własnymi książkami, ostatnią rzeczą o jakiej marzy jest siedzenie nad pracą innych ludzi. Z drugiej strony jest niejaki Stephen King, który twierdzi, że autor, który nie czyta, nie jest i nigdy nie będzie dobrym pisarzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytanie daje zbyt dużo autorowi by je pominąć. Można to zrobić kiedy ma się już faktycznie odpowiedni warsztat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować