Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Różni gracze - różne potrzeby. Wybieramy optymalny sprzęt dla różnych rodzajów gier

82 postów w tym temacie

Dnia 11.07.2014 o 12:41, Muradin_07 napisał:

Nie do końca, bo jakby nie patrzeć chodzi tutaj o komentarz do tekstu. No ale ok
- niech Ci będzie

Dobra, powtórze moje pytanie we wspomnianym przez Ciebie wątku. Chyba, że ktoś tutaj wyrazi swoją opinię. :)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 12:14, Muradin_07 napisał:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=2073&u=5337 - chyba wiesz dobrze, że
są odpowiednie tematy do takich pytań ;)

Wiesz, tak naprawdę zadałem to pytanie oraz rzuciłem linkami z innego powodu. Jak wejdziesz w oba linki, zobaczysz, że dyskusja dotyczy gamingowego laptopa MSI z procesorem A10 i kartą graf. AMD Radeon R9 M290X. Jak wiadomo nowe generacje konsol mają podzespoły dostarczone również przez AMD. Stąd więc moje pytanie o opinie graczy (szczególnie tych bieglejszych w hardwarze) na temat rzeczonego lapka.

Czy skoro AMD robi podzespoły do next-genów, a także mocno promuje technologię Mantle, to automatycznie oznacza, że nowe gry będą z założenia lepiej chodzić na tak skonfigurowanym laptopie niż na lapku z podzespołami od Intela i Nvidii?

Czy developerzy lepiej będa programować i optymalizować gry pod platformy PC (także gamingowe laptopy) z podzespołami AMD? Czy to w ogóle nie ma ze sobą związku?

Tylko to chciałbym wiedzieć. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 20:46, kodi24 napisał:

Wszyscy by chcieli, cierpliwości ;D

Wiesz, może są tutaj na forum spece od sprzętu (np. Henrar, numenpl), którzy znają się trochę na wspomnianej technologii Mantle i mogę coś więcej na ten tamat powiedzieć.

Moje pierwotne założenie niby jest racjonalne i logiczne na pierwszy rzut oka. Jednak samemu nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy takie podejście nie jest błędne w jakiejś płaszczyźnie. Może programowanie PC-tów z bebechami od AMD, to nie to samo co programowanie PS4 czy Xbox One. Ja tego nie wiem, a naprawdę chciałbym poznać odpowiedź innych forumowiczów. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Konsolowe podzespoły są co nieco customowe i naprawdę ciężko by było jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ruszając z tego akurat miejsca ;) Mantle to po prostu niskopoziomowe API wyspecjalizowane w zakresie sprzętowym AMD. W założeniach ma pozwolić deweloperowi na lepsze wykorzystanie zasobów procesora za pomocą określonych procedur, w sposób jakby bardziej kompatybilny z określoną architekturą (w tym wypadku CGN). Dlatego pewne problemy ze zgodnością w przypadku układów Nvidii wystąpić teoretycznie mogą.
Producenci kart graficznych będą forsować swoje autorskie technologie (co z resztą już ma miejsce), pytanie która grupa skorzysta na tym bardziej (i jaki wpływ będą miały na to konsole) jest wciąż pytaniem otwartym;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:11, kodi24 napisał:

/ciach/

Otwartym zostaje także pytanie, czy devowie przyzwyczajeni do programowania podzespołów AMD w przypadku nex-genów rownie dobrze będą programować i równocześnie opymalizować kod pod podzespoły AMD i Mantle w przypadku PC. Czy mając podobną konfigurację od AMD gra będzie lepiej wyglądać, a przede wszystkim czy będzie stabilniej działać niż w przypadku podobnej konfiguracji od Intela i Nvidii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:16, Janek_Izdebski napisał:

Czy mając podobną konfigurację od AMD gra będzie lepiej wyglądać, a przede wszystkim czy będzie stabilniej
działać niż w przypadku podobnej konfiguracji od Intela i Nvidii?

Mantle miało zapewniać wydajność, zapewnia przy relatywnie słabych prockach.
Jednak ze stabilnością (w sensie fps), cudów nie ma (póki co).
Czy coś się zmieni? Osobiście wątpię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:24, Zgreed66 napisał:

Mantle miało zapewniać wydajność, zapewnia przy relatywnie słabych prockach.
Jednak ze stabilnością (w sensie fps), cudów nie ma (póki co).
Czy coś się zmieni? Osobiście wątpię.

A co z crashowalnością i zabugowaniem Mantle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:16, Janek_Izdebski napisał:

> /ciach/
Otwartym zostaje także pytanie, czy devowie przyzwyczajeni do programowania podzespołów
AMD w przypadku nex-genów rownie dobrze będą programować i równocześnie opymalizować
kod pod podzespoły AMD i Mantle w przypadku PC.


Dunno. Wiesz że to złożony proces, umowy, wsparcie techniczne, deadline''y etc. Można namnażać scenariusze, ale życie pisze po swojemu ;) Czas pokaże. W każdym razie na optymalizację konsolowego rzędu raczej bym się nie napalał;

Dnia 11.07.2014 o 21:16, Janek_Izdebski napisał:

Czy mając podobną konfigurację od AMD
gra będzie lepiej wyglądać, a przede wszystkim czy będzie stabilniej działać niż w przypadku
podobnej konfiguracji od Intela i Nvidii?


Teoretycznie tak, jeśli któreś studio zdecyduje się w ten sposób uszczęśliwić klientelę AMD to czemu nie? Z pewnością Intel i Nvidia w tyle nie zostaną ;)


@Zgreed66 : poprzednie (i większość obecnych) gpu od AMD miały nieco upośledzone kolejkowanie komend, ponoć ciężko było je obłożyć tak, by wykorzystać większość dostępnej mocy przerobowej, może w tym tkwi część problemów. Kolejne zapewne będą miały więcej silników ACE, może wtedy coś ruszy;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:30, Janek_Izdebski napisał:

A co z crashowalnością i zabugowaniem Mantle?

Bardziej to od sterów zależy. Nie mniej przy BF4 zdarzało się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:33, kodi24 napisał:

Dunno. Wiesz że to złożony proces, umowy, wsparcie techniczne, deadline''y etc.
Można namnażać scenariusze, ale życie pisze po swojemu ;) Czas pokaże. W każdym razie
na optymalizację konsolowego rzędu raczej bym się nie napalał;

Na konsolowy ideał nie liczę, ale na coś bardziej zbliżone do ideału zdecydowanie tak. :)

Dnia 11.07.2014 o 21:33, kodi24 napisał:

Teoretycznie tak, jeśli któreś studio zdecyduje się w ten sposób uszczęśliwić klientelę
AMD to czemu nie? Z pewnością Intel i Nvidia w tyle nie zostaną ;)

Dlatego AMD powinien bardziej wykorzystać marketingowo atut robienia podzespołów dla next-genów. :)

@Zgreed66
Szkoda. Może kolejne patche trochę to zmienią. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 21:54, Janek_Izdebski napisał:

Na konsolowy ideał nie liczę, ale na coś bardziej zbliżone do ideału zdecydowanie tak.
:)

>

Życzę Panu z całego serca :D Ale warto troszkę zejść na ziemię, API to wciąż tylko mostek pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem, poza tym nie sądzę by AMD do końca generacji opierało się na jednej i tej samej architekturze. Nie wiadomo jeszcze czy Mantle będzie ewoluować, czy przejdzie do lamusa zanim ktokolwiek na tym zyska- to już na tyle niedaleko, by zadawać sensowne pytania, ale wciąż za daleko by udzielać sensownych odpowiedzi ;)

Dnia 11.07.2014 o 21:54, Janek_Izdebski napisał:

Dlatego AMD powinien bardziej wykorzystać marketingowo atut robienia podzespołów dla
next-genów. :)


...albo tak uatrakcyjniać ofertę na rynku kart graficznych, by opanować jego zdecydowaną większość. Wtedy to będzie opłacalne. Wątpię jednak, że Nvidia i Intel do czegoś takiego dopuszczą;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 22:08, kodi24 napisał:

Życzę Panu z całego serca :D Ale warto troszkę zejść na ziemię, API to wciąż tylko
mostek pomiędzy sprzętem a oprogramowaniem, poza tym nie sądzę by AMD do końca
generacji opierało się na jednej i tej samej architekturze. Nie wiadomo jeszcze czy Mantle
będzie ewoluować, czy przejdzie do lamusa zanim ktokolwiek na tym zyska- to już na tyle
niedaleko, by zadawać sensowne pytania, ale wciąż za daleko by udzielać sensownych
odpowiedzi ;)

Modyfikowaniu i ulepszaniu architektury oraz narzędzi programistycznych mówię tak, kompletnemu zmienianiu zamierzeń strategicznych, specyfikacji etc. mówię zdecydowanie nie.

Dnia 11.07.2014 o 22:08, kodi24 napisał:

...albo tak uatrakcyjniać ofertę na rynku kart graficznych, by opanować jego zdecydowaną
większość. Wtedy to będzie opłacalne. Wątpię jednak, że Nvidia i Intel do czegoś takiego
dopuszczą;

Ja tam jestem przeciwko wszelkim monopolom. Dlatego mocno kibicuje AMD, i tak jak pisalem w poprzednim poście, szkoda że firma nie podkreśla zbyt mocno marketingowego atutu jakim jest dostarczanie hardware''u dla next-genów. Chyba, że jakieś tajne porozumenia AMD to uniemożliwiają, chociaż osobiście wątpię w istnienie takich dziwnych i niepraktycznych lojalek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 22:24, Janek_Izdebski napisał:

Chyba, że jakieś tajne porozumenia AMD
to uniemożliwiają, chociaż osobiście wątpię w istnienie takich dziwnych i niepraktycznych
lojalek.


Jak zobaczymy tę konsolową optymalizację w pełnej chwale to może AMD zdecyduje się na taką formę marketingu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 22:36, kodi24 napisał:

Jak zobaczymy tę konsolową optymalizację w pełnej chwale to może AMD zdecyduje
się na taką formę marketingu ;)

W przypadku PS4 nie byłbym takim pesymistą, gry na tę platformę nie wyglądają wcale tak źle. Xbox One to niestety inna para kaloszy... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że źle ;) Zwyczajnie brakuje jeszcze gier na tę konsolę, które taką formę marketingu mogłyby uzasadniać (ale już niebawem jedna się pojawi) tudzież uczynić skuteczną ;) Lepiej niech wcisną klienteli, że porty z konsol będą stabilniejsze i będą miały niższe wymagania. A potem niech sprawią żeby tak było ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 23:05, kodi24 napisał:

Nie twierdzę, że źle ;) Zwyczajnie brakuje jeszcze gier na tę konsolę, które taką
formę marketingu mogłyby uzasadniać (ale już niebawem jedna się pojawi) tudzież uczynić
skuteczną ;)

Jaką grę masz na myśli? "GTA V" może?

Dnia 11.07.2014 o 23:05, kodi24 napisał:

Lepiej niech wcisną klienteli, że porty z konsol będą stabilniejsze i będą miały niższe
wymagania. A potem niech sprawią żeby tak było ;D

I tutaj popieram Ciebie w całej rozciągłości. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 23:11, Janek_Izdebski napisał:

Jaką grę masz na myśli? "GTA V" może?


Miałem na myśli Drive Club, ale cofam to- ktoś mógłby pomyśleć, że pieczołowita optymalizacja najbardziej odbija się na...cierpliwości samych graczy ;) A to zły marketing jeśli dysponujesz lub możesz dysponować dowolnie większą mocą przerobową ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.07.2014 o 23:26, kodi24 napisał:

Miałem na myśli Drive Club, ale cofam to- ktoś mógłby pomyśleć, że pieczołowita
optymalizacja najbardziej odbija się na...cierpliwości samych graczy ;)

To w końcu ile ma mieć fps-ów "Drive Club" Zostaje przy 60-ciu, czy zmniejszają do 30-tu, bo już się pogubiłem?

Dnia 11.07.2014 o 23:26, kodi24 napisał:

A to zły marketing jeśli dysponujesz lub możesz dysponować dowolnie większą mocą przerobową ;D

To raczej lepiej, niż gorzej, ale co ja się tam znam... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować