Zaloguj się, aby obserwować  
Demi23

Zaginięcie Ethana Cartera - temat ogólny

16 postów w tym temacie

Jak to możliwe, że tak dobra gra nie ma swojego tematu na forum? ;)

Nieźle mnie zaskoczyła, może to dlatego że nic o niej nie wiedziałem i nie śledziłem informacji. Jak dla mnie na razie jest to największe zaskoczenie w tym roku. Gram już kilka godzin i niedługo pewnie skończę, więc podzielę się później wrażeniami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gra wzbudza tak wiele kontrowersji, że każde wypowiadanie się na jej temat grozi nagłym pojawieniem się Chmielarza. Także lepiej nie wywoływać wilka z lasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kontrowersje? O tym akurat nic nie wiem. Co do Chmielarza to wiem tylko, że ciągle chwali się recenzjami.

Chciałem dzisiaj skończyć grę, ale się cykam... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2014 o 22:34, Demi23 napisał:

Kontrowersje? O tym akurat nic nie wiem. Co do Chmielarza to wiem tylko, że ciągle chwali
się recenzjami.


Dużo by opisywać, niemniej czegoś takiego jeszcze w polskiej branży nie było. Wszystko nakręca Chmielarz, któy nie potrafi pogodzić się z krytyką, tą słuszną i niezasłużoną.

Dnia 01.10.2014 o 22:34, Demi23 napisał:

Chciałem dzisiaj skończyć grę, ale się cykam... :D


Kończ, zakończenie wcale nie jest takie "wow", jak to próbują nam wcisnąć recenzenci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2014 o 22:54, Kraju napisał:

Kończ, zakończenie wcale nie jest takie "wow", jak to próbują nam wcisnąć recenzenci.


Wszystko zależy od odbiory, jak ktoś trochę książek w życiu przeczytał, dobre opowiadania nie są mu obce to pewnie dość szybko połapie się o co chodzi. Mimo to historia dobra, ciekawie opowiedziana i co najważniejsze wciąga. To chyba najważniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku mniej więcej w połowie gry zorientowałem się o co tu chodzi, a przynajmniej wtedy byłem już pewny, bo pierwsze poszlaki można przecież odnaleźć już na początku gry. Rzeczywiście historia jest dobra, ale nie tak rewelacyjna jak można wyczytać z różnych opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem i... sam nie wiem co czuć. Z jednej strony jestem pozytywnie zaskoczony, lecz z drugiej strony nieco się zawiodłem. Chciałem dać 8/10, ale po przemyśleniu stanęło na 6/10. Początek był niesamowity i liczyłem na coś... innego. Początkowo zapowiadało się na ciekawą opowieść z detektywem w roli głównego bohatera, ale potem na każdym kroku się to zmieniało. Trzeba przyznać, że gra ma niesamowity klimat dzięki muzyce, grafice i sposobie opowiadania historii. Choć taki klimat aż prosi się o ciemniejszą porę dnia. Gdyby wszystko działo się w nocy, albo chociaż zmieniała się pora dnia, to wyszłoby o wiele lepiej. Dawno w żadnej grze nie czułem takiego przywiązania z bohaterem, no ale właśnie tak było tylko na początku, gdy myślałem że będę powoli odkrywał tajemnice morderstw i tego miejsca. Pod koniec zupełnie się to zmieniło. Bohater rzadko się odzywa, a chciałbym jednak lepiej go poznać.

Spoiler

Dalej nie rozumiem o co chodziło z tym astronautą i wycieczką w kosmos. Początkowo myślałem, że to ester egg, ale jak się okazało, była to część fabuły. Tylko po co to? Nie wiem też o co chodziło z tym pociągiem, na którym była krew, a dalej leżało ciało. Kim była ta osoba?

Gra jest dla mnie trochę takim demem. Nie dość, że krótka to nie wiadomo jak ją traktować.
Spoiler

Są niepotrzebne elementy horroru i niepotrzebne postacie, które tylko mieszają w odbiorze gry (Górnik, "Kraken")

Na pewno w takich produkcjach drzemię ogromny potencjał, ale chyba jeszcze poczekamy aż staną się one pełnoprawnymi grami, które będą starczać na długo i będą trzymać się jednej konwencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednym słowem nie zrozumiałeś fabuły? Bo nie rozumiem, czego można nie rozumieć w tych wszystkich opisywanych przez Ciebie rzeczach. Przecież to prosta i nieskomplikowana fabuła - przynajmniej powierzchownie, ale też nie widzę sensu szukać w niej drugiego dna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jako całość to ja rozumiem, ale te rzeczy, które opisałem były zbędne. Przecież można by wrzucić bardziej realne rzeczy. Rozumiem, że dzięki takiej fabule twórcy mogli zaszaleć z pomysłami, ale bez przesady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2014 o 12:09, Demi23 napisał:

Znaczy jako całość to ja rozumiem, ale te rzeczy, które opisałem były zbędne.


Chyba jednak nie.

Spoiler

Cała fabuła to właśnie te opowieści. Ty (Poul Prospero) również jesteś jedną z nich, powoli odkrywającą kolejne. Tworem wyobraźni odchodzącego Ethana, który w ten sposób połączył je wszystkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem to, zrozumiałem. ;) Chyba po prostu się czepiam. Jak już pisałem, oczekiwałem po tej grze zupełnie normalnej, kryminalnej opowieści. Skoro gra taka nie jest, to nie mam co narzekać na te elementy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Eeem. Fajna gra, tylko nie wiem czy ją skończyłem. Bo nie było żadnego zakończenia ani nic, ale nie mam pojęcia co teraz zrobić.

Spoiler

Zrobiłem tego gościa na torach, tę kobietę w windzie w kopalni, krakena, pokój w tym śmiesznym domku z magicznymi drzwiami, gościa z nożyczkami, to na cmentarzu, znalazłem pułapki tam na początku, byłem tam gdzie jakaś pani zadawała mi pytania w środku lasu i nie wiem czy coś jeszcze. Nawet odkryłem, że jak się wróci przez tunel to wyjdzie się w tym samym miejscu (taki byłem zdesperowany szukając czegoś do roboty).


Co tam jeszcze jest, bo już mi się nie chce biegać bez celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

Gdy wyjdziesz z kopalnii udaj się do tych dwóch pobliskich budynków. Później przejdź przez tę tamę - można przejść murkiem, tym bliżej lewego budynku (patrząc od wyjścia tunelu). Dalej już gra prowadzi jak po sznurku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja interpretacja fabuły. Złożyłem całość do kupy, a nie jestem dobry w tego typu zabawach.

Spoiler

Historię detektywa napisał Ethan Carter, chłopiec tworzący opowiadania, o czym mieliśmy okazję wiele razy się przekonać: opowiadanie z bestią, wiedźmą, dziadkiem nacierającym się sokiem, kapsuła.
Mały pisarz był bardzo zamknięty w sobie. Wyśmiewany i nie traktowany na poważnie przez rodzinę, uciekał w świat twórczości.
Moim zdaniem w realnym świecie chłopiec próbował szukać wytłumaczenia dla zachowania rodziny i starał się je usprawiedliwić. Dorobił sobie historię, o tym, że przebudził Uśpionego (zrobił coś złego), a teraz pod wpływem tego, członkowie familii chcą go zabić, a także zabijają siebie nawzajem. To ostatnie może być owocem faktu, że Ethan mógł pożądać zniknięcia rodziny, wyrwania się spod jarzma upokorzeń, więc w swoim opowiadaniu zwyczajnie postanowił ich uśmiercić.
Czy Ethan przeżył?
Może przeżył. Można przecież twierdzić, że sam siebie uczynił bohaterem opowiadania, więc mógł wykreować też swoją śmierć podobnie jak zgony kolejnych domowników.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. Teoretycznie doszedłem do końca gre, no ale widocznie coś przegapiłem.

Spoiler

Mianowicie odtworzyłem ostatnią scenkę w spalonym domu i spotkałem Ethana. Z racji, że potem nie bardzo wiedziałem co robić dalej rzuciłem okiem do neta na poradnik http://forum.przygodomania.pl/viewtopic.php?f=614&t=3686. Wg niego, jeśli rozwiązano wszystkie zagadki powinno dać się podjąć interakcję z mapą i zobaczyć zakończenie. U mnie taka interakcja nie jest możliwa, jednak z tego co patrzę to wszystkie wymienione tam rzeczy wykonałem. Brakuje tam czegoś czy może być jakiś inny powód takiego stanu rzeczy? Wybaczcie, jeśli odpowiedź znajduje się gdzieś w spoilerach tego tematu, ale nie chciałem przypadkiem odkryć jak zakończenie wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować