Zaloguj się, aby obserwować  
Prince_Miki

Windows 10 - temat ogólny

833 postów w tym temacie

Z swoim laptopem nie będę już nic kombinował. Większym wyzwaniem będzie aktualizacja na komputerze siostry, którego stan woła o pomstę do nieba- tona dziwnych rzeczy instalowanych jako "dodatki" do darmowych aplikacji oraz avast rzucający informacjami o wirusach. Dlatego też chciałem poznać sposób na czystą instalację z płyty, żeby nie zostało nic, nawet resztki na D :)
Ale do tego czasu może znajdę jakieś poradniki, gdy Win10 zagości na większej ilości urządzeń.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi i cierpliwe wyjaśnienie kilku spraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:52, pawbuk napisał:

Oprogramowanie Samsunga liczy Ci zapisane dane?

Ano. To główny powód dla którego zresztą wziąłem nieco droższy dysk Samsunga. Narzędzia do automatycznej migracji i Magician który mi sprawdza zużycie dysku, optymalizuje system dla SSD-ka itp. Fajna sprawa :P

Dnia 01.08.2015 o 15:52, pawbuk napisał:

Może kojarzysz jakiś darmowy program,
który będzie mi liczyl dane zapisane na SSD (Crucial BX100)? :)


Hmm... znam tylko przybliżony sposób ogólny jak to policzyć.
a) Uruchamiasz program SpeedFan.
b) Wchodzisz do zakładki SMART.
Interesujący cię parametr to Total LBAs Written.
( http://puu.sh/jlmQi/d854e5d93b.png).

Przekonwertuj to sobie na wartość dziesiętną z hexów. Pomnóż przez 512. To da ci ilość zapisanych bajtów ( http://puu.sh/jlmWs/8578a071a7.png).
Teraz podziel trzykrotnie przez 1024. I masz wartość w GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 16:02, Radekl2 napisał:

Ale do tego czasu może znajdę jakieś poradniki, gdy Win10 zagości na większej ilości
urządzeń.

Ech, do tego nie potrzebujesz poradnika.
Przy uruchamianiu komputera wciskasz Delete. Uruchomi się BIOS. Szukasz takiej zakładki jak Boot (bądź jeśli to w miarę nowoczesny komputer to masz ładne ikonki i po prostu przeciągasz napęd DVD nad dysk twardy) i ustawiasz żeby #1 Priority był napęd a dopiero potem dysk. Zapisujesz zmiany i wychodzisz z BIOS''u. Tadam.

Spersonalizowanego poradnika krok po kroku nikt ci lepszego nie napisze bo co płyta główna to inny BIOS więc mamy jakieś 1000 wariacji co do konkretnych nazw i lokalizacji ale to nic trudnego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:48, ziptofaf napisał:

Cóż, ja na podobnych ustawieniach jadę już jakieś 13 miesięcy. Mam zapisane łącznie 3.91TB
(z 200GB się pojawiło przy instalacji nowego systemu bo skakałem między 8.1 do 10 Tech
Preview, stamtąd znowu do 8.1 i już aktualizacja do 10tki, jakoś tak wyszło). Mam mało
wytrzymały SSD (Evo 840) więc gwarancja obowiązuje mnie tylko do 70TB zapisu (choć powinien
wytrzymać 2x tyle zanim dojdzie do uszkodzenia danych). Czyli jeszcze tylko jakieś 18-36
lat i będę musiał wymienić dysk ;( Pewnie kupię sobie wówczas jakiś Holographic Drive
o pojemności 1PB.

Mi wyszło 12.4TB danych na moim Corsair Force GS 240GB po 30 miesiącach więc chyba nie jest źle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:59, Kadaj napisał:

Tak z ciekawości (bo też mam SSD Samsunga): a co z licznikiem po formacie dysku i zainstalowaniu
systemu na nowo? : >


To jest zapisywane w samej elektronice dysku, nie jakimkolwiek sofcie. Więc wartość się nie resetuje czego byś nie robił na poziomie systemu operacyjnego, przesiadka na inny Windows/Linux/MacOS tego nie zmienia, nawet przeniesienie do innego komputera też nie.

@ ZubenPL
Aha, tylko ta wersja >testowa< systemu to ta sama którą MS wydał półtora dnia później dla nas wszystkich. To ten sam build ;P Problem leżał po stronie Nvidii zresztą, nie Microsoftu. Teraz taka sama wtopa może być po stronie każdego innego producenta.

Dnia 01.08.2015 o 15:59, Kadaj napisał:

Mi wyszło 12.4TB danych na moim Corsair Force GS 240GB po 30 miesiącach więc chyba nie jest źle?

240GB dysk ma dwukrotnie wyższą wytrzymałość od 120GB. Więc wytrzyma 150-300 TB zapisu. Sam oceń ;)
Fakt że to teoria - dyski SSD też się psują. Choćby od niestabilnych napięć bądź przeciwnie, od odłączenia ich od prądu na pół roku (skądinąd - akurat tego należy unikać, typowe komercyjne dyski SSD zaczynają tracić dane po 1-2 miesiącach od odłączenia ich od zasilania, im prąd jest potrzebny do życia). Ale na pewno nie od zużycia komórek, te, jak sam widzisz, po blisko 3 latach mają jeszcze ponad 10x więcej zanim padną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 16:35, Radekl2 napisał:

Ok, znalazłem taką opcję. U mnie nic ciekawego ta zmiana nie zrobiła, ale pewnie to dlatego,
że mam już 10 zainstalowaną.


Jakbyś wsadził płytę z 10tką to by zrobiła bo komp by ci się spod instalatora 10tki włączył :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak masz płytę ze strony MS która była tu podawana wiele razy to tak masz normalną botowalną płytę jak byś w sklepie kupił.Osobiście polecam z pendriva 10-15 minut i system stoi( na normalnym HDD)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli dalej mam coś źle :D Bo włożyłem płytę na której mam obraz ISO stworzony za pomocą tego programu, do którego link był tutaj już kilka razy podawany i nic się nie stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 17:00, Radekl2 napisał:

Czyli dalej mam coś źle :D Bo włożyłem płytę na której mam obraz ISO stworzony za pomocą
tego programu, do którego link był tutaj już kilka razy podawany i nic się nie stało.

Jesteś pewien, że zmieniłeś boot order (priorytet przy włączaniu PC) w BIOSie i że zapisałeś zmiany przy wyjściu z BIOSu? Jeśli chcesz instalować Windowsa z płyty, powinieneś jako priorytet ustawić bootowanie z DVD. Następnie restartujesz PC (lub PC restartuje się automatycznie) już z włożoną płytą i automatycznie powinien odpalić się instalator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 17:00, Radekl2 napisał:

Czyli dalej mam coś źle :D Bo włożyłem płytę na której mam obraz ISO stworzony za pomocą
tego programu, do którego link był tutaj już kilka razy podawany i nic się nie stało.

Zobacz w instrukcji płyty głównej tam będzie napisany który klawisz F masz wcisnąć by ci wyskoczyło boot menu.U mnie w laptopie acer jest to F12 na kompie z płytą od asusa F2 więc masz 12 możliwości jk nie masz instrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam tam Boot Option Priorities i niżej Boot Option #1 i #2. Mogę wybrać z ST96...AS, Slimtype DVD A DS...S i Disabled. Dałem jako #1 to z DVD i zapisuję zmiany F10. Jeszcze nawet sprawdziłem czy faktycznie się zmieniło i wszystko tam wyglądało ok. Czyli zostaje jakiś problem z płytą lub samym obrazem, chociaż w sumie Windowsa aktualizowałem z niej (otwierając jakimś programem ISO), więc raczej powinna działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 16:06, ziptofaf napisał:

Ano. To główny powód dla którego zresztą wziąłem nieco droższy dysk Samsunga. Narzędzia
do automatycznej migracji i Magician który mi sprawdza zużycie dysku, optymalizuje system
dla SSD-ka itp. Fajna sprawa :P


Ja się zdecydowałem na BX100, bo jest dużo tańszy niż reszta - o 80 zl od Evo 840 i o 100 zł od Evo 850,a różnice w wydajności aż tak duże nie są ;)

Dnia 01.08.2015 o 16:06, ziptofaf napisał:

Przekonwertuj to sobie na wartość dziesiętną z hexów. Pomnóż przez 512. To da ci ilość
zapisanych bajtów ( http://puu.sh/jlmWs/8578a071a7.png).
Teraz podziel trzykrotnie przez 1024. I masz wartość w GB.


W sumie dla starego HDD wyszło mi ponad 20TB, natomiast dla SSD poniżej 1GB - dziwna sprawa :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem z obecnych informacji, to mogę dla przykładu przeskoczyć na Win 10 za jakieś parę miesięcy bez żadnych naliczonych opłat? Z tego co mówił ziptofaf to klucz do win 10 dostanę specjalnie przypisany do mojej płyty głównej?
Pytam, bo na laptopie mam wgranego Win8 przy zakupie (zaktualizowany do Win8.1) i klucza do Windowsa jako takiego nie posiadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I posiadać nie musisz jak dostaniesz aktualizację do 10 wtedy logujesz się na konto MS i windows jest dopisany do konta czy do płyty nie wiem.
Potem jak padnie np HDD robisz czystą intalke pomijasz podawanie klucza po instalce logujesz się do konta MS i windows jest już zarejesrtrowany (sprawdzone osobiście na moim laptopie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może problem z przeglądarką Firefox? Od czasu do przeglądarka dziwnie się zachowuje, mianowicie tak jakby wszystko się zlewa i zwiesza na pare sekund :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś jak to jest Laptop dostał aktualizacje do 10 win dodał się do mojego konta MS, Stacjonarka czeka na swoją kolej (jak będzie gotowe to cię powiadomimy) i tu jest moje pytanie stacjonarka też się doda do konta Laptopa używam w pracy ,jak wtym czasie dzieciaki czy żona włączą w domu stacjonarke i zalogują się to mi się nic nie wykrzaczy.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 22:43, Carter napisał:

I posiadać nie musisz jak dostaniesz aktualizację do 10 wtedy logujesz się na konto MS
i windows jest dopisany do konta czy do płyty nie wiem.
Potem jak padnie np HDD robisz czystą intalke pomijasz podawanie klucza po instalce logujesz
się do konta MS i windows jest już zarejesrtrowany (sprawdzone osobiście na moim laptopie)


Dzięki wielkie. Konto na MS to zwyczajny Skype czy potrzebuje robić coś dodatkowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować