Zaloguj się, aby obserwować  
Prince_Miki

Windows 10 - temat ogólny

833 postów w tym temacie

Mam mieszane uczucia do nowego nowego systemu M$. Korzystam z niego na dwoch kompach i o ile na lapku nie ma problemu (choc ten ma dopiero miesiac..), tak na zlozonym w listopadzie PeCecie juz tak. Mianowicie od jakiegos czasu uruchomienie systemu trwa dluzej niz zwykle (muli cos kilkanascie sekund na ekranie logowania) a teraz chcac skorzystac z Cortany okazalo sie, ze ta w ogole nie reaguje. Moge sobie klikac do usr**ej smierci w jej ikonke obok menu start i nic sie nie dzieje. Rowniez sam przycisk start potrzebuje nieco czasu (taka ''dobra'' sekunde) na reakcje. Poza tym wszystkie programy i gry, z ktorych obecnie korzystam dzialaja w porzadku, wiec nie mam pojecia o co kaman. Puscilem antywira (Kaspersky), a takze probowalem go deaktywowac i nic. Na zagranicznych forach spotkalem sie z tym problemem, ale jak dotad jedynym sensownym wyjsciem wydaje sie format :/ A na to w tej chwili nie za bardzo mam czas i.. chyba nie o to chodzi w rozwiazywaniu problemow z nowym windowsem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za post pod postem, ale wyglada na to, ze przez przypadek znalazlem rozwiazanie powyzszego problemu. Po wejsciu w tryb awaryjny (bez obslugi neta) okazalo sie, ze cortana dziala w najlepsze. Poszperalem wiec w jej ustawieniach i m.in. usunalem historie wyszukiwania. Po ponownym uruchomieniu systemu w ''cudowny'' sposob wszystko wrocilo do normy, tj. start systemu zajmuje ok. 10 sekund (ekran logowania nawet nie zdazy sie wyswietlic) a Cortana i menu start uruchamiaja sie jak gdyby nigdy nic. W pewnym sensie az glupio mi o tym pisac, bo ciezko uwierzyc, zeby problem z tym wszystkim lezal we wspomnianej historii Cortany, ale moze sie kiedys komus przyda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy ten system nie ma żadnych dźwięków startu i zamykania systemu? Siódemka i poprzednie takowe miała, a tu nic ... ewentualnie, gdzie tego szukać?
Czy to normalne, że PC dosyć długo się wyłącza pod W10? Tzn. sam system zamyka się błyskawicznie i monitor gaśnie, ale PC pracuje jeszcze ok. pół minuty, włączając wszystkie wentylatory na maxa, zanim się wyłączy. Może jest to związane z pozostałością W7 na dysku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do dzwiekow, to u mnie tez ich nie ma. Choc dla mnie to akurat plus, gdyz nigdy za tym nie przepadalem.

Opisane przez Ciebie wylaczanie kompa z cala pewnoscia nie jest norma pod w10. U mnie jest to kwestia kilku sekund zarowno dla monitora, jak i kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.06.2016 o 14:14, conradzik napisał:


Opisane przez Ciebie wylaczanie kompa z cala pewnoscia nie jest norma pod w10. U mnie
jest to kwestia kilku sekund zarowno dla monitora, jak i kompa.


A jak sprawdzić, co jest nie tak? Może po miesięcy, gdy znikną pozostałości po W7 sytuacja się unormuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PPM na pulpicie -> personalizuj -> kompozycje -> ustawienia kompozycji -> dźwięki (na dole)
Wygląda to praktycznie tak samo jak w W7.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2016 o 15:15, McFlash napisał:

PPM na pulpicie -> personalizuj -> kompozycje -> ustawienia kompozycji ->
dźwięki (na dole)
Wygląda to praktycznie tak samo jak w W7.


To już znalazłem, ale nie mogę tam nic znaleźć o starcie i zamykaniu systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lisek ?

System aktualizowałeś z WIN7 do WIN10 ?

Może faktycznie "coś" zostało z siódemki, dla tego proponuję postawić na próbę świeży WIN10 na jakimś nieużywanym dysku i po prostu sprawdzić, czy dalej masz te opóźnienia.

U mnie system zamyka się w parę sekund.


Jak zdecydujesz się na świeży system, odepnij obecny dysk i podłącz tylko jeden, żeby wyeliminować inne napędy.

Tutaj obraz ISO WIN10:

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/techbench

Wybierz WIN10 (bez dodatków) -> klik Confirm -> wybierz jeżyk PL i Confirm -> wersja x64 i dowload :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2016 o 15:30, leven napisał:

Lisek ?

System aktualizowałeś z WIN7 do WIN10 ?

Może faktycznie "coś" zostało z siódemki, dla tego proponuję postawić na próbę świeży
WIN10 na jakimś nieużywanym dysku i po prostu sprawdzić, czy dalej masz te opóźnienia.

Tak, aktualizowałem system z siódemki, ale nie chce mi się robić aż takich rzeczy ;) Jeżeli nie jest to nic groźnego to poczekam, może jakaś aktualizacja, lub usuniecie folderu windows.old naprawi problem, a jak nie, to dopiero wtedy będę się martwił. Być może on po zamknięciu coś tam jeszcze ładuje, może stary system, itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2016 o 17:20, leven napisał:


Czy usuwając ten folder nie pozbędę się jakiś ważnych rzeczy? ( programy, dokumenty, gry, itp.? ), rozumiem, że wszystko zostało przeniesione do 10?
Nie da się tego usunąć normalnie? ( wywalić do kosza a potem z systemu ).
Wolałbym mieć jeszcze przez jakiś czas możliwość powrotu do Siódemki, gdyby 10 tka stała się niestabilna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Windows.old jest właśnie po to, aby można było wrócić przez miesiąc do wcześniejszej wersji systemu.

"Jedna ważna uwaga - powrót na stary system jest możliwy przez trzydzieści dni od aktualizacji go do Windows 10. A jeżeli za jakiś czas zmienisz zdanie i zechcesz wrócić do nowego systemu, masz czas do końca lipca 2016. Druga ważna uwaga - po aktualizacji do Windows 10 na twoim dysku pojawił się folder Windows.old (powinien być na partycji C). Jeżeli go skasowałeś, powrót do poprzedniego systemu może okazać się niemożliwy.

Zanim przystąpisz do zmiany systemu na stary (downgrade), na wszelki wypadek wykonaj kopię zapasową ważnych danych. Podobnie dobrze mieć pod ręką swój klucz systemowy. Jest mała szansa, że będzie potrzeby, ale lepiej się zabezpieczyć. Tu dygresja - jeżeli potem znowu powrócisz do Windows 10, żaden klucz nie będzie ci potrzebny - jest zapisany w rejestrze starszego systemu. Gdy już wszystko gotowe, wejdź w Ustawienia, a tam w sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia. Poszukiwana opcja kryje się w funkcji Odzyskiwanie. Po jej wybraniu użytkownik ma do wyboru reset ustawień systemu do początkowych, powrót do poprzednio używanego (8.1 lub 7) albo wejście w ustawienia zaawansowane. Oczywiście nas interesuje ta druga opcja. Wybierz ją i cierpliwie zaczekaj, aż zostanie przywrócony poprzedni Windows."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 13:25, leven napisał:

Windows.old jest właśnie po to, aby można było wrócić przez miesiąc do wcześniejszej
wersji systemu.

To wiem, tylko czy jak teraz skasuję windows.old (nie będę chciał wracać do 7) to czy wraz z nim nie znikną jakieś ważne rzeczy, które mam na 10 z 7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mają prawa zniknąć.
Windows.old jest kopią Win7.

Wszystko co masz teraz na Win10, pozostaje po usunięciu Windows.old.

Robiłem to dziesiątki razy u klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta 10 tka nie jest jednak tak stabilna, jak myślałem ...
Przed chwilą chciałem uruchomić eksplorator plików z paska, nie dało się. Wszedłem przez mój komputer, ale podczas usuwania niepotrzebnego foldera do kosza, system zawiesił się, więc postanowiłem go uruchomić ponownie, co też nie chciało się dokonać. W końcu zresetowałem kompa przyciskiem na obudowie - udało się ale pojawił się odgłos uruchamiania systemu z W7 ... Coś mi się wydaje, że ta Siódemka ciągle się tam gdzieś przebija.
Aha, CCleaner nie może naprawić dwóch błędów i to od dnia aktualizacji Siódemki do 10 tki:

20160603192058609

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 19:21, lis_23 napisał:

Ta 10 tka nie jest jednak tak stabilna, jak myślałem ...


A bo 7-ka zaktualizowana do 10tki nie jest zbytnio stabilna. U mnie też były z nią jaja bo pewnego dnia przestała wykrywać klawiaturę, trochę śmiecia z 8.1 mi pozostało.

Po czystej reinstalacji (czyli pełen format i na to wchodzi Win10) już było okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.06.2016 o 19:34, ziptofaf napisał:


A bo 7-ka zaktualizowana do 10tki nie jest zbytnio stabilna. U mnie też były z nią jaja
bo pewnego dnia przestała wykrywać klawiaturę, trochę śmiecia z 8.1 mi pozostało.

Po czystej reinstalacji (czyli pełen format i na to wchodzi Win10) już było okej.


Heh, czystej instalki nie chce mi się robić - za dużo gier i programów.
Jest jakaś szansa, że aktualizacje, lub usunięcie folderu windows.old coś poprawią/naprawią w tej kwestii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2016 o 20:07, lis_23 napisał:

Heh, czystej instalki nie chce mi się robić - za dużo gier i programów.

Też nie przesadzajmy, nie każę ci gier ze Steama usuwać (a ten je sobie potem znajdzie o ile nie były na C:) od razu. 3-4 godziny maks.

Dnia 03.06.2016 o 20:07, lis_23 napisał:

Jest jakaś szansa, że aktualizacje, lub usunięcie folderu windows.old coś poprawią/naprawią
w tej kwestii?


Absolutne zero. Windows.old zawiera tylko i wyłącznie KOPIĘ danych niezbędną do odtworzenia Windowsa 7. Windows 10 z tej kopii nie korzysta w żaden sposób.

Aktualizacje też nic nie dadzą bo Windows 10 po czystej instalacji problemów nie ma, trzeba by ręczne modyfikować pliki systemowe i ustawienia w rejestrze bo wśród tych dziesiątek tysięcy które tam są pewnie kilka ma niewłaściwe wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować