Zaloguj się, aby obserwować  
Prince_Miki

Windows 10 - temat ogólny

833 postów w tym temacie

Małe pytanie: jak zwęzić menu start? Chodzi mi o to, żeby "obciąć" prawy pusty bok.
Odblokowałem pasek start, ale to niczego nie dało.

20150801141723

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 14:20, Kadaj napisał:

Czy folder $Windows.~WS jest do czegoś potrzebny? Mieć a nie mieć 5,5 GB wolnego miejsca
to wiecie. :D


Dołączam się do pytania xD
Ja ponadto mam jeszcze folder $Windows.~BT ale pusty xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że miałem taki ambitny plan, żeby wraz z przejściem do Windowsa 10 dostać mojego starego laptopa w nowym wydaniu. To znaczy, żeby grał on rolę odpalanego pierwszy raz- wiesz, sam system i ewentualnie programy, które Asus wciska na siłę. Robiłem to już raz korzystając z magicznego przycisku F9 (chyba). Pozwoliło mi to zobaczyć instalację Windowsa jak podczas pierwszego uruchomienia laptopa.
Chciałem to samo osiągnąć z 10, ponieważ komputer już poważnie mulił (uruchamiał się bardzo długo). Jako, że nie trzymam tam nic ważnego, a pojedyncze pliki zgrałem na pendrive, chciałem wyczyścić go doszczętnie podczas instalacji Windowsa, co mi nie się udało :)
Nie wiem czy na szybkość działania systemu nie będzie wpływało to co zostało na D (jakieś tam aplikacje instalowane jeszcze na 7, itp.). Pobawię się z tym jeszcze, chociaż sam BIOS zawsze mnie przerażał :p Najwyżej poczekam na jakieś poradniki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyszedł mi Windows 7 Pro, zainstalowałem, pobrałem wszystkie aktualizacje, oczywiście ikonka rezerwacji się nie pojawiła...ale po wielu różnych problemach udało mi się przy pomocy wspominanego już tutaj programiku zainstalować Win10 (choć dopiero opcja, żeby nic nie zostawiać z Win7 zadziałała).

Miałem już problemy z GeForce Experience (dopiero po jakimś czasie udało się zainstalować, nie ogarniam tego systemu), natomiast wydaje się, że sterowniki system sam pobrał i zainstalował (do procka, do MOBO). Czy warto mu w tym ufać?

Drugie pytanie - ustawiać w ogóle pamięć wirtualną? System mam na dysku SSD, do tego 12GB pamięci operacyjnej. Domyślnie pamięć wirtualna jest ustawiona na dysku systemowym - zostawić ją tam, nie zabije dysku SSD? W ogóle wylączyć? Czy może utworzyć ją na innej partycji, na HDD? Będzie wtedy działać właściwie?

Trzecie pytanie, ile uruchamia Wam się system? Ja liczylem od momentu wygaśnięcia ekranu MOBO i wyszło 25 sekund? Nie za długo na SSD?

Czwarte pytanie - konto MS mam zabezpieczone haslem i przy każdym uruchomieniu komputera muszę je wpisywać. Czy da się gdzieś ustawić, żeby się automatycznie logował i pamiętal hasło?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ale... co ma BIOS do tego?!

Wyjaśnię po kolei co zrobiłeś i co zostało ci do zrobienia bo chyba się nie rozumiemy:
a) Robisz czystą instalację Win10. Wyrżnąłeś przy tym całe C:
b) Nie kazałeś instalatorowi robić nic z D: to po prostu zostawił go bez zmian.
c) Win10 się zainstalował. C: jest ładne i puste. Na D: coś zostało.

I teraz, uwaga - to że cokolwiek tam zostało jest BEZ znaczenia. Wejdź sobie w dodaj/usuń programy choćby. Widzisz tam cokolwiek co było na D:? No właśnie - nie ma tam nic takiego. To co zostało na D: to czyste dane ale bez żadnego odniesienia do twojego obecnego systemu (więc pewnie lwia ich część w ogóle się nawet nie uruchomi). Tak jakbyś sobie podłączył czyjś dysk przenośny do swojego komputera, to nie jest "zainstalowane".
Wniosek - po prostu to wszystko usuń. Żadne tam BIOS''y (po co to dotykać w ogóle?!), po prostu CTRL+A i Delete.

Jedną z rzeczy która mogła po Siódemce w laptopie zostać jest ukryta partycja Recovery. Fakt że już nieużywalna, zabiłeś ją :P Wypadałoby więc wyrżnąć to w wolnej chwili (korzystając z narzędzia Zarządzanie dyskami, jest gdzieś w panelu sterowania, będzie miało ok. 10-20GB), można potem ją dodać do powierzchni dysku bądź stworzyć sobie na niej nową partycję odzyskiwania dla nowego systemu (ustawienia -> aktualizacja i zabezpieczenia -> Kopia zapasowa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 14:52, pawbuk napisał:

Trzecie pytanie, ile uruchamia Wam się system? Ja liczylem od momentu wygaśnięcia ekranu
MOBO i wyszło 25 sekund?

17 sekund do pojawienia się ekranu logowania, również SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 14:52, pawbuk napisał:

Miałem już problemy z GeForce Experience (dopiero po jakimś czasie udało się zainstalować,
nie ogarniam tego systemu), natomiast wydaje się, że sterowniki system sam pobrał i zainstalował
(do procka, do MOBO). Czy warto mu w tym ufać?

Nie do końca. Jeśli masz wersję Pro to warto wręcz skorzystać z opcji odroczenia aktualizacji - Nvidia ostatnio wypuściła choćby skopane sterowniki a Windows 10 je skutecznie rozprowadził. Najlepiej nadal ręcznie zainstalować najnowsze wersje samemu.

Dnia 01.08.2015 o 14:52, pawbuk napisał:

Drugie pytanie - ustawiać w ogóle pamięć wirtualną? System mam na dysku SSD, do tego
12GB pamięci operacyjnej. Domyślnie pamięć wirtualna jest ustawiona na dysku systemowym
- zostawić ją tam, nie zabije dysku SSD? W ogóle wylączyć? Czy może utworzyć ją na innej
partycji, na HDD? Będzie wtedy działać właściwie?

Ja osobiście posłuchałem Samsung Magician w tej kwestii - ustawić pamięć wirtualną na 200-1000 MB na stałe.
http://puu.sh/jlkm4/d40059db99.png
Wtedy zazwyczaj korzysta tylko z RAM''u.

Dnia 01.08.2015 o 14:52, pawbuk napisał:

Trzecie pytanie, ile uruchamia Wam się system? Ja liczylem od momentu wygaśnięcia ekranu
MOBO i wyszło 25 sekund? Nie za długo na SSD?

11 sekund, liczone od wciśnięcia przycisku zasilania do pojawienia się ekranu logowania. To w większym stopniu zależy od płyty głównej niż systemu.

Warto wejść do menadżera zadań i zakładki uruchamianie - można zobaczyć co spowalnia ci kompa.

Dnia 01.08.2015 o 14:52, pawbuk napisał:

Czwarte pytanie - konto MS mam zabezpieczone haslem i przy każdym uruchomieniu komputera
muszę je wpisywać. Czy da się gdzieś ustawić, żeby się automatycznie logował i pamiętal
hasło?

Można ;) Ustawienia -> Opcje logowania -> Wymagaj logowania -> Nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 14:59, ziptofaf napisał:

Ale... co ma BIOS do tego?!

Nie wiem co ma BIOS do tego :) Przeczytałem gdzieś, że żeby zrobić reinstalację Windowsa z płyty trzeba coś tam zmienić w BIOSie, dlatego tak się do tego przyczepiłem :)

Dnia 01.08.2015 o 14:59, ziptofaf napisał:

c) Win10 się zainstalował. C: jest ładne i puste. Na D: coś zostało.

Dobra, jeszcze zarzucę jednym inteligentnym inaczej spostrzeżeniem :) Otóż na C zostały chyba jakieś pliki, ponieważ są foldery z datą modyfikacji sprzed roku/dwóch (między innymi coś od Nvidii). Może to też jakieś śmieci ale dalej nie spełniło się moje marzenie o całkowicie wyczyszczonym dysku :D

Dnia 01.08.2015 o 14:59, ziptofaf napisał:

I teraz, uwaga - to że cokolwiek tam zostało jest BEZ znaczenia. Wejdź sobie w dodaj/usuń
programy choćby. Widzisz tam cokolwiek co było na D:? No właśnie - nie ma tam nic takiego.

Przyznaję się bez bicia, że masz rację. Nie pomyślałem, żeby to sprawdzić w taki sposób.
Wiem, że może jestem męczący ale zwyczajnie instalacja tej 10 zabiła moje dotychczasowe przeżycia i wyobrażenia o instalacji systemu na nowo. Myślałem, że to pójdzie tak pięknie, sprawnie jak zawsze i że jak wspomniałem dostanę komputer prawie jak ze sklepu :)

EDIT:
Co do szybkości uruchamiania- mimo, że moje marzenia nie zostały spełnione to komputer uruchamia się o niebo szybciej :D Jakiś tam sukces osiągnąłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam drugie pytanie co do Win 10: jak sprawić, żeby gra uruchomiła się w pełnym ekranie z zachowanym skalowaniem? Obecnie granie nie jest zbyt komfortowe, co widać na załączniku.

20150801151834

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:09, ziptofaf napisał:

Nie do końca. Jeśli masz wersję Pro to warto wręcz skorzystać z opcji odroczenia aktualizacji
- Nvidia ostatnio wypuściła choćby skopane sterowniki a Windows 10 je skutecznie rozprowadził.
Najlepiej nadal ręcznie zainstalować najnowsze wersje samemu.

A co takiego jest w nich skopane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:16, Radekl2 napisał:

Nie wiem co ma BIOS do tego :) Przeczytałem gdzieś, że żeby zrobić reinstalację Windowsa
z płyty trzeba coś tam zmienić w BIOSie, dlatego tak się do tego przyczepiłem :)

Chodzi tylko o to żeby przestawić na uruchamianie komputera najpierw z płyty/pendrive''a a dopiero potem z dysku twardego. Czasem nawet nie musisz bo takie jest ustawienie domyślne. A jeśli nawet to trwa to 3 sekundy. Nie jest to potrzebne również gdy wybierasz czystą instalację z poziomu już zainstalowanego Windowsa.

Dnia 01.08.2015 o 15:16, Radekl2 napisał:

Dobra, jeszcze zarzucę jednym inteligentnym inaczej spostrzeżeniem :) Otóż na C zostały
chyba jakieś pliki, ponieważ są foldery z datą modyfikacji sprzed roku/dwóch (między
innymi coś od Nvidii). Może to też jakieś śmieci ale dalej nie spełniło się moje marzenie
o całkowicie wyczyszczonym dysku :D

A możliwe, czasem kilka rzeczy zostanie przy nieformatowanym dysku. Ale tego naprawdę nie będzie wiele - wszystko w Program Files/Windows/Pliki programów itp. zostało wyrżnięte.

Dnia 01.08.2015 o 15:16, Radekl2 napisał:

Przyznaję się bez bicia, że masz rację. Nie pomyślałem, żeby to sprawdzić w taki sposób.
Wiem, że może jestem męczący ale zwyczajnie instalacja tej 10 zabiła moje dotychczasowe
przeżycia i wyobrażenia o instalacji systemu na nowo. Myślałem, że to pójdzie tak pięknie,
sprawnie jak zawsze i że jak wspomniałem dostanę komputer prawie jak ze sklepu :)


Bo tak też można - na etapie instalacji gdy wybierasz GDZIE to zainstalować to dajesz na wszystkich dyskach po kolei "usuń partycję" a potem na nowo sobie je tworzysz. Wtedy usuwa dokładnie wszystko. Jednak, na szczęście, nie jest to ustawienie domyślne - bo jakbyś po fakcie skojarzył że na tym D: jednak było coś ważnego to miałbyś potem jazdę bez trzymanki. A tak czy siak możesz z tego D: po prostu skasować wszystko jak leci teraz, system i tak tego nie używa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:21, ZubenPL napisał:

A co takiego jest w nich skopane?

W najnowszej wersji która wyszła bodajże wczoraj - już jest okej (chyba że masz stare GPU, to działa gorzej niż na 7/8.1). W wersji sprzed chyba 4 dni - cóż... po prostu to zostawię:

http://pclab.pl/news65013.html
"Posiadacze kart graficznych GeForce, którzy uczestniczą w programie Windows Insider, skarżą się poprzez oficjalne forum dyskusyjne GeForce.com na to, że udostępnione wydanie sterowników Nvidii powoduje wiele problemów z działaniem gier, aplikacji, a nawet samego systemu operacyjnego.

Instalacja tych sterowników jest obowiązkowa, a użytkownicy nie mogą jej zapobiec. Niektórzy z nich donoszą o artefaktach w różnych grach, takich jak np. Starcraft 2 czy Diablo 3. Inni zaobserwowali zawieszanie się systemu operacyjnego, problem z działaniem konfiguracji z wieloma ekranami, a w kilku przypadkach systemy Windows 10 uruchamiają się tylko w trybie odzyskiwania."

Ot, problemy z systemem automatycznych aktualizacji - to że ci się wrzuci łatka bezpieczeństwa od razu jest okej. Ale to że mogą ci wpaść niestabilne wersje sterowników do karty graficznej zbyt fajne nie jest. Dlatego rozsądne, jeśli ważna jest dla ciebie stabilność, jest w wersji 10 Pro skorzystanie z odroczenia aktualizacji, wtedy od razu wchodzą tylko łatki bezpieczeństwa. Pozostałe z opóźnieniem bodajże 3 miesięcy (a więc zanim miałaby się zainstalować to już będzie dość krytyki by została zastąpiona bezpieczną i stabilną wersją).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:09, ziptofaf napisał:

Nie do końca. Jeśli masz wersję Pro to warto wręcz skorzystać z opcji odroczenia aktualizacji
- Nvidia ostatnio wypuściła choćby skopane sterowniki a Windows 10 je skutecznie rozprowadził.


Nvidia Experience twierdzi, że mam już najnowszą wersję sterowników :) Spróbuje je jeszcze ręcznie zainstalować.

Dnia 01.08.2015 o 15:09, ziptofaf napisał:

Najlepiej nadal ręcznie zainstalować najnowsze wersje samemu.


Problem w tym, że nie widzę sterowników pod moje MOBO na Win10. Jeśli wszystko będzie działać poprawnie, to nic nie będę instalowal nowego ;)

Dnia 01.08.2015 o 15:09, ziptofaf napisał:

Ja osobiście posłuchałem Samsung Magician w tej kwestii - ustawić pamięć wirtualną na
200-1000 MB na stałe.
http://puu.sh/jlkm4/d40059db99.png
Wtedy zazwyczaj korzysta tylko z RAM''u.


Ustawiłem 16-1000MB na SSD - mam nadzieję, że nie przyczyni się to do szybszego zużycia dysku :D

Dnia 01.08.2015 o 15:09, ziptofaf napisał:

Można ;) Ustawienia -> Opcje logowania -> Wymagaj logowania -> Nigdy.


Dzięki za odpowiedź i za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, to chyba można uznać, że mam prawie świeży komputer :) Nie będę już nic z tym kombinował, ponieważ jak napisałem uruchamia się i pracuje znacznie szybciej. Na tym mi zależało, więc niech zostanie jak jest.
Ale i tak będę musiał kiedyś dowiedzieć się jak doprowadzić do mojego wymarzonego instalatora, nie mogę odpuścić :D (to co ja miałem nie było nawet instalatorem- nie mogłem wybrać gdzie zainstalować system, to praktycznie wyglądało jak ten program [ https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10], wybrałem uaktualnij teraz i potem, żeby nic nie zostawiał). Dlatego widzisz, że jakieś tam wątpliwości czy na 100% była to instalacja na czysto mogę mieć, szczególnie jak nie znam się na tym tak dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:39, pawbuk napisał:

Ustawiłem 16-1000MB na SSD - mam nadzieję, że nie przyczyni się to do szybszego zużycia
dysku :D

Cóż, ja na podobnych ustawieniach jadę już jakieś 13 miesięcy. Mam zapisane łącznie 3.91TB (z 200GB się pojawiło przy instalacji nowego systemu bo skakałem między 8.1 do 10 Tech Preview, stamtąd znowu do 8.1 i już aktualizacja do 10tki, jakoś tak wyszło). Mam mało wytrzymały SSD (Evo 840) więc gwarancja obowiązuje mnie tylko do 70TB zapisu (choć powinien wytrzymać 2x tyle zanim dojdzie do uszkodzenia danych). Czyli jeszcze tylko jakieś 18-36 lat i będę musiał wymienić dysk ;( Pewnie kupię sobie wówczas jakiś Holographic Drive o pojemności 1PB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:42, Radekl2 napisał:

Dlatego widzisz, że jakieś tam wątpliwości czy na 100% była to instalacja na czysto mogę mieć, szczególnie jak > nie znam się na tym tak dobrze :)

Technicznie rzecz biorąc - to jest nie do końca czysta instalacja. Bo uruchamiasz instalator z poziomu już istniejącego systemu operacyjnego a nie "od zera". Ale w praktyce różnica żadna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oprogramowanie Samsunga liczy Ci zapisane dane? Może kojarzysz jakiś darmowy program, który będzie mi liczyl dane zapisane na SSD (Crucial BX100)? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:32, ziptofaf napisał:

> A co takiego jest w nich skopane?
W najnowszej wersji która wyszła bodajże wczoraj - już jest okej (chyba że masz stare
GPU, to działa gorzej niż na 7/8.1). W wersji sprzed chyba 4 dni - cóż... po prostu to
zostawię:

http://pclab.pl/news65013.html
"Posiadacze kart graficznych GeForce, którzy uczestniczą w programie Windows Insider,
skarżą się poprzez oficjalne forum dyskusyjne GeForce.com na to, że udostępnione wydanie
sterowników Nvidii powoduje wiele problemów z działaniem gier, aplikacji, a nawet samego
systemu operacyjnego.

Instalacja tych sterowników jest obowiązkowa, a użytkownicy nie mogą jej zapobiec. Niektórzy
z nich donoszą o artefaktach w różnych grach, takich jak np. Starcraft 2 czy Diablo 3.
Inni zaobserwowali zawieszanie się systemu operacyjnego, problem z działaniem konfiguracji
z wieloma ekranami, a w kilku przypadkach systemy Windows 10 uruchamiają się tylko w
trybie odzyskiwania."

Ot, problemy z systemem automatycznych aktualizacji - to że ci się wrzuci łatka bezpieczeństwa
od razu jest okej. Ale to że mogą ci wpaść niestabilne wersje sterowników do karty graficznej
zbyt fajne nie jest. Dlatego rozsądne, jeśli ważna jest dla ciebie stabilność, jest w
wersji 10 Pro skorzystanie z odroczenia aktualizacji, wtedy od razu wchodzą tylko łatki
bezpieczeństwa. Pozostałe z opóźnieniem bodajże 3 miesięcy (a więc zanim miałaby się
zainstalować to już będzie dość krytyki by została zastąpiona bezpieczną i stabilną wersją).

Najnowsze wersja sterowników jest z 29 lipca i żadne inne od tego czasu nie wyszły, nie zauważyłem żadnych problemów na tych które zainstalował mi system ani po ręcznym ich usunięciu i wgraniu z strony nvidia tej samej najnowszej wersji. Mam keplera więc starą karta ale różnicy w działaniu między win 7 nie zauważyłem. I z tego co wyczytałem w artykule problem dotyczył wersji testowej systemu a nie tej premierowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 15:48, ziptofaf napisał:

Mam zapisane łącznie 3.91TB

Tak z ciekawości (bo też mam SSD Samsunga): a co z licznikiem po formacie dysku i zainstalowaniu systemu na nowo? : >

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować