Zaloguj się, aby obserwować  
Prince_Miki

Windows 10 - temat ogólny

833 postów w tym temacie

Mam pytanie do osób, które na bieżąco korzystają z wersji testowej W10.
Jak wygląda kompatybilność z grami/programami?Mam nadzieję, że nie powtórzy się sytuacja z W8 i nie będzie z tym aż takich problemów :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Da się normalnie grać.

Serowniki są, to i gry dzialają.

Programów mam nie wiele, ale nie widzę, żeby byly zglaszane jakieś z nimi problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2015 o 21:56, Ecko09 napisał:

Do kwietnia będzie za free, a potem by dalej móc używać trzeba będzie zapłacić?


A skąd takie przypuszczenie?
Zależnie od:
- Jeśli należałeś do programu Insider to licencja którą niedawno dostali ma nielimitowany czas działania, to pełna wersja Retail.
- Jeśli upgrade''ujesz z Windowsa 7/8 to również dostaniesz nielimitowaną licencję Retail.
- Jeśli masz inny rodzaj licencji (przykładowo - ściągnąłeś tylko ostatni build i nie miałeś poprzednich) i jakimś cudem to aktywowałeś to będzie ona działać tylko przez 180 dni.
- Czas na darmową aktualizację jest do bodajże 29 lipca 2016 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ze starszymi grami, np. ze Steam, Uplay, Orgins, itp. Nie będą działać na 10 tce?
Jeśli tak to może lepiej wstrzymać się z aktualizacją i poczekać aż połatają system?
Jak będzie przebiegać sama aktualizacja? System będzie mnie pytał czy chcę jej dokonać? Mam nadzieję, że sam mi 10 tki nie zainstaluje ;)
Kurczę, system jest ponoć fajny, ale mi będzie brakować Aero oraz gadgetów na pulpicie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2015 o 23:03, lis_23 napisał:

Jak to jest ze starszymi grami, np. ze Steam, Uplay, Orgins, itp. Nie będą działać na
10 tce?

Jak coś działało na 7/8 to i na 10 będzie działać w 99% przypadków. Bez paniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2015 o 23:03, lis_23 napisał:

Jak to jest ze starszymi grami, np. ze Steam, Uplay, Orgins, itp. Nie będą działać na
10 tce?

Co działa na 8.1 to działa na 10tce. Poza NAPRAWDĘ starymi grami... które zresztą i na Siódemce pewnie by nie działały.

Dnia 25.07.2015 o 23:03, lis_23 napisał:

Jeśli tak to może lepiej wstrzymać się z aktualizacją i poczekać aż połatają system?

Windows 10 na dzień dzisiejszy jest jeszcze nieco niedopracowany, to prawda akurat. Ale żadna ilość łatek nie sprawi że jakieś aplikacje które działają na Siódemce a nie działają na Dziesiątce zaczną działać.

Inna sprawa że takich aplikacji nie będzie wiele. Wyjątek - jakieś antyczne wersje programów biurowych, bardzo konkretne środowiska programistyczne i aplikacje profesjonalne gdzie nowa wersja kosztuje 15000 zł (np. Autocad) i nie uśmiecha ci się jej aktualizacja do takiej wspierającej Win10.

Wyjątek numer dwa - jesli miałeś Windows 7 w wersji Professional/Ultimate i musiałeś do uruchomienia czegoś używać XP Mode (co oznacza pełną emulację XP-ka na maszynie wirtualnej). Tego już w Windows 10 nie ma.

Podczas moich własnych testów Win 10 z popularnymi rzeczami nie miałem problemu. Ogółem:
- Samsung Magician dla dysków SSD tego producenta po prostu się nie uruchamia w żadnej wersji (na razie nie działa wcale).
- Jeszcze nie było niektórych aplikacji do mojej płyty głównej przeznaczonej dla tego systemu. Te >główne< typu chipset itp bezproblemowo ale np. ROG GameFirst II już nie (choć działała wersja dla Windowsa 8.1).
- Jako że przesiadałem się z Siódemki to całość zamiast jak dotychczas metodą BIOS-ową koniecznie musi się instalować w trybie UEFI. Co oznacza że po całym procesie zjadło mi Linuxa i jego odzyskanie trwało nie 15 minut (instalacja Windowsa w dowolnej wersji zawsze sprawia że nie da się uruchomić innego systemu operacyjnego ale zazwyczaj to proste do naprawy) jak zwykle a 60 :D
- Z rzeczy pozytywnych - to pierwszy Windows który od razu potrafił u mnie wykryć kartę WiFi i nawet w systemie był dźwięk bezpośrednio po instalacji!

Dnia 25.07.2015 o 23:03, lis_23 napisał:

Mam nadzieję, że sam mi 10 tki nie zainstaluje ;)

Jeśli zarezerwowałeś (ta śliczna ikonka do tego służy: http://puu.sh/jcJqV/349ee2f23b.jpg) to sam ściągnie ci tą aktualizację 29 lipca (choć w praktyce pewnie dopiero 30stego z uwagi na miliony osób które się do tego rzucą).
Zapewne też powiadomi cię o tym fakcie i spyta czy chcesz zaktualizować, wątpliwe by MS sam na siłę ci podmieniał system operacyjny :P

Dnia 25.07.2015 o 23:03, lis_23 napisał:

Kurczę, system jest ponoć fajny, ale mi będzie brakować Aero oraz gadgetów na pulpicie


Ekhem.
http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/13385,Aero-Glass-w-Windows-10-To-mozliwe.aspx
To że nie ma czegoś oficjalnie nie oznacza że wcale się nie da.

Co do Widgetów - one zostały wyrżnięte z powodów bezpieczeństwa. A w 8.1 i 10 masz kafelki, w sumie robią to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 00:31, ziptofaf napisał:


Wyjątek numer dwa - jesli miałeś Windows 7 w wersji Professional/Ultimate


Nie, mam tylko Home, w dodatku w wersji OEM ;)

Dnia 26.07.2015 o 00:31, ziptofaf napisał:

Jeśli zarezerwowałeś (ta śliczna ikonka do tego służy: http://puu.sh/jcJqV/349ee2f23b.jpg)


Mam tę ikonkę ale nie wiem, jak zarezerwować tę kopię ... co mam tu zrobić? ( fotka ).

20150726003847

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 00:38, lis_23 napisał:

Nie, mam tylko Home, w dodatku w wersji OEM ;)


To ja wolę nie pytać jakim cudem tak często zmieniasz sprzęt, za każdym razem przy zmianie płyty głównej kupujesz nową kopię? Bo w przeciwnym razie twój Windows, jeśli to 7 OEM, jest nielegalny.

Dnia 26.07.2015 o 00:38, lis_23 napisał:

Mam tę ikonkę ale nie wiem, jak zarezerwować tę kopię ... co mam tu zrobić? ( fotka ).

Nic, już zarezerwowałeś wcześniej. Powinien być mały guzik zarezerwuj system jeśli jeszcze tego nie robiłeś, widać zapomniałeś bo to dosłownie jedno kliknięcie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2015 o 00:53, ziptofaf napisał:


To ja wolę nie pytać jakim cudem tak często zmieniasz sprzęt, za każdym razem przy zmianie
płyty głównej kupujesz nową kopię? Bo w przeciwnym razie twój Windows, jeśli to 7 OEM,
jest nielegalny.

Powiem tak: pierwszy raz system był instalowany w październiku 2011 roku, a drugi raz w październiku 2014 roku. Ponoć po tak długim okresie nie trzeba już pytać o pozwolenie.

Dnia 26.07.2015 o 00:53, ziptofaf napisał:

Nic, już zarezerwowałeś wcześniej. Powinien być mały guzik zarezerwuj system jeśli jeszcze
tego nie robiłeś, widać zapomniałeś bo to dosłownie jedno kliknięcie było.


Problem w tym, że nie widziałem owego guzika ... ale może jest tak, jak piszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 00:57, lis_23 napisał:

Powiem tak: pierwszy raz system był instalowany w październiku 2011 roku, a drugi raz
w październiku 2014 roku. Ponoć po tak długim okresie nie trzeba już pytać o pozwolenie.

Że co proszę? Ja rozumiem że można nie czytać warunków licencji bo się nie chce ale wymyślać jakieś własne dziwaczne punkty o jakichś okresach to już nowość.

http://www.licencje-microsoft.pl/2012/04/11/licencjonowanie-microsoft-windows-7/

"12. Czy mogę przeinstalować wersję OEM na innym komputerze?

Podczas aktywacji wersji OEM wysyłany jest identyfikator płyty głównej do Microsoft. Ponowna próba aktywacji na komputerze z inną płytą główną nie będzie możliwa."

Windows 7 OEM jest przypisany do konkretnej płyty głównej i tylko do sprzedaży z nowymi komputerami (w to wliczają się także te złożone samodzielnie). W momencie gdy dokonujesz zmiany płyty głównej - twój system jest nielegalny. Kropka. Nie ma żadnych wyjątków od tej reguły a to że przypadkiem system się aktywował po takiej zmianie (z powodu, czasem nawet celowego, niedopatrzenia ze strony Microsoftu) nie oznacza że system staje się legalny.

W skrócie - gratuluję posiadania pirackiego Windowsa :P

Przez jakiś czas zmieniło się to w Windows 8 (legalnie można było kupować wersje System Builder/OEM a potem przenieść je na inny komputer o ile byłeś pierwszym właścicielem systemu) ale, uwaga uwaga, OEM znowu jest zwykłym OEM''em w Windowsie 8.1 i znowu nie można go przenieść na inną płytę główną (tak, wiem że to absurdalne, dlatego dam linka żeby nie było że sam to wymyślam: http://www.infoworld.com/article/2612160/microsoft-windows/microsoft-kills-oem-system-builder-and-upgrade-editions-of-windows.html)

Od razu napiszę - w przypadku aktualizacji do Windowsa 10 status licencji się nie zmienia. Pirat nadal pozostaje piratem. Nie ma też na razie pewności jak traktowane będą wersje OEM Siódemki i Ósemki - czy np. będzie wolno je przeinstalować po zmianie płyty głównej.

Można sprawdzić jaką dokładnie masz wersję poprzez wejście do wiersza polecenia i wpisanie komendy: slmgr /dli
Pokaże się np. takie coś: http://puu.sh/jcR3J/548d981cb5.png
Tu mamy przykład Windowsa 8.1 Pro N w wersji Retail.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie po 3 latach zmieniłem płytę główną z prockiem i klucz przeszedł weryfikację online.
1-Jak się dowiedziałem m$ zmienił polityke co do 7 i można ją przeinstalować ale nie częciej jak raz na pół roku.
2-Te zapisy które cytujesz nie są zgodne z Polskim ani uniijnym prawem z tąd wysyp dziwnych tanich Win na portalach aukcyjnych,które mimo ,że nie przechodzą weryfikacji online można rejestrować prze telefon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 06:12, Carter napisał:

Ja mam podobnie po 3 latach zmieniłem płytę główną z prockiem i klucz przeszedł weryfikację
online.
1-Jak się dowiedziałem m$ zmienił polityke co do 7 i można ją przeinstalować ale nie
częściej jak raz na pół roku.

Daj punkt w regulaminie który o tym świadczy. Bo to że to przechodzi aktywację nie oznacza nic - faktem jest że Microsoftowi wręcz na tym zależy bo oni piraty traktują jako "triale", lepsze dla nich to niż gdyby ktoś miał MacOSX czy Linuxa.

Inna sprawa że mają też święte prawo uznać cię za pirata i odciąć ci całkowicie możliwość aktualizacji, wsparcie techniczne czy nawet zmiany tapety.

Dnia 26.07.2015 o 06:12, Carter napisał:

2-Te zapisy które cytujesz nie są zgodne z Polskim ani uniijnym prawem stąd wysyp dziwnych
tanich Win na portalach aukcyjnych,które mimo ,że nie przechodzą weryfikacji online można
rejestrować prze telefon.


Ech, przez telefon to zarejestrujesz wszystko bo to zautomatyzowane, tylko przeklepać dwa kody. I na najważniejsze pytanie ci zadane odpowiedzieć "jeden". Tylko że zgodność z polskim/unijnym prawem to jedno. Ale zgodność z regulaminem drugie. Masz choćby >prawo< sobie sprzedać dajmy na to konto na Steamie. Tak w USA jak i Europie. Ale regulamin Steama ci tego zabrania. Więc co się dzieje? Nie łamiesz prawa, żadnych grzywien nie będzie ale Steam będzie mieć cię gdzieś - oryginalny posiadacz konta zawsze może je odzyskać a ty jesteś przez nich traktowany jako potencjalny złodziej.


Więc dobrze, sprostuję swoją wypowiedź - w tym momencie Lis23 posiada Windowsa legalnego ale niezgodnego z licencją. Czyli nie kwalifikuje się do jakichkolwiek czynności prawnych ale MS może go odciąć od wszelkiego rodzaju wsparcia (bądź wręcz zablokować mu system ale to się im nie opłaca ;)) w każdej chwili.

Ot, Microsoftowy system licencji jest ogółem absurdalny (nawet kwestia czy użytkownik prywatny mógł w ogóle zainstalować sobie wersję OEM pozostawała niepewna przez lata a podejście MS'u się zmieniało) i zdaję sobie z tego niestety sprawę. Poprawił się dopiero z wydaniem Windowsów 8 i 8.1, 10tka też nieco ma pomóc - mają w sklepach pozostać tylko wersje Retail, jedyny wybór to Home bądź Pro. OEMki zaś mają być tylko dla partnerów Microsoftu typu Dell/HP itd i tylko te będą uzależnione od płyty głównej. Ale już Siódemka to jedno wielkie prawne bagno i interpretacji/wykładni masz od cholery i trochę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie trochę zmaściłem sprawę w 2011 roku ... Za gotówkę nabyłem wtedy płytę główną, procesor, chłodzenie procesora, RAMy, HDD i Windowsa, a na raty kartę grafiki. Windows w wersji OEM kosztował mnie 400 zł, a jakiś czas później BOX wersji Home kosztował m.w. tyle samo.
Chociaż kumpel zmaścił jeszcze bardziej: jakieś pięć, sześć lat temu poleciał do Komputronika i zakupił za ponad 1000 zł zakupił W7 Ultimate BOX, a od dwóch lat jest fanboyem PS4 i nie zamierza modernizować PC ;)
Ja systemu sam jeszcze nigdy nie instalowałem, zawsze robił to informatyk lub sprzedawca. Gdy w październiku ub. roku kupowałem nowego PC, pytałem czy muszę kupić też nowego Windowsa ale on powiedział, że nie bo po ok. trzech latach można ponownie zainstalować moją siódemkę. Poza tym, teraz nie można już kupić Siódemki, tylko Ósemkę.
Gdzie dokładnie mam to wpisać? ( slmgr /dli )
Jak wpisałem w okno wyszukiwania to wyłączyło mi PC ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 00:31, ziptofaf napisał:

Podczas moich własnych testów Win 10 z popularnymi rzeczami nie miałem problemu. Ogółem:
- Samsung Magician dla dysków SSD tego producenta po prostu się nie uruchamia w żadnej
wersji (na razie nie działa wcale).


To masz coś nie tak z Magicianem, bo u mnie działa (850 EVO) na Windowsie 10 i działał od pierwszego builda jaki zainstalowałem na tym komputerze (10130). Nie działa jedynie Rapid, bo wykrywa niewspierany system operacyjny. Reszta jednak działa normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 09:47, lis_23 napisał:

Ogólnie trochę zmaściłem sprawę w 2011 roku ... Za gotówkę nabyłem wtedy płytę główną,
procesor, chłodzenie procesora, RAMy, HDD i Windowsa, a na raty kartę grafiki. Windows
w wersji OEM kosztował mnie 400 zł, a jakiś czas później BOX wersji Home kosztował m.w.
tyle samo.

Ech, bo to są takie prawne bzdury. Jak masz "wtyki" u jakiegokolwiek resellera Microsoftu to wersję Retail wyrwiesz za 200 zl. A w przeciwnym razie zgadywanka - czy kupić OEM, BOX, co to jest Retail OEM a co to np. notebookowy OEM. Czy wolno ci w ogóle kupić wersję System Builder...

Dnia 26.07.2015 o 09:47, lis_23 napisał:

Chociaż kumpel zmaścił jeszcze bardziej: jakieś pięć, sześć lat temu poleciał do Komputronika
i zakupił za ponad 1000 zł zakupił W7 Ultimate BOX, a od dwóch lat jest fanboyem PS4
i nie zamierza modernizować PC ;)
Ja systemu sam jeszcze nigdy nie instalowałem, zawsze robił to informatyk lub sprzedawca.
Gdy w październiku ub. roku kupowałem nowego PC, pytałem czy muszę kupić też nowego Windowsa
ale on powiedział, że nie bo po ok. trzech latach można ponownie zainstalować moją siódemkę.

To akurat jest bzdura - nie ma żadnej wykładni prawnej ani nawet wzmianki w regulaminie że "po trzech latach wolno". To brzmi jak rozpowszechniana zasada przy piraceniu że "przez 24h wolno ci mieć dany program, dopiero potem masz to usunąć" - wzięta znikąd liczba.

W przypadku Siódemki jest albo Box albo OEM. Ten pierwszy masz prawo przeinstalowywać ile razy chcesz na każdym komputerze. Byleby nie więcej niż na jednym naraz. Ten drugi wolno ci przeinstalowywać ile razy chcesz na jednym konkretnym komputerze (licencja przypada niejako na płytę główną). I tak w skrócie wygląda cała ta licencja.

Choć gdyby się nad tym zastanowić nieco bardziej - OEM jest do sprzedaży z nowymi komputerami. Masz prawo złożyć go sobie samodzielnie ale nie jestem pewny czy np. w przypadku audytu by "usprawnienie" sprzętu przeszło czy tylko gdybyś zmienił wszystko jak leci włącznie z napędem optycznym.

Dnia 26.07.2015 o 09:47, lis_23 napisał:

Poza tym, teraz nie można już kupić Siódemki, tylko Ósemkę.

Kupić to kupisz bez problemu, tylko wiedzieć trzeba gdzie.

Dnia 26.07.2015 o 09:47, lis_23 napisał:

Gdzie dokładnie mam to wpisać? ( slmgr /dli )

Jeśli masz Windowsa 7:
Start -> wszystkie programy -> akcesoria -> wiersz polecenia. Tam wpisujesz tą śliczną komendę. Na Windows 7 HP OEM wyświetli ci coś w stylu: Windows Operating System - Windows (R) 7, OEM_COA_NSLP channel - wersja fizycznie nieprzypisana do danej płyty głównej (taka zwie się OEM_COA_SLP) ale nadal nie wolno jej instalować gdzie indziej.

Jeśli widnieją tam takie słowa jak Retail channel to masz BOX''a.

@ Henrar
Być może choć szybkie zgooglowanie Windows 10 Samsung Magician pokazało że więcej osób niż tylko ja ma z nim problemy. Cóż, systemu jeszcze oficjalnie nie ma na rynku więc się nie gniewam o to że coś nie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2015 o 11:03, ziptofaf napisał:



W przypadku Siódemki jest albo Box albo OEM. Ten pierwszy masz prawo przeinstalowywać
ile razy chcesz na każdym komputerze. Byleby nie więcej niż na jednym naraz. Ten drugi
wolno ci przeinstalowywać ile razy chcesz na jednym konkretnym komputerze (licencja przypada
niejako na płytę główną). I tak w skrócie wygląda cała ta licencja.

Choć gdyby się nad tym zastanowić nieco bardziej - OEM jest do sprzedaży z nowymi komputerami.
Masz prawo złożyć go sobie samodzielnie ale nie jestem pewny czy np. w przypadku audytu
by "usprawnienie" sprzętu przeszło czy tylko gdybyś zmienił wszystko jak leci włącznie
z napędem optycznym.

Teoretycznie: mam wersje OEM i pada mi płyta główna, co wtedy? Ponoć w takim przypadku można prosić M o pozwolenie na instalacje . Tak czy nie?

Dnia 26.07.2015 o 11:03, ziptofaf napisał:


> Gdzie dokładnie mam to wpisać? ( slmgr /dli )
Jeśli masz Windowsa 7:
Start -> wszystkie programy -> akcesoria -> wiersz polecenia. Tam wpisujesz
tą śliczną komendę. Na Windows 7 HP OEM wyświetli ci coś w stylu: Windows Operating System
- Windows (R) 7, OEM_COA_NSLP channel - wersja fizycznie nieprzypisana do danej płyty
głównej (taka zwie się OEM_COA_SLP) ale nadal nie wolno jej instalować gdzie indziej.


Hmmm ... " Nazwa slngr nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy. ".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.07.2015 o 11:41, lis_23 napisał:

Teoretycznie: mam wersje OEM i pada mi płyta główna, co wtedy? Ponoć w takim przypadku
można prosić M o pozwolenie na instalacje . Tak czy nie?


Prosić można. Zazwyczaj się nawet zgadzają. Zależnie od tego czy jesteś klientem biznesowym (nie zgodzą się, trzeba było kupić Boxy!) bądź prywatnym (raczej się zgodzą). Tym niemniej to jest taka dobra wola Microsoftu a nie warunek licencji i na pewno nie obejdzie się bez telefonu do nich.

Dnia 26.07.2015 o 11:41, lis_23 napisał:

Hmmm ... " Nazwa slngr nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne, program wykonywalny

Dnia 26.07.2015 o 11:41, lis_23 napisał:

lub plik wsadowy. ".

Pewnie dlatego że ma być slmgr a nie slngr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2015 o 12:25, ziptofaf napisał:


Prosić można. Zazwyczaj się nawet zgadzają. Zależnie od tego czy jesteś klientem biznesowym
(nie zgodzą się, trzeba było kupić Boxy!) bądź prywatnym (raczej się zgodzą). Tym niemniej
to jest taka dobra wola Microsoftu a nie warunek licencji i na pewno nie obejdzie się
bez telefonu do nich.

Więc może mój sprzedawca taki telefon wykona? Ja tego nie wiem.

Dnia 26.07.2015 o 12:25, ziptofaf napisał:

Pewnie dlatego że ma być slmgr a nie slngr.

Windows Openiong System - Windows(R) 7, OEM_COA_NSLP channel
Stan Licencji: licencjonowano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować