Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Dragon Age: Inkwizycja - recenzja

134 postów w tym temacie

Dnia 15.11.2014 o 01:34, Dandzialf napisał:

Warto zaznaczyć, że nowy Dragon Age używa Denuvo. :)


Można jaśniej? To jakiś nowy DRM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 01:53, Hummer napisał:

> Warto zaznaczyć, że nowy Dragon Age używa Denuvo. :)

Można jaśniej? To jakiś nowy DRM?


Niestety tak. Korzysta z niego rodzimy Lords of the Fallen. Wg. twórców gry pożera on jakieś 1-5% wydajności. Niby niewiele, ale dla niektórych pewnie będzie to granica między <30fps a >30fps :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 01:53, Hummer napisał:

Można jaśniej? To jakiś nowy DRM?


Tak to nowy DRM od panów odpowiedzialnych za "sławny" SecuROM. Taki sam używa Fifa 15 i Lords of the Fallen (możliwe, że większość problemów z wydajnością w Lordsach jest właśnie przez niego spowodowana).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda zmarnowania potencjału kamery taktycznej, ale po cichu tego właśnie się obawiałem. Cieszy mnie natomiast, że BioWare wciąż przoduje w kreacji ciekawych bohaterów niezależnych, bo to, obok chęci poznania dalszego ciągu opowieści, jest główny powód dla którego od tak dawna czekałem na tę grę. Divinity: Orginal Sin oraz Wasteland 2, kickstarterowe gwiazdy, które miały być ukłonem w stronę takich jak ja, starych wyjadaczy, faktycznie przypomniały mi czasy klasycznych erpegów i niestety w tym właśnie leży problem jaki z nimi mam. Obie przeszedłem bawiąc się całkiem dobrze, ale jednocześnie z każdą mijającą godziną zastanawiając się, czy naprawdę interesuje mnie w nich coś innego poza walką? Ściany tekstu nie tworzą już takiego klimatu jak kiedyś, może to znak czasu, ale niemal kompletny brak mówionych dialogów doskwierał mi od początku do samego końca. Sytuacji nie poprawiały bynajmniej niemal zupełnie "martwi" członkowie mych drużyn. Jak mam się wczuć w klimat i przejmować losem kierowanych przeze mnie postaci, skoro są niczym innym jak podpisanymi portretami? Niech inni mówią, co chcą, postęp dobrze zrobił temu gatunkowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > Można jaśniej? To jakiś nowy DRM?
>
> Tak to nowy DRM od panów odpowiedzialnych za "sławny" SecuROM. Taki sam używa Fifa 15
> i Lords of the Fallen (możliwe, że większość problemów z wydajnością w Lordsach jest
> właśnie przez niego spowodowana).
>
Jak widać na torrentach ów DRM uderza jedynie w legalnych nabywców, bo piraci sobie i tak jakoś poradzili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 03:27, Shaddon napisał:

Jak mam się wczuć w klimat i przejmować losem kierowanych przeze mnie postaci, skoro są niczym innym
jak podpisanymi portretami? Niech inni mówią, co chcą, postęp dobrze zrobił temu gatunkowi.

Jak mam się wczuć w cokolwiek gdy nawet nie mam kontroli nad tym co mówi moje postać, a dialogi sprowadzają się w praktyce do Tak/Nie (witamy we wczesnych latach 90-tych XX w.). O takich luksusach jak rozwiązywanie problemów na wiele sposobów można zapomnieć. Króluje: idź, zabij, wróć lub znajdź X przedmiotów, wróć. Nawet rozwój postaci leży a system walki został żywcem przeniesiony z DA2.
Możliwość przelecenie większości drużyny jakoś mnie kręci. Tym bardziej, że bardziej przypominają klaunów z cyrku niż poszukiwaczy przygód.

Za kasę jaką wpakowali w tą grę to mogli chociaż wynająć średnio zdolnego scenarzystę. Nie musieli by zrzynać głównego wątku z TES IV Oblivion. I nieśmiertelne: pradawne Zło ponownie zagraża światu i tylko ty Wybrańcze możesz stawić mu czoła. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 02:05, Dandzialf napisał:

> Można jaśniej? To jakiś nowy DRM?
Tak to nowy DRM od panów odpowiedzialnych za "sławny" SecuROM. Taki sam używa Fifa 15
i Lords of the Fallen (możliwe, że większość problemów z wydajnością w Lordsach jest
właśnie przez niego spowodowana).

Cóż fakt pewnie spiracenie Inkwizycji zajmie długo (LoF do dziś nie jest złamane) ale zadusi to kompletnie słabsze procesory. Co prawda wychwalają go na stronie jak mało wymaga ale jak program który co chwila przeczesuje pliki, robi testy integralności i na żywo dekoduje grę ma nie zjadać ton mocy cpu?! Typowa logika wydawcy gdzie władzę sprawują marketingowcy którzy od lat nie mogą się nauczyć że piratów powstrzyma to na max kilka tygodni a zrobi całą masę problemów tym co ją zakupili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Jak widać na torrentach ów DRM uderza jedynie w legalnych nabywców, bo piraci sobie i
> tak jakoś poradzili.

NIE radzą sobie. Dragon Age Inquisition, Lords of the Fallen, FIFA 15 opierają się na Origin oraz DENUVO od austriackiego oddziału SONY, zabezpieczenie żadnej z tych gier nie zostało do tej pory złamane przez żadną grupę crackerską!

Denuvo jest od tych samych gości co ówczesny SecuROM. Wtedy crackerzy mieli problem z pierwszym F.E.A.R. oraz Quake IV, poradzili sobie dopiero po dłuższym okresie. Teraz z Denuvo jest podobna sytuacja, crackerzy nie radzą sobie po prostu z tym zabezpieczeniem. Możemy je porównać do serwerów Blizzarda choć samo Denuvo nie wchodzi aż tak inwazyjnie jak serwery Blizza. Przekonamy się czy zabezpieczenia faktycznie wpłyną na zwiększenie sprzedaży wśród graczy PC. Samo zabezpieczenie wpływa na grę redukując jej stabilność, tak było już kiedyś przy pierwszym SecuROM oraz rosyjskim Starforce, który był najgorszy z nich wszystkich a określenie DRM przy nim wyglądało jak dziecko któremu upadł lizak na chodnik.

FIFA 15 jest z nami od 1,5 miesiąca? Dalej nie zostało złamane. To sukces w walce z grupami hakerskimi ale również ogromne wyzwanie dla RLD, FLT bądź chociażby 3DM. To bardzo ciekawy temat polecam poczytać o tym.

Sama gra jest dla mnie bardzo ciekawą opcją a 130 godzin, żeby ją przejść tylko mnie w tym przekonaniu utwierdza. Na pewno kupię i pogram, byleby nie przeszkadzał mi Origin oraz Denuvo. Grę można zainstalować tylko na jednym koncie Origin, pamiętajcie o tym. To wynika z EULA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 09:18, Tomoya-kun napisał:

/.../ powstrzyma to na max kilka tygodni a zrobi całą masę problemów tym co ją zakupili.


To taka dziwna logika stojąca za implementacją większości zabezpieczeń, widocznie powstrzymanie mrocznej strony nawet na chwilę jest tego warte. Jak już się uda, to prawdopodobnie twórcy z niego zrezygnują. Tyle w tym dobrego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> + za smoki? to chyba wyjątkowo na siłe daliście tej grze 8 a nie 7
To pomyśl sobie, że Skyrim na gram.pl dostał 9, a na GOLu 10, mimo, iż smoki będące główną atrakcją gry były rozczarowujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po kijowym fabularnie DA:O z dobrym systemem sterowania, kolejnym dobrym fabularnie DAII z kijowym systemem sterowania liczę na połączenie obu tych gier i bedzie git fabularnie i sterowanie da o sobie zapomnieć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


> Jak widać na torrentach ów DRM uderza jedynie w legalnych nabywców, bo piraci sobie i
> tak jakoś poradzili.

Piraci radzą sobie praktycznie ze wszystkim, poza grami serwerowymi, dodatkowo dodając coś od siebie, czyli najczęściej trojany :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak nie przepadam za Myszastym za jego fanbojstwo, tak lubię czytać jego recki gier "rolplejowych" i rolplejopodobnych :).

Gość rozbija je na czynniki pierwsze, przechodzi od A do Z, czasem kilkoma postaciami, po kilka razy (to raczej ewenement wśród recenzentów). Czasem mój gust z jego się rozmija (nie zawsze - Wastelanda 2 po skończeniu ocenłbym tak samo, ba - podczas gry miałem podobne odczucią i te same... bugi ;-)), ale zawsze mam pewność, że jak Mysza siądzie nad rolplejem, to wyciska z niego ile się da ;-)

Także kolejna recka od tego pana, którą dobrze mi się czytało. Cyferka jaka znalazła się w stopce jest w tym wypadku najmniej ważna, ale biorąc pod uwagę, że Mysza daje fory "kikckstarterowym gierczynom", a te od molochów ocenia surowej (zwłaszcza jeśli są to tytuły multiplatformowe bądź konsolowe albo na konsole przede wszystkim "targetowane"), to śmiało mogę założyć, że BioWare pod skrzydłami krawaciarzy z EA zrobiło świetnego rolpleja.

O czym mam nadzieję przekonać się w przyszłym tygodniu :) Generalnie nowy DA zbiera znakomite oceny, no nic tylko się cieszyć, to jest sytuacja typu win-win. Zadowoleni gracze, zadowolony deweloper i wydawca, szczęśliwy recenzenci, bo nie muszą na siłę przechodzić gniota ;-). Dobre wiadomości dla wszystkich.

ps. Mysza jeszcze raz - dobrze się czytało, poruszyłeś chyba wszystkie najważniejsze kwestie, nie mam o co pytać ;-). No może tylko o to - był jakiś "Day 0" patch, czy w recenzenckiej nic z tych rzeczy ?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2014 o 08:24, Kijkowaty napisał:

Jak widać na torrentach ów DRM uderza jedynie w legalnych nabywców, bo piraci sobie i
tak jakoś poradzili.

Nie poradzili. Releasy na Torrentach gier z Denuvo są w rzeczywistości pełne trojanów, wirusów i innego tałatajstwa. Gry nadal są niezłamane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Recka dobra (na pewno lepsza od pewnego portalu z online w nazwie), ale nie zgadzam się z fragmentem dotyczącym gui. Moim zdaniem jest tragiczne. Psuje klimat już na wstępie. A przecież jest się zmuszonym oglądać to cały czas. Do tego ta walka w trybie taktycznym... Imo gra bardziej na 7 niż 8, ale co dopiero 9.5 :f.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować