Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Recenzja Icewind Dale: Enchanced Edition - kolejne kultowe RPG na tabletach i smartfonach

74 postów w tym temacie

Dlatego też stawiam hack''n''slashe jako oddzielne gry. Choć mają pewne elementy wspólne z cRPG (rozwój postaci, czasami jest drużyna), to jednak nie uznawałbym takowych za "elementy cRPG", lecz po prostu pewne mechanizmy służące odwzorowaniu rzeczywistości w jakiejś tam grze. Drużynę i rozwój postaci ma się także w Fallout Tactics chociażby (ba, nawet dialogi, różne zakończenia, otwarty świat między misjami i pewne wybory do podjęcia), ale to przecież gra taktyczna.

Są też gry jak, nie przymierzając, Legend of Grimrock i cała masa tym podobnych gier, które zaliczyłbym do "dungeon crawlerów" (i tak kiedyś były nazywane). Owszem, gatunek pokrewny cRPG, ma też pewne cechy wspólne z hack''n''slashami, ale rządzi się innymi prawami niż wiele innych cRPG (choć te też mają swoje momenty, gdy zmieniają się w "dungeon crawlera").

Zgreed66, mógłbyś podać mi swoją definicję cRPG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:00, Zgreed66 napisał:

Co to ma do bycia z definicji "crpg" ? Jest czy nie ma?


Nie rozumiem tego pytania.

Dnia 08.12.2014 o 15:00, Zgreed66 napisał:

Moja definicja RPGa jest całkiem inna i wyklucza (to magiczne c mam w czterech literach).


Jaka to jest definicja?

Dnia 08.12.2014 o 15:00, Zgreed66 napisał:

Zgodziłeś się z tym, więc zakładam, że na jakiejś podstawie.


Nie zgodziłem się. Jak paru użytkowników wyżej zwróciłem uwagę na to, że ID to nie ta bajka. Choć może autor nigdy nie miał z oryginałem do czynienia (bo jest za młody albo nigdy po prostu nie grał), a ocenia wg dzisiejszych standardów cRPG...

Dnia 08.12.2014 o 15:00, Zgreed66 napisał:

Bo gadanie o dupie Maryni to clue True, Master, ultimate "crpg". Yeah right.


Ja uważam, że RPG nie musi mieć walki, nie musi mieć tony rozmów. SANDBOX - hell yeah!!!

I tutaj wracamy do dyskusji, czym jest RPG a czym cRPG. W tym pierwszym (o ile to nie rocket-propelled grenade) nie musimy wcale wchodzić do lochu, możemy olać wątek wbrew Mistrzowi Gry i zająć się uprawą zboża na ten chociażby przykład. W cRPG z wiadomych powodów jesteśmy ograniczeni wątkiem i możliwościami przerobowymi twórców. Stąd to magiczne c jest dość istotne w nazewnictwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:00, OceanMachine napisał:

Dlatego też stawiam hack''n''slashe jako oddzielne gry.

H&S to z definicji H&S, Tak samo jak Dungeon Crawler. A nie ogólnie definiowane "crpg".
Te wszystkie inne mmorpg, rogaliki i inne pierolety. To w zasadzie podgatunki, zawierające się w ich zasadach.

Dnia 08.12.2014 o 15:00, OceanMachine napisał:

Zgreed66, mógłbyś podać mi swoją definicję cRPG?

TO nie jest definicja stricte. A bardziej coś na wzór aksomatu. Opierający się na wolności wyboru i otwartości świata. Dający tobie pewną dowolność w narracji historii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zarzut, że jest więcej walk, niż dialogów czy fabuły jest trafny. Jest to cRPG - gatunek w którym główny nacisk jest na fabułę a nie na walki za każdym rogiem. Jeśli w oryginale było inaczej to jestem co najwyżej zdziwiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:07, vegost napisał:

Zarzut, że jest więcej walk, niż dialogów czy fabuły jest trafny. Jest to cRPG - gatunek
w którym główny nacisk jest na fabułę a nie na walki za każdym rogiem. Jeśli w oryginale
było inaczej to jestem co najwyżej zdziwiony.

ME 3 na poziomie "fabuła" to kwintesencja "crpg"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:07, Zgreed66 napisał:

Te wszystkie inne mmorpg, rogaliki i inne pierolety. To w zasadzie podgatunki, zawierające
się w ich zasadach.


To nie podgatunki tylko oddzielne gatunki rządzące się własnymi zasadami, choć nieraz może wydającymi się zbieżnymi z tym, co jest ogólnie uznawane za "cRPG".

Dnia 08.12.2014 o 15:07, Zgreed66 napisał:

TO nie jest definicja stricte. A bardziej coś na wzór aksomatu. Opierający się na wolności
wyboru i otwartości świata. Dający tobie pewną dowolność w narracji historii.


Takie coś daje Far Cry 3/4 chociażby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:07, vegost napisał:

Zarzut, że jest więcej walk, niż dialogów czy fabuły jest trafny. Jest to cRPG - gatunek
w którym główny nacisk jest na fabułę a nie na walki za każdym rogiem. Jeśli w oryginale
było inaczej to jestem co najwyżej zdziwiony.


To cię teraz zszokuje... IDW jest h&s i była grą stworzoną na fali popularności Diablo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:09, OceanMachine napisał:

To nie podgatunki tylko oddzielne gatunki

I opierasz się na opinii bo tak ignorując co napisałeś dalej:
"choć nieraz może wydającymi się zbieżnymi z tym, co jest ogólnie uznawane za "cRPG"?
Nie zastanawiałeś się z czego co wynika?

Dnia 08.12.2014 o 15:09, OceanMachine napisał:

Takie coś daje Far Cry 3/4 chociażby...

Nie oddaje. A może lepiej oddaje twój konflikt na poziomie ID vs BG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wróćmy do istoty zagadnienia - Icewind Dale to hack''n''slash, w tej grze chodzi o rąbaninę. Rozmowy i questy służą tylko naprowadzaniu gracza na kolejną rąbankę i do przemieszczania go między kolejnymi lokacjami. Zarzut postawiono w recenzji tej grze, że za mało tu fabuły, dialogów i innych tego typu rzeczy. Zarzut bzdurny, bo to jak zarzucać, bo ja wiem, Quake''owi, że za dużo się strzela.

Już na tym poziomie widać, że ID jednak różni się od cRPG, a przynajmniej "ogólnej definicji" (jakakolwiek by ona nie była) i ludzie się od niego odbijają, bo nie wiedzą, że to hack''n''slash, tylko wygląda jak Baldur''s Gate bo to ten sam silnik i mechanika walki. Wrzucanie ID do tego samego wora kończy się krytykowaniem gry dokładnie za to, czym ona jest i miała w założeniach być. To tak jak bić kota za to, że nie jest psem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

Wróćmy do istoty zagadnienia - Icewind Dale to hack''n''slash, w tej grze chodzi o rąbaninę.

Nie. Istotą zagadnienia jest co to znaczy CRPG.
Albo CRPG jest, albo CRPG nie jest.
Jak chcesz okreśić, że CRPG nie jest musisz zrobić to w oparciu o definicję CRPG o nic innego.

Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

Rozmowy i questy służą tylko naprowadzaniu gracza na kolejną rąbankę i do przemieszczania
go między kolejnymi lokacjami.

Jak w BG i każdym innym RPG może poza tormentem (jako ewenement).

Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

Zarzut postawiono w recenzji tej grze, że za mało tu fabuły

Lepszą rzeczą jest doprosić się o odpowiedź "ile to jest odpowiednia ilość fabuły."
WOW the greatest CRPG evaaaaarrrrr.

Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

jednak różni się od cRPG, a przynajmniej "ogólnej definicji"
(jakakolwiek by ona nie była)

Jakakolwiek by nie była?
Definicja cRPG = H&S
ID = H&S = cRPG.

Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

i ludzie się od niego odbijają, bo nie wiedzą, że to hack''n''slash,
tylko wygląda jak Baldur''s Gate bo to ten sam silnik i mechanika walki.

O patrz ta sama mechanika walki co w BG i jest H&S :D:D:D:D
Czyli co BG = H&S?

Dnia 08.12.2014 o 15:21, OceanMachine napisał:

Wrzucanie ID do tego samego wora kończy się krytykowaniem gry dokładnie za to, czym ona jest i miała
w założeniach być. To tak jak bić kota za to, że nie jest psem.

Nie to ty twierdzisz, że kwadrat nie jest prostokątem i wmawiasz do tego, że jest kołem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawe, czy recenzent się odniesie do zarzutów za minus za dużo walki i za mało rozmów?
> ;)

Pewnie :)

Oto odpowiedź:

"Hurr durrrrrrrrrr"

A tak poważnie: to że gra jest nastawiona na akcję niekoniecznie wyklucza się z dobrą fabułą. Można stworzyć głęboki świat w zwykłej rąbance, a w ID tego nieco brakuje. Można też w ogóle odciąć się od fabuły, ale przecież tego ID nie robi, prawda? Jakaś tam fabuła jest, efektem czego chciałoby się, żeby była lepsza bo po zachęcającym początku zaczyna się rozmazywać. Zaznaczę jednak, że w tym konkretnym przypadku miało to relatywnie niewielki wpływ na ocenę, która pozostaje wysoka ze względu na -> patrz recenzja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:28, Zgreed66 napisał:

Nie to ty twierdzisz, że kwadrat nie jest prostokątem i wmawiasz do tego, że jest kołem.


lol

Fallout czy Wasteland ma walkę w turach - czy to strategie turowe? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.12.2014 o 15:36, OceanMachine napisał:

Fallout czy Wasteland ma walkę w turach - czy to strategie turowe? :D

Gdzie coś takiego napisałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Błąd w tytule, powinno być "enhanced" zamiast "enchanced" :)

Wszystkie te "ulepszone" edycje wydają się zbędne, więcej już modderzy potrafili zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować