Zaloguj się, aby obserwować  
Muradin

Wybory Gramowiczów 2014

212 postów w tym temacie

Dnia 03.01.2015 o 00:55, ManweKallahan napisał:

Zastanawialiście się nad napisaniem posta z informacją o wyborach w najbardziej "żywych"
tematach na forum? Możliwe, że znaleźliby się tacy, co na forum się udzielają, ale na
tematy z ogłoszeń nie zwracają uwagi, więc mogli tego nie zauważyć.


Hym, hym... Przypomina trochę spam w stylu "ściągaj legalnie bez limitów", itd.
Jest to jakiś pomysł, chociaż już dosyć desperacki. Z pewnością byłaby to nowa forma promowania... różnych rzeczy na forum - oby jednak posłużyła na razie tylko wyborom. Pogadam o tym z Muradinem, bo to w sumie jego, a nie moja działka. Dzięki za wsparcie. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


To ja przykładnie postanowiłem swoje nominacje wysłać - i wysłałem ^^
A jak chcecie, to postaram się trochę ludzi nagonić z mojego profilu. Społeczność ma działać, ot co :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak naprawdę mało to da. Dlaczego? Jeśli ktoś wchodzi na forum, nawet jeśli ma podpięte kilka tematów w ulubionych i ogranicza się tylko do nich to ma podpięty także temat w ogłoszeniach, tak jak inne konkursowe. Więc raczej spamowanie informacją o wyborach w innych tematach w sumie mija się z celem.

Tym bardziej, że w większości w nich wypowiadają się te same osoby, więc raczej mało co by to zmieniło, bo te osoby wypowiadają się także w tematach związanych z obradami czy innymi, w których wymagane jest wsparcie społeczności.

Ja robię ze swojej strony to, co mogę i ile mogę, aby te wybory się odbyły. Jednakże trzeba powiedzieć sobie wprost, bo już to widać w przypadku podsumowań - powoli nie ma dla kogo tego wszystkiego robić. Samo w sobie community nie jest zgrane. Jeśli ktoś organizuje coś od siebie, jakieś ciekawe inicjatywy aby było nieco bardziej kolorowo tutaj to mało kto bierze w nich udział. Podobnie jest z głosowaniami "od społeczności dla społeczności" czy to było w przypadku głosowań na wpisy tygodnia/miesiąca, czy teraz z wyborami.

I nie ma co mówić, że "gram nie robi tego i tamtego", choć tak naprawdę mnie samego to niepokoi. Ale community samo z siebie nie daje żadnego powodu, aby coś się miało zmieniać. Gramsajty powoli odpadają, na Forum też mało co się dzieje i praktycznie jak wchodzę do jakiegokolwiek tematu widzę tego samego lub tych samych użytkowników. I faktycznie - dziś jeśli już ktoś coś pisze tutaj to pisze w newsach i recenzjach, nie wchodzi na głęboko do społeczności. Więc każda forma promocji tutaj wychodzi słabo.

Po prostu nowy nie zagłosuje, bo nie wie na kogo... Stary nie zagłosuje, bo... po co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 10:11, Muradin_07 napisał:

Tylko tak naprawdę mało to da. Dlaczego? Jeśli ktoś wchodzi na forum, nawet jeśli ma
podpięte kilka tematów w ulubionych i ogranicza się tylko do nich to ma podpięty także
temat w ogłoszeniach, tak jak inne konkursowe. Więc raczej spamowanie informacją o wyborach
w innych tematach w sumie mija się z celem.

Tylko teraz praktycznie non stop podpiętych jest 5+ tematów, w większości kompletnie nieinteresujących. Ludzie uczą się je ignorować. Nie to żebym uważał że spamowanie w innych tematach do dobry pomysł, ale obecny system podpinania tematów sprawia, że nie są one traktowane jako coś naprawdę istotnego, ot kolejny konkursik z myszką do wygrania...

Dnia 03.01.2015 o 10:11, Muradin_07 napisał:

I nie ma co mówić, że "gram nie robi tego i tamtego", choć tak naprawdę mnie samego to
niepokoi. Ale community samo z siebie nie daje żadnego powodu, aby coś się miało zmieniać.

Najwyraźniej community straciło cierpliwość. Olewanie i brak większej interakcji z community trwa już kilka grubszych lat, naprawdę, jak długo wg was ludzie powinni czekać? Teraz to nie jest już rozbudzanie community, tylko budowanie go od zera, bo community praktycznie nie ma, zostało skutecznie uśmiercone przez kilka lat kompletnego ignorowania. I plebiscyty ani konkursiki nie zbudują community w kontekście nieatrakcyjnej platformy blogowej, zamordyzmu na forum i praktycznie braku kontaktu z administracją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to zadam inne pytanie - czym się różnią inicjatywy, które teraz robimy oficjalnie jako ekipa gram.pl od tych, które robiliśmy nieoficjalnie jako Gramik ze wsparciem gramowym? Praktycznie niczym, a i tak zainteresowanie nimi spada.

Natomiast co do ignorowania to co mogę powiedzieć... Mogę powiedzieć tylko, że mi osobiście jest przykro z tego powodu. Myślałem, że będzie się to nieco inaczej rozgrywało przez cały ubiegły już rok. Do pewnego momentu wyglądało to obiecująco i miałem nadzieję, że z czasem będziemy mogli nieco inaczej działać. W sensie my jako Gramik, bo wiele pomysłów ciekawych mamy, tylko realizacja ich była dość mocno powiązana z nowościami na GSach i Forum. A tak to sam fakt, że podsumowania gramsajtowe pojawiają się raz na dwa tygodnie mówi sam za siebie, iż dzieje się coraz gorzej czy to od strony społeczności (bo sorry, ale niektóre wojny co tutaj się odbywały odbywały się czysto jeśli chodzi o społeczność i relację między userami), czy to od strony gramowej, bo zarówno Forum i Gramsajty są naprawdę pięć czy sześć epok do tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co by szkodziło, żeby ponarzucać się ludziom z tymi wyborami?
Nic. Skoro i tak nie zanosi się, by góra się tym zainteresowała, to może lepiej wziąć to w swoje ręce, nawet jeśli nic to nie da. Przecież to nic nie kosztuje.

@rob
Cierpliwość skończyła się po obu stronach. Jakkolwiek nie podoba mi się podejście ekipy do spraw społeczności, to jednak za obecną sytuację społeczność gram.pl jest odpowiedzialna w takiej samej mierze, jak obojętność ze strony konsulatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz co prawda większy staż na gramie, niż ja (co autorytetu Ci nie ujmuje), ale i tak uważam, że walczenie o to, po której stronie leży wina jest bezsensu. Ja szczerze mówiąc ani trochę nie sądzę, jakoby ktokolwiek (bezpośrednio) był winnym. Po prostu "ekosystem" Społeczność-Gram.pl nieco obumarła. Teraz najważniejsze, aby ją odbudować, a to, co podkreślałem kilka dni temu - Dobrze, że ktoś koordynuje naszą aktywność czy to na GS''ach, czy na forum. Nikt z tej ekipy ;) nas na razie nie opuszcza, więc należałoby trochę nie wiem np. zareklamować ideę Gramsajtów, zachęcać do pisania itd. I powinniśmy robić to wszyscy nie tylko osoby odpowiedzialne za GS''y, ale także my - to Twoje Community :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 13:41, theZoSo napisał:

za obecną sytuację społeczność gram.pl jest odpowiedzialna w takiej samej mierze, jak obojętność ze strony konsulatu.


Mozesz ten tmat troche rozwinac? Bo nie ukrywam, ze troche mnie telepnelo, jak to przeczytalem... od miesiecy, zeby nie powiedziec lat, gramowicze (w tym rowniez ja) nie moga sie doprosic reakcji redakcji (pamieta to ktos jeszcze?) na sugestie i propozycje dotyczace gramu. Zeby nie szukac daleko, pare tygodni temu glosny byl shitstorm, jaki wywolala prosba o wylaczenie adblocka. Oprocz mniej lub bardziej obrazliwych tekstow, w watku owym padaly sugestie, jak mozna te sytuacje naprawic. I co? I gucio. Pies z kulawa noga nie raczyl odpowiedziec. Czyli co niby, Twoim zdaniem, gramowicze powinni zrobic? Osadzic kosy na sztorc, wziac szturmem siedzibe gramu i sila doprowadzic do przewrotu? Wziac zakladnikow i domagac sie zmian w zamian za ich uwolnienie? Z kim mamy tu rozmawiac i jak mamy cos zrobic, skoro szanowna redakcja w bardzo jednoznaczny sposob pokazala, gdzie i jak gleboko ma gram i jego uzytkownikow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 13:41, theZoSo napisał:

@rob
Cierpliwość skończyła się po obu stronach. Jakkolwiek nie podoba mi się podejście ekipy
do spraw społeczności, to jednak za obecną sytuację społeczność gram.pl jest odpowiedzialna
w takiej samej mierze, jak obojętność ze strony konsulatu.


Najwyraźniej ekipa jest jakieś kilkaset razy mniej cierpliwa niż community, bo community zostało olane dawno temu przez ekipę i obecny stan community jest tego skutkiem. A wasze działania przypominają lakierowanie starego wraku samochodu, który ledwo jeździ, prawie nic w nim nie działa i nikt nic nie naprawia, a później rzucanie pretensji, że nikt tego nie docenia. Jakkolwiek konkursy i plebiscyty są ważne, to bez fundamentów jakim jest realne zainteresowanie góry sprawami społeczności, nie ma co się nastawiać na żadne spektakularne efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to, co Gramowicze mają robić, ale czego mają nie robić.

Każda promocja zła, albo ktoś posmarował, albo jakiś inny szwindel. Każdy tekst sponsorowany. Że w ogóle gram ma jakikolwiek związek z marketingiem - źle. Raz za mało publicystyki na serwisie, raz za dużo, bo przecież serwis to nie blog, by redaktorzy mieli tutaj wypisywać jakieś swoje przemyślenia [tak dokładnie to zostało ujęte w czyimś poście!]. Moderatorzy zawsze źli - nie dają przeklinać i wymagają kultury. Trolle złe, ale jak O czy inny D dostał bana, to nagle męczennik. To tylko takie najświeższe przykłady...

Rob, poniższy akapit jest też dla Ciebie.
Ja nie mówię, że w tym nie ma racji. Ba, sam sądzę, że ekipa nie zasłużyła sobie na zbyt przychylne opinie odnośnie pracy społecznościowej [i na przykład ja się tych opinii nie domagam], ale cała masa pozostałych wypowiedzi na forum to jest jakiś absurd. Jak się czasem patrzy na takie zachowanie, to naprawdę ręce opadają, a chęci do pracy na rzecz community znikają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o przekrzykiwanie się kto jest winny, tylko jasne określenie problemu i jego przyczyn. A przyczyny są długofalowe i były sygnalizowane wielokrotnie, więc zdziwienie obecną sytuacją jest trochę niepoważne.
Reklamowanie idei gramsajtów to trochę strzał w kolano, ich ograniczenia i zacofanie względem innych platform blogowych sprawi, że będą bardziej działały jak straszak niż wabik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będą, ale trudno wymienić więcej niż 3 takie ogólnopolskie (sławne) strony o grach pokroju gram.pl. Czołówka wciąż utrzymuje ten sam skład, czyli gram.pl/GOL/CD-Action, z czego tylko jedna z tych platform prowadzi podobny system blogowy, a u nas (czyt. gram) mamy np. swego rodzaju promocję naszej twórczości, czego brakuje u konkurencji. Mam na myśli wspomniane podsumowania jak i osobną rubrykę na głównej, co zachęca. Faktycznie, w XXI wieku takie wyposażenie naszych GS to żart, ale skoro zdarzyła się sytuacja rangi krytycznej, to warto spróbować wszystkiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 15:02, theZoSo napisał:

raz za dużo, bo przecież serwis to nie blog, by redaktorzy mieli tutaj wypisywać
jakieś swoje przemyślenia [tak dokładnie to zostało ujęte w czyimś poście!].

Ile było takich postów? Widziałem jeden taki, ale jeśli było więcej to mnie ominęły. Ale nawet jeśli, to wątpię, żeby było to jakaś powszechne zdanie. A chyba nie powiesz mi, że taka inteligentna inaczej opinia jednego gościa ma zupełnie destrukcyjny wpływ na chęci ekipy. Przecież nie mogą wychodzić z założenia, że zadowolą wszystkich, bo to niemożliwe (myślałem, że to powszechnie znana prawda). A co do pozostałych zarzutów to z jednej strony może warto się poważnie nad nimi zastanowić (chodzi mi tu głównie o promocje, bo w tej kwestii łatwo poprzeć albo obalić zarzuty liczbami), a z drugiej - polecę teraz stereotypem - żyjemy w Polsce, tu się narzeka na wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I właśnie najdziwniejsze i najgorsze w tym wszystkim jest to, że nikomu z ekipy nawet nie chce się obalać tych zarzutów. Później leci taka wypowiedź "w świat" i jest powielana... Serio - nie mam pojęcia czemu nawet o dobrą opinię na własnym forum nikt z góry nie dba. :/

Post hejtujący publicystykę to tylko przykład, obrazujący narzekania na content serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 15:02, theZoSo napisał:

Każda promocja zła


Ok, to pokaz mi JEDNA promocje w ciagu ostatniego, powiedzmy, roku, w ktorej ceny gramowe bylyby rzeczywiscie ciekawsze od reszty rynku. Gram robi wielkie halo z tego, ze obnizaja cene jakiegos starocia z 50 do 45 zlociszy, podczas gdy te sama gre mozna dostac za 20 zlotych. Dziwi Cie, ze w takich warunkach ludzie narzekaja? Zreszta ten temat (atrakcyjnosci sklepu) poruszalem juz wielokrotnie, rowniez we wspomnianym wyzej watku o adblocku.

Dnia 03.01.2015 o 15:02, theZoSo napisał:

albo ktoś posmarował, albo jakiś inny szwindel.


Ale przyznasz chyba, ze niektore teksty dokladnie tak brzmia? Konsola ABC ma jakis problem - cisza. Konsola DEF ma problem - "szmelc, bubel, maja za co przepraszac"... Zaznaczam i podkreslam, ze to jedynie przyklad. Podobne rzeczy odnosza sie do developerow, wydawcow itp.

Dnia 03.01.2015 o 15:02, theZoSo napisał:

Raz za mało publicystyki na serwisie, raz za dużo, bo przecież serwis to nie blog


Ile takich tekstow tu widujesz? Przedstawiasz to tak, jakby bylo to regula. Zagladam na gram codziennie od lat i nie kojarze tego typu skarg (poza jednostkowymi przypadkami, ale trolle sa wszedzie). Chcesz na podstawie opinii jednego gostka oceniac cala spolecznosc?

Dnia 03.01.2015 o 15:02, theZoSo napisał:

Moderatorzy zawsze źli - nie dają przeklinać i wymagają kultury.


I znowu - kompletnie pomijasz faktyczne problemy, jakie ludzie zglaszaja, uprowzczajac sprawe. Wielokrotnie juz zglaszano sytuacje, w ktorych mldzi w jasny i oczywisty sposob przeginali, naduzywajac wladzy i co? Zero reakcji, zero zmian. Jasne, kazdy kij ma dwa konce, czesto my rowniez nie jestesmy bez winy, ale, jak rany, nie przedstawiaj tego tak, ze to tylko gramowicze sa zrodlem wszelkiego zla na gramie.

A z innej beczki: czy tu sie nie robi troche offtop? Moze lepiej bybylo te dyskusje przeniesc do innego tematu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.01.2015 o 17:56, Ring5 napisał:

nie przedstawiaj tego tak, ze to tylko gramowicze sa zrodlem wszelkiego zla na gramie.


Kompletna bzdura. Nigdzie nie napisałem, że TYLKO Gramowicze są źródłem wszelkiego zła. Wyraźnie napisałem, że część winy za obecny stan leży zarówno po stronie ekipy, jak i społeczności, co następnie, na Twą prośbę, rozwinąłem.

Co do reszty Twojego posta - to, co wymieniłem wyżej, to tylko przykłady - obszary, wśród których często zdarzają się opinie wyrwane spoza zdroworozsądkowego myślenia i logiki. "Ja nie mówię, że w tym nie ma racji", bo oczywiście równie spora część tych postów ma jak najbardziej słuszny przekaz. Więc uważam, że w tych kwestiach jest równie sporo czerni, co bieli. Fajnie by było, gdyby tej bieli bywało więcej, ale zdaję też sobie sprawę, że na nią ekipa musi sobie zapracować.

Coby się jeszcze stało zadość formalnościom:

Promocja - ot chociażby była jakiś czas temu promocja, w której rozdawano sprzęt jako gratis po przekroczeniu jakiejś kwoty, czy zamówieniu iluś tam produktów. Komentarze pod newsem informującym o tej promocji były... co najmniej bolesne, tym bardziej, że ekipa wyjaśniała jedno, a ludzie i tak gadali drugie. [To jednak tak samo pojedynczy przykład, jak publicystyka, co do której wyjaśnień udzieliłem w odpowiedzi na posta Manwe].
Podobnie z artykułami - jeżeli artykuł/materiał wideo nie jest oznaczony jako akcja promocyjna, to taką akcją nie jest. Za każdym razem jednak trudno jest to zrozumieć. Cała reszta to po prostu opinia, styl, maniera redaktora. Kuniec.

Na ostatni akapit odpowiedziałem na początku. Poza tym zgadzam się z Tobą. Peace.

Koniec offtopu z mojej strony. Stanowisko moje jest takie, że staram się zrozumieć negatywne odczucia po obu stronach, a nie patrzeć tylko przez pryzmat jednej. Nikomu tego poglądu nie narzucam - po prostu najwidoczniej źle się wyraziłem i przez to ta dyskusja. :/
Jeżeli ktoś chce pogadać, to zapraszam serdecznie - namiary są na sajcie. Nie wiem na ile będę mógł pomóc, ale może przynajmniej dam radę wyjaśnić to i owo - może w gramie niczym nie jestem, ale wolę mieć z ludźmi poukładane stosunki. ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dobreprogramy.pl jest podobny system blogowy i wydaje się działać dużo sprawniej. Do takich platform jak wordpress.com czy blogspot nawet nie ma co porównywać. Nie mówiąc już o tym, że za grosze można sobie postawić własnego bloga na własnej domenie, na własnych zasadach i zarabiać na nim na własne konto. W kontekście tego gramsajty wypadają trochę blado, ich siłą od początku było połączenie z resztą community, bez tego wypadają słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoje głosy dziś wysłałem.

A w ogóle, czy grudniowy wpis miesiąca też będzie brał udział w plebiscycie? Byłoby wtedy 13 wpisów w ankiecie, ale na przyszłe lata plebiscyt obejmowałby rzeczywiście cały dany rok. W końcu wystartowało to tym razem później, mamy już przecież styczeń. Zastanawialiście się nad tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem z editem.

Wstęp do newsa z wpisami listopada wskazuje, że będą brane pod uwagę, ale w przypiętym poście tutaj jest co innego :P
Czy w takim razie będą zaprezentowane przed 17/18 stycznia, czy dopiero gdy skończy się pierwszy etap wyborów? Moim zdaniem dobrze byłoby podać je wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować